Denizdeki Dalgalardan Elektrik Üretimi

Avustralyalı bir şirket, denizdeki dalgalardan enerji üretmek için daha düşük fiyat ve daha fazla performans msunan yeni bir dalga makinesi yarattı.

Swell Energy, bakım ve üretim maliyetlerini azaltarak denizlerden güç üreten en yaygın cihazları daha da basitleştirdi. Diğer birçok dalga enerji teknolojisi gibi Swell Energy firmasının yeni sistemi de salınımlı bir su kolonu oluşturma konseptini benimsemiş durumda. Bu teknolojilerde denize dikey olarak bir boru yerleştirilir ve su bu boruyu aştıkça, üzerinde bulunan bir rüzgar türbini çalışmaya başlar. Böylece dalgaların gel git yapmasıyla çift taraflı olarak enerji üretilmiş olur. Swell Energy’nin yeni sistemi daha az su ile daha fazla enerji üretebiliyor. Havanın ve denizin durumuna göre 1 megawatta kadar enerji üretebilen sistemin ortalama üretimi ise 490 kilowatt civarında. Bu sistem dalga ile elektrik üreten diğer sistemlerle kıyaslandığında %30 daha çok elektrik üretebiyor. Bu sayede kilowat saat başına 7 cente elektrik sağlayabiliyorlar.

Swell Energy ilk projelerini Tazmanya ile Avustralya arasında bulunan bir adaya uygulamayı planlıyorlar ve 2018 yılının ortalarında da sistem faaliyete geçecek. Bu noktadan sonra makinelerini seri üretime alacak ve tüm dünyaya ihraç edecekler. Ayrıca firma gelecek 5 yıl içinde 100 megawatt kapasiteli sistemler kurmayı ve kilowatt saat başına elektrik fiyatını 4 cente düşürmeyi hedefliyor.

Denizdeki dalgalardan elektrik üretimi ile ilgili sistemlerin mantığını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

En iyi fikirler genelde en basit olanlardır ve dünya yenilebilinir enerjilere bu kadar açken Swell Energy pazara sunacakları ürünlerine olan talebin okyanus gibi sınırsız olacağına inanıyor. Daha basitleştirilmiş ve portatif olan bazı diğer güneş ve rüzgar enerjisi üreten sistemler gördük. Sizce daha basit formdaki bir dalga enerjisi, karbonsuz güç üretimi açısından beklenen yeni atak olabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

Yenilenebilir Enerjiyle İlgili İş Fikirleri
Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir