Elektrikçi Nasıl Açılır?

Toplumun her kesiminde elektrikle ilgili ürün ve hizmetlere karşı talep vardır. Elektrik dükkanı açarak başarılı olabilirsiniz ancak tabii ki doğru şekilde hazırlanırsanız.

Bu işe başlamayı düşünüyorsanız aşağıdaki makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan soruların yanıtları makalemizde bulabilirsiniz.

Günümüz toplumlarında evlerden işyerlerine ve fabrikalara kadar her alanda elektrik hizmetlerine ihtiyaç vardır. Bu işe başlarken aşağıdaki soruları kendinize sormalısınız:

Hedeflediğiniz bölgede bu tür hizmetlere ihtiyaç duyan bir sektör var mı? Varsa bu hangi sektör? Ev sahipleri, işletmeler, ticari veya endüstriyel fabrikalar mı? Mevcut pazarın elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilecek misiniz? Diğer bir ifadeyle pazarın ihtiyacını karşılayacak bir elektrik dükkanı açmak için yeterli sermeyeniz ve yönetim beceriniz var mı?

Ev sahiplerine hizmet verecek bir elektrik dükkanı açmak oldukça basittir. Bataryalar, teller, aydınlatma teçhizatları, sigortalar, anahtarlar ve şarj aletleri gibi temel elektrik malzemelerini alarak envanterinizi oluşturabilirsiniz. Diğer taraftan endüstrilere ve elektrik müteahhitlerine hizmet vermeyi düşünüyorsanız hem envanteri almak hem de siparişleri ve gönderileri yönetmek için daha gelişmiş sistemleri satın almanız gerekir ki bu da daha fazla sermayeye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Sormanız gereken bir diğer soru da malzemeler hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızdır. Müşterilerin sadece dükkanınızdaki malzemelere ihtiyacı yoktur. Bazen belli elektrikli aletlerin kullanımı ile ilgili de tavsiyeye ihtiyaç duyarlar. Elektrik devreleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve müşterilerin temel sorularına cevap verebilmelisiniz.

İade politikanız nasıl olacak? İadeleri kabul edecek misiniz? Ürünlerin hangi koşullarda iade edilebileceğini ve kaç gün içerisinde iade edilebileceğini belirleyin. Büyük ölçekli bir iş kuracaksanız toptan satış indirimleri uygulayacak mısınız?

Envanterinizi nereden alacaksınız? Aslına bakacak olursanız en doğrusu malzemelerin direk olarak üreticiden alınmasıdır ancak küçük ölçekli bir işletmeyseniz bu süreç sizin için zor olacaktır. Büyük ihtimalle distribütörlerle anlaşmanız gerekecektir. Ancak gayret ederseniz bir üreticiyi sizinle çalışması için ikna edebilirsiniz. İnternet üzerinden bulabileceğiniz bir sürü üretici vardır. Bu üreticilere ulaşırsanız ürünleri toptan fiyatına alabilirsiniz.

Ve en önemli sorulardan biri de planınızı uygulamaya koymak için yeterli sermayenizin olup olmadığıdır. Kişisel birikiminizin dışında arkadaşlarınızdan, ailenizden, yatırımcılardan ve bankalardan envanterinizi, ekipmanlarınızı, etajerlerinizi ve raflarınızı almak için ve ayrıca dükkan kirası veya inşaatı için borç isteyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir