Emlakçılar İçin Pazarlama Fikirleri

Gayrimenkul işinde yeni de olsanız tecrübeli de olsanız pazarlama girişimlerinizi geliştirmek için her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Sonuçta pazarlama verimliliğiniz başarınızı etkileyecektir.

Bu makaledeki pazarlama fikirleri emlak işinizin hızlı bir çıkış yapmasına yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Her şey yolunda gidiyor olsa bile pazarlama girişimlerinizi her zaman geliştirmeniz gerekir. Eskilerin de dediği gibi  “çok değil akıllıca çalış” sözü demek istediğimizi çok güzel özetlemektedir. Unutmayın ki her fırsatı maksimize etmek sizin elinizdedir.

 

Pazarlama günü belirleyin

İşinizin gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız işinize zaman ayırmanız gerekir. Emlakçı olarak zamanınızın çoğunu müşterilerle geçirirsiniz. Ancak net bir büyüme planınız olmazsa işinizi genişletemezsiniz.

Pazarlama günü belirlemek haftanın bir gününü yeni pazarlama stratejilerini uygulamak veya yeni fırsatları araştırmak için birkaç saatinizi ayırmak anlamına gelir.

Pazartesi günleri pazarlama faaliyetleriniz üzerine çalışmak için en ideal gündür. Kimse pazartesilerden hoşlanmaz. Bu nedenle siz de pazartesi günlerinin birkaç saatini büyüme planlarınıza ayırabilirsiniz.

 

Hedef kitlenizi tanımlayın ve hedef kitlenize odaklanın

Emlakçıların birçoğu hizmet ettikleri güncel müşteri tabanını hesaba katmadan bölgelerini genişletmeye çalıştıkları için tuzağa düşerler. Pazarlama çabalarınızı önemli ölçüde geliştirmek için en karlı müşteri nişlerinizi gözden geçirin ve bu kişilere uygun bir pazarlama planı hazırlayın.

Bölgenizi genişletmek için birbirinden alakasız işlerle uğraşmanız genellikle ters teper.  Başarılı emlakçılar bildikleri yerlere odaklanmanın yeni işler bulmak anlamına geldiğini bilir. Aksi takdirde diğer bölgelerdeki sağlam firmalarla rekabet etmek zorunda kalırsınız ve sonuçlar genellikle başarılı olmaz.

 

Başarılı olmak için plan yapın

Her emlakçı başarılı olmak ister. Ne yazık ki emlakçıların çoğu pazar payından küçük bir parça alabilmek için yeni pazarlara girerler. Tam anlamıyla başarılı olmak için plan yapmanız gerekir.

Pazara ve müşteri tabanınıza hakim olduğunuz taktirde siz yeni işler yaratırken diğer emlakçılar da ofislerinde oturup telefonun çalmasını bekleyecektir. Başarı odaklı pazarlama stratejiniz herkesi kapsamalıdır. Emlakçınızı potansiyel müşterilerinize pazarlamak için  “her yola başvur” yaklaşımını benimsemeniz gerekir.

 

Telefonla müşteri aramayı bırakın

Bu satış sistemi emlakçıların çoğunun zaman zaman kullandığı bir yöntemdir. Ancak şu var ki bu kusurlu pazarlama yaklaşımı sizi hiçbir yere götürmez. Şöyle düşünün boş zamanları telefon görüşmeleri yaparak yeni müşteriler bulmak için harcıyorsunuz. Meşgul olduğunuzda da yeni müşteri bulmak için zamanınız yok ve bu nedenle kısa süreli faaliyet patlamasından sonra sıkıntı yaşıyorsunuz.

Bu oldukça amaçsız ve birçok emlakçının potansiyel müşterilerine ulaşamadan tükendiği kötü bir döngüdür.

Aramalar yerine olasılık yaratmaya odaklanın. Bunu yapmanın bir sürü yolu vardır ve müşterileri sizinle bağlantıya geçmeye teşvik edecek kaydedilmiş mesajlar yaratmak en popüler olanlardan biridir.  Bu yöntem sıcak yani potansiyel müşteri adayı yaratmak olarak düşünülebilir. Bunu yaptıktan sonra işleriniz hızlı bir şekilde yükselecektir.

 

Unutmayın konu ünlü olmak değil

Başarınız isminizin yayılmasına bağlıdır düşüncesinden uzaklaşın çünkü bu bir tuzaktır. Emlakçılık yapıyorsunuz çünkü geçinmek istiyorsunuz. Tabi ki geçinmekten fazlasını isteyebilir ve zengin olma hayalleri de kurabilirsiniz.

Bu düşünce tarzında herhangi bir problem yok ve bu düşünce yapısını benimseyebilirsiniz de. Sizin ve işiniz için gelir yaratacak işlemler yapmaya odaklanın. Kafa yapınızı ve verdiğiniz kararlarının mali yansımalarını düşünmeye ne kadar erken başlarsanız emlakçınız da o kadar başarılı olur.

 

İnterneti kullanın

Emlakçıların birçoğu internet üzerinde varlık gösterse de bazıları profesyonel görüntüden uzak kendilerine hiç katkı sağlamayacak basit ve akılda kalması zor tasarımlar kullanırlar. Rekabetin yoğun olduğu bu piyasada gerçekten başarılı olmak istiyorsanız profesyonel görünmeniz şarttır.

Teknoloji odaklı yaşadığımız bu çağda pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri internette sağlam biçimde varlık göstermektir. Bu size rekabet üstünlüğü sağlayacak bir internet sitesi hazırlaması için profesyonel bir web tasarımcı ile anlaşmanız, müşterilerinize sizinle çalışma ayrıcalığının onlara katacağı faydaları anlatmanız ve sizinle temas kurmalarını kolaylaştırmanız anlamına gelmektedir.

İnternetin kaldırıcı gücünü kullanmazsanız en geniş pazarlama fırsatlarından birini kaçırmış olursunuz.

Yukarıda anlattığımız pazarlama fikrilerinden en önemlisi birinci maddedir. Diğer pazarlama fikirlerini uygulamak, pazarlama stratejilerinizi geliştirmenin yollarını aramak ve yatırım karlılığı sağlayacak yeni stratejileri benimsemek için zaman ayırmanız gerekir.

Başarılı olmak sizin elinizdedir. Neden bugünden kontrolü ele alıp yeni pazarlama stratejilerini uygulamaya başlamıyorsunuz?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir