En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları

Borsa, piyasaların/ekonominin nabzını tutan öğelerin başında gelir. Her gün milyonlarca hisse senedi alınıp satılır ve kimileri borsa yatırımları ile bir anda büyük bir servet kazanırken, kimileri ise dudak uçuklatacak rakamlar kaybeder. Anlayacağınız, borsa yatırımı riskli bir iştir ve sağlam bir bilgi birikimi gerektirir.

İnternet, her konuda olduğu gibi yatırım hakkında bilgi edinmek isteyenler için de bilgiye ulaşmanın en kolay ve en zahmetsiz yolunu sunar. Ancak, tarihsel bir bakış açısına veya çok daha ayrıntılı bir analize ihtiyaç duyanlar klasik yatırım kitaplarını okumalıdır.

Yazımızda yatırıma ilişkin bilgi ya da becerilerini artırmak isteyen herkese rehberlik edeceğini düşündüğümüz en iyi borsa, yatırım, para yönetimi ve ekonomi kitaplarını listeledik. Bu kitaplar sayesinde riskli ve değişken borsa piyasasının temel kavramlarına ilişkin ayrıntılı bilgi edinecek, yatırımlarınızı kendinizden emin bir biçimde yapabilecek, hisse senetlerinin çalışma sistemi ile büyük risklerden kaçınmanın ve sağlam bir portfolyo geliştirmenin yollarını öğreneceksiniz.

Üstelik, karlı yatırım stratejileri geliştirmede kullanabileceğiniz birbirinden değerli bilgilere ulaşacak ve bu bilgilerden benzersiz hedefleriniz ve ihtiyaçlarınız için en doğru yatırım stratejisini oluşturmada yararlanacaksınız.

Listemizi oluşturan borsa kitaplarının her biri yatırımcılıkta yeni olanlar kadar, bu işe yıllarını vermiş yatırım uzmanlarının kitaplığında da mutlak surette bulunmalıdır. Unutmayın, bu kitaplar yatırım zekanızı artıracak ve uzun vadeli yatırım hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

O halde hemen başlayalım.

 

Mutlaka Okumanız Gereken Yatırım Kitapları

1)Akıllı Yatırımcı (1949)- Benjamin Graham

Değer yatırımının babası kabul edilen Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı kitabı, en ünlü öğrencisi Warren Buffett da dahil olmak üzere çoğu yatırımcıya kılavuz olmuş hisse senedi vb. menkul kıymet analizi/güvenlik analizi ile ilgili yepyeni fikirlerin temelini atmıştır. 1949’da yayınlanmış olan bu kitap, tüm yatırımcıların kullanabileceği zaman içinde geçerliliği kanıtlanmış temel yatırım ilkelerini öğretmektedir.

Hisse senetleri ya da borsaya ilişkin bir kitap okuyacaksanız, “Akıllı Yatırımcı” en doğru seçim olacaktır.

Kitap, Graham’ın popüler “değer yatırımı” felsefesini tartışır. Savunulan ana fikirse herkes hisse senedi alım satımlarıyla uğraşır ve gereğinden büyük riskler alırken sizin-yani akıllı yatırımcının- portföyünüzü güvende ve dengede tutacak uzun vadeli stratejilere odaklanmanızdır. Kar getirisi yüksek ve risksiz yatırımları bulmak için şirketlerin temel özelliklerini veya finansal performanslarını piyasa değişimlere göre değerlendirmeniz gerekir. Borsadaki ani yükseliş ve düşüşler nedeniyle bu kitap son 70 yıldır uzun vadeli yatırımların peşinde koşanlar için güvenilir bir kaynak haline gelmiştir.

Benjamin Graham, dünya genelindeki pek çok insana yatırımın temel ilkelerini öğretmiş, nice yatırımcıya ilham vermiştir. Graham’ın yatırımın sık rastlanır hatalarından koruyan ve yatırımcıya  uzun vadeli stratejiler geliştirmeyi öğreten “değer yatırımı” felsefesi, ortaya atıldığı günden bu yana borsa ve yatırım dünyasının kutsal kitabı olarak kabul edilmektedir.

 

2)Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar (1958)-Philip A. Fisher

Finansal analizin öncü isimlerinden bir diğeri ise Philip Fisher’dır. Fisher, modern yatırım teorisini derinden etkilemiş bir isimdir ve kitabında hisse senetlerinin büyüme potansiyellerine göre analiz edilmesi fikrini savunmaktadır. Kitap, yatırımcılara bir işletmenin kalitesini artırmaya veya kar elde etme kabiliyetini analiz etmeye ilişkin bilgi verir. İlk baskısı 1950’lerde yapılmış bu kitabın savunduğu görüşler, üzerinden yarım asırlık bir süre geçmesine rağmen halen daha geçerliliğini/uygulanabilirliğini korumaktadır.

 

3) Kazanmayı Öğren (1995), Borsada Tek Başına(1989) ve Borsayı Yenmek (1994) – Peter Lynch

Peter Lynch, 1980’lerde olağanüstü bir performans gösteren Fidelity Magellan Fonu’nun yöneticisi olarak tanınır ve borsaya dair en ünlü kitap üçlemelerinden birini yazmıştır- kendisi bu fon ile yıllık % 29.2 getiri sağlamayı başarmıştır, üstelik bu oran S&P 500’ün iki katından fazladır.( S&P 500 borsa endeksi, Standard & Poor’s tarafından yapılmaktadır. 500 büyük Amerikan şirketini yani Amerikan borsa piyasasının yaklaşık %75’ini kapsar).Sayesinde söz konusu yatırım fonunun hisse değeri 14 milyar dolardan 18 milyar dolara çıkmıştır.

Lynch, çok daha genç ve yatırım konusunda tecrübesiz bir okuyucu kitlesine yönelik olan “Kazanmayı Öğren” adlı kitabında, iş dünyasının temel kavramlarını açıklar. Bunu takip eden “Borsada Tek Başına” da ise bağımsız yatırımın avantajlarını ortaya koyar. Borsada Tek Başına, özellikle de akıllıca yatırımlara imza atmak isteyen, yani girişimlerinde sağduyudan/bilgelikten yararlanmayı arzulayan bireysel yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Üçlemenin son kitabı “Borsayı Yenmek “ise yazarın Fidelity Magellan Fonunu yönettiği dönemlere,yani kazandıran hisse senetlerini bir araya getirme sürecine odaklanır. Her üç kitap da titizlikle hazırlanmış olup bağımsız yatırımcıların da tıpkı uzmanlar gibi yatırım yapabilmeleri konusunda sağduyulu bir yaklaşım sergiler.

Lynch de uzun vadeli yatırım stratejisinin savunucularındandır. En iyi bildiğiniz şeylere ya da yatırım gücünü somut bir biçimde görebildiğiniz işletmelere yatırım yapmanızı öğütler. Süpermarket raflarında yer alan ürünlerden tutun da işletme araç gereçlerine kadar pek çok ürüne/işletmeye aşina yatırımcılar olarak bir sonraki büyük şeyin ne olduğunu tespit etmenizin zor olmayacağını iddia eden Lynch, bu gerçeği bildiğiniz vakit paranızı bu büyük şey uğruna harcamanın olağan bir tavır olacağını iddia eder. Bu üç kitap ile yatırımın hemen her aşamasında okuyucularına rehberlik etmeyi amaçlar.

 

4)Borsada Rastgele Seyir (1973)- Burton G. Malkiel

Yatırım klasiklerinden biri olan bu kitap, yatırımcıların borsa yatırım fonları (ETF’ler), yükselen piyasa yatırımları, vadeli yatırımlar, türevler vb. pek çok temel borsa kavramını anlamalarına yardımcı olur. Princeton Üniversitesi iktisatçılarından Burton Malkiel’in kaleme aldığı bu eser “rastgele seyir hipotezini” de popüler hale getirmiştir.

Bu hipotez, bireylerin piyasayı tutarlı bir şekilde yenemeyeceğini, bu nedenle piyasanın fiyat performanslarıyla eşleşecek dengeli bir portföy oluşturmanın çok daha mantıklı olacağını savunur. Bu fikir aynı zamanda etkin piyasa hipotezini de desteklemektedir. Malkiel, açıktan ticarete konu olan varlıkların fiyatlarının gerekli tüm bilgiyi yansıttığına dayanan etkin piyasalar hipotezinin savunucularındandır.

Malkiel’e göre, temel ya da teknik araştırmaların hiçbiri yatırımcıların piyasayı yenmelerini sağlamaz. Bu nedenle, yatırım süreci rastgele yapılan bir yürüyüşe benzetilir. Akademisyenlerin pek çoğu gibi, Malkiel de bu iddiasını bol araştırma ve istatistikle desteklemektedir. Fakat yine de çoğu insan Malkiel’in fikirlerini tartışılır bulmakta ve sert bir biçimde eleştirmektedir.

Hakim görüşün her an değişebildiği günümüz dünyasında Burton G. Malkiel’in güven verici olduğu kadar bilgilendirici de olan bu eseri parayla satın alabileceğiniz en iyi yatırım rehberlerinden biri sayılabilir.

Gelir eşitsizliğinin günden güne arttığı ve yüksek frekanslı borsa tacirlerinin ya da yüksek riskli yatırım fonu yöneticilerinin ortalama bir yatırımcıyı ezip geçtiği bugünlerde Burton G. Malkiel’in klasikleşmiş ve hile hurdadan bütünüyle uzak bu yatırım rehberine artık her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu kitapta yatırıma/borsaya ilişkin püf noktalarından çok, portföyünüze uyarlayabileceğiniz geçerlilikleri kanıtlanmış ve bilimsel araştırmalara dayalı yatırım stratejilerini bulacaksınız.

“Borsada Rastgele Seyir”, başucu kitaplarınızdan biri olmalıdır.

Bu kitap sayesinde “borsa sokağı” nın temel terminolojisini ve bu sokakta işlevsel, kullanıcı dostu, uzun vadeli bir yatırım stratejisi yardımıyla nasıl gezineceğinizi öğreneceksiniz. Ekonomist, mali müşavir ve başarılı bir yatırımcı kimliği sayesinde edindiği deneyimlerden de yararlanan Malkiel kitabında rastgele seçilmiş hisse senetlerinden oluşan bir portföyün de uzmanların özenle seçtikleri portföyler kadar başarılı bir performans gösterebileceğini kanıtlarıyla ortaya koymaktadır. Yatırımlarını zamana yayan ve düşük maliyetli borsa işlemcilerinin dahi profesyonellerce oluşturulmuş portföylerin performansını aşabilecekleri gösterilmektedir. Malkiel,kitabın yeni baskısına Bitcoin vb. kripto para birimlerine ilişkin yepyeni bir bölüm eklemiştir. Ayrıca, son zamanlarda popüler olan “faktör yatırımı ve risk paritesi” yatırım yönetimi tekniklerinin eleştirel bir analizini de yapılmaktadır.

Kitabın ele aldığı uygulanabilirliği yüksek bu stratejiler gelecek planlarınızı güvenle yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede, yalnızca hisse senetleri ve tahvilleri değerlendirmekle kalmaz, borsa mevduat hesaplarından tutun da gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, sigortalara, ev sahipliğine ve altın vb. biriktirilebilir maddi varlıklara kadar yatırım fırsatlarının tamamına ilişkin potansiyel getiriyi nasıl analiz edeceğinizi de öğrenirsiniz. Hemen her düzeyden deneyime ve risk toleransına sahip bireysel yatırımcılar, kitap boyunca alın teriyle kazandıkları yatırım gelirini korumak ve artırmak için ihtiyaç duyacakları kritik yatırım prensiplerini ve rehberliğini bu kitapta bulabilirler.

 

5) Zengin Baba Yoksul Baba (1997) – Robert Kiyosaki

Zengin Baba Yoksul Baba, zengin insanların çocuklarına para hakkında verdiği hayat derslerini irdeleyen bir kitaptır. Yazar, üst sınıflara mensup ailelerde, çocuklara zenginliği korumak için öğretilen bilgilerin okullarda öğretilmediğini iddia eder. Robert Kiyosaki’ye göre, fakir ve orta sınıf ebeveynler bu konuyu fazlaca ihmal etmektedir. Kiyosaki, varlıklarınızın tamamının sizin adınıza çalışmasını sağlamak adına yatırım dünyasına erken adım atmanın gerekliliğini de savunur. Aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın yüklü bir maaştan daha önemli olabileceği, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi avantajları öğretilir.

 

6)Borsa Sihirbazları- Jack D. Schwager

Dünyanın en iyi borsacıları başarılarının sırrını bu kitapta açıklıyor. Borsa işlemcileri bunca parayı nasıl kazanıyorlar? İşin sırrı kimsenin bilmediği esrarengiz bir bilgiye ulaşmış olmaları mı? Talihin onlardan yana olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa yatırım konusundaki bu ustalıkları doğuştan mı geliyor? ― piyasanın Mozart’ları ile karşı karşıya mıyız dersiniz? Tüm bu soruların cevabını arayan yazar Jack D. Schwager, çoğu finans piyasasına damgasını vurmuş üst düzey borsa işlemcileri ile röportajlar yapmıştır. Borsa işlemcilerinin verdiği yanıtlar ayrıntılar açısından farklılık gösterse de, temelde hepsi başarıyı şu şekilde formüle eder: Somut metodoloji + Uygun zihinsel tutum = Ticaret başarısı.

Schwager kitabında borsa ve yatırıma ilişkin başarıyı bir de bunu bizzat deneyimlemiş borsacıların ağzından dinlemenizi sağlar. Bruce Kovner, Richard Dennis, Paul Tudor Jones vb. finans piyasasının başarılı isimlerinin dahil olduğu röportajlardan oluşan bu kitapta Schwager, başarılı yatırımcıları/borsa işlemcilerini başarısız olanlardan ayıran şeyin ne olduğunu anlamaya çalışır.Yazar, konuya ilişkin görüşlerine ayrı bir bölümde yer verir ve çıkarımlarını her yatırımcının kendi ticari kariyerine uyarlayabileceği bir dizi ilke eşliğinde okuyucuya sunar. Bu ilkeler borsanın yıldızı olmanızı sağlayacak rehber niteliğindeki görüşleri içerir.  Ayrıca, bu kitap 30.000 dolarını 80 milyon dolara çıkarmayı başarmış borsa işlemcilerine ilişkin gerçek yaşam örneklerine de yer vermektedir.

 

7) Borsanın Akıl Almaz Yükselişi (2000) – Robert J. Shiller

Mart 2000’de yayımlanan bu kitap, “dot-com”/internet balonunun patlayacağı konusunda yaptığı uyarılarla dikkat çekmiştir. Yale Üniversitesi ekonomisti Shiller, kitabında piyasanın rasyonel bir oluşum olduğu mitini yerle bir etmekte,bu görüşü  “piyasanın mantıktan çok duygular, sürü psikolojisi ve spekülasyonlardan etkilendiği” gerçeğine dayandırmaktadır.
Robert Shiller öylesine tanınmış ve saygın bir ekonomisttir ki kendi adını taşıyan bir borsa endeksi dahi vardır. Case-Shiller Konut Fiyat Endeksi, Shiller ile Karl Case’in çalışmaları temelinde adlandırılmıştır. Nobel Ödülü’nün de sahibi olan Shiller, teknoloji ve emlak balonlarını tahmin etmiş bir isimdir ve borsayla ilgilenenler ekonomik balonların nasıl oluştuğunu daha iyi anlamak adına bu kitaptan yararlanırlar. (Ekonomik balon gerçek değerlerinin oldukça üzerinde bir fiyat değişimi gösteren malların ticaretini yapmaktır)

Balonların ve piyasa döngülerinin anlaşılması önemlidir. Zira iyi formüle edilmiş bir yatırım stratejisi, ani yükseliş/düşüş döngüsünün yaratacağı sıkıntılardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Shiller, psikolojik güdümlü fiyat dalgalanmalarının borsa da dahil olmak üzere tüm varlık piyasası için ciddi bir risk olduğunu savunur.

Bu kitap hisse senedi, konut ve tahvil piyasalarına derinlemesine bir bakış sunar, böylece bir sonraki balonu çok daha iyi tespit eder, olası bir patlamadan önce kendinizi hazırlarsınız.

8)Bir Borsa Spekülatörünün Anıları (1923)-Edwin Lefevre

Yatırım klasikleri arasında yer alan ve başucu kitabı niteliği taşıyan bu eser, neredeyse 100 yıllık büyük bir hikayeyi ele alıyor.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları, borsa piyasalarının işleyişi ve fiyat hareketlerinin ardındaki mantığı anlayabilmeniz için mutlaka okunması gereken bir kitap. “Borsa Sihirbazı” kitabının yazarı Jack D. Schwager bu kitap için hazırlamış olduğu önsözde şöyle diyor:

“Çağımızın en iyi otuz borsa uzmanı ile yapmış olduğum görüşmeler esnasında tümüne yönelttiğim ortak birkaç soru vardı. Bu sorulardan biri de şuydu: ‘Özellikle yararlı bulduğunuz ve piyasaya henüz girmiş borsa işlemcilerine önerebileceğiniz kitaplar var mı?’ Bu sorunun yanıtı çoğu zaman “Bir Borsa Spekülatörünün Anıları”, yani mazisi 97 yıl öncesine dayanan bir kitap oldu.”

Bu, yıllar öncesinde kaleme alınmış bir kitap olsa da değindiği sürü psikolojisi ve piyasa zamanlaması vb. kavramlar halen daha güncelliğini korumaktadır.

Kitap, gelmiş geçmiş en büyük borsa spekülatörlerden biri olan Jesse Livermore’un kurgusal biyografisi niteliğindedir.

Eseri bu denli çağdaş kılan bir borsacının düşünce tarzını –yaptığı hataları, çıkardığı dersleri, öğrendiği bilgileri- açıklamasıdır. Kitabın kahramanı olan Larry Livingston- Jesse Livermore- borsaya ilişkin deneyimlerini ve düşüncelerini dürüstlükle okuyucusuna aktarır.

Kitap, borsa ve menkul değerler alım satımı ile ilgili ilginç gözlemlerle doludur.

Deneyimli borsacılar, bu satırlarda kendilerini bulacak; deneyimsiz olanlarsa borsa yatırımlarının geleceğine ilişkin faydalı pek çok bilgi edinecektir.

 

9)Zengin Baba’nın Yatırımcılık Kılavuzu(2007) -Robert T. Kiyosaki

Yatırım, herkes için farklı bir anlam ifade eder ve pasif yatırımlar ile aktif  ya da odaklanmış yatırımlar arasında ciddi bir fark vardır. Zengin Baba’nın Yatırım Kılavuzu, yatırımın temel kurallarından, yatırım riskini nasıl azaltacağınızdan, elde ettiğiniz geliri nasıl pasif gelire dönüştüreceğinizden ve “Zengin Baba’nın 10 Yatırım Kontrolünden” bahseder.

Zengin Baba felsefesi, parayı yönetmek ve artırmak arasında da büyük bir fark olduğunu vurgular. Servet yaratmanın ilk adımının yatırımın temel ilkelerini anlamak olduğu savunulur.

Bu kitap, hemen herkesin finansal özgürlüğe giden yolda aktif birer yatırımcı olarak emin adımlarla ilerlemesini sağlayacak sağlam bir yol haritası sunar.

 

10)Yatırım 101(2016)- Michele Cagan

Hisse senedi alım satımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu kitapta bulabilirsiniz.

Ders kitapları çoğu zaman yatırımın kayda değer detaylarını, bir risk fonu yöneticisini dahi uyutacak denli yorucu ve sıkıcı bir söyleve çevirir. Yatırım 101 ise yatırımın temel kavramlarına ilişkin bu sıkıcı söylevlere bir son verir ve yerine portföy oluşturmayı ya da servetinizi nasıl artıracağınızı yaparak yaşayarak öğreneceğiniz uygulamalı dersler sunar. Ani düşüş veya yükseliş eğilimdeki borsa piyasalarından (ayı ve boğa piyasaları) sabit piyasalara (sideways) kadar hemen her konuya değinen bu kitap, başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız eğlenceli bilgiler ve kavramlarla doludur.

Anlayacağınız, borsa yatırımının temel prensiplerine hakim olmak ya da piyasaların zaman içinde nasıl değiştiğine ilişkin bilgi edinmek istiyorsanız, aradığınız tüm cevapları bu kitapta bulabilirsiniz.

 

11)Hızlı Çocuklar: Bir Wall Street İsyanı (2015)-Michael Lewis

“2013 yazına gelindiğinde dünya finans piyasaları sıradan yatırımcılarla yüksek frekans borsa işlemcilerinin karşılaşma sayısını maksimize edecek şekilde düzenlenmişti –bu, sıradan yatırımcıların aleyhine ancak yüksek frekans işlemcilerinin- Wall Street bankalarının ve online broker işletmelerinin- lehine bir durumdu. Oluşturulan bu yekpare ekosistem birilerinin canını elbet sıkacaktı”.

Wall Street geleneklerini yerle bir etmeye meyilli küçük, isyankar ruhlu bir grup, ABD borsasının her daim kendilerinden olanın çıkarını göz ettiğini fark eder. Wall Street’in kar elde etme yöntemlerini araştırmak, ifşa etmek ve yeniden düzenlemek adına yedi haneli maaşlarından feragat etmek pahasına bir araya gelir ve mücadeleye başlarlar.

Yatırım piyasası ile herhangi bir alakanız varsa, buna sahip olduğunuz emeklilik hesabı da dahil, bu hikayenin kahramanlarından biri de siz olabilirsiniz.

 

12)Warren Buffett Tarzı- Robert G. Hagstrom

Warren Buffett, tüm zamanların en ünlü yatırımcılarından biridir. Buffett, şirketleri yalnızca hisse senedi fiyatları üzerinden değil, bir bütün olarak değerlendirebilmesi ve yatırıma ilişkin bilgeliği sayesinde milyarder olmuştur. Warren Buffett Tarzı’nın ilk iki baskısı yatırımcılara Buffett’ın muhteşem başarısının ardındaki yenilikçi anlayışa ve benzersiz iş stratejilerine yönelik derinlemesine bir bakış sunar. Son baskılarda ise Buffett’in son dönem yatırımlarına ilişkin bilgi verilir. Kitap, yatırımcıların Buffett tarzı yatırımlar yapmalarını engelleyen problemlerin/pürüzlerin üstesinden nasıl geleceklerini açıklamak adına davranışsal finans öğretilerinden yararlanmaktadır.

Hagstrom, Buffett tarzı yatırımların önündeki en büyük engelin doğru hisse senetlerinin seçilememesi değil, ekonomi ve piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle sağlam yatırımlara odaklanmada tereddüt edilmesi olduğunu iddia eder. Buffett’in yatırım yaklaşımının psikolojik temelleri açıklanır ve böylece okuyuculara, Buffett’ı çağın en büyük yatırımcısı yapan ilke ve davranışları edinmek üzere kullanacakları sağlam bir yol haritası sunulur.

 

13)Zengin Babanın Kehaneti(2013)-Robert T. Kiyosaki – Sharon L. Lechter

Zenginler, kriz zamanlarının servet yaratmak için büyük birer fırsat olduğunu bilirler. Onları zengin eden şey krizi fırsata çevirebilmeleridir. Yazar Robert Kiyosaki kitabında okuyucularına/yatırımcılara ekonominin çalkantılı sularında rahatlıkla gezinmelerini sağlayacak sağlam bir finans gemisi inşa etmenin yollarını öğretir. Kitapta yer alan içgörü ve tahminlerin pek çoğunun öyle ya da böyle dünya sahnelerindeki yerini almış olduğunu bilmek dahi bu kitabın isminin hakkını verecek “kehanetler” içerdiğinin göstergesidir. Zengin Baba’nın Kehaneti, orta yaş ve üstü grubun emeklilik planlarını, çocuklarının ve torunlarının ise finansal geleceklerini etkileyen konulara ilişkin ciddi bir uyarı niteliği taşımaktadır.

 

14) Karşıt Yatırım- Anthony M. Gallea – William Patalon III

Karşıt Yatırım bir kafa yapısıdır. Karşıtlar, kalabalığın görüşü aşırı bir uca ulaştığında, onun tersine hareket etmeyi amaçlayanlardır. Bir hisse senedi veya piyasa, kötü bir haber yüzünden çöktüğünde, çoğu yatırımcı hisse senedini satıp işin içinden çıkma eğiliminde olur. Karşıtın ilgisi ise tam o anda uyanmaya başlar, çünkü o potansiyel fırsatların kokusunu alır.

Karşıt Yatırım”da Gallea ve Patalon, okuyucuya çöplüğün içindeki elması nasıl kullanabileceklerini gösterir. Sonuç olarak, riski azaltmayı hedeflerken dahi piyasaları yenme şansını yakalarsınız.”

Geçerliliği kanıtlanmış bu ilkeleri net ve anlaşılır terimlerle açıklayan yazarlar, bağımsız düşüncenin önemi vurgular ve uygulanabilir yatırım fikirlerinin nasıl geliştirileceğine ilişkin bilgi verirler.

 

15)30 Saniyede Ekonomi-Donald Marron

“Her biri yarım dakikada açıklanmış, en düşündürücü 50 iktisat teorisi”ne yer veren bu kitap keynesyen iktisat, serbest piyasa kapitalizmi, monetarizm, oyun teorisi, görünmez el vb. iktisat teorilerine ilişkin bilgi verir.

Kitap, en bilinen 50 iktisat teorisini iki sayfa, 300 kelime ve bir resmi aşmadan, 30 saniye içinde açıklar. Bu sayede ekonomi okumaları çok daha eğlenceli hale gelir.  30 saniyede sunulan teorilerin her biri, derinlemesine bilgi arayışında olanlar için 3 dakikalık ek bilgi bölümü de barındırır.

Bu, ekonomiye ilişkin bilgi edinmek isteyen hemen herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir eserdir.

 

16)Ekonomi 101-Alfred Mill

Finansın temel ilkelerine hakim olmak mı istiyorsunuz? Yoksa yalnızca paranın neden bu denli önemli olduğuna ilişkin bilgi edinmeye mi ihtiyacınız var? Ekonomi 101 kitabı ile aradığınız tüm cevaplara ulaşacaksınız – hatta aramadıklarınıza da ulaşabilirsiniz.

Ekonomi konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin, ekonominin temel kavramlarını anlayabilmesini veya bu konularda sohbet edebilmesini sağlayacak bu kitap, ekonomi konusunda tam bir kara cahil olduğunu düşünenlere dahi yatırım araçları,borsa, arz/talep dengesi, kurlar vb. temel kavramları eğlenceli ve etkili şekilde öğretir.

 

17) Şeytanla Pazarlık- Andreas Loizou

Küresel finansı tüm girdileri ve çıktıları ile detaylandıran bu kitapta yazar, para piyasasının iplerini elinde tutan insanların yanı başında edindiği deneyimleri okuyucularla paylaşır. Uluslararası finansın nasıl işlediğini açıklar ve muazzam miktarda para elde etmek için kullanılan sayısız entrika ve taktiği açıkça ortaya koyar.

Bu kitap ile finans dünyasının derinliklerine inecek, yazarın elit ve görkemli bir duruş sergileyen finans dünyasının karanlık noktalarına ilişkin hesaplaşma sürecine tanık olacaksınız.

 

18) Bollinger Bantları- John Bollinger

John Bollinger, günümüz ticaretinin öncü isimlerindendir. Yaratıcısı olduğu Bollinger Bantları, sabit göstergelerin hassasiyetlerinin artırılmasını ve piyasa dalgalanmalarının çok daha net bir biçimde yansıtılmasını sağlar. Mevcut pazar ortamını çok daha doğru bir şekilde yansıttıklarından çoğu borsa işlemcisi yıllardan beri beklenen fiyat hareketlerini kestirebilmek adına bu bantlardan yararlanırlar. Çünkü bu iş için kullanabileceğiniz en güvenilir, en standart ve en geçerli yöntem budur.

Bollinger kitabında fiyat ve gösterge hareketlerini karşılaştırır ve sağlam, mantıklı, karlı yatırım kararları almak isteyen yatırımcıların bu tekniği nasıl kullanılacağını açıklar.

 

19)Hedge Cambazları-Barton Biggs

Hedge Cambazları kitabında yazar Barton Biggs sayesinde Wall Street borsa piyasasına adım atacak ve kıyasıya rekabetin yaşandığı borsanın çekişmeli dünyasında yatırım yapmaya- özellikle de Hedge fonlarına ilişkin yatırımları- ilişkin bilgi edineceksiniz.

Yazar, piyasaları ve Wall Street dünyasını herkesten farklı bir tarzda, net, dürüst ve anlaşılır bir biçimde anlatmıştır. Bu kitap, borsaya yatırım yapmadan evvel bir kere daha düşünmenize sebep olabilir.

 

20) Kur Savaşları-James Rickards

1971’de ABD Başkanı Nixon yeni ekonomik politikayı açıkladı. Buna göre, hükumet fiyat denetimleri gerçekleştirecek, ithalatta fahiş vergiler uygulanacak, tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doların altına çevrilmesini yasaklanacaktı. Bu politikanın nedeni ise süregelen kur savaşının ABD dolarına olan güveni zedelemiş olmasıydı ve bu tedbirleri almak artık bir zorunluluğa dönüşmüştü.

Rickards, Kur Savaşları kitabında bugün yeni bir kur savaşının içinde olduğumuzu ve sonuçlarının Nixon’un karşılaştıklarından çok daha kötü olacağını iddia eder. Üstelik bunlar abartılı spekülasyonlar da değildir. Böylesi bir kriz daha önce yaşanmıştır ve tekrar yaşanmaması için hiçbir sebep yoktur.

Kur savaşları, uluslararası ekonominin en yıkıcı ve en ürkütücü sonuçlardan birini oluşturur. “En iyi koşullarda ticari ortaklarından büyüme çalan ülkelerin üzücü manzarasını sunacak, en kötü koşullarda ise ardışık enflasyon, durgunluk, misilleme ve fiili şiddet nöbetlerine dönüşecektir.” Yani,  bir sonraki kur savaşı gelmiş geçmiş en kötü krizlerden birine yol açabilir. Zira kur savaşları her daim kötü biter. Paralar değerini kaybeder, varlıklar donar, altına el konulur ve sermaye kontrolleri uygulanır.

James Rickards kitabında kur savaşlarının sadece ekonomistleri ve yatırımcıları endişelendirmesi gereken bir konu olmadığını vurgular. Bu, yıkıcı sonuçları olabilecek bir kaynak koruma/kaynak kapma mücadelesidir-yani ciddi bir sorun olup aynı ciddiyetle ele alınmalıdır.

 

21)Yalancının Pokeri- Micheal Lewis

1980’lerde genç olmak ve Wall Street’te çalışmak harika bir deneyimdi: Çünkü o güne kadar yirmi dört yaşındaki bir insanın bu denli kısa zamanda bu denli büyük paralar kazanması görülmüş ya da duyulmuş bir şey değildi.

Lewis bu kitabında finans dünyasına ilişkin deneyimlerinin ışığı altında Wall Street borsasının çalışma tarzını gözler önüne sermektedir.  Yazar, Wall Street’in başlıca yatırım şirketlerinden biri olan – Salomon Brothers’ta işe başladığında çiçeği burnunda bir ekonomi mezunudur. Kariyer basamaklarını hızla tırmanan Lewis, bir yandan bu süreci gözler önüne sererken, diğer taraftan da çılgın gençlik yıllarına ve iş/borsa dünyasının çekişmelerine ışık tutmaktadır.

Michael Lewis, “Yalancının Pokeri” kitabında borsa ve yatırım dünyasının hırsları, açgözlülüğü ve kazandırdığı acımasız servete ilişkin öğretici olduğu kadar eğlenceli de olan bir öykü anlatır.

 

Son Söz

Borsa, kişinin servetini artırabilen,dağıtabilen veya tümden yok edebilen yatırım seçenekleri nedeniyle bir hayli kafa karıştırıcı bir çabaya dönüşebilir. Neyse ki piyasada borsa yatırımlarında başarılı olmuş kişiler tarafından yazılmış birbirinden değerli stratejiler içeren sayısız kitap mevcuttur. Bu kitapları ne kadar çok okursanız, uzman tavsiyelerini kendi yatırım stratejinize o denli etkili biçimde dahil edebilirsiniz.

Borsa, yatırım ve ekonomiye ilişkin bu kitapların ufkunuzu genişleteceğinden şüphemiz yok.

 

İlginizi çekebilir

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsa Nasıl Oynanır?

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir