Dünyanın en zengin insanlarından parayla ilgili dersler

Zenginler diğer herkesten farklı düşünürler ve davranırlar. Mesele şu ki, varlıklı insanların birçoğu hem kendi servetlerini kazanmak hem de bu serveti katlamak ve devam ettirmek zorundadır. Bu finansal başarıyı nasıl yakaladıklarını öğrenmek istiyorsanız, öncelikle zenginlerin parayla ilgili düşüncelerini bilmeniz gerekir.

 

İşte dünyanın en zengin insanlarından parayla ilgili dersler:

1 – Para özgürlük demektir

Bu zenginlerin farkına vardığı bir şeydir. Para özgürlüğü satın alamasa bile, yeteri kadar paranız olduğuz zaman hem gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılarsınızhem de istediğiniz şeyi istediğiniz zaman da yapma özgürlüğüne sahip olursunuz.

Patronunuzdan veya işinizden mi bıktınız? İsterseniz istifa edebilirsiniz ve hoşunuza giden başka bir iş bulabilirsiniz. Hawaii’ye tatile mi gitmek istiyorsunuz? Problem yok, çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilir ve işe ne kadar erken veya ne kadar geç gideceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Hastalandığınız zaman ne olacak? En iyi doktorlara gidebilir ve en iyi tedavilerden faydalanabilirsiniz.

 

2 – Yeni yatırım fırsatları kovalarlar

Zenginler her zaman geleceği düşündüklerinden yeni yatırım fırsatlarını kovalarlar. Zenginler nerede olurlarsa olsunlar, varlıklarını arttırmanın yollarını ararlar. Yatırımla ilgili duydukları şey hoşlarına gitmese bile, her zaman dinlerler.

 

3 – Karmaşık yatırımlardan uzak dururlar

Zenginler yüksek riskli yatırım fonları gibi karmaşık yatırımlardan uzak durmaları gerektiğini bilirler. Bu tür yatırımlar riskleri kontrol edemediğiniz için bir sürü probleme neden olur. Zenginler riskleri kendileri yönetebilmek ve kontrolü ellerinde tutabilmek isterler.

 

4 – Para harcamamak para kazanmak anlamına gelir

Bu, her zaman tasarruf etmek zorundasınız veya cimrilik yapmak zorundasınız anlamında değildir. Bir konuda fedakarlık yapacaksanız, bu parayı yatırım için kullanın anlamına gelir. Örneğin, İstanbul’dan Ankara’ya uçacaksanız ve birinci sınıf uçak bileti 1,000 TL’den fazla tutuyorsa, 1,000 TL’den daha az olduğu için business class uçak bileti alabilirsiniz. Sonuçta daha az para harcamış olursunuz. Ve harcamadığınız para yatırım için kullanabilirsiniz.

 

5 – Değerli varlıklara yatırım yaparlar

Zenginler kıyafetler ve araçlar gibi şeyler için paralarını çarçur etmeyerek varlıklarını korurlar. Bunun yerine, değerli aktiflere yatırım yaparlar.

 

6 – Tüm kaynaklarını aynı işe yatırmazlar

Zenginler bütün paralarını tek veya iki işe yatırmazlar. Bütün paranızı tek bir yere yatırmanız aptallıktır. Çeşitli yatırımların, hisse senetlerinin, bonoların ve yatırım fonlarının olduğu çeşitlilik gösteren bir portfloyoya sahip olmanız oldukça önemlidir.

Unutmayın ki, çeşitlendirme sadece farklı şirketlere yatırım yapmak değildir. Farklı türdeki şirketlere yatırım yapmaktır. Örneğin, paranızı dört farklı fast food şirketine yatırmamalısınız.  Bir fast food şirketine ve geri kalanıyla da petrol, gayrimenkul veya teknoloji endüstrisine yatırım yapmalısınız. Bu sayede bir şeyler başarısız olursa, diğer yatırımlarınız tarafından korunursunuz.

 

7 – Paranın her şeyi satın alamayacağını bilirler

Zenginler paranın sevgiyi, saygıyı, arkadaşları veya mutluluğu satın alamadığının farkındadırlar. Bazı değerlerin finansal başarıyla ölçülmediğini bilirler. Sizce kim kendini daha mutlu hisseder? Banka hesabında milyon dolarları olan ve tek başına yaşayan bir insan mı yoksa eşi ve çocuklarıyla kaliteli zaman geçiren, kendine has arkadaşlıkları olan ve gönüllülük faaliyetlerine katılan bir insan mı?

 

İlginizi çekebilir

Zengin insanları 9 alışkanlığı
Neden zengin olamıyorum?
Orta sınıf ve zenginler arasındaki farklar
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir