Instagram SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram’da büyümek istiyorsanız platformda görünürlüğünüzü artırmanız şart. İnsanlar fotoğraflarınızı ve videolarınızı keşfedebilmeli ve etkileşime girebilmeli.

İşte bu nedenle Instagram SEO konusuna büyük önem vermek gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Instagram’a yüklediğiniz içerikler aranabilir, bulunabilir olmalı.

Ama nasıl?

Bu yazıda Instagram SEO konusunu derinlikli bir şekilde ele alacağız.

 

Instagram’da SEO Nasıl Çalışır?

Instagram SEO, profilinizi ve içeriklerinizi görünürlük bağlamında optimize eder. Yani Instagram algoritması sizi aramalarda daha önlerde gösterir, içerikleriniz keşfet’e daha sık düşer. Bu açıdan hashtag ve anahtar kelime kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

Instagram algoritması öncelikle bir kullanıcının arama yaparken yazdığı şey ile kullanıcı adının, biyografinin, foto açıklamasının, hashtag’in veya lokasyonun uyumlu olup olmadığına bakar. Yani bir kişi watercolor kelimesini arıyorsa arama satırında “watercolor” ifadesi geçen hesaplar, hashtag’ler ve/veya bio kısmında watercolor yazan hesaplar öne çıkarılır.

Buna ek olarak bir kullanıcının daha önce etkileşime girdiği hesaplar, post’lar ve hashtag’ler de yine hesaba katılır.

Ve tabii bir hesabın aldığı beğeni, paylaşım ve takipçi sayısı o hesabın aramalarda önde çıkmasını sağlayan diğer önemli faktörlerdir.

 

İyi Bir Instagram SEO Stratejisi Nasıl Uygulanır?

Instagram algoritmasını özel kılan şey hashtag’lerdir diyebiliriz. Google’daki anahtar kelimelerin yerini Instagram’da hashtag’ler alır.

Instagram, anahtar kelimeleri de içerikleri değerlendirmek için kullanıyor şüphesiz. Ancak Instagram dendiğinde aklınıza direkt hashtag gelmeli. Ayrıca kullanıcı profilindeki (biyografisindeki) anahtar kelime ve hashtag’ler de yine çok önemlidir. Yani hesabınızı en iyi temsil eden hashtag’i sadece fotoğrafın altına değil, biyografinize de yazmalısınız.

Instagram SEO açısından kullanıcı etkinliği, kullanıcıların hesapta geçirdiği zaman, gönderilere gelen etkileşim oranı gibi faktörler de önemlidir.

Eğer gönderilerinize çok sayıda yorum, beğeni geliyorsa; gönderileriniz kaydediliyorsa keşfet’e düşmeniz, daha çok kişiye önerilmeniz daha kolay olur.

O halde şimdi Instagram’daki içeriklerinizi SEO açısından optimize etmenin yollarını inceleyelim.

 

a. Anahtar kelime ve hashtag’leri optimize edin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi anahtar kelime ve hashtag, Instagram’da görünürlük kazanmanın ana unsurları. Profilinize ve içeriklerinize doğru anahtar kelimeler ve hashtag’ler girin.

Örneğin düğün fotoğrafçılığı ile alakalı bir profiniz varsa profildeki biyografi kısmında bunu mutlaka belirtin. Yine kullanıcı adınızın “düğün” ile alakalı olması da Instagram SEO açısından iyi olur.

Eğer kullanıcı adınızı değiştirmeniz mümkün değilse profilde düğün ile alakalı birkaç anahtar kelime ve hashtag belirtin.

Paylaştığınız içeriği en iyi tarif eden hashtag’leri asla ihmal etmeyin. Instagram’da post başı 30 hashtag kullanabiliyorsunuz ancak maksimum 7-8 hashtag kullanmanızı tavsiye ediyor Instagram. Bu nedenle popüler ve popüler olmaya yakın hashtag’ler kullanın.

 

b. Mutlaka lokasyon bilgisi girin

Instagram’da konuma göre de arama yapılabiliyor. Bu yüzden paylaştığınız fotoğraf ve videolara mutlaka lokasyon ekleyin. İnsanlar sizin içeriklerinizi konuma göre arama yaptığında da bulabilir bu sayede.

Instagram arama sonuçlarında konuma önem veriyor. Yani Ankara’da yaşayan bir kullanıcı, sizin içeriklerinizi Artvin’de oturan birine göre daha sık görebilir. Konum eklemek markanızın nerede olduğunu göstermesi bakımından da önemli.

 

c. Doğru kişilerle işbirliği yapın

Instagram’da diğer kişilerle işbirliği yapmıyorsanız Instagram SEO bakımından önemli bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Başka bir içerik üretici ile ortak bir çalışma yaptığınız zaman bu içerik o kişinin de hesabında yer alır. Böylece o kişinin takipçileri de sizin takip etmeye yaklaşır.

Diğer bir ifadeyle size ve diğer kişiye gelen yorum ve beğeniler aynı gönderinin altında toplanır. Bu ise Instagram tarafından popülarite sinyali olarak okunur, bu gönderi daha çok kişiye gösterilir, keşfet’e düşer.

O nedenle benzer işler yaptığınız bir fenomenle, bir markayla ya da içerik üreticisiyle ortak bir çalışma yapın, ortak bir içerik paylaşın.

 

d. Günün en doğru zamanında paylaşım yapın

Instagram’da her gün milyonlarca fotoğraf-video paylaşılıyor. Bu kadar yoğun içerik karşısında sizin paylaşımlarınız arada kaynayabilir! Düşük etkileşim alan bir içerik ise daha az kişiye gösterilir. Dolayısıyla günün en doğru zamanında, kullanıcılarınızın en aktif olduğu saatlerde içerik paylaşmanız gerek.

Instagram verilerine göre öğle perşembe günleri 2-3 arası, cuma günleri ise saat akşam 10 en ideal zamanlar. Fakat bu genel bir kaide değil. Instagram Analytics üzerinde siz kendi takipçilerinizin en aktif olduğu günleri ve saatleri öğrenebilir ve içeriklerinizi bu saatlerde paylaşabilirseniz daha çok beğeni, yorum, paylaşım ve kaydetme elde edersiniz.

 

e. Kendi alanınızda uzmanlaşmaya çalışın

Instagram içerikleri sıralarken popülariteye çok önem veriyor. Yani 100 kişi aynı konuda içerik paylaşmasına rağmen içlerinden 5-6 tanesini öne çıkarıyor. Bunlar da genelde popüler ve saygı gören hesaplar oluyor.

Bu nedenle Instagram’da hangi konuda içerik paylaşıyorsanız otorite olmaya çalışın. Yani insanlar sizin hesabınızı arkadaşlarıyla konuşurken kullanabiliyor olsunlar. “içkiliydibilmemne” hesabı komik caps’ler paylaşan bir hesap. Onun gibi binlerce hesap var ancak o hepsinden daha popüler ve bilinir. Bu da takipçi sayısına ve etkileşime direkt yansıyor.

Yani bir konuda uzmanlaşabilmek için o konu hakkında düzenli olarak kaliteli içerik paylaşmanız gerek. Tam da bu nedenle Instagram fenomenleri genelde bir ya da birkaç konuda içerik üretiyor. Kimi ev dekorasyonu, kimi fitness, kimi makyaj, kimi fotoğraf makineleri üzerine…

 

f. Reels üretin

Instagram Reels, görünürlük kazanma adına çok iyi bir Instagram aracı. Zira Instagram Reels önerisi yaparken Instagram, kullanıcı sayısını dikkate almıyor. Yani 100 takipçili bir hesap çok iyi bir reels paylaştıysa bu içeriği yüzbinlerce kişi bile görebiliyor. Muhakkak Reels olayını ciddiye alın.

Ayrıca Reels’te sık olarak kullanılan müzikleri sizin de kullanmanız içeriğin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilir. Trend olan sesleri ve şarkıları kullanmanız daha çok kişi tarafından görüntülenmenizi sağlayacaktır.

 

Instagram SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular

Instagram SEO ne demek?

Instagram SEO, Instagram profilinizi ve içeriklerinizi daha görünür hale getirmek için yapılan optimize etme işlemidir. Yani içeriklerinizin daha çok kişinin önüne düşmesi için doğru bilgileri ekleme olayıdır kısaca. Instagram algoritması kullanıcı adı, profil adı, biyografi, anahtar kelime ve hashtag'lere önem verir.

Instagram erişimim çok düşük. Ne yapmalıyım?

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. İçeriklerinizi doğru anahtar kelimeler ve hashtag'lerle optimize etmiyor oluşunuz erişiminizin düşük olmasında önemli bir faktör olabilir

Instagram SEO ile takipçi sayımı artırabilir miyim?

Kaliteli içerik üretip bu içeriği de doğru şekilde sunarsanız; hashtag, konum, anahtar kelime kullanır; takipçilerin kaydedeceği, yorum yapacağı içerikler oluşturursanız takipçiniz organik olarak artacaktır.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’da Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gereken 20 İstatistik

İnstagram’da Günlük 300 Takipçi Kazanma Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir