Emlak Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

emlak-bayilik

Emlak sektörüne genel bakış

Emlak sektörü, geçmişte yaşanan mortgage krizi ve başka sıkıntılar sebebiyle insanların son yıllarda biraz mesafeli durduğu bir piyasaydı. Buna rağmen hala milyar TL’lik kazanç sağlayan bir sektör olmaya devam ediyor. Bu alanda faaliyet gösteren birçok farklı iş kolu bulunuyor. Geçen yıl emlak ve arsa komisyonculuğu alanında faaliyet gösteren binlerce firma 2 milyar TL’ye yakın kazanç sağladı. 1 milyona yakın konut satıldı ve milyonlarcası da kiralandı.

 

Emlak sektörünün geçmiş yılları

Emlak piyasasında dönemsel olarak dalgalanmaların yaşanır. Ekonominin durumuna ve faiz oranlarına bağlı olarak yükselişe veya düşüşe geçtiği dönemler olur. Emlak piyasasının genel durumu, ülke ekonomisinin aynası gibidir. II.Dünya Savaşı sonrası 1950’lerde yükselişe geçen sektör, 1970’lerde dibe vurmuş ve daha sonra 1980’lerin başında yine toparlanmış fakat 80’lerin sonundaki krizden etkilenmiştir. 2000’li yıllarda düşük faiz oranları sayesinde gayrimenkul piyasası oldukça karlı yıllar geçirmiş ve refaha ermiştir. Dünyada mortgage krizi patlak verse de Türkiye’ye etkileri kısa süreli olmuştur.

 

Emlak sektörünün geleceği

Türkiye’de nüfusun şehirlerde yaşama oranı %70’ler civarında. Bu oranın 2023’e kadar %86’yı bulması bekleniyor. Toplam nüfusun 2023’te 84 milyona ulaşacağını da varsayarsak şehirlerde çok büyük miktarda konut ihtiyacının doğacını söyleyebiliriz. Hali hazırda 3 milyon acil konuta ihtiyaç varken bu ihtiyaç katlanarak artacaktır. Artan nüfusla birlikte ulaşım alanında yapılan büyük yatırımlar ve projeler de emlak piyasasasındaki büyümeyi tetikleyecektir.

Bu rakamlar emlak sektöründe faaliyet göstermek ve bayilik almak isteyen girişimciler için oldukça cezbedicidir.

Teknoloji kullanımı da emlak sektöründe yıllar içinde yaygınlaşarak şekil değiştirmeye başladı. Ev almak veya kiralamak isteyenler, internetten evin resimlerine bakabiliyor ve evin bulunduğu semtle ilgili oldukça geniş araştırma yapabiliyorlar. Emlak komisyoncuları için mülklerin resimlerini kullanıp sanal turlar yaratarak internetten pazarlama yapmak büyük önem taşıyor. Alıcıların %90’dan fazlası konut kiralamadan veya satın almadan önce internette araştırma yapıyor. İnternetin varlığı gelecekte emlak komisyoncuların bir bölümüne olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ancak teknoloji odaklı girişimcilerin de kazançlarını perçinlemesine yardımcı olacağı kesin.

 

Emlak bayiliği veren firmalar

Sizler için emlak sektöründeki bayilik veren en popüler firmaları araştırdık. Listemizi sürekli olarak güncellemeye devam edeceğiz.

1- Remax bayiliği için tıklayınız.

2- Klik emlak bayiliği için tıklayınız.

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir