Emlakçı Dükkanı Açmak

Emlakçılığa aşinaysanız, sektörle ilgili sağlam bilgi birikiminiz varsa ve büyük miktarlardaki para işlemlerinde rahatlıkla aracılık yapabiliyorsanız kendi emlakçı dükkanınızı açmak sizin için doğru bir yatırım olabilir. Emlak piyasası ekonomik koşullara bağlı olarak dalgalı olsa da etkili finansal kaynaklarınız ve bağlantılarınız varsa emlakçılığa başlamanız karlı bir yatırım olacaktır.

 

Emlakçı dükkanı nasıl açılır?

1- Ne tür bir emlakçı açacağınıza karar verin. Öncelikle uzmanlığınızın ne olacağına karar vermelisiniz. Ticari gayrimenkul, mesken gayrimenkul, ulusal gayrimenkul, uluslar arası gayrimenkul veya bunların kombinasyonlarında uzmanlaşabilirsiniz.

2- Sizi alıcılar ve satıcılar konusunda uyaracak olan bağlantılarınızın ( kişiler veya işletmeler ) listesini yapın.

3- Çevrenizdeki rekabeti araştırın. Ne tür emlaklara aracılık yaptıklarını ve müşterilerine nasıl ulaştıklarını belirleyin.

4- Gerekli olan bütün ruhsat ve izinleri alın. Vergi dairesine, meslek odasına ve Bağ-Kur’a kayıt yaptırmanız gerekecektir. Ayrıca bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak işletme ruhsatı almalısınız.

5- Başlangıç maliyetlerinizin, vergilerin, ekipmanların, personelin, pazarlama faaliyetlerinin ve aynı zamanda personel maaşlarının da yer aldığı detaylı bir iş planı hazırlayın. İş stratejinizi ve beklenen geliri iş planınıza eklemeyi unutmayın.

6- Kredi almak için özel yatırımcılara veya bankalara başvurun.

Dükkan yerinizin maliyetleri başlangıçta ihtiyacınız olan paranın miktarını etkileyecektir. Bir ofis mi kiralayacaksınız, evinizden mi çalışacaksınız yoksa online emlak komisyonculuğu mu yapacaksınız karar verin.

7- Bilgisayar, faks, yazıcı ve diğer ofis ekipmanlarınızı satın alın.

8- Bankanız aracılığıyla güven hesabı açtırın. Bütün emlak komisyoncularının alım-satım işlemlerine aracılık yaparken müşterilerden aldıkları parayı yatırmaları için güven hesabı kullanmaları gerekir.

9- Çevreyi iyi tanıyan ve size iş getirecek nitelikli temsilciler alın.

10- Pazarlama planı hazırlayın ve hazırladığınız plan doğrultusunda gazetelerde reklamlar verin. Ayrıca online reklamda kullanın.

11- Emlakçınızı açın.

 

İpuçları

Akşamları ve hafta sonları çalışmaya kendinizi hazırlayın çünkü çalışan müşterilerin çoğu bu zamanlarda emlakları görmek isterler.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri federasyonu gibi ulusal birliklere katılın. Bu sayede sektördeki gelişmeleri takip edebilir ve yeni iş ilişkileri kurabilirsiniz.

 

Emlakçı dükkanı açmak için gerekenler

Kişi listesi

İşletme ruhsatı ve izinler

İş planı

Yatırım sermayesi

İşyeri, internet sitesi veya ikisi birden

Ofis ekipmanları

Aracı güven hesabı

Katalog

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir