Dünya Tarihindeki En İyi Kadın Girişimciler

Milyon dolarlık fikirler nadiren ortaya çıkar. Çoğumuz kafamızın üzerinde birdenbire bir ampulün belirmesini ve slot makinesi gibi para saçmayı ümit ederiz.

Aslına bakacak olursanız büyük bir fikir bulmak, büyük bir çıkış yakalamak veya en basiti ne yapacağınıza karar vermek belki de çok kolaydır. Sabır, yaratıcılık ve kendine güvenle bu işi başarabilirsiniz.

Aşağıda küçük başlayan ve büyüyen, medya imparatorlukları, uluslararası güzellik firmalarını yaratan 10 kadından bahsedeceğiz.

Listemize bize dürüst ticaretle tanınan bir kadınla başlayalım.

 

10 – Anita Roddick — The Body Shop

(1942-2007)

Kocası sürekli seyahat eden ve evdeki iki kız çocuğuna destek olmak isteyen Anita Roddick 1976 yılında güzellik işine başladı. The Body Shop sürdürülebilirlik, hayvanlar üzerinde denenmemiş ürün testleri ve dürüst ticaret gibi konseptleri belirgin bir şekilde kullanan ilk ana akım girişimidir.

Roddick İngiltere’nin Brighton şehrinde küçük bir dükkanla başlamıştır. Bugün neredeyse dünya çapından 25 farklı dilin konuşulduğu 80 milyonluk müşterisi olan 2,000 Body Shop vardır.

Dame Anita ve kocası firmayı 2006 yılında L’Oreal’e satmıştır.

 

9 – Sara Blakely — Spanx

(1971- )

Üniversite diploması olan, mesleği fotokopi makinesi satmak olan ve çoraplarla yaşadığı bir problemi fırsata çevirmeyi bilen Sara Blakely, birkaç bin dolarla kurduğu Atlanta merkezli Spanx isimli çorap firmasını 150 milyon dolarlık bir girişim haline getirmiştir.

Bu çorap firması 1998 yılında doğdu. Blakely beyaz pantolonların altına giydiği çamaşırların çizgilerini bir türlü saklayamıyordu. Ayrıca uzun çoraplar giymeyi çok sevdiği sandalet ayakkabıların giyilmesini engelliyordu. Sonuçta çareyi külotlu çorabının ayakuçlarını kesmekte buldu. Daha sonra prototip geliştirmek için iki sene uğraştı ve sonunda parmaksız çorap oluşturdu.

2000 yılında Spanx ürünleri en kaliteli mağazalarda yer almaya başladı. Bugün firmanın sütyenler de dahil olmak üzere 100 farklı ürünü var.

 

8 – Coco Chanel — Chanel

(1883-1971)

Coco Chanel ismini bilmeden moda tutkunu olamazsınız.

Gabrielle “Coco” Chanel fakir olarak doğmuştur, öksüz kalmıştır ve tek algısı stil olmuştur. Yüksek sosyetedeki kadınlar için şapkalar tasarlarken adı bütün Paris sosyetesine yayılmıştır ve böylece sadece en iyi tasarımcı olmamıştır aynı zamanda üst tabakanın bir elemanı olmuştur.

Chanel 2. Dünya Savaşı esnasında moda evini kapatmıştır ve 1954 yılında tekrardan açmıştır. Kendini bir anda erkeklerin hakim olduğu moda dünyasında bulmuştur. Ancak on yıl sonra çizgileri tekrardan ilgi çekmeye başlamıştır ve yüzyılın sonunda Time dergisinin “Yüzyılın en önemli 100 kişi” listesinde ki tek moda ikonu olmuştur.

Sıradaki: el yapımı cilt kremlerinden milyarlar kazanan kadın.

 

7 – Estée Lauder — Estée Lauder Cosmetics

(1906-2004)

Macar bir anne ile Çek bir babanın kızı olan Josephine Esther Mentzer yani Lauder ilk yıllarını apartmanın altındaki ailesine ait hırdavat dükkanında geçirmiştir. Kozmetik dehası, satış mucidi, milyarder olması çok uzun sürmemiştir.

Estée Lauder, kimyager amcasının yaptığı cilt kremlerini spalara ve güzellik salonlarına satarak bu işe başladı. Kocası Joseph Lauder’ın yardımıyla 1948 yılında başka bir seviyeye geçmeye karar verdi. Saks’de bir güzellik tezgahı açtı ve aile üretimi kozmetikleri “Estée Lauder” haline getirdi.

En zengin ve en güzel arkadaşlarına bedava ürünler vermek gibi yenilikçi satışlar ve pazarlama teknikleri geliştirerek işlerini büyüttü ve Clinique, Aramis ve Prescriptives gibi markaların da olduğu bir kozmetik imparatorluğu kurdu ve milyar dolarlar kazandı.

Estee Lauder Time dergisinin 20. Yüzyılın en etkili iş dehaları listesinde yer alan tek kadın oldu.

Sıradaki: kurabiyeleri ile meşhur olan kadın.

 

6 – Debbie Fields — Mrs. Fields Cookies

(1957- )

1970’lerde “sadece” ev kadını olmak gerekiyordu.  Kadınlar arasında yükselen özgürlük hareketleri ev partilerden bıkan 20 yaşındaki Debbie Fields’i harekete geçirdi ve Debbie pişirme becerilerini yeni bir amaç için kullanmaya karar verdi. Bir kurabiye dükkanı açtı.

1977 yılında California’nın Palo Alto şehrinde Mrs. Fields’ Chocolate Chippery adlı bir dükkan açtı. Dükkanı açtığı ilk gün hiç satış yapamadı ve kurabiyelerini bedava dağıttı. Sonrası malum zaten.

Mrs. Fields’ Cookies olarak yola devam eden Debbie’nin kurabiyelerinin birçok takipçisi oldu. İyi bir servet yaptı ve bayilik sistemi kurdu. Debbie Fields sadece kurabiye yapan bir insan değil aynı zamanda bir yenilikçidir. Harvard Üniversitesi işletme bölümünde Debbie’nin firması örnek olay incelemesi olarak kullanır.

 

5 – Mary Kay Ash — Mary Kay Cosmetics

(1918-2001)

Teksas’daki bir satış firmasının kabiliyetli satıcısı ve en iyi eğitmeni olan Mary Kay Ash 45 yaşında cinsiyet ayrımı yapan bu firmadan ayrıldı ve kadınların çalışma hayatındaki rollerinde köklü değişiklikler yaptı.

Ash 1963 yılında 5000 dolarlık bir yatırım yaptı ve güzellik ürünleri satmaya başladı ancak bu sadece hikayenin bir bölümü.

Mary Kay Ash satış işlerinde kadınlara önemli görevler verdi, devrimci bir teşvik programı kurdu ve sınırsız kazanç sağlayan toptan-perakende sistemi kurdu. Sadece 2,2 milyar dolarlık bir şirket kurmadı aynı zamanda erkek egemen satış dünyasında girişimci kadınlara alan yaratarak son derece başarılı oldu.

Mary Kay Kozmetiğin 1,8 milyon tane satış danışmanı var. Ayrıca Fortune dergisinden kadınlar için çalışılacak en iyi yer ve en iyi firma ödülünü almıştır.

Sıradaki: göğüsleri olan ilk oyuncak bebeği yapan kadın.

 

4 – Ruth Handler – Barbie Bebek

(1916-2002)

Ruth Handler küçük kızlar için ulaşılamaz bir kadın ideali yaratmıştır.  Barbie bebekler ne şekilde algılanırsa algılansın Ruth Handler çok başarılı bir girişimcidir. Barbie bebekler oyuncak tarihindeki en başarılı olaydır.

Handler 1940’ların ortalarında Mattel’i kurmuştur ve 1959 yılında Barbie’yi yaratmıştır. Barbie ismini kızı koymuştur. Barbieler göğüsleri olan ilk bebektir.

Mattel 1970’li yıllarda yasal anlamda zor günler geçirmiştir ve Handler başkanlık görevinden istifa etmiştir. Daha sonra kendine yeni bir iş kurarak meme kanseri olanlar için gerçek gibi duran suni memeler satmaya başlamıştır.

 

3 – Mary Katherine Goddard — Yayıncı

(1737-1816)

Koloni Amerikası’nda kadınların çoğu çocuk büyütürken ve ev işleriyle ilgilenirken Mary Katherine Goddard ilk kadın posta müdürü olmuştur ve işini kullanarak Amerikan Devrimini ileriye noktaya götürmüştür.

Goddard diğer yayıncıların aksine 1777 yılında korkusuzca Bağımsızlık Bildirgesinin ilk kopyasını yayınlamıştır. Diğer girişimcilerin aksine bu işten para kazanmasa da iş becerilerini kullanarak tarihin değişmesine yardımcı olmuştur.

Sıradaki: hapishanenin bile yavaşlatmadığı kadın

 

2 – Martha Stewart — Martha Stewart Living

(1941- )

Model, anne, borsacı, hazır yemek firması sahibi, imparatorluk mimari ve zariflikler kraliçesi… Martha Stewart birçok erkek veya kadın için girişimcilik fenomenidir.

İş zekası ve ev işi becerileri sayesinde çok başarılı olmuştur. 1989 yılında eşinden boşandıktan sonra ev merkezli yiyecek-içecek işlerinde kendini geliştirmiştir ve Connecticut’teki çiftlik evini kendi evi haline dönüştürerek becerilerinden bir imparatorluk yaratmıştır.

Kitapları, dergileri, televizyon şovları ve son olarak da ev işleriyle ilgili bir medya kurarak holdingleşmiştir. Sadece hayatı güzelleştiren bir uzman değildir aynı zamanda Amerika’nın en zengin ve en etkili kadınlarından biridir.

İçeriden bilgilendirme nedeniyle 2004 yılından 2005 yılına kadar hapis cezası çekse de Stewart hiçbir hız kaybetmeden Martha Stewart Living’in başkanlığına devam etmiştir.

Sıradaki: kendi kaynaklarını oluşturan ve dudak uçuklatan kadın

 

1 – Oprah Winfrey — Harpo Productions

(1954- )

Oprah Winfrey’nin yaşamındaki zenginlik, güç ve yardımseverlik oldukça üst noktadadır. Zor geçen çocukluk döneminden sonra bu kadının kişiliğini bu kadar şekillendirebileceği kimsenin aklına gelmezdi. Gerçekleşmesi olanaksız gibi gözüken bir şeyin üstesinden gelerek tarihin en başarılı kadın girişimcileri arasına girmeyi başarmıştır.

Oprah’ın yükselişi 17 yaşındayken Bayan Siyahi Tennessee güzeli seçilmesiyle başladı. Bu sayede yayıncılık hayatı başladı, tam burs aldı ve yerel televizyon kanalında sunuculuk yapmaya başladı.

1976 yılında ilk sohbet programını yaptı ve milyonlar tarafından sevildi. 1986 yılında Harpo Communications’ı kurdu ve Oprah Winfrey Show’un bütün haklarını satın aldı. Devamında da ülkedeki en zengin kadınlardan biri haline geldi.

Başarılı bir oyuncu, aktivist, yapımcı, medya imparatoru ve dünya çapında bir yıldız olan Oprah en iyi kadın girişimci oldu.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir