Dünyanın En İyi Şirketleri Nasıl Kuruldu?

Dünyanın en sevilen şirketleri, normal insanlar tarafından olağanüstü bir kararlılıkla kuruldular. Ancak göreceğiniz gibi her şey yoktan var edildi.

Bu sıralamalar ve marka değerleri Interbrand olarak bilinen dünyanın önde gelen marka sıralama organizasyonu tarafından belirlenmiştir.

 

Nike

nike

Marka Değeri: 13.7 Milyar Dolar

Kurucular: Philip H. Knight ve William “Bill” J. Bowerman

Kuruluş: 1964 (Blue Ribbon Sports olarak) Eugene, Oregon, Amerika

Nasıl Kuruldu: 1962 yılında işletme okulunu tamamladıktan sonra Philip Knight, Japonya’yı gezerek vakit geçirmeye karar verdi. Oradayken Japon spor ayakkabısı üreticisi Onitsuka Tiger şirketi ile iletişime geçti. Oregon Üniversitesi’nin eski bir koşucusu olarak Philip, Amerika’ya küçük ölçekte ayakkabı ithal etmeyi kabul etti. Japon şirketinin taleplerini karşılamak için hemen Blue Ribbon Sports adında bir şirket kurdu.

1943 yılının sonunda Onitsuka Tiger şirketinden 200 ayakkabı sipariş etti. Ayakkabıları babasının evinin bodrumunda sakladı ve arabasının bagajında tanıtım yaparak satışlarını gerçekleştirdi.

1964 yılında Philip, eski koçu olan Bill Bowerman ile ortak oldu. Aynı yıl firmaları toplamda 8.000 dolara 1300 ayakkabı satmayı başardı. 1965 yılında satışları 20.000 dolara ulaştı. Bir sonraki yıl bir dükkan kiraladılar. Bu sayede çalışanları artık ayakkabıları araçlarının bagajında satmak zorunda kalmadı.

1971 yılında BRS ve Onitsuka Tiger firmaları arasındaki ilişki sona yaklaşıyordu. Philip ve Bill kendi üretimleri olacak olan ayakkabıları satmayı planlıyordu. Yıl sonu ile iki firma arasındaki bağlar tamamen koptu ve Yunan zafer tanrıçasından aldıkları isim olan Nike ve günümüzdeki logoları ile üretime başladılar.

Mutlaka okuyun: Nike Hakkında Çok Az Kişinin Bildiği 11 Gerçek

 

H&M

hm

Marka Değeri: 16.1 Milyar Dolar

Kurucular: Erling Perrson

Kuruluş: 1947, Västerås, İsveç

Nasıl Kuruldu: Erling Perrson, ikinci dünya savaşından sonra Amerika’yı ziyaret ederken Hennes & Mauritz (H&M) firması için aklına iyi bir fikir geldi. Etkili ve yüksek hacimli dükkanlardan etkilenmişti. Kendi ülkesi İsveçte Hennes adında bir firma kurarak kadın giyim dükkanlarında çığır açan bir yenilik gerçekleştirdi.

21 yıl sonra Erling, Mauritz Widforss adında bir av dükkanını satın aldı. Bu dükkanın tüm malzemesi erkek giyimiydi. Bu yüzden erkek giyimi üzerine giysiler de satmaya karar verdi ve şirketinin adını H&M olarak değiştirdi. Günümüzde 61 ülkede 2.000 dükkana sahip olan şirket 132 bin insana ekmek kapısı olmaya devam ediyor.

 

Samsung

samsung

Marka Değeri: 18.5 Milyar Dolar

Kurucular: Lee Byung-Chul

Kuruluş: 1938, Güney Kore

Nasıl Kuruldu: Samsung ilk defa, 1938 yılında Samsung Sanghoe olarak Lee Byung-chul tarafından bir manav olarak hayata geçirildi. İşletme oldukça başarılı oldu ve 1947 yılında merkezini Seul’e taşıdı.  Samsung daha sonra bir şeker rafinerisi ve yün değirmeni işletmeye de başladı.

1960’lı yıllarda Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Chung-hee yerli firmaları (Samsung’da buna dahildi) rekabetten koruyabilmek adına bazı politikalar benimsedi. Bu süre boyunca Cumhurbaşkanı Park, 1979 yılında suikaste kurban gidene kadar yabancı firmaların Güney Kore’de elektronik eşya satmalarını yasakladı. Bu Samsung’a elektroniğe yatırım yapması ve ürünlerini geliştirmesi için 18 yıllık bir deneyim fırsatı verdi ve dünyanın en büyük elektronik sağlayıcılarından biri oldu.

Mutlaka okuyun: Samsung’un, Kurutulmuş Balık İhracatı Yapan Bir Şirketten Teknoloji Devine Dönüşme Hikayesi

 

Louis Vuitton

louis-vuitton

Marka Değeri: 21.9 Mi

lyar Dolar

Kurucular: Louis Vuitton

Kuruluş: 1854, Paris, Fransa

Nasıl Kuruldu: Daha 14 yaşındayken küçük Louis memleketi Jura’dan Paris’e taşınmaya karar verdi. 400 kilometrelik yolu yürüyerek ve günlük işlerde çalışarak Paris’e vardı.

Paris’e geldikten sonra tanınmış haneler için bir çanta üreticisinin çırağı oldu. Sahip olduğu ün sayesinde, 3. Napolyon karısı imparatoriçe Eugénie de Montijo için çanta yaptı ve böylece ününe ün katmış oldu. Tüm bu deneyimi boyunca insanların kaliteli bir bavuldan ne beklediğini öğrendi.

1854 yılında (43 yaşındayken) Paris’te ilk bavul mağazasını açtı. Seyahat eden zengin ve varlıklı Parislilere hitap etmeyi amaçladı ve bu süreç boyunca dünyanın en lüks markalarından birisini yarattı.

 

Gillette

gillette

Marka Değeri: 23.3 Milyar Dolar

Kurucular: King Camp Gillette

Kuruluş: 1901, Amerika

Nasıl Kuruldu: King, 1895 yılında bir mantar şirketi için seyyar satıcı olarak çalışırken şişe kapaklarının bir kez kullanıldıklarını ve atıldıklarını fark etti. Bu yüzden şişeleme şirketleri sürekli olarak yeni kapak almak zorunda kalıyordu. Bu iş modeli, kendi kuracağı işletmesi için kendisine iyi bir fikir verdi.

Başarılı girişimci aynı zamanda, dünyadaki her erkeğin günlük olarak usturalarını bilemek zorunda olduğunu da fark etti. King; ucuz, iki uçlu jilete sahip, kolayca tutulabilen, körelene kadar kullanılabilen ve sonra da atılan bir ürün düşündü.

Sonraki altı yıl boyunca King, yapılmasının imkansız olduğunu söyleyen bilimadamları ve üreticilere rağmen kendi güvenlikli tıraş bıçağını mükemmelleştirdi. 1901 yılında Amerikan Güvenlikli Jilet Şirketini (1902 yılında Gillette Güvenlikli Jilet Şirketi olarak adını değiştirdi) kurdu ve 5.000 dolar toplayıp (günümüz parası ile 150.000 dolar) kendi icat ettiği jiletleri üretmeye başladı.

Şirket 1903 yılında satışlara başladı ve 51 jilet seti (tanesi 5 dolar) ve 168 jilet (20 tanesi 1 dolar) satarak, ilk yıl 263 dolar kar elde etti. Bir sonraki yılda patenti de aldıktan sonra 90,884 jilet seti and 123,648 jilet sattı.

 

Mercedes-Benz

mercedes-benz

Marka Değeri: 25.2 Milyar Dolar

Kurucular: Karl Benz ve Gottlieb Daimler

Kuruluş: 1871, Almanya

Nasıl Kuruldu: 1886 yılının Haziran ayında Karl Benz, Benz Patent Motor Car adı altında motorlu üç tekerlekli bir bisiklet olan dünyanın ilk aracını üretti. Birkaç ay sonra Gottlieb Daimler, Daimler motoru adını verdiği bir motor ile güçlendirilmiş dört tekerlekli bir araç üretti. Aralarındaki mesafe yaklaşık 100 kilometre olmasına rağmen, ikili birbirlerinin bu alanda çalıştıklarını hiç bilmiyordu.

İlk iki araç üretildikten 40 yıl sonra iki firma, Daimler-Benz AG adı altında birleşti. Ve Mercedes-Benz markası doğmuş oldu.

 

Toyota

toyota

Marka Değeri: 26.2 Milyar Dolar

Kurucular: Kiichiro Toyoda

Kuruluş: 1937, Japonya

Nasıl Kuruldu: 1924 yılında Sakichi Toyoda, etkin bir şekilde tekstil imal etmek için Toyoda Model G Otomatik Tezgahını icat etti. Birkaç yıl sonra Japon hükümeti Toyoda Automatic Loom Works firmasını (Sakichi’nin firması), otomobil icat etmesi yönünde teşvik etti. Bu yüzden, Sakichi’nin oğlu Kiichiro Avrupa ve Amerika’yı ziyaret ederek otomobil üretimi hakkında bilgi topladı.

Döndükten sonra Kiichiro, Toyoda Automatic Loom Works bünyesi altında Otomobil Bölümünü kurdu ve ilk A Tipi Motorunu 1934 yılında üretti. Bir yıl sonrasında ilk yolcu aracı olan A1 modelini ve G1 model kamyonu satmaya başladılar.

Toyota Motor Şirketi, Toyoda Automatic Loom Works şirketinden 1937 yılında ayrıldı ancak Toyota Group hala dünya çapında tekstil ve dikiş makinesi ürünlerini satmaya devam etmektedir.

 

Nokia

nokia

Marka Değeri: 29.5 Milyar Dolar

Kurucular: Fredrik Idestam

Kuruluş: 1865, Tampere, Finlandiya

Nasıl Kuruldu: 1865 yılında, Nokia o dönemlerin orijinal iletişim teknolojilerinden biri olan kağıt üretimi sektöründe faaliyetine başladı. Fredrik Idestam, Tammerkoski Nehri kıyısında bir odun hamuru fabrikası kurdu. Bir mühendisten satın aldığı bir teknoloji ile Fredrik, kağıt sektörünü kökünden değiştiren yeni ve ucuz bir kağıt üretim süreci geliştirdi. Büyük çıkışını ise 1867 yılındaki Paris Dünya Sergisi’nde, buluşu için bronz madalya kazandıktan sonra yaptı.

Birleşmeler ve satın almalarla geçen yüzyıl sonrasında Nokia 1980’lerin başında mobil iletişim sektörüne girdi.

 

McDonald’s

mcdonalds

Marka Değeri: 33.6 Milyar Dolar

Kurucular: Richard ve Maurice McDonald (restoran), Ray Kroc (şirket)

Kuruluş: 1940, San Bernardino, Kaliforniya, Amerika

Nasıl Kuruldu: Richard “Dick” ve Maurice “Mac” McDonald kardeşler 1940 yılında, geniş bir menü ile McDonald’s Bar-B-Que adı altında tipik bir restoran işletmeye başladılar. Sekiz yıl sonra menülerini dokuz parçaya (Hamburger, cheeseburger, alkolsüz içecekler, süt, kahve, patates kızartması ve kek) indirme kararı aldılar ve bu sayede daha hızlı bir hizmet sistemini uygulayabiliyor olacaklardı.

1954 yılında Ray Kroc adlı bir satış elemanı kendi ürününü satmak için bu restorana geldi ve burayı çok beğendi. Bir yıl sonrasında Ray, kendi McDonald’s şubesini açtı ve ardından tüm şirketi satın aldı ve sekiz yıl içerisinde 500 restorana ulaşana dek agresif bir şekilde büyüdü. McDonald’s günümüzde 32.000’den fazla restorana sahiptir.

Mutlaka okuyun: Ray Kroc ve McDonalds’ın Başarı Hikayesi

 

Coca-Cola

coca-cola

Marka Değeri: 70.5 Milyar Dolar

Kurucular: Dr. John Stith Pemberton

Kuruluş: 1886, Atlanta, Georgia, Amerika

Nasıl Kuruldu: Bir eczacı olan John Pemberton ilaç olarak kullanılmak üzere bir şurup hazırladı ve bir sürahisini oturduğu semtteki yerel bir eczaneye götürdü. Eczane çalışanı bunun harika bir şey olduğunu düşündü ve bardağını beş kuruştan eczanenin bahçesinde satmaya başladı. John, daha sonra Atlanta gazetesine reklam verdi ve elle boyanmış bir Coca-Cola tabelası görüntüsü yayınladı. Coca Cola ilk yılında günlük dokuz içecek satmayı başardı. Günümüzde ise Coca Cola saniyede yaklaşık 8 bin kutu içecek satıyor. Kolanın formülü günümüzde sadece iki kişi tarafından biliniyor ve en güvenlikli banka kasasında saklanıyor.

 

İlginizi çekebilir

İlham Veren Başarı Hikayeleri
Garajda Kurulan 7 Büyük Teknoloji Şirketi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir