E- ticaret girişimcilerinin iş fikirleri bulabileceği yerler

İnternette bir sürü iş fikri var ancak girişimci olarak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz?

Online mağaza açmak istiyorsunuz ancak ne satmak istediğinizden tam olarak emin değil misiniz? Bu makale ürün fikirleri bulmanıza, değerlendirmenize ve onaylamanıza yardımcı olacak.

 

Makalede yer alan kaynaklara göz atmadan önce, iki şeyi aklınızda tutmanızda fayda var:

1 – Yeni ürün fikirlerini araştırırken ürünlerin ötesini görmeye çalışın. Klişe gibi gelebilir ancak en yaygın ve popüler ürün kategorilerinde ciddi bir rekabet var. Farklı bir açıdan bakmanız başarı şansınızı artırır. Sadece ürünlere bakmayın, aynı zamanda ürün kategorisindeki potansiyeli de inceleyin. Yeni pazarları, yeni özellikleri ve ürünleri kullanmanın yeni yollarını da hesaba katın.

2 – Daha küçük ürün kategorilerine ve nişlere bakmaktan korkmayın. Niş potansiyel müşterisi az olan büyük bir kategorinin alt kategorisi olsa da, niş ürünlerde rekabet daha azdır. Rekabetin az olması Google’da üst sıralara çıkmanızı kolaylaştırır ve bu da reklam maliyetlerini düşürür.

Bu makalede ürün fikirleri bulabileceğiniz en iyi yerlerden bahsettik. İşte e- ticaret girişimcilerinin iş fikirleri bulabileceği en iyi 10 yer

Hadi başlayalım:

 

Liste yapın

Bu makaleyi okuduktan ve makalede yer alan kaynakları inceledikten sonra, aklınıza gelen fikirleri kağıda yazın. Yazdığınız bütün fikirleri gözden geçirin, daha sonra tekrar geri dönün ve uygulanabilirliklerini ve potansiyellerini değerlendirin.

 

1 – Elinizdekilerle başlayın

İnternet araştırmasına başlamadan önce sahip olduğunuz fikirleri gözden geçirin. Yıllardır aklınızda olan bir ürün veya fikir olabilir. Bilgisayarınızda yarım yamalak yazılmış bir iş planınız olabilir. Yeniden gözatmanızda bir sakınca yok, değil mi?

İşte listenizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç soru:

Hangi ürünler, nişler veya sektörlerle ilgileniyorsunuz?

Kendi hayatınızda “Şu şöyle olsaydı çok iyi olurdu.” dediğiniz neler var?

Örnek: Max, sabahları saçını yaparken zorlanıyordu. Saçını düzgün bir şekle sokabilmek için her sabah duş yapıyordu ancak bunun da bir faydası olmuyordu. Sonunda bu sorununu kendi geliştirdiği Morning Head isimli ürünle çözmeyi başardı. Morning Head suyla doldurulabilen emici havlu kumaşı olan, kafaya takılan ve bir dakika içinde saçı şekle sokmaya hazır hale getiren bir duş bonesi.

 

 2 – Yerel halk

Bazen yeni bir iş fikri bulmaya gerek kalmaz. Etrafımızda bir sürü geleneksel işletme var. Bu geleneksel işletmelerdeki trendleri yakından takip ederseniz ve bu trendleri e-ticarete uyarlarsanız karlı ve eşsiz bir iş kurabilirsiniz. Yerel halkı inceleyin ve hangi yeni veya ilginç konseptlerden bahsettiklerine ilişkin notlar alın. Yerel gazeteler, bu tür haberler ve bilgiler için harika kaynaklardır.

Örnek: Yummy Tummy Soup Company geleneksel işletme konseptini fırsata dönüştüren en iyi örneklerden biridir. Yummy Tummy Soup Company aracılığıyla sevdiğiniz birine sağlıklı ev yapımı sabunlar, pastalar ve makarnalar gönderebiliyorsunuz. Bütün ürünleri günlük pişiriyorlar ve fırınlıyorlar ve ülke geneline ısı kontrollü konteynırlarda gönderiyorlar.

 

3 – Online tüketici trendi yayınları

Ürün fikirleri bulmak için araştırma yapabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri online tüketici trendi yayınlarıdır. Trend yayınlarını takip etmek, diğer girişimcilerin pazara soktukları ürünler hakkında bilgi almanın en iyi yollarından biridir. Bu yayınları takip etmeniz daha önceden duymadığınız yeni ürün kategorileri ve endüstriler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Trendleri takip etmek online işiniz için yeni ürünler, hizmetler ve deneyimler bulmanıza yardımcı olacaktır.

İşte popüler olan online trend yayınlarından bazıları:

Trend Watching – Dünya genelindeki popüler tüketici trendlerini inceleyen bağımsız trend firmasıdır. Trend Watching’in Londra, New York, São Paulo, Singapore, Sydney ve Lagos gibi yerlerdeki trendleri raporlayan otuz kişilik profesyonel bir ekibi var.

Trend Hunter – Dünyanın en büyük ve en popüler trend topluluğudur. 137,000 üyeden ve 3,000,000 fandan oluşan global ağı olan Trend Hunter girişimci olmak isteyenler için harika bir kaynaktır.

Trend Hunter’ın kurucusu Jeremy şunları söylemiştir: “Birçoğumuz gibi ben de girişimci olmak istiyordum ancak hangi fikrin peşinden gitmek istediğimi bilmiyordum. İş fikri bulmama yardımcı olacağını düşündüğüm meslekler seçtim… Ancak yıllar süren araştırmaya rağmen hala ilham bulamamıştım. İşte bu nedenle meraklı insanların fikirlerini paylaştıkları ve ilham aldıkları Trend Hunter’ı kurdum.”

Yeniisfikirleri.net – Dünya genelinde belirli bir tarzı olan veya niş pazarları olan milyonlarca iş fikri var. Bu fikirleri araştırmak için dünyayı dolaşmak her zaman mümkün olmuyor. İşte bu noktada Yeniisfikirleri.net devreye giriyor. “Yeni iş fikirleri” gibi kaynaklar dünyayı sizin için dolaşıyorlar, yeni girişimcilik fikirlerini, trendlerini ve hikayelerini araştırıyorlar.

Örnek: Başka bir ülkedeki trendi fark eden ve bunu kendi ülkesine taşıyan Dan ve Dan’in ürünü Inkkas en iyi örneklerden biri. Inkkas, otantik Güney Amerika kumaşları kullanılarak üretilen güzel ve eşsiz ayakkabılardır. Dan, Peru’da Güney Amerika kumaşlarıyla üretilen bu ayakkabıları keşfettikten sonra bu fikri bulmuş. Bu harika ürünün Kuzey Amerika pazarında da beğenileceğini düşünmüş, fikri Kuzey Amerika’ya taşımış ve kitle fonlaması sitesi Kickstarter aracılığıyla 77,000 doların üstüne para toplamayı başarmış.

 

4 – Endüstri liderleri

Girmek istediğiniz endüstriyi veya nişi biliyorsanız, çeşitli araçlardan faydalanarak endüstri liderlerini bulabilirsiniz. Sosyal medyada doğru insanları takip etmeniz, yeni fikirler bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu fırsatları ortaya çıkarmak size kalmış bir şeydir.

Belli bir endüstriyi veya nişi etkileyen liderleri bulabileceğiniz online araçlardan bazıları:

Topsy

FollowerWonk

LittleBird

 

5 – Ürün ve trend keşif siteleri

Ürün ve trend keşif siteleri de fikirler bulmak ve ilham almak için kullanabileceğiniz kaynaklardandır. Uncrate (erkek ürünleri) ve Outblush (kadın ürünleri) gibi siteler yeni ürün trendlerini incelemek için en iyi kaynaklardandır.

İşte popüler ürün ve trend keşif bloglarından bazıları:

Uncrate

Outblush

Bless This Stuff

Cool Material

Gear Moose

Werd

HiConsumption

Firebox

Sadece büyük ve popüler siteleri incelemeyin, aynı zamanda niş sitelere de göz atın. İlginizi çeken ürün türlerini ve nişleri belirleyin ve araştırmanızı buna göre yapın.

 

6 – Sosyal kürasyon siteleri

Pinterest ve benzer diğer görsel kürasyon siteleri ürün ve niş fikirler için harika kaynaklardır. Görsellerin birçoğu ilginç, yeni ve trend tüketici ürünlerinden oluşuyor. Bu sosyal sinyalleri kullanarak popüler ürün fikirleri bulabilirsiniz. Ürününüz veya nişiniz için pazar olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Büyük kürasyon sitelerinden bazıları:

Pinterest :  50 milyondan fazla aylık kullanıcısı olan, hızla büyüyen sosyal ağlardan biridir. Trend ürünleri görmek için popüler bölümünü kontrol etmeyi unutmayın.

Polyvore : Sevdiğiniz şeyleri incelemenin ve satın almanın yeni yoludur. Polyvore’in global topluluğu şu zamana kadar 80 milyonun üzerinde kolaj benzeri setler yaratmış durumda.

Fancy : Kendini parça mağazası, dergi ve dilek listesi olarak tanımlıyor. Hediyeler bulmak ve favori keşiflerinizi paylaşmak için Fancy’i kullanabilirsiniz.

Wanelo : Kendini, ürünlerin ve mağazaların bir araya geldiği topluluk olarak tanımlıyor.

 

7 – Toptan satış pazarları

Ürün fikirlerini doğrudan kaynağından almak kadar güzel bir şey olamaz. Bu seçenek bir süredir e-ticaret girişimcileri arasında oldukça popüler. Alibaba gibi toptancıların ve üreticilerin bir araya geldiği kaynaklar binlerce ürün ve fikir sunuyor.

Toptan satış sitelerinden bazıları:

Alibaba – Alibaba’yı duymuşsunuzdur. Alibaba, dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biridir. Alibaba dünya genelindeki tüketicilerle Asya’daki toptancıları ve üreticileri bir araya getiriyor. Yüz binlerce ürünün bulunduğu Alibaba’da her türlü ürünü bulabilirsiniz.

Alibaba, en büyük online toptancı ve üretici veritabanı olarak kabul edilse de, ilham alabileceğiniz ve ürün fikirleri bulabileceğiniz başka siteler de var.

Alibaba’nın en büyük rakiplerinden bazıları:

TradeKey

Global Sources

Made-in-China

 

8 – Online tüketici pazarları

Ürün fikirleri bulabileceğiniz zengin kaynaklardan biri de online tüketici pazarlarıdır. Milyonlarca ürün bulabilirsiniz demek az olur. Bu nedenle araştırmanıza popüler ve trend ürünlerden bazıları ile başlayabilirsiniz.

Online tüketici pazarlarından bazıları:

eBay – eBay en büyük online tüketici pazarı

eBay Market Research – en popüler ürün kategorilerini bulabileceğiniz bölüm

Amazon – Amazon en büyük internet perakendecisi

Amazon Bestsellers – Amazon’un en popüler ürünlerinin yer aldığı bölüm. Her saat güncelleniyor.

Amazon Movers and Shakers – son 24 saat içinde en çok satış yapanlar. Her saat güncelleniyor.

Kickstarter – Kickstarter en büyük kitle fonlaması sitesi

Kickstarter Discover – bütün projelerin popülaritesine, finansmanına ve diğer seçeneklere göre incelendiği bölüm

Etsy – Etsy el işi ürünlerin yer aldığı site

Etsy Trending Items – son trendlerin ve listelerin incelendiği bölüm

AliExpress – az miktarlarda ürün siparişlerinin verildiği yeni tüketici toptancı pazarı

AliExpress Popular – en popüler ürünlerin yer aldığı bölüm

 

9 – Sosyal forum toplulukları

Reddit, en büyük sosyal medya haber kaynağıdır. Kendisini internetin ön sayfası olarak tanımlıyor ve oldukça etkili bir site.  Reddit’in farklı konulara ve farklı ilgi alanlarına hitap eden binlerce alt grubu var. Bu alt gruplarda bir sürü yeni ürün veya iş fikri bulabilirsiniz.

Belirli bir sektöre, nişe veya ürün kategorisine ait bir fikriniz varsa, araştırma yapın ve bu topluluğa katılmak ve bir parçası olmak için uygun bir alt grup bulun.

Fikirlerle dolu ürün odaklı bir sürü alt grup var:

İşte birkaç örnek:

Buy It For Life – Uygulanabilir, dayanıklı ve kaliteli ürünler

Shut Up And Take My Money – İlginç, akıllı ve faydalı ürünler

Amazon ürünlerinin bölümlendirildiği alt gruplara da göz atın:

The Best of Amazon

The Best of Amazon Canada

The Best of Amazon UK

Find It On Amazon

Hangi yaklaşımı tercih ettiğinizin bir önemi yok, Reddit girişimcilik fikirlerinin yer aldığı en değerli kaynaklardan biri olmaya devam ediyor ve edecekte.

 

10 – Instagram

Instagram sadece yiyecek ve köpek fotoğraflarının yer aldığı bir platform değil. Aynı zamanda ilham veren ürün fikirlerinin de yer aldığı bir platform.

Instagram kullanarak ürünler ve niş fikirler bulmanın yollarından bazıları:

Hashtag – Belirli bir ürün kategorisine veya endüstriye ilginiz varsa, hashtagler kullanarak araştırma yapabilirsiniz.

Ürün kürasyon hesapları: Ürün içeriklerinin yayınlandığı bir sürü Instagram hesabı var. Yukarıda yer alan diğer örnekler gibi, ilginizi çeken nişlere hitap eden hesapları inceleyebilirsiniz. Örneğin Shopify, Shopify’ın 90,000 online mağazasında yer alan ilginç ve eşsiz ürünleri yayınlıyor.

 

İlginizi çekebilir

E-ticaret yapmak sstiyorum, ne satabilirim?
Sermayesiz e-ticaret yapmak isteyenlere örnek başarı hikayeleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir