En Varlıklı Satıcıların 5 Alışkanlığı

İyi bir satıcı olmak başka, dünyanın en varlıklı satıcıları arasında yer almak ise bambaşka bir şey.

Peki, varlıklı bir satıcı nasıl olunur? Şöyle bir örnek verelim: Doruk Bey ünlü bir sigorta şirketinde satış elemanı olarak çalışıyor. Satıcıların yılda 75 bin TL kazandıkları bu şirkette Doruk Bey, komisyonlarla birlikte kazancını yıllık 700 bin TL’ye kadar çıkarabiliyor. Yani Doruk Bey, sadece diğer satıcılardan fazla kazanmakla yetinmeyip bir CEO’dan dahi fazla kazanıyor. İşte varlıklı bir satıcı böyle olur diyebiliriz.

Yılda altı veya yedi basamaklı sayılarda para kazanan satıcılara denk gelmek son derece zor. Bu nadir bulunur insanlardan biri olmayı nasıl başarabilirsiniz? Farklı sektörlerde ve farklı yerlerde çalışıyor olsalar da, en varlıklı satıcıların bazı ortak özellikleri var. Bu yazımızda paylaşacağımız beş alışkanlığı siz de uygulayın ve satış alanında başarı basamaklarını hızlıca tırmanın. Keyifli okumalar!

 

1. En yüksek meblağı veren kişilerle muhatap olurlar.

Varlıklı satıcılar zamanlarını asla yatırım yapmak için yeterli nüfuza ya da bütçeye sahip olmayan kişilerle harcamazlar. Şöyle düşünün: Zengin satıcıların saatlik geliri en kaliteli hukuk bürolarında çalışan avukatlarınkinden daha fazla. Bunu başka türlü nasıl başarabilirler? Başarılı satıcılar düşük seviyeli alıcıların kendileri için zaman ve para israfı olacağını bilirler. Eğer siz de gerçek anlamda varlıklı bir satıcı olmak istiyorsanız orta sınıf alıcıları bir köşeye bırakıp sadece yüksek meblağlar vaat eden kişilerle muhatap olmalısınız.

 

2. Çok satış değil, büyük satış yaparlar.

Hemen hemen herkesin başarılı satıcılarla ilgili yanlış bir algısı var. Çoğu insan, zengin satıcıların rakiplerinden daha fazla satış yaptıklarını düşünüyor, oysaki bu doğru değil. Aksine, fazla satış yapmaktansa büyük paralar getiren kaliteli satışlar yapıyorlar. Esasen, en başarılı satıcılar sadece büyük şirketlerde ses getirecek satışların peşinde koşuyor. Rotanızı büyük anlaşmalara çevirin. Ortalama satışlara gösterdiğiniz gayretin aynısını sarf ederek kısa süre içinde çok daha fazla para kazanacaksınız.

Mutlaka okuyun: Sıfırdan Milyar Dolarlık Satış Yapan Bir Şirkete Dönüşmek

 

3. Sadece para getirecek görevlere odaklanırlar.

Her gün yerine getirdiğiniz vazifeler basit şekilde ikiye ayrılıyor: Para getirenler ve para getirmeyenler. Zengin satıcılar hangi görevlerin para getireceğini iyi bilirler ve yalnızca bu görevler üzerine yoğunlaşırlar. Kâğıt işi, sipariş karşılama ve müşteri hizmeti gibi vazifeleri dışarıdan karşılarlar. En başarılı satıcılar sadece satış toplantılarına, önemli müşteri buluşmalarına ve kritik müşterilerle görüşmelere odaklanırlar.

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

4. Konumlarını nasıl ileri taşıyacaklarını bilirler.

Çoğu satıcı, başarılı bir satış yaptıktan sonra kendini kutlayarak bir sonraki fırsatın peşinden koşmaya başlıyor. Fakat zengin satıcılar, bugünün satışını yarın için büyük bir fırsat olarak görmeyi tercih ediyor. Yeni ve hâlihazırda var olan müşterileriniz yeni işler için önemli kaynaklar olabilirler. Varlıklı satıcılar, bu durumun farkında oldukları için ilerleyebilmek adına sahip oldukları bütün kaynakları kullanırlar.

Mutlaka okuyun: İyi Bir Satıcı Nasıl Olmalıdır?

 

5. Önem sırasını doğru belirlerler.

Muhtemelen bugün tamamlamanız gereken 25 şey var. Ve bunların hepsini yerine getirseniz bile ertesi sabah bir anda zengin olmanız çok düşük bir ihtimal. Aynı zamanda yerine getirmek istediğiniz, ümit vaat eden yeni ilişkiler kurmak, büyük satışları sonlandırmak ve var olan anlaşmaları yenilemek gibi önemli hedefleriniz de var. Fakat yapacaklar listesindeki maddeleri “acil” addederek bu maddeleri ilk önce halletmeye özen gösterin.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Önceliklendirmenin Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.