Endişelenmenizin Aslında Sağlığınız İçin İyi Olduğunun 15 Bilimsel Kanıtı

Hayatınızda yanlış giden şeyler hakkında sürekli endişelenmiş olabilirsiniz. Ancak bir zamanlar inandığınız şeyler aslında yanlış ve bu konuda birçok bilimsel veri de mevcut.

Büyük ihtimalle endişe duymanızın IQ’nuzla bir ilgisinin olduğu aklınıza hiç gelmedi ama aslında endişe duymanız zeka seviyenizin yüksek olduğunu gösteriyor. Nasıl mı?

Ontario Lakehead Üniversitesinde Alexander Penney ve ekibi, 126 üniversite öğrencisine anksiyete, depresyon ve endişe hakkında ne hissettiğini sordu.

Yaşadıkları ve yaşamaları muhtemel olaylar hakkında ne kadar endişelendiklerini ölçmeleri için öğrencilere çeşitli sorular soruldu.

Araştırmacılar daha sonra öğrencilerden aldıkları cevapları Bilişsel Sınav Kaygısı Ölçeği ve Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Ölçeğindeki cevaplarla karşılaştırdı.

Sonuçlar nasıl çıktı dersiniz? Sözel zeka ölçeğinde ilk sıralarda yer alan öğrencilerin daha çok endişelendiği görüldü. Şaşırdınız mı? Bence şaşırmadınız. Yükse sözlü zeka kabaca duyduğunuz her şeyi analiz etme anlamına geliyor, bu da 7/24 bir şeyler hakkında endişelenen insanların yaptığı şeyin ta kendisi.

Penney, sözel zekası yüksek olan insanların daha önce yaşadıkları olayları kafalarında sürekli canlandırdığı için gelecekte neler olabileceğini diğer insanlara oranla daha çok tahmin edebildiğini söylüyor. İşte bunu sürekli yapmak anksiyeteye yol açıyor.

Olaya bir de başka bir taraftan bakalım. Sözel zekası güçlü olmayan bireyleri incelediğimizde içinde bulunulan durumları analiz etmede daha iyi olduklarını görebiliriz.

Haliyle de daha önce yaşadıkları bir olayı kafalarında sürekli canlandırmadıkları için endişelenmeye gerek duymazlar.

Bu aslında düşündüğünüzde kulağa çok mantıklı geliyor. Sürekli bir şeyler hakkında endişelenen bireyler bu alışkanlıklarına teslim olmuş halde ama gerçekte bunu yapmalarına gerek yok.

Geçmişe takılıp kalan bu insanlar kendilerine sadece kötülük yapmıyor. Sürekli bir şeyler hakkında endişelenmenin getirdiği güzel şeyler de yok değil. Peki bunlar neler?

 

1. EYLEMLERİNİZİN BİR SONUCUNUN OLDUĞUNUN FARKINDASINIZ.

Bir şeyler hakkında endişelenen insanlar bilinçli hareket eder, yani eylemlerinin neye sebep olacağını çok iyi bilirler. Olayların nasıl bir yön alacağını iyi bilirler, bu nedenle de anksiyete vücutlarını ele geçirir.

 

2. AYRINTILARA DİKKAT EDERSİNİZ.

Bir şeyler hakkında endişelenen insanlar çok titizdir. Yapılacaklar listelerinde yerine getirilen her bir görevin üstüne çizmeden rahat edemezler. Hiçbir şeye acele etmezler ve yaptıkları her şeyi de iki kere kontrol ederler.

 

3. BU ŞEKİLDE OLAYLARI BAŞKA AÇILARDAN DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ.

Sürekli düşündüğünüz şeyleri gözden geçirerek hayatınızda öncelik verdiğiniz konuları daha iyi anlayabilirsiniz. Bir olayı defalarca düşünmekten kendinizi alamıyorsanız büyük ihtimalle bu olay şu an için hayatınızın merkezindedir.

 

4. PLANLARINIZI HER ZAMAN DİKKATLE HAZIRLARSINIZ.

Bazı insanlar vardır asla ne yapacaklarına karar veremezler. Sürekli endişelenen insanlarsa asla bu kategoriye girmez. Yapmak istediklerinin ne olduğunu bilirler ve planlarını buna göre şekillendirirler. Böylece hata yapma paylarını da önemli derecede azaltmış olurlar.

 

5. İNSANLARLA İLETİŞİMİNİZİ ASLA KESMEZSİNİZ.

Arkadaşlarınızın hayatında olup bitenleri her zaman bilirsiniz çünkü onlara değer vermediğinizi düşünmelerini istemezsiniz. Çünkü böyle düşünecekler diye kendinizi yiyip bitirirsiniz! Attığınız mesajların arasında çok fazla zaman geçmesini istemezsiniz. Arkadaşlarınız mutlaka aklınızın bir köşesindedir ve sürekli nasıl olduklarını merak edersiniz.

 

6. HER ZAMAN İŞ BİTİRİCİ SİZ OLURSUNUZ.

Sürekli bir şeyler hakkında endişe duyan bir kişiyseniz görevlerinizi bitirmeden asla rahat edemezsiniz. Hatta yaptığınız her şeyin elinizden gelenin en iyisi olmasını istersiniz.

 

7. ARKADAŞLARINIZI OLUMLU ETKİLERSİNİZ.

Happy smiling business team working together at office

Bazı insanlar risk almayı sever ama siz her zaman kendinizi güvende hissetmek istersiniz. Bir grubun içinde kendini garantiye alan kişi, olayları her açıdan düşünen ve gerçekçi kalabilendir.

 

8. BAŞKA İNSANLAR ENDİŞELENMESİN DİYE SİZ ENDİŞELENİRSİNİZ (VE İNSANLAR BU HUYUNUZA BAYILIR).

Siz nasıl olsa herkes için endişeleniyorsunuz diye etrafınızdaki insanlar buna gerek duymaz. Daha önce de bahsettiğim gibi çevrenizdeki herkes görüşlerinize önem verir ve onlara saygı duyar.

 

9. AİLENİZ KARARLARINIZA GÜVENİR.

Uzak yola çıkacağınız zaman aileniz size dikkat etmeniz gerekenleri saymaya gerek duymaz çünkü bu konuda her türlü tedbiri alacağınızı bilir. Bu insanlar, sizin kendinizi tanıdığınızdan daha fazla olmasa bile neler yapabileceğinizi bilir.

 

10. SİZİN ETRAFINIZDA HERKES KENDİNİ ÇOK RAHAT HİSSEDER.

Siz herkes için endişelenirsiniz, bu nedenle de insanlar sizin yanınızdayken kendini rahat hisseder.

 

11. DUYGULARINIZI BASTIRMAZSINIZ.

Diğer insanlar kendilerine güvenmedikleri konulardan pek bahsetmezken bu, sizin umurunuzda bile olmaz. Duygularınızı asla saklamazsınız.

 

12. HERKES NASIL BİR İNSAN OLDUĞUNUZU BİLİR.

Sürekli bir şeyler hakkında endişelenen bir kişi bu alışkanlığını bırakamaz. Duygularınızdan asla utanmazsınız ve bütün arkadaşlarınız bu huyunuza bayılır.

Söz konusu duyguları açığa vurmak olduğunda herkes sizin kadar deli cesaretine sahip olamaz.

 

13. ENDİŞELENMEK ÖNCELİKLERİNİZİN NELER OLDUĞUNU NET BİR ŞEKİLDE GÖRMENİZİ SAĞLAR.

Bir şey hakkında endişelenirken aslında başka bir şeyi göz ardı etmiş olursunuz. Bir başka deyişle, hayatınızda öncelik verdiğiniz konuları daha net görmüş olursunuz. Bir şeyler hakkında endişelenirken kaybettiğiniz zamanı düşünmeyin. En azından bu süreçte aklınızdakileri bir öncelik sırasına koymuş oluyorsunuz.

 

14. HATALARINIZDAN DERS ÇIKARMANIZI SAĞLAR.

Aynı olayı sürekli kafalarında canlandıran insanlar hatalardan en çok ders çıkaran kişilerdir.

Ne kadar talihsiz bir olay olursa olsun duydukları endişe aynı kararı tekrar vermelerini engeller.

 

15. GELECEK HAKKINDA PLANLAR YAPMANIZI SAĞLAR.

Daha önce gittiğiniz bir yol çıkmaz sokağa mı çıktı? Üzülmenize gerek yok çünkü bu şekilde hedefinize ulaşmanız için hangi yoldan gitmemeniz gerektiğini öğrendiniz. Geçmişte yaşadığı bir problemi eğrisi ve doğrusuyla tekrar gözden geçiren bir kişi geleceğini inşa etmek için gideceği yolu çok iyi bilir.

Sürekli bir şeyler hakkında endişelenmenin iyi bir şey olmadığını düşünen kişilerin olayı bu yönüyle ele almadığına eminim.

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir