Zig Ziglar’dan Girişimcilere 11 İşletme Dersi

Zig Ziglar motive edici konuşmaları ile milyonlarca insanı teşvik eden ve en çok satan Amerikalı yazarlardan birisidir. Kendisi aynı zamanda başarılı bir satış elemanı ve iş adamıdır. Zig Ziglar Corporation adlı şirketini kurduktan sonra 60 kişilik bir ekip ile çalışmaya başlamıştır.

28 Kasım’da 86 yaşındayken vefat eden girişimcinin hayatından ders alabileceğimiz 11 olguyu sizlerle paylaşıyoruz:

 

1. İlk Olarak Başkalarına Yardım Et

“Eğer insanlara, elde etmek istedikleri şeyleri elde etmeleri konusunda yardımcı olursan, hayatta istediğin her şeyi elde edebilirsin.”

Diğer insanlardan yararlanarak, hayatta bir adım öne geçmek mümkündür.

Ancak insanların ne istediğini anlayarak ve onlara yardımcı olarak bu iş daha kolay ve daha başarılı bir şekilde gerçekleşir. Birilerine sorunlarını çözme konusunda yardımcı olursanız, onlar da sizin amaçlarınızı gerçekleştirmeniz için size yardımcı olurlar.

Her başarılı yeni işletme olabildiğince çok olabildiğince fazla insana yardım etmelidir. Diğer insanlar için değerli bir şey yarattığınızda, işletmeniz başarıyı garantiler.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

2. Başarı Yaşanılır

“Başarı bir şeyleri yapmaktır, bir şeyleri elde etmek değildir. Konu denemenizdir, zafer elde etmek değil.”

Başarıyı nihai hedef olarak görmek, başarı hakkındaki en büyük yanılgılardan birisidir. Başarı aslında devam eden bir deneyimdir, üründen ziyade süreçtir.

Ziglar’a göre başarılı bir insan olmanın en güzel kısmı gerçekten başarılı olmanızdır. Şunları söylemiştir:

“Hedeflerinizi başarmak önemli değildir, önemli olan hedeflerinizi başarırken neye dönüştüğünüzdür.”

 

3. Devam Edin

“En üst sıralarda çok fazla yer vardır ancak hiçbiri uzun süre oturabileceğiniz kadar fazla değildir.”

En aktif olduğu dönemlerde Ziglar tüm dünya çapında 150’den fazla etkinlik düzenlemiştir. Bu süreç boyunca 5 milyon kilometre seyahat etmiş ve 29 kitap yazmıştır. Ziglar her zaman, son anında kadar önüne bakıyordu.

Ziglar’ın başarısının en büyük sırrı çalışma etiğidir. Bu yüzden bir konuşmacı olarak, “hızlıca zengin olun” gibi şeyler satmadı. Okuyucu kitlesine hep şunu söyledi: “Başarının asansörü bozulmuş durumda ancak merdivenleri her zaman kullanabilirsiniz.”

Birçok insan çok çalışmayı olumsuz bir şey olarak görür. Ancak merdivenleri çıkmak asansör kullanmak kadar tatmin edici olmayacaktır. Başarı için çalışmak size zor gelmemeli. Ziglar konu hakkında şöyle demiştir: “Başarı için bir ücret ödemezsiniz. Başarının ücretinin tadını çıkartırsınız.”

 

4. Aslında Vaktiniz Var

Zig Ziglar’ın tahammül edemediği bir bahane ise “Yeterli vaktim yok” cümlesidir.

Michael Jordan’dan Steve Jobs’a, her insan her gün, her hafta veya her yıl aynı süreye sahiptir. Hırslı hedeflerini başaran insanlar ile başarısız olanlar arasındaki en büyük fark vakitlerini bir amaç doğrultusunda ve etkin bir şekilde kullanmalarıdır.

Bir sonraki sefer yapmak istediğiniz şey için vaktiniz olmadığında, sizden daha fazlasını başarmış ve saygı duyduğunuz birini düşünün. Eğer onlar vakit bulduysa siz de bulabilirsiniz.

Vaktinizi akıllıca kullanmayı öğrenin. Ziglar’ın da dediği gibi, “Daha fazla para kazanabilirsiniz ancak harcandıklarında sonsuza dek giderler”

Mutlaka okuyun: Gününüzü Daha Verimli Yapacak 11 Rutin

 

5. Motivasyonu Bir Alışkanlık Haline Getirin

“İnsanlar genellikle motivasyonlarını devam ettiremediklerini söylerler. Aslında duş da aynıdır, bu yüzden günlük olarak kendinizi motive etmenizi öneririm.”

Ziglar, seminerlerinde bazı insanların motivasyonlarını kaybettiklerinden ötürü zaman içerisinde tökezlemeye başladıkları hakkında konuşuyor. Bu yüzden insanlar günlük aktivitelerinin bir parçası olarak kendilerini motive etmeye odaklanmalıdırlar.

 

6. Her Şeyde Bir İyilik Görün

“Tüm insanı duyguların en sağlıklısı şükretmektir.”

Zig Ziglar 1926 yılında erken doğum ile dünyaya geldi. Doktora göre doğumdan 9 gün sonra öldü ancak büyük annesinin kucaklarında yeniden hayata döndü. Ziglar henüz 6 yaşındayken babasını kaybetti ve bundan sadece iki gün sonra en genç kız kardeşi öldü.

Büyük ihtimalle Ziglar, hayatta yaşadığı zorluklar sayesinde her şeye bu kadar şükredebilme becerisine sahip. Ziglar her zaman şükretmenin önemine dikkat çekmiştir ve şükür duygusunu, hayat değiştirebilen en önemli duygu olarak tanımlamıştır.

Durumunuzun ne kadar kötü olduğunuz düşünürseniz düşünün, elinizdekiler için minnettar olabilirsiniz. Bu sağlığınız, aileniz veya sadece yaşadığınız harika dünya bile olabilir. Ziglar, elinizdekiler için minnet duymanın sizi, size daha birçok şey kazandıracak çeşitli olumlu duygular ile doldurduğuna inanıyor.

“Ne kadar çok minnet gösterirseniz minnet gösterdikleriniz için o kadar fazlasını elde edersiniz.”

Ziglar işinden nefret eden bir kadını örnek olarak vermeyi severdi. Ancak kadın her sabah ve her akşam işini sevdiğini kendine hatırlatarak sonunda işinden çok memnun olmuştu.

 

7. Beklenilenden Fazlasını Verin

“Ödeme aldığımız işten daha fazlasını yaptığımızda, sonunda yaptığımız şeyler için daha fazla ödeme alırız.”

Bu, hizmet sektöründeyken keşfettiği bir ilkedir. Şirketini 1000 dolarlık müşterilere 10000 dolarlık müşterilermiş gibi davranarak oldukça hızlı bir şekilde büyütmüştür.

Olabildiğince fazladan çalışın ve yakın bir süre içinde çabalarınız için fazladan ödüllere sahip olun.

Mutlaka okuyun: Müşterileri Mutlu Etmenin Yolları

 

8. Hazzı Geciktirin

Her köşede bir hazır yiyecek firması ve avuçlarımızın içindeki yüksek hızlı internet sayesinde anlık hazların dünyasında yaşıyoruz. Ancak anlık hazlar, geldikleri kadar çabuk yok olurlar ve genellikle uzun vadeli hedefleriniz için size bir fayda sağlamazlar.

” Ticaretteki başarısızlığın ve mutsuzluğun sebebi, en çok istediğiniz şeyi şu an istediğiniz şeyle takas etmenizdir. “

Eğer sürekli olarak anlık keyfinizi düşünürseniz bu durumda memnun olmaktan çok uzak olacaksınızdır. Bunun yerine uzun vadede en çok istediğiniz şey ne ise onun için çalışmaya başlayın.

“Bir şeylere ihtiyaç duyduğunuzda onu gerçekleştirmek için kendinize bir disiplin sağlayın ve gün geldiğinde yapmak istediğiniz her şeyi kolayca hayata geçirin.”

Bu özellikle, vizyonlarını geliştirmek için uzun saatlerini harcamak zorunda olan girişimciler için çok önemlidir. “Girişimcilik, hayatınızın birkaç yılını, diğer insanların yaşamadığı şekilde yaşamaktır, bu sayede hayatınızın geri kalanını yine birçok insanın yaşayamadığı şekilde yaşarsınız.”

 

9. Kendi Değişiminize Odaklanın

“Becerilerinizi kullanabilecek tek kişi sizsiniz. Bu harika bir sorumluluktur.”

İnsanlar genellikle Zig Ziglar’a iş arkadaşları ve eşleri hakkında yakınırlar. Ancak kendisi hep şu şekilde yanıt verir: “Kimseyi değiştiremezsin” ve bu, başkalarına farklı bir şekilde yanıt vermeniz gerektiği anlamına gelir. İnsanlar, siz sevin ya da sevmeyin ancak istediklerini yaparlar. İnsanları yapmayacakları bir şeyi yapmaları için enerjinizi harcamak, her iki taraf için de hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

Buradan hareketle, insanlara farklı davrandığınızda, onlar da size farklı davranacaklardır.  “İnsanlara olan tutumlarınızda olumlu ve nazik olmayı tercih ederseniz çoğu durumda, onlar da size aynı şekilde davranacaktır.”

 

10. Sadece Başlayın

“İlk adımı atmayan insanlar ikinci adımını asla atamaz.”

Kimi zaman olası sorunları ve karmaşıklığı düşündüğünüzde bir projenin en zor kısmı o projeye başlamaktır. Eğer önemli bir şeyi savsaklıyorsanız beş dakikanızı ayırın ve ilk adımını tamamlayın. Başladıktan sonra birçok projenin aslında nasıl ip söküğü gibi devam ettiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

 

11. Karakter Her Şeydir

“Dürüstlük ve bütünlük, kesinlikle hayatta ve hayatın her anında başarı elde etmek için çok önemlidir.”

Zig Ziglar, kendi değerleri olan bir adamdı. Kendisini dürüstlük ile donattı çünkü etik olarak yapılması gereken en doğru şeyin bu olduğunu düşünüyordu. Kendisinin de açıkladığı gibi: “Eğer insanlar seni severse, seni dinlerler. Ancak sana güvenirlerse seninle birlikte iş yaparlar.”

İnsanları kandırarak ve onları değiştirerek sadece kısa vadeli faydalar sağlarsınız. Ancak sonunda kaybeden taraf olursunuz.

“Kötü karakterinizle paranın satın alabileceği her şeyi satın alabilirsiniz. Ancak paranın satın alamayacağı şeylerden mahrum kalırsınız: mutluluk, huzur, keyif ve kazançlı ilişkiler.”

Mutlaka okuyun: Dürüst ve güvenilir insanların özellikleri

 

Zig Ziglar’ın Mirası

Zig Ziglar 28 Kasım 2012’de hayatını kaybettikten sonra arkasında bir aile, işletme ve verdiği mesajlarla ilham verdiği milyonlarca insan bıraktı.

Bu dünyaya kattığı güzelliklere öldüğünde bile devam edebilmek için resmi web sitesinde şunlar yazmaktadır, “Ziglar’ın onuruna aşağıdaki hayır kurumuna bağış yapabilirsiniz.” Zig Ziglar’ınki gibi bir hayat sürdüğünüzde dünyadaki vaktiniz dolsa bile hala dünya için bir şeyler yapıyor olacaksınızdır.

“Dün, geçen gece sona erdi. Bugün yeni bir gün ve bu gün senin günün.”

                                           Zig Ziglar, 1926-2012

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir