Etkileyici Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

İlk cep telefonu kameralarını hatırlıyor musunuz? Peki, ya ürettikleri bulanık ve düşük kalitedeki fotoğrafları?

Artık işler tamamıyla değişti. Gazete fotoğraflarını andıran bu fotoğraflar geride kaldı. Bugün telefonlarla da en az profesyonel makineler kadar kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor. Üstelik taşınması zor ve hantal fotoğraf makinelerinin aksine her daim elimizin altında bulunan telefonlar, sağladığı bu hareket kolaylığının doğal bir sonucu olarak hayatımızın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş durumda.

Bu nedenle, telefonunuzu kullanarak göz kamaştırıcı fotoğraf çekimleri yapmayı öğrenmeniz, Instagram’da öne çıkmanın ve varlığınızı hissettirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul ediliyor. Bu hem kişisel hem de ticari Instagram hesapları için geçerli bir tespit.

Araştırmalara göre, Instagram’a her gün 100 milyondan fazla fotoğraf ve video yükleniyor. Instagram’ı ticari amaçlarla kullanan hesaplar, yani ürün satıcıları, insanların % 93’ünün fotoğrafları satın alma kararlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak gördüğünü biliyor.

Çünkü Instagram ticareti söz konusu olduğunda insanlar, karşılaştıkları hesaptan ilham alma, ona karşı bir şeyler hissedebilme yani yaratılan profili sevme arzusu içinde oluyorlar.

Ancak-sektörünüze bağlı olarak değişse de-bu duyguları yaratabileceğiniz Instagram fotoğraflarının nasıl çekileceğini kavramak sandığınız kadar kolay değil.

Hatta kurumlar arası ticaret ile meşgulseniz bu konuda kendinizi sudan çıkmış balık misali hissediyor dahi olabilirsiniz.

Sektörünüz veya beceri seviyeniz her ne olursa olsun, sizler de tıpkı profesyonel fotoğrafçılar gibi Instagram’da paylaşılmaya değecek kalitede fotoğraflar çekmeyi öğrenebilirsiniz. Unutmayın, göz alıcı ve kaliteli fotoğraflara ulaşmak emek ister. Kişisel markanız için tutarlı ve anlamlı kareler yakalamanız ancak ama ancak kendinizi bu işe adamanızla mümkün olacaktır.Üstelik Instagram hesabınıza takipçi-ya da müşteri- kazandırmanız için de Instagram fotoğraflarınızı nasıl mükemmelleştireceğinizi öğrenmelisiniz. Çünkü çarpıcı görsellerle dolu bir hesap, çok daha fazla takipçi demektir.

Yazımızda kameranız veya telefonunuzu-özellikle de telefonunuzu- kullanarak nasıl çok daha kaliteli Instagram fotoğraflarını çekeceğinize ilişkin bilgi verecek  ve Instagram akışınıza ilham kaynağı olacak fotoğraf fikirleri sunacağız. Bu sayede, görselleri kullanarak sektörünüzü öne çıkarmanın ya da hedef müşterilere kolaylıkla ulaşmanın yolunu da öğrenmiş olacaksınız.

İyi fotoğraflar çekmeyi öğrenmek için kompozisyon kavramını ve ışıklandırmanın temel prensiplerini anlamanız, yani fotoğrafçılık güdülerinizi geliştirmeniz gerekiyor. O halde vakit kaybetmeden profesyonel fotoğraflara ilişkin çekim sırlarını, tekniklerini ve gerekli araç gereçlerin neler olduğunu keşfedelim.

 

Harika Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

1- İşe sağlam bir planla başlayın.

Gözünüz korkmasın. Yazımızı okuduktan sonra bu adım gözünüze çok daha kolay görünecek. Yaratacağınız görsel etki hakkında çok daha sağlam fikirler elde etmiş olacaksınız. Seçeceğiniz konuyu, kullanacağınız renkleri ve Instagram sayfanıza yükleyeceğiniz fotoğrafları nasıl düzenleyeceğinizi de öğreneceksiniz.

Hedeflerinize ve stilinize uygun Instagram fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi çok daha iyi kavrayacaksınız. Tüm bunlar en nihayetinde etkili bir Instagram stratejisi oluşturmanızı sağlayacak.

İşletmeniz için Instagram hikayeleri oluşturmaya başlamadan önce hedeflerinize odaklanmalısınız. Fotoğraflarınız bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı oluyor mu? Görselleriniz üzerinden ne tür bir marka mesajı iletmeyi planlıyorsunuz?

Fotoğraf koleksiyonunuzu oluşturma sürecinde her daim bu planı baz alın. Seçtiğiniz görüntünün planınızda yer alan standartlara uygunluğunu her fırsatta kontrol edin.

 

2-Yalnızca beğeni(like) almaya odaklanmayın.

Fotoğraflarının beğenilmesi kimin hoşuna gitmez ki? Beğenilmek her daim kendimizi iyi hissettirir. Çünkü onlar başarımızın somut birer göstergesidir.

Ancak, herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden alacağınız beğeninin ticari hayatınız açısından çok bir şey ifade ettiği söylenemez. Evet, gönderiniz viral hale gelirse olumlu bir etki yaratabilir. Ancak, virallik vb. bir durum söz konusu olmadığında çoğu insanın satın alım kararı verirken bir gönderinin ne kadar beğeni aldığını umursamayacağını bilmelisiniz.

Yeri gelmişken YouTube, Quora ve Reddit’in istisnai durumlarını belirtelim. Bu platformlarda video görünürlüğünün asıl belirleyicisi beğenilerdir.

Peki, ya siz? İnsanların gönderilerinizi “beğenmesini” ister misiniz?

Cevabınızın olumlu olacağını tahmin ediyoruz.

Ancak, söz konusu Instagram olduğunda beğeni toplamak konusunda çok daha temkinli davranmalısınız. Boş heveslere kapılıp da beğeni oranı yüksek bir içeriğin peşinden koşmaya çalışırsanız çemberin tümden dışında kalabilirsiniz.

Bu nedenle beğeni peşinde koşmak yerine hangi fotoğrafların en çok yorumu aldığını kontrol edin. Ne tür içerikler sayesinde takipçi sayınızın arttığını belirlemeye çalışın.

Instagram dünyasında ayakta kalmaya ilişkin tüm çabalarınızı elde ettiğiniz bu verilere göre yönlendirin. Tutarlı, hedef odaklı bir çizgi yakalamaya odaklanın. Müşterileriniz için önem arz eden Instagram fotoğraflarını ancak bu şekilde belirleyebilir ve ilerleyen gönderilerinizde bu içerikleri daha sık kullanabilirsiniz.

 

3- Doğal ışıktan yararlanın.

Günümüzün büyük kısmını kötü aydınlatılmış ofislerde veya evlerimizde geçiririz. Gözlerimiz bu ışıksız ortamlara alışkındır. Güneşli günler belki de bu yüzden güneş gözlüğümüz olmadan acı verici bir deneyime dönüşüyordur, ne dersiniz?

Ancak en iyi telefon kameralarından en modern profesyonel kamerala kadar tüm kameralar doğal ışığı severler. Merceklerinin direkt olarak güneşe yöneltilmesinden haz etmezler. Çünkü ışık, iyi bir fotoğrafın temel bileşenidir. Işığın nasıl kullanılacağını anlamanız, telefonunuzu kullanarak harika fotoğraflar çekmenin ilk ve en önemli kuralıdır. Ve doğal ışıktan yararlanmanız fotoğraf kalitenizde kayda değer bir fark yaratacaktır.

İşte bu yüzden, flaş değil, doğal ışık kullanmalısınız. Hem doğal ışıktan yararlanmakla fotoğraf karelerinize listeleyeceğimiz şu nitelikleri de kazandırmış olursunuz:

 • Daha canlı renkler
 • Daha belirgin bir çerçeve
 • Okunması daha kolay metinler

Anlayacağınız, flaş kullanımı yaratacağı aşırı parlaklık nedeniyle fotoğraflanan nesneyi tümden yok edebilir, daha da kötüsü fotoğrafınızı sıradan bir kağıt parçasından farksız hale getirebilir.

Bu nedenle, fotoğraflarınızı sabahın erken saatlerinde veya gün batımından hemen önce çekmeye özen göstermelisiniz. Fotoğrafçıların gün batımlarını bu denli sevmesinin bir nedeni vardır. Günün bu zamanı, güneş ufuk çizgisinden uzaklaştığından fotoğraflarınız çok daha güzel hale gelir. Bu, doğanın Instagram filtresidir.

Gün batımını kaçırdınız mı? O halde fotoğraf çekimi için gökyüzünün güneş ışığının direkt olarak yansımasını engelleyecek beyaz bulutlarla kaplı olduğu günleri tercih edebilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı altında iyi bir çekim yapmanız son derece zordur- güneş ışığı parlamaya sebep olur. Bulutlar güneş ışığını dağıtır ve bu dağılım fotoğraflarınız üzerinde çok daha yumuşak ve güzel bir etki yaratır.

Dış mekan fotoğrafları için en uygun zaman dilimleri bunlardır.

Peki, açık havada çekim yapmak gibi bir seçeneğiniz yoksa ne yapacaksınız? Bu durumda fotoğraflarınızı iyi aydınlatılmış bir odada veya doğal ışığı yansıtan pencerelerin yakınında çekmeye çalışmalısınız. Akşam veya gece çekimlerinde ise mağaza vitrinleri veya sokak lambaları gibi ortam ışıklarını bulmanız yeterli olacaktır.

 

4- Kendi odak alanınızı yaratın.

Fotoğrafçılıkta yeni misiniz? O halde “kırpma” yöntemi bir süreliğine en iyi arkadaşınız olabilir. Bu sayede görsel kompozisyonunuzu geliştirebilirsiniz. Odak noktasını istediğiniz yere çok daha etkili bir şekilde yerleştirme imkanı da bulabilirsiniz.

Fotoğrafınızı biraz daha küçültebilir, yakaladığınız kareyi daha da detaylandırabilirsiniz. Ardından, kırpma yoluyla odak noktası için en uygun alanı belirleyebilirsiniz.

 

5- “Görme”ye odaklanın.

Çektiğimiz fotoğraf karelerine snapshot yani “anlık görüntü” denmesinin bir sebebi var. Bundan yaklaşık 20 yıl öncesine kadar insanlar fotoğraf çekimlerinde filmler veya ampuller kullanıyor, çekim sırasında ya da sonrasında bunlara zarar vermemek için uğraşıp duruyorlardı. Halbuki bizler her anı ölümsüzleştirebilme konusunda endişelerden bir hayli uzak, deyim yerindeyse kuşlar kadar özgürüz. Ancak, bazen birbiri ardına çektiğimiz fotoğraflar yüzünden gözlerimizin hemen önündeki mükemmel kareyi kaçırabiliyoruz.

Böylesi bir  rehavete kapılmak istemiyorsanız, ne fotoğraflayacağınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Arka plan, açı ve kompozisyonunun uyumuna odaklanın.

Karmaşık bir kare mi oldu? Fotoğrafınızdan çıkarılması gereken gereksiz ayrıntılar mı fark ettiniz? Daha fazla dengelemeye veya odağınızı daha da keskinleştirmeye mi ihtiyacınız var? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek için öncelikle gözlerinizi eğitmelisiniz.

Bunu yaptığınızda mükemmel bir fotoğraf için en iyi açıyı ve en doğru zamanı yakalayabilirsiniz.

Bizler işte tam da bu sebepten ötürü bazı insanlarda “fotoğraf gözü” olduğunu iddia ediyoruz. Çünkü iyi bir fotoğraf çekimi gözlerinizi ve beyninizi bir arada kullanmanızla mümkündür. Kamera sadece gözle gördüklerinizi yakalamak için kullanacağınız bir araçtır ve bakış açınızı başkalarıyla da paylaşmanıza yarar.

 

6- Fotoğraf düzenlemelerinde aşırıya kaçmayın.

Rötuş araçları fotoğraflara çok daha profesyonel bir görünüm kazandırabilir. Daha tutarlı bir görünüm oluşturmak için Instagram filtrelerini de kullanabilirsiniz.

Gerçek şu ki, fotoğraf düzenleme beceriniz Instagram fotoğraflarını bir sonraki seviyeye nasıl taşıyabileceğinizin belirleyicisi niteliğindedir. Fakat bunu yaparken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Fotoğraf düzenleme işi pazarlama bütçeniz için kaldırılması zor ek bir maliyet haline gelebileceği gibi, telafisi imkansız bir zaman kaybına da sebebiyet verebilir. Üstelik yapacağınız çoğu düzenleme takipçileriniz açısından belirgin bir fark da yaratmayacaktır.

Aksine, üzerinde aşırı oynanmış fotoğraflar sahte, gerçek dışı ve odak noktasından sapmış gibi görünebilir.

Müşterilerinizin Instagram’da görmek istedikleri şey bu değildir.

İşin henüz başında iyi fotoğraflar çekmeye odaklanmalı ve içeriklerinizin daha tutarlı görünmesini sağlamak için hızlı bir şekilde uygulayabileceğiniz birkaç filtre belirlemelisiniz.

Ne o? Kendinizi Photoshop kullanmaktan alıkoyamıyor musunuz? Lütfen buna bir dur deyin.  Fotoğraftaki doğallık unsurlarını dahi yok etmeye başlarsanız, fotoğraf düzenleme işi amacından sapacaktır.

 

7- Grid(Izgara) özelliğini kullanın.

Grid sistemi, grafik ve tasarım sektöründe bir sayfayı yatay ve dikey olarak sütunlara ayırarak hizalama işlemini ifade eder. Grid yapısı kullanılarak oluşturulan sayfalar görsel açıdan tatmin edicidir. Bu özellik, akıllı telefon ve dijital kameraların çoğunda da mevcut olup fotoğrafı çekmeden önce çekim kompozisyonunuzun bir ön izlemesini görmenizi sağlar.

Eğer fotoğraflarınızda herhangi bir nesneyi veya görüntüyü odağa alma ya da ortalama vb. bir çabanız varsa bu işi grid özelliğini kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.Aynı özellikle bir ya da birden fazla öğeyi stratejik olarak merkezin dışına bir yerlere taşıyabilmeniz de mümkündür.

Elbette ki gerçek dünya sütunlara sığdıramayacağınız kadar büyüktür. Ancak, bu özellik zaten var olan gizli simetriyi yakalamanıza yardımcı olacaktır.

 

8- Arka planı da sürece dahil edin.

Fotoğraf çekimi esnasında nadiren arka planlara odaklanırız. Ancak bazen arka plan, fotoğrafını çektiğiniz öğenin mantıksal bir uzantısı haline gelir. Daha sade, düz bir objenin hoş bir algı yaratması için onu karmaşık veya renkli bir arka plan kullanarak fotoğraflayabilirsiniz.

Fotoğrafınıza konu olan obje veya görüntü renkli olduğunda ise daha sade bir arka plan kullanmanız, fotoğraflanan öğeyi vurgulamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, fotoğrafladığınız öğeyi benzer desenler veya renk düzenleriyle tamamlayacak arka planlar kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bir konuyu, öğeyi veya objeyi öne çıkaracağınız bir arka plan bulmaya özen göstermelisiniz. Unutmayın, fotoğraf karelerinizin çok daha

 • eğlenceli
 • profesyonel
 • dostane
 • canlı
 • huzurlu
 • sofistike
 • sakin
 • ve nostaljik olmalarını sağlamanız gerekiyor.

Bu özelliklerden hangilerinin markanızı en iyi şekilde yansıtacağını düşünün ve marka mesajınızı güçlendirmek adına bu özelliklerle uyumlu bir arka plan seçimi yapın. Instagram görünürlüğünüzü ancak bu şekilde arttırabilirsiniz.

 

9-Tek bir odak noktası belirleyin.

Yukarıdaki fotoğrafın arka planında yer alan binaları görmemiş olamazsınız. Ancak, dondurma külahının odaklamamız gereken tek yer olduğu da son derece açık. Öyle değil mi?

Bunun nedeni, fotoğraflanacak öğenin etrafındaki nesnelerden çok büyük olması olabilir. Çok daha renkli olması da dikkat çekici bir unsur olarak kabul edilebilir. Hareketsiz bir görüntüde yakalanan dramatik bir hareket anını yansıtıyor da olabilir.

Bir de şu fotoğrafı inceleyelim.

Tek bir odak noktası dahi bulunmayan bir görüntü takipçileriniz üzerinde karmaşanın ötesinde bir etki yaratmaz. Gözlerimiz ve beynimiz, bu kareye anlam yüklemekte zorlanır. Söylebileceğimiz tek şey, bu karenin sahibinin makyaj yapmayı ne çok sevdiğidir.

Bu fotoğrafta makyaj ürünlerinin dışa doğru sıralayarak bir düzen yaratmaya çalışılmış ama elde edilen görüntü, bir tezgahın üzerine alelade boşaltmış bir makyaj çantasının ötesine geçememiştir.

Ancak, kullanılan yaprak figürü aksi takdirde karmaşanın ötesine geçemeyecek bir fotoğrafı dengeleyen unsur olmuştur. Ve yaprakların arkasına saklanan “buna değer”(Worth it) mesajı fotoğrafa belirsiz de olsa bir odak noktası eklemiştir..

Maalesef, bu görüntüyü deşifre etmeniz zaman almaktadır.

Halbuki beynimiz karmaşık durumlara olumsuz tepki vermek üzere tasarlanmıştır. Bazı insanların beyinleri diğerlerine göre çok daha hassastır, bu da karmaşa ile karşılaşıldığında nefret duygularının filizlenmesine neden olur.

Bir fotoğrafta çok fazla şey olduğunda insanlar kendilerini stresli hissederler. Beyinleri, neyin önemli olduğunu belirlemek adına kıyasıya bir mücadeleye girişir.

Çünkü dikkatleri farklı pek çok odak noktası arasında bölünmüştür.

İnsanların sevdiği Instagram fotoğraflarını nasıl çekeceğinize dair bir tüyo daha ister misiniz? Beynin çok hızlı bir şekilde deşifre edebileceği ve bakanların anında bir şeyler hissedebileceği fotoğraf karelerini paylaşmalısınız. Fotoğrafınızda birden fazla öğe bulunsa dahi dikkatleri hemen üzerine çekecek tek bir odak noktası belirlemeniz şarttır.

 

10-Müşteri deneyimi odaklı fotoğraflar paylaşın.

Profesyonel fotoğrafçıların etkileyici ve bol etkileşimli Instagram fotoğraflarının nasıl çekileceğine ilişkin sırrı şudur: Onlar her daim müşteri deneyimini gözler önüne serecek büyülü anların peşinden koşarlar. Kameralarını her daim bu mükemmel kareyi yakalamak adına hazır tutarlar.

Boynunuzda ağır bir fotoğraf makinesi ile gezmek zor gelebilir, ancak akıllı telefonunuz 7/24 yanınızdadır.

Zaten kimi zaman bu büyülü anları ne vakit yakalayabileceğinizi de bilirsiniz.

Ofis binanızın önünde bulunan ağaçların gölgelediği bir yol da olabilir bu büyülü an, iş ekipmanlarınıza doğru eğilmiş bir karahindiba dalı da. Müşterileriniz uğruna canınızı dişinize takıp çalıştığınız uzun bir mesainin ardından girdiğiniz bir kahve sırası da olabilir pekala.

Müşterilere olan bağlılığınızı örnekleyecek her türden etkinliği fotoğraflayabilirsiniz. Ya da müşteri fotoğraflarını kendi hesabınız üzerinden paylaşmak üzere gerekli izinleri almaya çalışabilirsiniz. Büyülü anları yakalamanız bu denli basittir.

 

11- Pozlama ve ışık ayarlarını doğru yapın. 

Bu fotoğraf sırasıyla az, doğru ve aşırı ışık kullanarak yapacağınız çekimlerin olası etkisini gözler önüne sermektedir.

Fotoğrafınız fazla ışıktan ağarmış gibi mi duruyor? Bu tarz bir fotoğrafı Instagram’a layık hale getirebilmek adına yapabilecekleriniz sınırlıdır. Kumlu (grenli) bir fotoğraf da sıkıntı yaratacaktır.Bu nedenle profesyonel fotoğrafçılar fotoğraflarını çoğunlukla düşük ışık altında çekerler. Daha sonra, anı mükemmel bir şekilde yakalamak adına düzenlemeler yapar ve gerekirse renk açma yoluna giderler. Bunun tam tersini yapmanız, yani renk koyulaştırmaya gitmeniz ise fotoğrafı bulanıklaştıracağından tercih edilmemelidir. Düzenleme araçlarıyla çok karanlık bir fotoğrafı aydınlatabilirsiniz, ancak aşırı pozlanmış bir fotoğrafı düzeltebilecek hiçbir araç yoktur.

Peki, aşırı pozlamanın önüne nasıl geçeceğiz?

Ekran parlaklığını ayarlamakla işe başlayabilirsiniz.

Aşırı pozlamayı önlemenin bir diğer yolu ise fotoğrafınızı çekmeden önce ışık ayarlamalarını yapmak adına parmağınızı çerçevenin en parlak kısmına dokundurmanızdır.

Bir açık hava etkinliğini mi fotoğraflayacaksınız? Bu yöntem tartışmasız en kaliteli fotoğrafları yakalamanızı sağlayacaktır. Parlama azalsın diye havanın bulutlanmasını bekleyecek haliniz yok,  öyle değil mi? Sahip olduklarınızla yetinmek zorundasınız.

Kameraların çoğu renklendirme konusunda ihtiyacınız olan özelliklere sahiptir. Kameraya gelen ışık miktarını sınırlamak adına pozlama ayarını düşürebilirler.

Peki, pozlama ayarı nasıl yapılır?

Instagram fotoğraflarınızı bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, kameranızın pozlama modları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

İlk olarak, şu 3 kavramı öğrenmeniz gerekiyor.

Enstantane Hızı – görüntünün ışığa maruz kalma süresini sınırlar veya uzatır.

ISO Hızı kamera sensörlerinin ışığa duyarlılığını sınırlar veya artırır.

Diyafram kameranın ışık aldığı alanı sınırlar veya genişletir.

Bu 3 farklı poz ayarı farklı kalitede çekimler yapmanız için ortaklaşa çalışırlar. Tıpkı boya karıştırır gibi, istenen poz seviyesini elde etmek için bunların her birini de istediğiniz ölçüde artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Farklı pek çok kombinasyonla aynı pozları elde edebilirsiniz.

Şimdi bir de bu üç kavramın nihai çıktınızı nasıl etkileyeceğine bakalım.

Enstantane Hızı

Enstantane, fotoğrafınızda yaratmak isteyeceğiniz efekte bağlı olarak bulanıklığı azaltıp artırmanıza yarar. “Neden bulanık bir fotoğraf isteyeyim ki?” gibi bir soru takılabilir aklınıza.

Hemen açıklayalım. Diyelim ki bir şelalenin fotoğrafını çekeceksiniz.

Şelaledeki su akışını en iyi şekilde gözler önüne sermek istersiniz, değil mi?

Daha düşük bir enstantane hızı, suyun pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

Ancak futbol sahasındaki bir hareketi ölümsüzleştirmek istiyorsanız, yani bir aksiyon yakalamaya çalışıyorsanız, bu yüksek bir enstantane hızı gerektirecektir.

 

ISO Hızı

Gelişmiş kameralar daha az grenli görüntüler sağlamak adına çok daha yüksek ISO hızına sahip olurlar. Fotoğraflayacağınız nesnenin net bir görüntüsünü almak adına ISO ayarlarınızı düzgün yapmalısınız. Yüksek ISO değerleriyle çekilen fotoğrafların aşırı parlak çıkabileceğini ve bunu hiçbir şekilde düzeltmeyeceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

 

Diyafram

Bir görüntünün çok daha derin veya sığ görünmesini diyaframla sağlarsınız. Uzaktaki tepeleri veya binaları fotoğraflıyorsanız, dar bir diyafram değerine ihtiyacınız vardır. Bu, kameranın ışık alma açısını azaltarak hedef görüntüyü çok daha net görmenizi sağlar.

Geniş diyafram ise yakın çekimler için kullanılır. Ön plan net hale getirilirken arka plan kaybolur.

Diyafram açıklığınızı ayarlayarak vizörün hangi noktaya odaklanması gerektiğini belirlemiş olursunuz. Yakına mı uzağa mı?

Son olarak, pozlama ayarlarınızı nasıl yapacağınıza ilişkin bilgi verelim.

Tipik bir kamera aşağıda listeleyeceklerimize benzer ayarlara sahip olacaktır. Tüm bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenirseniz, çekmeyi planladığınız fotoğraf türüne uygun olanı belirlemeniz de kolaylaşacaktır.

Ayar farklılıklarını ya da bu ayarları kameranızda temsil eden sembolleri not edebilmek adına cihaz kullanım kılavuzlarından yararlanabilirsiniz.

Otomatik – Kameranız bu 3 poz modunun yapılandırılmış bir versiyonunu kullanır. Bu adım size kaliteli Instagram fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi de gösterecektir. Ancak, hareket unsuru içeren kareler veya uzak mesafe çekimleri için ideal ayar bu olmayabilir.

Program Fotoğraf makinesi çekim hızınızı veya diyaframı otomatik olarak ayarlar. ISO hızını ise manuel olarak kendiniz ayarlarsınız.

Diyafram Önceliği ISO ve diyafram ayarlarınızı kendiniz yaparsınız, makineniz ise bu ayarlamalara en uygun çekim hızını belirler.

Enstantane Önceliği Çekim hızını ve ISO’yu siz ayarlarsınız. Kameranız ise uygun diyafram derecesini belirler.

Manuel Bu üç temel noktanın kontrolünü bizzat kendiniz yaparsınız. Bu mod, profesyonel fotoğrafçılar için uygundur.

Şunu kabul edin. Siz halen daha işleri bir sonraki seviyeye taşımaya çalışan amatör bir Instagram fotoğrafçısısınız. Günün birinde bir uzman da olabilirsiniz. Ancak şimdilik,bu üç pozlama tekniğinden hangisinin çekim türünüz için en uygunu olduğuna karar vermekle yetinin. Bırakın gerisini kameranız halletsin.

 

12- Fotoğraflarınıza hareket unsuru ekleyin.  

Keyif veren Instagram fotoğrafları çekebilmenin yolu budur. Yakaladığınız görüntüye bir hareket eklemenin yollarını aramalısınız. Bulanıklıktan kaçınmak adına yüksek bir enstantane hızına da ihtiyacınız olacak. Bu tarz bir çekimi akıllı telefonların birçoğu ile yapabilirsiniz.

Yatak odası eşyaları veya elbiseler mi satıyorsunuz? O halde bu ikilinin yer aldığı düz ve sıkıcı fotoğraflar çekebilir ya da fotoğraflarınıza bir dikkat unsuru ekleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızın sayfanızın genel havası ve marka mesajıyla uyumlu olduğu sürece yaratıcılığın sınırlarını zorlamanızda bir sakınca yoktur.

Fotoğraflarınızı seri çekim modunda çekmeyi de deneyebilirsiniz. Toz,duman  veya zemine çarpan boyadan oluşan karmaşık fotoğrafların bu denli dikkat çekmesini sağlayan şey budur.

 

13- HDR modunu kullanmaktan kaçının.

Profesyonel bir fotoğrafçı, kamerasında HDR Modunu kolaylıkla kullanabilir. Ama, bu konuda uzmanlaşmak gerçek anlamda zordur. Üstelik olayı çözeyim derken harika bir kare yakalama fırsatını tümden kaçırabilirsiniz.

Kimi zaman uzmanlık, sınırlarınızı bilmeyi gerektirir.

HDR, bir fotoğrafın aynı anda farklı pek çok pozlama ile çekilmesini ifade eder. Farklı değerlerde pozlanan 3 kare fotoğrafın üst üste birleştirilmesinden oluşmaktadır Sonrasında ise daha ayrıntılı bir çekim için hepsini bir araya getirir.

Eğer fotoğrafçılık konusunda uzmanlaşma çabalarınızı devam ettirmek istiyorsanız, HDR kullanmaktan tamamıyla vazgeçmeyin. Ancak, bu işe balıklama atlamadan evvel fazlasıyla pratik yapmanız gerekeceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

14- Güçlü kontrastlar yakalayın.

Güçlü kontrastlar yaratmanın pek çok yolu vardır. Yakaladığınız kontrast düz bir arka plan üzerindeki parlak renk şeklinde olabileceği gibi bunun tam tersi bir durum da aynı zıtlığı yaratmaya yetecektir.  Şekillerin ve çizgilerin ifade edilmesinde de zıtlıklardan yararlanılabilir. Ait olmadığı yerde bulunan bir şeyin görüntüsü de aynı zıtlığı oluşturabilir.

 

15- Farklı açılar deneyin.

Telefonunuzla fotoğraf çekerken onu göz hizasında tutmayı tercih ediyorsunuz, öyle değil mi? Herkes bunu yapar. Ancak, sıra dışı fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu doğal eğilimden olabildiğince uzaklaşmalısınız.

Farklı açılarla fotoğraf çekmeniz en tanıdık yerleri dahi yeni ve taze bir bakış açısı ile görmenizi sağlayacaktır. Yukarıdan veya aşağıdan fotoğraf çekmeyi, yere doğru çömelmeyi veya bir duvar üzerinden çekim yapmayı deneyin.

Mükemmel fotoğraf kareleri için herhangi bir yerinizi kırma riskine girmeyin, ancak yeni bir perspektif kazanmak uğruna kendinizi daima zorlayın.

Pek de ilginç olmayan bir ürününüz veya konunuz mu var? Emin olun, sıkıcılıktan ölen en sıradan  şeyleri dahi doğru adımlarla bir Instagram trendine dönüşebilir. Bu nedenle, Instagram fotoğraflarını farklı bir açıdan veya farklı bir ortamda nasıl çekeceğinizi de öğrenmelisiniz.

Çünkü fotoğrafı çektiğiniz açı, insanların konuyla ilgili düşüncelerini tamamen değiştirebilir.

O halde geç kalmadan hangi açıların konunuzu ilginç kılıp ürününüzü çok daha da şaşaalı göstereceğini bulmaya odaklanın.

 

16- Üçte bir kuralını uygulayın.

Kompozisyon, bir fotoğrafa ilişkin düzenlemelerin tamamını ifade eder: resimlerinizi oluşturan şekiller, dokular, renkler ve diğer öğeleri düzenler, bir bütünlük yaratmaya çalışırsınız.

Üçte bir kuralı, kompozisyon ilkelerinin en bilinenidir ve görüntünüzü dengelemek için kullanacağınız basit bir yöntemi ifade eder. Görüntüyü 3 bölüme ayırır ve denge oluşturmak için fotoğraftaki nesneleri veya öğeleri bu üç çizgiye göre hizalarsınız. Bu sayede fotoğraflarımızın daha dengeli olacağı veya öznemizin çok daha net biçimde vurgulanacağı öngörülür.

Üçte bir kuralı, merak uyandırıcı karelere imza atmanızı sağlar. Fotoğrafınızın temasını oluşturan öğeyi merkeze almaktansa onu çerçevenin solunda, sağında, üstünde veya altında olacak şekilde konumlandırmalısınız.

Fotoğrafınızı bir masanın kenarına, ufuk çizgisine veya fotoğrafı bölen başka öğelere göre ortalamak yerine, fotoğraf öznenizi total görüntünün üçte birini kaplayacak şekilde yeniden çerçeveleyin.

İpucu: Bunu gerçekleştirmek için telefonunuzun ayarlar kısmından kamera kılavuz çizgilerini aktif hale getirin ve fotoğraflarınızı hizalamak için bunları kullanın.

 

17- Beyaz zeminlere kucak açın.

En iyi Instagram fotoğrafçılarının çoğu beyaz alanların veya benzer nötrlükteki boş alanların kıymetini bilir. Bu tarz boşluklar, odak noktanıza nefes alacağı bir alan sunar. Odağın görüntüde tek başına kalmasına izin verir.

Her fotoğrafı yakınlaştırma yoluyla çekmeniz gerekmez. Odak noktasının bir güven unsuru olarak ön plana çıkması için beyaz alanların  kontrolü ele almasına izin verin.

Bu, görüntü odağınızı cesurca sergilemenizi sağlayacaktır ve dikkat çekmenizi sağlayacaktır-bu Instagram ziyaretçi trafiğinizi arttıracağınız anlamına gelir.

 

18- Büyük alanları fotoğraflamak için ölçeklendirmeye gidin.

Fotoğrafladığınız şey ofis binanız mı yoksa ofis binanızın bir maketi mi? Web sitenizde yayınladığınız bu açık hava spor salonu küçük mü yoksa büyük mü?

Fotoğraflar bir şeyin ne kadar büyük veya küçük olduğunu göstermez. Ancak, fotoğraflarınıza boyutu herkesçe bilinen bir nesnenin yerleştirilmesi asıl boyut için bir referans oluşturur.

Büyük eşyalar ya da mekanları fotoğraflarken insanların boyutlarını bildikleri şu eşyaları fotoğrafınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

 • Çocuk
 • Yetişkin
 • Tanıdık bir köpek ırkı
 • Dizüstü bilgisayar
 • Lamba
 • Sandalye

Bu eklemeler fotoğrafınıza boyutlarının da ötesinde bir katkı sağlayacaktır.

Daha küçük öğeleri fotoğraflamak için ise şu nesnelerden yardım alabilirsiniz:

 • El/Parmaklar
 • Bacak / Ayak
 • Madeni para
 • Kalem
 • Araba anahtarı
 • Cetvel
 • Bilgisayar klavyesi
 • Akıllı Telefon

Hangisinin markanız için en anlamlı öğe olacağına siz karar verin.

Bu sayede “Resimde daha büyük görünüyordu” vb. bir sebepten alacağınız tek yıldızlı müşteri değerlendirmelerinin de önüne geçmiş olursunuz.

 

19- Gece çekimleri yapın.

Güneş battıktan sonra elinizde fotoğraf makinenizle dışarıda olmaktan geri durmayın. İyi bir kamera ile hava karardıktan sonra dahi kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Ve insan gözüyle göremeyeceğiniz şeyleri gözler önüne serebilirsiniz.

Gece çekimlerini de Instagram markanıza dahil etmenin yollarını arayın. İnsanların benzersiz olduğunu düşüneceği Instagram fotoğrafları çekmenin bir yolu da budur.

 

20- Su altı fotoğraf çekimleri yapın.

Gece fotoğraflarının yanı sıra su altı fotoğraflarını da  kullanmayı denemelisiniz. Üstelik bu, insanların Instagram işletme hesaplarında rastlayacağı türden bir şey değildir. Su geçirmez kamera kılıfları satın alın. Bu kameralar her bütçeye uyacak kadar ekonomiktir. Bu sayede yalnızca birkaç insanın gördüğü farklı açıları yakalayabilirsiniz. Tabi su altında gözlerinizi açmanın rahatsız ediciliğini önlemek adına bir çözüm bulmanız da gerekiyor.

Markanız su ile ilişkilendirilebilir bir şey ise su geçirmez bir kamera kılıfına sahip olmanız karlı bir yatırım olacaktır. Markanız hakkında çok şey söyleyen Instagram fotoğrafları tam da bu şekilde çekilir.

Müşterilerinizi memnun etmek adına her şeyi yapmalısınız.

 

21-  Zoom yapmaktan kaçının.

Bu uyarı, telefon kamerası ile fotoğraf çekenleriniz içindir. Fotoğrafınızın odağındaki nesne etrafında boşluk bırakmanız, yakınlaştırma yapmanızdan çok daha dikkat çekici olabilir.

Çünkü ayarlanabilir lensli bir kameradan farklı olarak, telefon kameranız görüş alanınızı daraltarak “yakınlaştıracak” şekilde programlanmıştır. Aslında, görüntünüzü daha fotoğrafı çekmeden kırpmış olursunuz. Bu durum, fotoğraf üzerinde yapacağınız sonraki düzenlemeleri sınırlayabilir ve tam da bu yüzden fotoğraftaki ilgi çekici ayrıntıları gözden kaçırabilirsiniz. Bu yüzden zoom yapmaktan kaçının.

Bunun yerine, kameranızı fotoğrafını çekeceğiniz nesne üzerine odaklamayı deneyin.

Daha çok seçeneğim olsun derseniz, telefonunuza uyan harici bir lens satın alabilirsiniz.

 

22- Fotoğraflarınızda “kılavuz çizgilerden” yararlanın. 

Fotoğrafta “kılavuz çizgiler” görüntünüzden geçen ve bir anda makine vizörünün dikkatini çekip fotoğrafa derinlik katan çizgilerdir. Bunlar yollar, binalar veya ağaçlar vb. doğal öğeler olabilir.

Öncü çizgilerden yararlanmaya özen gösterin ve bunları fotoğrafınıza hareket unsuru eklemek veya vizörünüze bir amaç sunmak için kullanın.

Vizör odağını özneye yönlendirmek adına-tıpkı yukarıdaki çekimde olduğu gibi- öncü çizgileri kullanabilirsiniz.

*Vizör, fotoğrafçılıkta cismin görüntü karesinin çerçevelenmesi ve gerekli ayarların yapılmasına yarayan mercek ya da elektronik ekrandır.

 

23- Derinlik ekleyin.

Fotoğraflayacağınız öğe ne olursa olsun-ister bir insan ister güzel bir dilim pizza- ilk hedefiniz onu öne çıkarmak olmalıdır.  Ancak, arka planında desen veya nesne içerikli katmanlar barındıran fotoğraflarda bir o kadar ilginçtir, çünkü daha fazla derinlik sunarlar.

Yukarıdaki fotoğrafta yalnızca küçük kızı ön plana almak adına fotoğrafı kırpmak yerine, arka plandaki ağaçlar, çiçekler ve gün batımı da fotoğrafa dahil edilmiştir. Fotoğrafın her katmanı sizi kendisine çekecek bir başka ayrıntı sunar.

 

24- Yaratıcılığınızı kullanın.

Instagram’daki bazı fotoğraflar o kadar popülerdir ki nihayetinde herkesçe yapılan bir klişeye dönüşürler. Hal böyle olunca da Instagram hesaplarının tamamı varlarını yoklarını bu fotoğrafı kopyalamaya harcarlar. Instagram fotoğraf trendlerine bu kadar takılmayın, çünkü yaratıcılığınızı kaybedebilirsiniz.

Instagram’daki diğer markalardan yani rakiplerinizden farklı olmak istiyorsanız, yaygın bir konu veya meseleye ilişkin farklı bir bakış açısı yansıtan taraf olmaya odaklanın. Bu, herkesten farklı ve unutulmaz bir marka kimliği oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

 

Yaratıcı Instagram Fotoğrafı Fikirleri  

Artık fotoğrafçılığın temel prensiplerini anladığınıza göre biraz da fotoğraf fikirleri hakkında konuşalım.

Instagram performansı iyi olan belli başlı konular ve temalar vardır, çünkü takipçiler üzerinde geniş çapta bir ilgi uyandırırlar. Bu tarz ilgi çekici içerikler yayınlamanız Instagram’daki görünürlüğünüzü de artıracaktır.

Peki, Instagram üzerinden ne gibi konularda fotoğraf paylaşımı yapabiliriz:

 

1- Simetri

Simetri, ister doğal ister insan yapımı olsun her daim göze hoş gelir. Simetrik kompozisyon genellikle başka türlü heyecan verici olmayabilecek, sıradan bir konuyu dikkat çekici hale getirmenizi sağlar.

Fotoğraflarınıza yönelik ilgiyi artırmak için simetriyi yok etme yöntemini de deneyebilirsiniz

 

2-Desenler

Beynimiz desenleri de sever. Bazı Instagram hesapları yalnızca güzel zemin desenleri yayınlayarak milyonlarca takipçi kazanmayı dahi başarmıştır.

Aradığınız ilhamı bulmak adına etrafınıza iyi bakın. Mimarlık, tasarım ve doğa, büyüleyici desenlerin kaynağını oluşturur.

 

3-Canlı renkler

Günümüzde minimalizm ve sadelik ön planda olsa da bazen sadece bir renk cümbüşü görmek istersiniz. Parlak, zengin renkler bizi mutlu eder ve enerji verir. Bu tarz fotoğrafların Instagram’ın küçük ekranı üzerinde yaratacakları büyük etki kaçınılmaz olacaktır.

 

4-Mizah

Dünyanın gidişatı hakkında depresyona girmek mi istiyorsunuz? Twitter kullanın.

Instagram mutlu bir yer, yani mizah tam da buraya göre. Özellikle de platform genelinde sıklıkla rastladığımız mükemmel şekilde düzenlenmiş veya  üzerinde oynanmış  fotoğrafların aksine eğlenceli fotoğraflar yayımlamanız takipçi kitlenizin nefes almasını sağlayacak  ve  onlara her şeyi aşırı ciddiye almamaları gerektiğini öğretecektir.

 

5-Doğal anları yakalayacağınız hareketli fotoğraflar çekin.

Özneniz hareket halinde iken fotoğraf çekmek zordur, bu zorluk böylesi fotoğrafları çok daha etkileyici kılar. Böylece, sıradan bir konuyu bile güzel bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Üstelik her daim mükemmellik için çaba göstermenize de gerek yoktur. Bazen biraz bulanıklık fotoğrafınıza sanatsal, rüya gibi bir dokunuş katar:

Hareketli fotoğraflar çekerken, inanılmaz bir kare yakalamak için birden fazla seçenekten yararlanın.  Saniyede 10 kat daha fazla fotoğraf çekmek için seri çekim modunu kullanabilirsiniz (Telefonda kamera düğmesine basılı tutarak yapılıyor).

 

6-Detay Çekimleri

Beklenmedik veya ilginç detaylara yönelik keskin bir odaklanma, özellikle yoğun ve dinamik fotoğraflarla dolu bir Instagram akışı içinde dikkat çekici bir ayrıntı oluşturabilir. Bu tarz paylaşımlar aynı zamanda durgunluk ve sakinlik duygusu da yaratacaktır.

Vinyet (fotoğrafınızın kenarlarını karartma) veya tilt shift( odak noktanızın etrafında yumuşak bir bulanıklık yaratma) vb. Instagram düzenleme araçlarını kullanmanız fotoğraflarınıza ayrıntı unsurunu eklemenizi sağlayacaktır.

Fotoğraf kalitenizi korumak için yakın mesafe çekimi yapmaya özen gösterin. Uzaktan çekim ve kırpma vb. yöntemler çözünürlüğü düşürerek markanıza zarar verecek grenli, cansız fotoğraflar paylaşmanıza yol açar. Instagram’a uygulamaya uyacak boyutlarda fotoğraflar yüklediğinizden de emin olun.

 

7-Sıra Dışı Arka Planlar

Instagram fotoğraflarınızda sıra dışı arka planlar kullanmanız uygulaması son derece basit bir teknik olup bir o kadar da işlevseldir. Tuvalet duvarları harika duvar kağıtları ile kaplı bir restorana gittiğinizi düşünün. Burada selfie almak istemenizin temelinde de aynı gerçek yatar. İnsanlar arka planlarla güçlendirilmiş fotoğrafları severler.

Arka planınız ne kadar yaratıcı olursa fotoğrafınız o kadar iyi görünür Bu örnekte olduğu gibi, muhteşem bir arka plan çanta kadar sıradan bir ürün gönderisini dahi mükemmel şekilde tamamlarlar.

 

8-Hayvanlar

Nedendir bilinmez ama bazı şeylerde doğruluk payı gerçekten vardır. Esneme bulaşıcıdır. Işık hem parçacık hem de dalgadır. İçinde sevimli bir hayvan barındıran her Instagram fotoğrafı güzeldir. Hatta Instagram fotoğrafçılığında zirve yapmanın en kolay yolu budur. Yani eğer sevimli bir hayvanınız varsa Instagram hesabınızda ona ait fotoğraflara yer vermemeniz büyük bir hata olur.

 

9-Yemek

Anneniz size gözünüzün karnınızdan daha aç olduğunu söylemiş miydi hiç? Instagram için de aynı şey geçerli. Öyle ki Instagram’da yemek fotoğrafı görmediğimiz günleri günden saymıyoruz.

Peki, mükemmel bir yemek fotoğrafının sırrı nedir? Yukarıdan çekim yapmalı, fotojenik ortamlar yaratmalı ve doğal ışık kullanmalısınız. Sonuncusu özellikle önemlidir, çünkü yanınızda yemek yiyen insanlar yemek keyiflerinin yüzlerine patlattığınız flaş tarafından kesintiye uğramasını istemezler.

 

10- İnsanlar

Araştırmalar, insanların Instagram’daki farklı yüzlere bakmayı sevdiklerini ortaya çıkarmıştır. Hatta “insan”lı fotoğrafların beğeni oranı insan içermeyen fotoğraflara kıyasla % 38 fazladır.

Çarpıcı bir portre çekmek için sayacağımız şu ilkeleri izleyin: doğal ışık kullanın, çekici bir arka plan seçin ve daha ilginç bir çekim yapmak için farklı açılardan çekim yapın. Unutmayın, bazı telefonlar, aydınlatmayı ve odağı optimize edecek bir portre modu dahi içeriyor.

 

Son Söz

İster küçük bir işletme isterse kişisel bir marka olun, Instagram’ınıza takipçi çekmenize yardımcı olacak görsellere ihtiyacınız olacaktır. Yazımızda yer verdiğimiz bu yöntemleri kullanarak insanların Instagram’da görmeyi umdukları görselleri oluşturacak, böylelikle hedeflerinize kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak
İnstagram’da 10 Binlerce Takipçi Kazanma Yolları
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir