En Çok Kazanan İnstagram Fenomenleri

Instagram, pazarlamacıların hedef kitleleri ile ilişki kurabilmeleri amacı ile kullandığı en önemli sosyal medya araçlarında biridir. Aynı zamanda uygulama farklı niş alanlardaki fenomenler ile markaların tercih ettiği en etkin sosyal ağ ortamına sahip bulunmaktadır.

Neredeyse tüm markalar bir noktada, herhangi bir fenomen ile iş birliği yapmış ya da yapmayı planlamıştır. Pek çoğu da diğerlerine göre daha orijinal ve sözleşme ücreti çok yüksek olmayan benzer özelliklerdeki fenomenler ile çalışmayı tercih etmektedir.

Fakat, yeterli bütçeye sahipseniz ve tek bir içerik paylaşımı ile milyonlarca kişiye ulaşmak istiyorsanız, ihtiyacınıza uyan en iyi seçenek ünlüler ile ortaklığa gitmektir. Unutmayın, en nihayetinde başka hiç kimse bir ünlünün sahip olduğu etki gücüne ya da takipçi kitlesine sahip değildir.

Bu noktada, Instagram’da en fazla kazanan ünlülerin ve fenomenlerin bir listesi aşağıda bulunmaktadır.

 

1) Christiano Ronaldo

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 466,100 USD – 776,833 USD

Christiano Ronaldo’yu sanıyoruz tanıtmaya gerek yok, kendisi kuşkusuz dünyanın en ünlü futbolculardan biri. Fakat, futbolla ilgilenmeyen kişiler için belirtmek gerekirse, Portekizli futbolcu Ronaldo, başarılı bir forvet oyuncusu.

Ünlü futbolcu, spor sektörü ile ilgili faaliyet gösteren hemen hemen her şirket için marka pazarlaması anlamında zirvede bulunmaktadır, çünkü bu işi son derece başarılı şekilde yapmaktadır. Beraber çalıştığı markayı etiketleyip tek bir cümle yazma zahmetinde bulunmayan diğer ünlülere göre kendisi bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Bu noktada, Nike markası için paylaştığı içerikler iyi birer örnek olarak gösterilebilir.

 

2) Ariana Grande

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 391,530 USD – 652,550 USD

Ödüllü Amerikan şarkıcısı Ariana, aynı zamanda oyuncu ve şarkı yazarı olup, pek çok hit şarkıya sahiptir. Son “single”ı “Thank You, Next”, dünya genelinde hemen hemen tüm önemli billboard’larda yerini almış durumda. Bu durum sayesinde 2019 yılında en çok kazanan Instagram kullanıcıları arasında ikinci sıraya da yükselmiş oldu.

Instagram paylaşımında yaptığı basit bir etiketleme bile markalara anında 165 milyon kişiye ulaşabilme şansı yaratmaktadır. Örneğin, ünlü şarkıcının Ulta Beauty isimli güzellik markası için paylaştığı içeriklere göz atmak isteyebilirsiniz.

 

3) Dwayne Johnson

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 383,014 USD – 638,356 USD

“The Rock” olarak da bilinen Dwayne, ilk kez WWE isimli televizyon programında güreşçi olarak ün kazandı, aynı zamanda Hollywood filmlerinde de oyunculuk yapmaktadır. Özellikle yapılı vücudu ile de tanınmakta ve çoğunlukla da aksiyon filmlerinde oynamaktadır. Bu durum, aynı zamanda kendisini sağlık ve fitness markaları için mükemmel bir fenomen haline getirmiştir.

 

4) Kylie Jenner

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 375,224 USD – 625,374 USD

Kylie, Kylie Cosmetics isimli güzellik markasının sahibi olduğu kadar, güzellik sektöründeki en itibarlı insanlardan biridir de.

Kendisi aynı zamanda, “Keeping up with the Kardashians” isimli tv dizisinde popüler Jenner-Kardashian birliğinin de bir parçasıdır. Bu dizi sayesine dizinin tüm ekibi belli bir ün yakalamış olup fakat ekibin her bir üyesi de kendi başarılarını da dürdürmeye devam etmektedir.

Kylie her bir içerik paylaşımından bir milyon dolardan fazla para kazanan ünlü bir fenomen, çoğunlukla da lüks moda ve güzellik ürünleri ile ilgili fenomen içerikleri paylaşmaktadır. İşte, bu noktada lüks bir moda markası olan Balmain için tasarladığı bir dizi aksesuar örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

5) Selena Gomez

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 369,217 USD – 615,361 USD

İspanyol şarkıcı ve oyuncu Selena Gomez, dünya genelinde büyük bir hayran kitlesine sahip. Benzer olarak, Instagram’da da geniş bir takipçi kitlesine sahiptir ve yıllardır da en ünlü fenomenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda, ünlülerin paylaştığı içeriklerde büyük bir müşteri tutundurma oranına sahip olması gerektiğine dair genel kanıyı değiştirmeyi başardı, Instagram paylaşımlarında ortalama yüzde 2.12 tutundurma oranı sağlayabilmektedir.

Sık sık moda, yaşam tarzı ve güzellik markaları ile ilgili fenomen içerikleri paylaşmaktadır.

 

6) Kim Kardashian

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 364,185 USD – 606,975 USD

Kim Kardashian, özellikle ailesi ile ilgili çekilmiş olan tv dizisinde rol aldıktan sonra ün kazandı. Yakın zamanda da, kardeşi sayabileceğimiz Kylie Jenner’ın ayak izlerini takip ederek, “KKW Beauty” isimli kendi kozmetik markasını kurdu.

Kim sosyal medyada oldukça popüler biri ve sürekli medya ilgisini üzerine çekmekte, hem olumlu hem de olumsuz kamuoyu yaratabilmektedir.

 

7) Lionel Messi

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 321,958 USD – 536,596 USD

Pek çoğumuzun bildiği üzere Lionel Messi Arjantinli profesyonel bir futbolcu, hatta kendisi için tüm zamanların en ünlü futbolcularından biri desek fazla abartmış olmayız. Hem Arjantin milli futbol takımı hem de İspanya klübü olan Barcelona için forvet oynamaktadır.

Şimdiye kadar pek çok marka için içerik paylaşan ünlü futbolcu sadece spor ya da fitness kategorisindeki şirketler ile işbirliği yapmamaktadır. Örneğin, yiyecek markası Lay’s için de fenomen içerikleri paylaşmaktadır.

 

8) Beyonce Knowles

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 301,829 USD – 503,049 USD

Bir zamanlar ünlü “Destiny’s Child” isimli müzik grubunun ilk üyelerinden biri olan Beyonce, daha sonra oldukça popüler bir solo kariyer sürdürdü. Günümüzde ise dünyanın en popüler şarkıcılarından biri ve şimdiye kadar dünya genelinde 100 milyondan fazla albüm sattı.

Yakın zamanda, Netflix ünlü şarkıcı hakkında bir film çekmiş, Beyonce ise filmin duyurusunu kendi Instagram hesabında yaptı.

 

9) Justin Bieber

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 285,281 USD – 475,468 USD

Justin Bieber da geniş bir hayran kitlesine sahip olduğu için listenin üst sıralarında yer alan bir başka ünlü Amerikan şarkıcı. Küresel ölçekte pek çok kişi tarafından sevilen popüler şarkıcı, bu özelliği ile aynı zamanda geniş kitlelere ulaşmak isteyen markalar için cazip hale gelmektedir.

 

10) Neymar Da Silva

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 278,453 USD – 464,089 USD

Neymar, hem Brezilya milli futbol takımında hem de Fransız klübü Paris Saint-Germain’da oynayan Brezilyalı bir forvet oyuncusu. Son zamanlarda hızlı şekilde şöhrete kavuşan futbolcu fenomen halini almış ve kendileri de bu listede olan Messi ve Ronaldo gibi futbol efsanelerinin arasına adını çoktan yazdırmış durumda.

Neyman, markalarının pazarlaması için ünlü kişiler ile çalışmak isteyen spor ve fitness şirketleri için son zamanlarda oldukça öne çıkan biri. Örneğin Instagram’da paylaştığı fenomen içeriklerinden biri de, Nike markası için yaptığı spor ayakkabı paylaşımı.

 

11) Taylor Swift

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 275,147 USD – 458,579 USD

Global anlamda önemli bir hayran kitlesine sahip olan Taylor Swift Amerikalı bir söz yazarı ve şarkıcı. Son zamanların en çok satan sanatçıları arasında yer alan ünlü şarkıcı pek çok rekor kıran şarkıya da imza atmış durumda. Şimdiye kadar 10 Grammy, bir Emmy, 12 Country Müzik Ödülü ve 23 tane de Billboard Müzik Ödülü kazanmış durumda.

 

12) Kendall Jenner

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 270,601 USD – 451,001 USD

Kendall Jenner, Kylie Jenner’ın kız kardeşi olup, kendisi de Jenner-Kardashian ailesinin üyelerinden biridir. Kendisi de aynı zamanda “Keeping up with the Kardashians” isimli tv dizisinde rol almaktadır.

Aynı zamanda Kendall, Victoria’s Secret ve Estee Lauder gibi pek çok ünlü şirket için modellik yapmıştır. Sahip olduğu şöhret ve sosyal medyadaki takipçi kitlesi şirketler ile fenomen ortaklıkları ile ilgili fırsatları da beraberinde getirmektedir.

Tam da bu noktada, moda markası Stuart Weitzman için Kendall’ın yarattığı sponsorlu içeriğe göz atmak isteyebilirsiniz.

 

13) Jennifer Lopez

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 254, 738 USD – 424,563 USD

J.Lo olarak da bilinen Jennifer Lopez, Amerikalı oyuncu, şarkıcı, dansçı, moda tasarımcısı, prodüktör ve aynı zamanda da bir iş kadını. 1997 yılında bir film için 1 milyon doların üzerinde para kazanan ilk Latin aktris oldu ve Hollywood’daki en yüksek gelirli Latin aktrisi unvanını kazandı. Aynı zamanda müzik sektöründe de önemli bir başarı sağladı, hatta 2001 yılında aynı hafta içerisinde hem bir film hem de albüm için listelerde ilk sıraya yükselen ilk kadın sanatçı oldu.

J.Lo pek çok moda markasının yüzü olmakla beraber son zamanlarda marka listesinde kot markası Guess’i de ekledi. Paylaştığı bir Instagram içeriğinde de, Guess marka bir bikini ile poz verdi.

 

14) Nicki Minaj

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 249,156 USD – 400,260 USD

Nicki Minaj, ünlü bir rapçi, şarkıcı ve söz yazarı olduğu kadar, başarılı bir model ve oyuncu da. Yaptığı müzik için, 6 Amerikan Müzik Ödülü, 4 MTV Video Müzik Ödülü ve 11 BET Ödülü olmak üzere pek çok ödül kazandı. Aynı zamanda, 10 Grammy Ödülüne de aday gösterildi fakat ne yazık ki şimdiye kadar kazanmayı başaramadı.

Sık sık lüks markalar için içerik paylaşmakta ya da markaları paylaştığı içeriklerde etiketlemekte. Bunlardan bir tanesi de Fendi, Instagram paylaşımları arasında söz konusu moda markası için de böyle bir içerik bulunmaktadır.

 

15) Khloe Kardashian

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 236,382 USD – 393,970 USD

Khloe de Jenner-Kardashian birlikteliğinin bir parçası ve aynı zamanda o da bir iş kadını. Good Amerikan adında bir kıyafet markasının kurucusu. Ek olarak, Kylie’nin güzellik markası ile de ilgili işler yapmakta, pek çok koleksiyonu ve parfümü kendisi tasarlamaktadır.

 

16) Miley Cyrus

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 224,29 USD – 373,826 USD

Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve kayıt prodüktörü Miley Ray Cyrus, Disney Channel televizyon dizisinin küçük karakteri Hannah Montana’yı canlandırırken bir gençlik ikonuna dönüştü.Hannah Montana olarak söylediği dizi müzikleri Bilboard 200 müzik listesinde 3 kere birinci sırada olmak üzere 10 kere ilk ona girdi. Aynı zamanda, kendi çıkardığı albümler ile üç kere listede ilk sırada yer aldı ve diğer üç albümü de ilk beşte listelendi. Pek çok insan kendisini oyunculuktan şarkıcılığa başarılı bir kariyer dönüşümü ile hatırlamakta.

Masum bir Nickelodeon yıldızı iken ünlü bir pop starına dönen Miley, Instagram hesabını da kendi markası için kullanmaktadır. Sadece 2018’de hesabını silse de uygulamaya geri dönüşü fazla uzun sürmedi.

 

17) Katy Perry

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 204,949 USD – 341,578 USD

2008 yılında One of the Boys isimli ikinci albümü ile şöhreti yakalayan Amerikalı şarkıcı Katy Perry aynı zamanda söz yazarı da. Devam eden albümleri ile de Amerikan Billboard 200 listesinde listenin hep ilk sıralarında olmayı başardı

Şimdiye kadar 9 defa Amerikan Billboard Hot 100 listesinde ilk sırada yer alan şarkısı, aynı zamanda 5 Billboard Müzik Ödülü, 5 Amerikan Müzik Ödülü, bir Brit Ödülü ve bir de Juno Ödülünü kazanmaya hak kazandı. Super Bowl XLIX devre arası gösterisi ise organizasyonun kendi tarihinde en çok izlenen gösteri oldu.

Aynı zamanda ünlü şarkıcı, pazarlama faaliyetleri için Instagram hikayelerinin avantajlarından da faydalanmayı öğrendi. Bu sayede 2017 yılında yeni Katy Perry Koleksiyonunu takipçilerine güçlü şekilde tanıtmış oldu.

Hala Instagram hesabı üzerinden Katy Perry Koleksiyonuna ait ayakkabıların reklamını yapmayı sürdürmektedir.

 

18) Kourtney Kardashian

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 196,032 USD – 326,720 USD

Kardeşleri gibi Kourtney Kardashian da “Keeping up with the Kardashians” isimli tv dizisinde rol almaktadır. Aynı zamanda, kıyafet ve moda sektöründe faaliyet gösteren Kourtney şimdiye kadar pek çok kıyafet ve parfüm koleksiyonu da tanıttı. Hatta 2019 yılında Poosh isimli bir website’yi de faaliyete geçirdi.

Kendisi Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarını yoğun şekilde kullanmakta, zayıflama korseleri, güzellik ürünleri, Coca-Cola ve reçeteli ilaçlar için pazarlama içerikleri yayınlamaktadır.

Her ne kadar internet fanlarının büyük bir kısmı sıradan sayılabilecek bu ürün reklamından çok hoşnut kalmasa da, yakın zamanda Febreze adına içerikler de paylaşmıştır.

 

19) Kevin Hart

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 480,000 USD

Kevin Hart aktörlük kariyerinin yanı sıra, standup komedyeni ve prodüktörlük de yapmaktadır. “Jumanji” ve “Modern Family” de dahil pek çok popüler film ve TV programında oyunculuk da yapmıştır. Instagram hesabını oldukça aktif şekilde kullanan Kevin, aynı zamanda oldukça önemli bir takipçi kitlesine de sahip durumda.

Bir örneği aşağıdaki gibi olmak üzere, ünlü bir kişi olarak o da farklı markalar için kendi koleksiyonunu tasarlama fırsatı bulmakta.

 

20) Ellen DeGeneres

Paylaştığı her bir içerik kazandığı tahmin edilen miktar: 183,284 USD – 305,473 USD

Ellen DeGeneres medyada en çok mücadele veren kişilerden biri fakat bir sürü yılın ardından gerçekten başarılı bir talk şov yapmayı başarmış durumda. 1994 yılından 1998’e kadar Ellen isimli sitcom programında rol almış, 2003’ten bu yana da The Ellen DeGeneres isimli televizyon programının sahipliğini yürütmektedir.

Kuşkusuz Ellen’ın Instagram hesabı bu listede yer alan diğer isimlerinkine göre biraz daha farklı, kendisi çünkü daha çok kendi şov programı için içerikler paylaşmakta ve kendi yaşam markası olan E.D. tarafından satılan ürünlerin tanıtımını yapmaktadır.

 

Sonuç

Şimdiye kadar, büyük bir takipçi kitlesine sahip ve dünyaca tanınan Instagram fenomenleri arasında uygulama üzerinden en çok para kazanan ilk 20 kişiyi okudunuz. Bu kişilerden herhangi biri ile iş birliğine gitmek herhangi bir marka için kuşkusuz tek bir içerik paylaşımı ile milyonlara ulaşma fırsatı sağlayacaktır. Bu nedenle, siz de erişebildiğiniz kadar çok sayıda insana ulaşmak istiyorsanız, bu kişiler ile içerik paylaşımı için ortaklık kurmayı planlarınız arasına dahil edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak
İnstagram’da Büyüme Sırları
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir