Nike Hakkında Çok Az Kişinin Bildiği 11 Gerçek

Nike hakkındaki en ilginç gerçekleri sizler için seçtik. Dünyanın en ünlü spor markası hakkında çok az insanın bildiği bazı gerçeklere gelin hep birlikte göz atalım.

 

1. Nike, 1964 yılında Blue Ribbon Sports olarak kuruldu ve Japon ayakkabı üreticisi Onitsuka Tiger (Asics olarak da bilinmektedir) firmasının dağıtımcısı olarak çalışmaya başladı. 1971 yılında resmen Nike ismini aldı.

blue-ribbon-sports

 

2. Şirket, sadece 1.200 dolar ile Bill Bowerman (koşu koçu) ve Oregon Üniversitesi orta mesafe koşucusu Phil Knight tarafından kuruldu.

nike-basari-oykusu

 

3. Knight aslında firmanın isminin “Dimension 6” olmasını istiyordu. Nike ismi Yunan zafer tanrıçasından gelmektedir ve “nayki” olarak telafuz edilir. İsmi, Nike’ın ilk çalışanı olan Jeff Johnson koymuştur.

3-knight-aslinda-firmanin-isminin-%22dimension-6%22-olmasini-istiyordu

 

4. İlk Nike ayakkabıları bir gözleme ızgarasında üretilmiştir. Ayakkabı sektöründeki büyük bir yenilik olan bu buluş anı, Bowerman’ın aklına 1971 yılında karısı kahvaltı hazırlamak için gözleme ızgarasını kullanırken gelmiştir. Atletlere yardımcı olabilecek oluklu bir model yaratma fikrini benimsedi. 1974 yılında “Nike Waffle Trainer” adı ile bunun patentini almıştır.

4-ilk-nike-ayakkabilari-bir-gozleme-izgarasinda-uretilmistir

 

5. Nike’ın logosu Portland Devlet Üniversitesi öğrencisi Carolyn Davidson tarafından 35 dolara dizayn edilmiştir. Daha sonra bu öğrenciye 640.000 dolar değerinde bir şirket hissesi hediye edilmiştir.

5-nikein-logosu-portland-devlet-universitesi-ogrencisi-carolyn-davidson-tarafindan-35-dolara-dizayn-edilmistir

 

6. “Just Do It” sloganı, 1977 yılında idam edilmeden önce “Let’s Do It” (Haydi Yapalım) diyen seri katil Gary Gilmore’dan ilham alınarak yaratılmıştır.

6-%22just-do-it%22-slogani

 

7. İlk “Just Do It” kampanyası 1988 yılında başlatıldı. Reklamlarda 80 yaşındaki koşu ikonu olan Walt Stack, Golden Gate Köprüsü üzerinde koşuyordu.

7-ilk-%22just-do-it%22-kampanyasi-1988-yilinda-baslatildi

 

8. 2003 yılından bu yana profesyonel olarak basketbol oynamamasına rağmen Forbes’in yaptığı açıklamaya göre Michael Jordan Nike’dan yıllık 60 milyon dolarlık bir telif ödemesi almaktadır. Bu kendisini Nike’in en büyük sponsor ortağı yapmaktadır.

8-2003-yilindan-bu-yana-profesyonel-olarak-basketbol-oynamamasina-ragmen-forbesin-yaptigi-aciklamaya-gore-michael-jordan-nikedan-yillik-60-milyon-dolarlik-bir-telif-odemesi-almaktadir

 

9. Romen tenis oyuncusu Ilie Nastase (Bükreş Şaklabanı), 1972 yılında Nike ile anlaşma yaparak Nike’ın anlaşma yaptığı ilk sporcu oldu. Nastase yetenekli bir tenis oyuncusuydu ancak askıya alınma, diskalifiye olma, para cezaları ve disiplinsizliği nedeniyle kariyerinde geriledi.

9-romen-tenis-oyuncusu-ilie-nastase-bukres-saklabani-1972-yilinda-nike-ile-anlasma-yaparak-nikein-anlasma-yaptigi-ilk-sporcu-oldu

 

10. Nike’in Air Max ayakkabıları için 1987 yapımı reklamında ünlü The Beatles grubunun “Revolution” şarkısı kullanıldı. Career in Sports kitabına göre bu Beatles grubunun şarkısının ilk kez televizyon reklamlarında kullanıldığı bir reklamdı.

10-nikein-air-max-ayakkabilari-icin-1987-yapimi-reklaminda-unlu-the-beatles-grubunun-revolution-sarkisi-kullanildi

 

11. Dünyanın en büyük Nike dükkanı, firmanın doğduğu yer olan Amerika’da değil ancak Londra’nın Oxford caddesindedir. Üç katlı mağazayı inşa etmek için 10.5 milyon pound harcanmıştır. Mağaza şehir merkezi ile aynı temada dizayn edilmiştir.

11-dunyanin-en-buyuk-nike-dukkani-firmanin-dogdugu-yer-olan-amerikada-degil-ancak-londranin-oxford-caddesindedir

 

İlginizi çekebilir

Büyük Şirketlerin Başarı Hikayeleri
Sıfırdan 25 Milyar Dolarlık Servete: Nike’ın Başarı Öyküsü

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir