Evde Kutu İşi

 

Özellikle hediyelik eşya ve mücevharat satışları için kutulara ihtiyaç duyulur. Ancak bu kutuların temini konusunda oldukça sıkıntı yaşanmakta olup fiyatları da oldukça yüksektir. Bu sebeple bazı firmalar bu kutuların yapımı için ev hanınmlarına yönelmektedir. Bu sayede firmalar hem ev hanımlarına iş imkanı yaratmakta hem de kutuları ucuza getirmektedir. Üstelik ev yapımı kutular firmalara özel yapılabilmekte ve bu sayede müşterilerin ilgisini daha çok çekmektedir.

Siz de evde iş imkanı arıyor veya “evde iş yaparak para kazanmak istiyorum” diyorsanız evde kutu işi aradığınız ek iş olabilir. Evde kutu işi yapmak için sadece biraz el becerisine sahip olmanız yeterlidir.  Çoğu firma tarafından gerekli malzemeler ve model kutular size gönderilir. Size sadece kutu modelini harfiyen yapmak kalır. Evde yaptığınız kutu başına para kazanırsınız ve ödemeleriniz anlaşmanız dahilinde hesabınıza gönderilir. Özellik ev hanımlarına yönelik bir iş imkanı olan evde kutu işini yapmak isterseniz yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Evde kutu yapımı hakkında bir ön fikir edinebilmeniz için örnek bir kutu yapımını aşağıda sizlerle paylaştık:

 

Örnek Kutu Yapımı

Kağıdınızı seçerek işe başlayın. Birbirinin aynı altı adet kağıt seçin. ( tercihen gramajı ağır olanlar ) Bir tanesini dışı için, bir tanesini kapak için ve geri kalan dört tanesini kutuların içini yapmak için kullanacaksınız. Aşağıdaki şekilde kesin:

Dış: 15 x 30 cm

Kapak: 22 x 22 cm

İç kutular: 20 x 20

Bu projenin en zorlayıcı kısmı kapak ve iç kısımların yapılmasıdır. İyi haberse hepsinin tıpatıp aynı süreçten geçmesidir.

 

İhtiyacınız olanlar

 • Altı tane gramajı ağır kağıt
 • Kalem/kalemler
 • Cetvel

 

Hediyelik kutu nasıl yapılır?

1Kağıdınızın arka kısmını belirleyin ve bir köşeden diğer köşeye doğru çaprazlama iki çizgi çekin. Bu sayede büyük bir X yapmış olacaksınız ve merkezini işaretlemiş olacaksız.

 

 

 

2 – Uçları katlayın böylece hepsi merkezde birleşecektir.

 

 

 

 

3 – Sanki mektup katlıyormuşsunuz gibi görünecektir.

 

 

 

 

 

4 – Dört kenarı da katlayın ve daha sonra açın.

 

 

 

 

5 – Uçları her kenarın katlanan çizgisine doğru katlayın.

 

 

 

 

6 – Bu katlama sonucunda kutunuzun kenarlarını yapmış olacaksınız. Dört kenara da aynı işlemi yapın. Katlama bittikten sonra kağıdınızın her tarafında kat yerleri olacaktır. Elinize bir kalem alarak katlama yeri çizgilerinizi kendinizde çizebilirsiniz. İlla ki böyle yapacaksınız diye bir şey de yok. Sadece nerelerden katlamanız gerektiğini görmenize yardımcı olacaktır. Çizdiğiniz ilk iki çizgi katlı olmamalıdır.

 

 

 

 

7 – Aynı zamanda dört dikdörtgeni renklendirin. Renklendirdiklerinizi kesin. Elinizde şekil bu olmalıdır:

 

 

 

 

8 – Okları görüyor musunuz? Okun bittiği yerdeki çizgiye kadar kesin. Elinizdeki şekil bu olmalıdır:

 

 

 

 

9 – İki set elde etmiş olacaksınız. Kutunun duvarını biçimlendirmek için bir araya getirin.

 

 

 

 

10 – Şimdi kulakları içeriye doğru katlayın.

 

 

11 – Aynı işlemi diğer taraf içinde yapın.

 

 

 

 

12 – Kulaklar eğilmek istemeyecektir. Diğer iki kulağı da kıvırın ve köşelere düz bir şekilde baskı yapın.

 

 

 

 

13 – Dört kenarı da içeri kıvırdıktan sonra kutu herhangi bir yapıştırıcıya gerek kalmadan sabit duracaktır.

 

 

 

 

 

14 – Aynı işlemi 20 ve 22 cm kağıtlarınız için de yapın. Dört tane kutunuz ve bir tane kapağınız olacaktır.

 

Sıra geldi dış kısma

30  x 15 cm’lik kağıdınızı alın ve ortasına doğru katlayın.

Açın ve son kısımları merkeze doğru katlayın.

Kutuları içine koyun. Önce bir tanesini sağdaki üst köşeye yapıştırın, dıştaki kağıdın köşesine iyice yasladığınızdan emin olun.

Diğerini alt sol köşeye yapıştırın ve yine kenara yasladığınızdan emin olun

15 –

İçteki iki kutuyu hizalayın böylece kendi çeyreklerine yerleşmiş olurlar ancak birbirlerinin üstüne çıkmasını engelleyin.

Yapıştırıcı kuruduktan sonra kutunuzu kapatın. Kapak kutunun üstüne mükemmel bir şekilde uyacaktır. Hiçbir bölümünü üst üste binmemesi için kutunun bir köşesi açık kalacaktır. Bundan rahatsız olursanız kurdeleler bağlayabilirsiniz. İstediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

 

Evlere kutu işi veren firmalar

Eğer kutu işi yapma konusunda gerçekten istekliyseniz ve bu ek iş için yeterince zamanınız var ise tek yapmanız gereken evlere kutu işi verenlere ulaşmak. Çevrenizde yerel dükkan sahipleriyle görüşebileceğiniz gibi internetteki ilanlardan da bu firmalara ulaşmanız mümkün. Sizi evlere iş veren firmalara ulaştırmak adına yazımıza yorum yapmanızı öneririz. Yorum yaparken hangi şehirde yaşadığınızı, bu iş için ne kadar zaman ayırabileceğinizi ve varsa önceki tecrübelerinizi de yazmayı unutmayınız.

 

Evde kutu işinden ne kadar kazanırım?

Fiyatlar kutu başına yapıldığından ve kutuların modellerine göre değiştiğinden kesin rakam vermek yanıltıcı olabilir. Çevremizde bu işi yapanlardan örnek vermek gerekirse, haftada 3 gününü sadece kutu yapımına ayıranlar ortalama 400-500 TL kazanmaktadır.

Evde para kazanmak istiyorum diyen ev hanımları için iş imkanlarını ve ek gelir fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Sitenizdeki kutu yapımı ile ilgileniyorum.İzmir Bostanlı’da oturuyorum.Bu isle ilgili tecrubem yok ancak yapabilirim.Haftada 2-3 gün evde vakit ayırabilirim. Bu konuda iş tavsiyelerinizi e postama gonderirseniz sevinirim.selamlar

 2. Evde kutu yapımı işini görünce çok mutlu oldum çünkü yıllar önce ilk evlendiğimde evde cok sıkılıyordum
  Ve çeyizime konulan beğendiğim ama ne yapacağımı bilemediğim kumaslarla kutu kaplamaya başladım.
  Bazı yakınımdakı kişiler de bunu görüp çok beğendi hatta kendileri de evde yapmaya başladi. Şu anda yurtdışındayın ama 4 ay sonra döneceğim adresim Turkiye Bursa Ertugrulkent olacak.Yurtdışında evde kutu işi çok gözde.Döndüğümde yapmaktan büyük zevk aldığım kutu işini yapmak istiyorum.Bu konudaki evlere kutu işi veren firmalar bana e-postamdan ulaşabilirler.
  Sevcanemrah@hotmail.com

 3. Sivasta ikamet ediyorum, 4 kişilik bir ekibim var, hepimiz öğrenciyiz ve ek gelire ihtiyacımız var, kutu katlama, nikah şekeri yapımı, poşet katlama işeri için mailinizi bekliyorum. iceequl@hotmail.com

 4. Merhaba , izmir karşıyaka da oturmaktayim. Kutu katlama işi benim el becerime tam olarak uygun. Ev hanımıyım çalışmıyorum. Haftanın her günü bu işi yapabilirim. En kısa sürede geri dönüş yaparsanız sevinirim.

  bayderekoray35@hotmail.com

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir