İnstagram Algoritması 2021’de Nasıl Çalışıyor?

Instagram algoritması tam olarak nasıl çalışıyor?

Bu soru, Instagram kronolojik sıralamadan vazgeçtiğinden beri karşılaşılan kafa karıştırıcı bir soru.

Bu yazıda Instagram algoritmasının gönderiler, hikayeler, keşfet sayfası, IGTV videoları ve Reels üzerindeki etkilerini paylaşacağız.

Buna ek olarak, işinizi ya da markanızı daha göz önünde bir yere konumlandırmak için ihtiyacınız olan, Instagram algoritmasını alt etme yöntemlerinden de bahsedeceğiz.

 

2021 Yılı Instagram Algoritması

Eğer Instagram’da vakit geçiriyorsanız, algoritmasının gizemli bir şekilde çalıştığını görmüşsünüzdür.

Fakat bu anlaşılması güç algoritmanın sırlarını çözdüğünüzde, içeriklerinizi buna göre şekillendirip onunla birlikte çalışabilirsiniz.

Eğer Instagram algoritması hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıda dikkatinizi çekebilecek yönleri anlatılıyor.

 

Instagram Algoritması Gönderiler İçin Nasıl Çalışıyor?

Instagrama göre aşağıda listelenen 6 kilit faktör, gönderiler için algoritma tarafından kullanılıyor.

– İlgi alanları
– İlişkiler
– Zamanlama
– Sıklık
– Takip
– Kullanım

 

Faktör 1: İlgi Alanları

İnstagram’da karşınıza çıkanlar sadece takip ettiklerinizle sınırlı değil, aynı zamanda daha önceki beğeni ve takiplerinize göre de şekilleniyor.

Instagram algoritması belli şeyleri daha çok beğendiğinizi düşünmeye başladıkça, o tür gönderileri daha fazla karşınıza çıkarıyor.

Kısacası, Instagram’da gördükleriniz Instagram davranışlarınızı yansıtıyor. En çok etkileşime girdiğiniz hesaplar, etiketlendiğiniz fotoğraflar ve tabii ki beğendiğiniz ya da yorum yaptığınız gönderiler bu davranışın temellerini oluşturuyor.

Bu nedenle düzenli olarak Instagram’da görünmek oldukça önemli.

Bu Instagram algoritmasına olumlu bir sinyal gönderiyor ve hedef kitlenize sizin içeriklerinizi sunarak onların daha fazla etkileşime girme şansını artırıyor.

 

Instagram Algoritması İçin Hangi Tür Etkileşimler Daha Önemli?

Yayın akışı performansı söz konusu olduğunda, algoritma en çok etkileşim alan içeriklere öncelik tanıyor.

Peki ya etkileşim konusundaki en önemli ölçütler nelerdir?

Instagram’a göre en etkili etkileşim seçenekleri arasında yorum, beğeni, tekrar paylaşma ve video izleme bulunuyor ki bunlar da size, içerik planlarınız ve açıklamalarınız konusunda gerçekten yardımcı olabilir.

Her ne kadar kilit etkileşimler arasında ismi anılmasa da, “kaydet seçeneği de içeriğinizi düzenlemek ve optimize etmek için oldukça faydalı bir göstergedir. Bu, özellikle de instagram’ın beğenileri gizleme özelliğini denemeye başlaması ile daha önemli bir hal alabilir.

 

Faktör 2: İlişkiler

Instagram algoritması, arkadaşlarınızın, ailenizin ve ilgilendiğiniz hesapların gönderilerine öncelik
vermek ister.

Yani Instagram size istediğinizi (gerçekten, ama gerçekten) istediğinizi göstermek adına, algoritmasının sizin gerçekleştirdiğiniz etkileşimlerden sonuca ulaşmasına izin verir.

Instagram ‘da yazılım mühendisi olarak görev yapan Thomas Dimson, sosyal medya
platformunun, uygulamayı kullanım şeklimizi baz alarak kimleri daha fazla önemsediğinizi teorik olarak nasıl anladığını açıkladı.

– İçeriklerini beğendiğiniz insanlar (muhtemelen hikayeleri ve canlı videoları).
– Doğrudan mesaj yolladığınız insanlar.
– Aradığınız insanlar.
– Gerçek hayatta tanıdığınız insanlar.

Birini takip etmeye ve onun içeriklerine maruz kalmaya başladığınız andan itibaren, Instagram algoritması ilişkinizi ve ilgi seviyenizi ölçmeye çalışır ve nasıl etkileşim kurduğunuzu takip eder.

 

Faktör 3: Zamanlama

Instagram algoritması sadece yolladığınız gönderilerin aldıkları etkileşimlere değil, en son ne zaman gönderim yaptığınıza da dikkat eder.

Instagram algoritması ne zaman gönderi yolladığınızı dikkate alır, çünkü size en yeni ve en ilgi çekici gönderileri sunmak ister.

Kişisel olarak gönderilerinizi yayınlamak için en uygun zamanı belirleyerek algoritmanın arkasından dolanarak daha fazla insana ulaşabilir, daha fazla beğeni ve takipçi kazanabilirsiniz.

Eğer takipçilerinizin çevrimiçi ve aktif olduğu zaman aralıklarında paylaşım yaparsanız, daha fazla beğeni alma şansınız da artar.

 

Faktör 4: Sıklık

Instagram uygulamasını hangi sıklıkla açıyorsunuz? Eğer sık sık uygulamaya giriyorsanız, akışınız kronolojik bir sırada olmaya daha yakındır, zira Instagram, son ziyaretinizden bu yana var olan en yeni ve iyi gönderileri sunmaya çalışır.

Eğer Instagram’ı daha az ve nadir kullanıyorsanız, yayın akışınız kronolojik sıralamadan ziyade algoritmanın sevebileceğinizi düşündüğü bir sıralamada karşınıza çıkacaktır.

 

Faktör 5: Takip

Instagram’da kaç kişiyi takip ediyorsunuz? Eğer çok fazla insanı takip ediyorsanız, algoritmanın size sunmak için gönderiler arasında seçim şansı da artacaktır. Bu nedenle, büyük ihtimalle gönderilen her fotoğrafı görmeyeceksiniz.

Benzer nedenlerle, aktif olmayan ve “hayalet” olarak tanımlanan hesapları belirli aralıklarla silmek faydalı olacaktır.

Eğer takipçilerinizin çoğunluğu aktif değilse, algoritma karşısında size faydadan çok zararları olacaktır.

 

Faktör 6: Kullanım

Eğer Instagram’da çok fazla zaman harcıyorsanız, algoritma size farklı şeyler sunmak için daha derinlere dalacaktır.

Eğer yeterince zaman harcarsanız, Instagram’daki yeni içerikleri tüketme ihtimaliniz var. Böyle bir durumda, algoritma sizin önceki davranışlarınızı baz alarak yeni hesaplar göstermeye başlayacaktır.

Öte yandan, sitede günde sadece birkaç dakika zaman harcıyorsanız, algoritma size sadece günlük öne çıkan hikayeleri göstermekle yetinecektir.

 

Instagram Algoritması Hikayeler Bölümünde Nasıl Çalışıyor?

 

Instagram hikayeleri genel olarak, beğeni, yorum, görüntüleme, tepki ve doğrudan mesaj gibi yollarla en fazla etkileşime geçtiğiniz hesaplardan başlayarak yayın akışınız içerisinde gösterilir.

Instagram hikayeler için kullanılan algoritma ayrıca, zamanlama konusundada dikkatli davranarak hareket eder, zira size, favori hesaplarınız ile ilgili en yeni içerikleri sunmak ister.

Eğer bir hesap ile düzenli bir şekilde etkileşime giriyorsanız, bu hesap her yeni hikaye paylaştığında, daha önce geri kalanları izlemiş olsanız bile akışınızda en başta görünecektir.

Yani bu durumu akılda tutarak Instagram’da düzenli olarak hikaye yayınlamak iyi bir fikirdir.

Daha fazla İnstagram hikayesi yayınlayarak izleyicilere ulaşma şansınız artacak, daha fazla izlendikçe de sıralamanız yükselecektir.

 

Instagram Algoritması Keşfet Sekmesinde Nasıl Çalışıyor?

Genel anlamda Keşfet sayfasındaki algoritma ile yayın akışında kullanılan algoritma birbirlerine oldukça benzer niteliklere sahiptir. Her ikisinde de Instagram, eski etkileşimlerinizden yola çıkarak sizin ilgilenebileceğinizi düşündüğü gönderileri seçer ve size sunar.

Öte yandan, yayın akışınız zaten takipte olduğunuz hesaplardan oluşurken Keşfet sayfasındaki gönderilerin neredeyse tamamı yeni hesaplara aittir.

Keşfet sayfası yeni kategori başlıkları ve gelişmiş arama özellikleri ile sürekli gelişen bir yapıya sahiptir. Örneğin artık “hashtag” aracılığı ile ya da kilit sözcükler kullanarak arama yapıp ilgili içeriklere ulaşmanız mümkün.

Algoritma keşfet sayfasındaki bu önerileri belirlerken sadece etiketlere değil gönderinin içeriğine ve açıklama metnindeki yazılara da önem verir.

Neyse ki, gönderinizi Keşfet sayfasına taşımak göründüğü kadar zor bir iş değil.

Keşfet sayfası algoritması temelinde insanlara en iyi ve alakalı içeriği sunmaya çalışıyor. Yani iyi içerikleri güçlü başlıklar ve eşsiz etiketler ile paylaşmayı sürdürdüğünüz müddetçe, sıralamada daha yukarılara taşınmaya devam edeceksinizdir.

Etiket arama sonuçlarında Instagram en yüksek performansa sahip gönderilere öncelik tanır. Bu gönderiler ne kadar beğeni ve yorum aldığı gibi etkileşimler ve bahsi geçen etiketteki rekabet durumunu göz önüne alarak seçilir.

Belirli bir etiket için yapılan aramalarda sonuçlar herkes için aynı şekilde çıkarken, Keşfet sayfası kişiye özel bir şekilde tasarlanarak herkese farklı sunulur.

 

Instagram Algoritması IGTV Videoları ve Reels İçin Nasıl Çalışıyor?

IGTV videoları ve Instagram Reels için algoritma en fazla etkileşim kurduğunuz hesapların yanı sıra etkileşime girdiğinizi gönderi tiplerini de baz alarak hareket eder.

Ana akışın yanı sıra, bu bölümler için ayrılmış Keşfet sayfalarında IGTV videoları ve Instagram Reels önerileri sunulur.

Makine öğrenmesi teknolojisi aracılığı ile algoritma beğenebileceğinizi düşündüğü önerileri buralarda karşınıza çıkarır.

Peki ya kendi IGTV videolarınızı ve Instagram Reels çekimlerinizi yeni ya da varolan kullanıcılara ulaştırmak için kullanabileceğiniz en iyi yöntem nedir?

Buradaki püf nokta, onlara mümkün olduğunca yardımcı olmaktan geçiyor.

Örneğin IGTV videolarınız için bir dakikalık önizleme hazırlayıp bunu paylaşabilir ve hem bir ön sunum yapmış olur hem de algoritmaya olumlu sinyaller vermiş olursunuz.

Reels için ise, onları her zaman ana Instagram akışınızda paylaşın ve keşfedilebilmesini kolaylaştırmak adına da birkaç tane etiket yerleştirmeyi unutmayın.

Mutlaka okuyun: Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

 

Instagram Algoritmasındaki Sıralamanızı Yükseltmek İçin Kullanabileceğiniz Ekstra 7 Yol

Instagram algoritması içerisindeki sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız, yapacağınız en iyi şey beğeni, yorum, direkt mesaj, kaydet ve paylaşım gibi etkileşimleri mümkün olduğunca artırmaktır.

Var olan kitleniz ile etkileşiminizi artırdıkça, kısa sürede paylaşımlarınızın farklı insanlara da ulaşmaya başladığını göreceksiniz.

Aşağıda algoritmadaki sıralamanızı artırmanıza ve yeni insanlara ulaşmanıza yardımcı olacak 7 öneri bulunuyor.

 

1: Instagram’ın En Yeni Özelliklerini Kucaklayın

Instagram algoritması tarafından hızla üst sıralara taşınmak istiyorsanız, en yeni özellikleri kucaklamanız gerekir.

Instagram yeni özellikleri ile her zaman dikkatleri çekmeye çalışır. Yani bu özellikler çıkar çıkmaz onlara hakim olmak ve faydanıza kullanmak akıllıca bir hareket olacaktır.

 

2: Instagram Hikaye Çıkartmaları ile Daha Fazla Etkileşim Sağlayın

Instagram hikaye çıkartmaları takipçilerinizin etkileşimlerini artırmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Gelen etkileşimler arttıkça da, algoritmadaki sıralamanız hızla yükselecektir.

Çok sayıda Instagram çıkartması olsa da, anket, emoji kaydırma ve soru çıkartmaları size en fazla etkileşimi sağlayacak olanlardır.

Anket ve emoji kaydırma çıkartmaları hızlı ve kolay bir şekilde etkileşim almanızı sağlarken hemen her iş kolunda ve her marka için kullanılabilir kalıplardır.

Soru çıkartmaları aynı oranda hızlı ve kolay olmasa da, gerçek etkileşim almakta birebirdir ve Instagram algoritması tarafından da değerli bulunur.

 

3: Samimi Açıklamalar ve Yorumlar ile Sohbet Ortamı Yaratın

Yorumların Instagram algoritmasındaki önemi firma tarafından da açıkça belirtildi. Yani paylaşımlarınıza mümkün olduğunca yorum almak önemli bir noktadır.

Bunu sağlamanın en iyi yollarından birisi de, paylaşımınıza etkileşim sağlayacak güzel bir açıklama yazmaktır.

Bu açıklamalar, rakipçilerinizin konu hakkındaki düşünelerini soran kısa metinler olabilir.

 

4: Etiket Stratejinizi Optimize Edin

Etiketler, Instagram’da daha fazla insana ulaşmak için kullanılabilecek en etkili yollardan biridir. Bu da daha fazla görüntülenme ve algoritma tarafından daha yukarılara taşınma anlamına gelir.

İyi bir etiket stratejisi ile sadece daha fazla insana ulaşmakla kalmaz, istediğiniz hedef kitleye ulaşma şansınızı ve içeriğiniz ile etkileşim ihtimalini de artırırsınız.

 

5: İçeriğinizi Farklı Yollarla Sunun

Eğer hızlı ve kolay bir yolla algoritmadaki sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız, farklı yollarla içeriklerinizi sunmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Instagram ana sayfa, hikayeler, Reels ve IGTV gibi birçok yenilik sunuyor ve bu farklı kanallar aracılığı ile paylaşımlarınızı yapmak daha mantıklı hale geliyor.

Örneğin IGTV’de yayınladığınız bir gönderinin kısa versiyonunu ana paylaşım ekranında yayınlamak basit bir yöntem olarak gösterilebilir.

 

6: Direkt Mesajlara Önem Verin

Yorum ve beğeni gibi, direkt mesajlar da Instagram algoritması için önemli bir etkileşim göstergesidir.

Direkt mesaj ile ulaştığınız hesapların karşınıza daha fazla çıktığını farketmişsinizdir. Bunun sebebi, Instagram algoritmasının, sevebileceğinizi düşündüğü şeyleri size sunmak amacı ile çalışıyor olmasıdır.

Bunu avantajınıza kullanmanızın bir yolu, takipçilerinizi size direkt mesaj göndermeye teşvik etmektir.

 

7: Neyin İşe Yaradığını Görmek İçin Instagram Analiz Aracını Kullanın

Instagram gönderilerinizin durumunu takip analiz etmek, algoritma karşısında doğru adımlar atmanız için kullanabileceğiniz en güçlü araçlardan biridir.

Neyin işe yaradığını ya da yaramadığını anlamak, iyi bir pazarlama planına ve uzun vadede daha az efor harcamanıza fırsat verecek önemli bir adımdır.

Öte yandan, Instagram analizi sadece hangi gönderinizin daha iyi sonuçlar elde ettiğini görmek anlamına gelmez. Gerçekten bu analizleri anlamak demek, kilit noktaları ve sıralamanızı artırabilecek ayrıntıları görmek demektir.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanının, bu yıl algoritmadaki sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız, takipçileriniz ile içten bir şekilde iletişim kurmanız gerekir.

Takipçileriniz ile gerçek bağlar kurmak algoritmayı lehinize kullanmak için en iyi yoldur. Dahası, bu şekilde markanız için de mucizeler yaratabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak
İnstagram’da 10 binlerce Takipçi Nasıl Kazanılır?
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir