Emlak Ofisi Bayiliği Nasıl Alınır?

Emlak ofisi bayiliği aldığınız takdirde paketlenmiş ticari faaliyetlere ve yerleşmiş marka bilinirliğine sahip olursunuz. Aynı zamanda ülke düzeyinde yapılan reklamlarda ana firma tarafından karşılanır. Bayilik paketlerinin çoğu promosyon malzemeleri, donanım, iş yazılımları ve kurumsal eğitim fırsatları da sağlar. Araştırmanızı doğru yaptığınız ve önemli adımları takip ettiğiniz takdirde gayrimenkul bayiliği almak sizin için hiç de zor olmayacaktır.

 

Bayilik almak için adımlar

Bayilik için ne kadar para yatırmanız gerektiğini hesaplayın. Ortaklardan, özel yatırımcılardan, bankalardan ve diğerlerinden alacağınız kredileri ve kişisel servetinizi de kapsama dâhil edin.

Hangi türde emlak alım satımı yapacağınızı belirleyin. Çıkarlarınıza en uygun olanı belirleyin ve seçiminizi eğitim ve deneyiminizle nasıl birleştireceğinizi tespit edin.

Ana firmadan isteyeceğiniz ihtiyaç listesini hazırlayın. Ana firmalar eğitim, ekipman ve pazarlama hizmetleri de dâhil olmak üzere bir hizmet yelpazesi sunarlar. İş adamı ve gayrimenkul profesyoneli olarak kendi deneyimlerinize dayanarak nelere ihtiyacınız olduğunu tespit edin.

Hangi firmaların bayilik verdiği araştırın. İnterneti kullanın, bayilik fuarlarına katılın ve kendi amaçlarınızla en iyi örtüşen firmayı tepsi etmek için firmaları ziyarete edin. Bazı firmalar ofis açılırken ellerinden gelen her türlü yardımı yaparlar ve süreç boyunca yol göstermeye devam ederler. Diğerleri de yeni bayilerine basitçe birkaç materyal sunarlar.

Sizin durumunuza en uygun olan bayi kuruluşlarından promosyon malzemelerini ve bayilik başvurularını isteyin. Firma temsilcileriyle bayilik alma detaylarıyla ilgili görüşün.

Bayilik fiyatlarını ve bayilik gereksinimlerini karşılaştırın ve kıyaslayın. Farklı olan bayilik patent hakkı bildirimlerini değerlendirin. Başlangıç için bir kere ödenecek olan ücretleri ve eğer varsa yenileme maliyetlerini not edin.  Firmaya ne tür bir isim ücreti ödeyeceğinizi öğrenin. Bayilik veren firmaların çoğu senelik faaliyet karının belli bir yüzdesini patent ücreti olarak alırlar.

Bayilik olanaklarının hedefinizdeki coğrafik bölgeye uygun olup olmadığını tespit edin. Bazı bayilik veren firmalar bir bölgedeki açılacak olan ofis sayısını kısıtlayarak bölgeyi korurlar. Firmadan arzu ettiğiniz bölgede faaliyet gösteren bayilerin listesini talep edin.

Başvuruları tamamlayın ve bayilik veren firma tarafından istenilen belgeleri sağlayın. Ana firmalar genellikle bayi açabilecek ve faaliyetleri devam ettirebilecek kadar sermayeniz olup olmadığını görmek isterler.

Bayiliği almak için gerekli olan evrakları imzalamadan önce bayilik ve ticari gayrimenkul faaliyetlerinde deneyimli bir avukatla birlikte bayilik anlaşmasını gözden geçirin.

Gayrimenkul bayinizi açmanızı sağlayacak sermayeyi ayarlamak için nakit para ve krediler toplayın. Bu süreçte nakit transferi yapmanız, ortaklardan para toplamanız veya bir bankaya, özel bir yatırımcıya kredi için başvurmanız gerekir. Bankalar banka hesap özetleri, vergi belgeleri, kredi istihbaratı ve kredinin tamamlanması için başlangıçta aşamasında peşinat isterler.

 

İhtiyacınız olanlar

  1. Bayilik bilgileri
  2. Bayilik patent hakkı bildirimi
  3. Kişisel gelir belgeleri
  4. Banka hesap durumu
  5. Gelir vergisi belgeleri

 

Uyarılar

Bayilik veren firmaların çoğu hizmetlerini paketler halinde sunarlar.  Ani bir kararla gereksiz hizmet alımı yapmamak için ana firmadan bayilik almadan önce ihtiyaçlarınızı dikkatlice gözden geçirin.

Ana firmaya herhangi bir depozito vermeden veya bayilik anlaşması imzalanmadan önce patent hakkı bildirimini ana firmadan isteyin. Patent hakkı bildirimi yazılı belgeleri, e-mailleri, internet sayfasındaki yayınları veya bilgileri kapsamalıdır. Ayrıca şirket geçmişini, şirketin finansal durumunu, başlangıç ve devam eden maliyetleri, bayilikle ilgili bütün kısıtlamaları, eğitim fırsatlarını, ana firma tarafından gerçekleştirilen reklamları ve anlaşmayı sonlandırma koşullarını içermelidir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir