Dünyanın Bayilik Veren En İyi Firmaları

Sizler için dünyadaki en başarılı bayilikleri araştırdık. Aşağıda yer alan 10 bayi ,büyüme ve başarı söz konusu olduğunda ipi göğüslüyor.

İşte dünyanın bayilik veren en iyi firmaları:

 

1 – Hampton Hotels

Otel seçerken aklınıza gelen ilk şey kültür olmayabilir. Ancak misafirperverlik kültürü ile ünlenmiş olan Hampton Hotel’leri paha biçilemez bir oteldir. İşte bu nedenle beş yıldır dördüncü kez en iyi bayi sıralamasında birincidir. Samimi hizmet sunmasının yanı sıra daha temel düzeyde odalar, “temiz yatak” garantisi ve sorgusuz sualsiz para iadesi politikası gibi rahatlıkları da var.

2015'in-en-iyi-10-bayisi-1

Hampton, kültürünü uluslararası ölçekte yaymayı da öğrendi. Geçen yıl marka Londra, Polonya ve Rusya’da oteller açtı ve birim sayısını 16 ülkede 2,000 otele çıkardı. Firma önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin’de 400 otel açmayı planlıyor.

 

2 – Anytime Fitness

2015'in-en-iyi-10-bayisi-2

Anytime Fitness’ın bu yıl birinci sıradan ikinci sıraya gerilemesi bu kulüp zincirinin cazibesini kaybettiği anlamına gelmiyor. Aslına bakacak olursanız 2014 en cafcaflı yıllarıydı. Yaklaşık 350 yeni spor salonu açmadan önce ocak ayında 2 milyon üyeye ulaştı.

Genişleme ile birlikte şirket ilk olarak Singapur, Malezya, Hong Kong ve Filipinler olmak üzere 50 eyalette ve 20 ülkede hemen hemen 3,000’e yakın spor salonu açtı. Patlama bu yıl da devam edecek: 350 bayilik daha açmayı planlıyorlar ve bu da 900 milyon dolarlık fitness bayiliğinin milyar dolarlık bir kulübe dönüşmesini sağlayacak.

 

3 – Subway

2015'in-en-iyi-10-bayisi-3

Subway’in kendi internet sitesinde açtıkları bayilerin sayısını gösteren bir bant var. Şu anda bu rakam 107 ülkede 42,920 restoran. Dahası şirket Amerika’da 8,000 restoran daha açabileceğini söylüyor. Ayrıca Subway uluslararası pazarlara ve geleneksel olmayan alanlara doğru büyümeyi planlıyor. Şirketin Walmart mağazalarında 1,900’den fazla bayisi var ve 2014 yılında hastanelere odaklandı.

Ancak Subway bayilik dünyasına sadece birim sayısıyla değil aynı zamanda tüketicilere gün boyu farklı seçenekler sunarak da hakim olmaya çalışıyor. Birkaç yıl önce tüketicilere yeni kahvaltı seçenekleri sunmaya başladılar ve Flatizza isimli küçük pizza Subway’in atıştırmalık kategorisine hızlı bir şekilde girmesini sağladı.

 

4 – Jack in the Box

2015'in-en-iyi-10-bayisi-4

2005’de Jack in the Box satış noktalarının sadece %25’i bayiydi. Bugün? San Diego merkezli zincirin yaklaşık %80’i ( 2,250 birim ) bayi konumunda.

Diğer hızlı servis markaları burgere kim daha fazla et koymuş veya salataya ne tür ceviz konmuş diye savaşırken, Jack in the Box tacolardan Çin böreğine kadar her zaman farklı bir şeyler sunmakla ilgileniyor. 2014 yılında da yeni kahvaltı burrito’ları ( tortilla denen Meksika gözlemesi içine dürüm edilmiş et ve fasulyeden oluşan Meksika yemeği ) ve kruvasan donutları ile yenilikler yapmaya devam etti.

 

5 – Supercuts

2015'in-en-iyi-10-bayisi-5

Minneapolis merkezli değer odaklı kuaför salonu olan Supercuts’ın dünya genelinde 2500′ yakın bayisi bulunmakta. Kendilerine özel geliştirdikleri saç kesim teknikleri başarılarında büyük rol oynamakta. Supercuts müşterilerine 15 dakika gibi kısa sürede nitelikli ve ekonomik traş sunuyor.

 

6 – Jimmy John’s Gourmet Sandwiches

2015'in-en-iyi-10-bayisi-6

Jimmy John’s sandviçlerinin gayet iyi olduğunu söylese bile dünyanın en iyi sandviçleri değiller.  Dahası şirket özel promosyonlar yapmıyor ve menüsünü nadiren değiştiriyor. Jimmy John’s bu kadar özel yapan şey şirketinde belirttiği gibi servislerinin inanılmaz derecede hızlı olması. 8 inçlik sandviçleri sadece birkaç saniye içinde hazırlıyorlar.

İki yıldır en iyi 10 bayi listesinde yer alan şirket büyümeye devam ediyor. 2014 yılında 300 yeni birim açan ve bu yıl 300’den fazla birim açmayı planlayan Jimmy John’s müşteri tabanına daha iyi hizmet vereceğini ve özellikle de Boston ve Los Angeles gibi büyük şehirlerde hala talep olduğunu iddia ediyor.

Ancak en etkileyici olan şey şirket büyümesinin %80’inin yatırım yapmaya devam eden var olan bayilerden kaynaklanıyor olmasıdır. Jimmy John’s sözcüsü şunları söylemiştir: “Biz üzerimize düşeni yaparsak, bayilerimiz üzerinize düşeni yaparsa ve rakamlar işe yararsa hiçbir problem olmaz.”

 

7 – Servpro

2015'in-en-iyi-10-bayisi-7

Gallatin, Tennessee merkezli Servpro 46 yıldan fazla süredir kişisel ve doğal afetler sonrası temizlik yapıyor. Bu kadar süre boyunca otomatiğe bağlamış yaklaşık olarak 1,700 bayisi var. Ancak olay sadece bu değil. Ayrıca Servpro müşterilerine; zarar görmüş belgeleri, fotoğrafları ve tıbbi dosyaları eski haline getirme hizmeti de sunuyor ve hizmetlerine her geçen yıl bir yenisi daha ekleniyor.

 

8 – Denny’s

2015'in-en-iyi-10-bayisi-8

Denny’s markasına eğlenceyi enjekte etmek için çok çalışıyor. 2012 yılında çıkardığı “Hobbit” menüsünün yanında Yumurta, Pancake ve Sosis’in maceralarından oluşan “The Grand Slams” ile animasyonlu web serileri yarattı. New York’un banka ve finans kuruluşlarının yoğun olarak bulunduğu semti Manhattan’da 300 dolarlık Büyük Cru Slam menüyü müşterilerine sundu: iki şişe Dom Pérignon  ile servis edilen Grand Slam kahvaltı.

Denny’s toplam bayi sayısını geçen yıl 1,710’a yükseltti ve önümüzdeki on yıl içinde Orta Doğru ülkelerinde de 30 Denny’s açacağını duyurdu.

 

9 – Pizza Hut

2015'in-en-iyi-10-bayisi-9

Yum Brands sahipliğindeki Pizza Hut bayilik dünyasına hızlı giriş yapan pizza zincirlerinden biriydi ve hala açık farkla en büyük oyunculardan biri. Pizza pazarının %15’inden fazlasına hakim durumda.

Dünya genelinde 14 bine yakın bayisi buluna Pizza Hut, geçen sene yaklaşık 400 yeni birimini bayilik zincirine ekledi.

 

10 – 7-Eleven

2015'in-en-iyi-10-bayisi-10

Dünya genelinde 54,500’den fazla bayisinin olması hayret verici ve yeni 7-Eleven’lar için hala yer var. 2014 yılında, 330 yeni  kapılarını açtı.

Şu bir gerçek ki 7-Eleven’ın mahalle bakkalı konseptindeki mağazalarla ilerleme stratejisi işe yarıyor. Biradan şaraba, çerezden pillere kadar olan ucuz ancak kaliteli özel etiketli ürünleri tüketicileri çekiyor. Ancak büyümeyi etkileyen asıl şey sadece buzlu içecekler ve cipsler değil, aynı zamanda daha sağlıklı seçeneklerin de bulunduğu sıcak yemeklerdir. Bazı noktalarda sağlıklı dürümler, salatalar ve meyve suları satılıyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir