Epileptik nöbetleri tespit eden ve en kısa sürede doktoru uyaran tişört

WEMU, sara hastalarının fizyolojik sinyallerini takip eden ve kasılma nöbetlerinde doktoru uyaran sensor yüklü bir tişörttür.

Kalp problemleri, astım, anksiyete veya epilepsi gibi anı saldırılar bütün insanları etkiler. Bu tür sağlık sorunlarından birini yaşamanın en kötü tarafı ortaya çıktıklarında kontrol edilemez olmalarıdır. Kalp krizi anında acil servisleri alarma geçiren ve detaylı kardiyak izleme sunan LifeTip’i yakın zamanda görmüştük. Bugün sizlere başka bir yenilikten bahsedeceğiz. WEMU, sara hastalarının fizyolojik sinyallerini takip eden ve kasılma nöbetlerinde doktoru uyaran sensor yüklü bir tişörttür.

Fransa merkezli Bioserenity tarafından geliştirilen bu hafif tişört kalp aktivitelerini ve kas sıkışmalarını takip etmek için biyometrik sensorlar kullanıyor ve başka bir şeylerin altına giyilebiliyor. Tişörtün evdeyken veya uyurken beyin faaliyetlerini takip eden bir de şapkası var.

Bilgiler hastaların akıllı telefonlarına Bluetooth aracılığıyla gönderiliyor ve bulut sisteme yükleniyor. Ve bu sayede sağlık profesyonelleri verilere ulaşabiliyor. Hem doktorlar hem hastalar WEMU uygulamasını veya yazılımını kullanarak yaşam bulgularını kolaylıkla görebiliyor ve nöbetler olduğunda uyarılıyor. Uyarı geldiğinde doktor en kısa sürede acil servisle temas kuruyor. Daha sonra hastanın ailesini veya arkadaşlarını telefonundaki görüntülü konuşma uygulaması aracılığıyla arıyor ve nasıl yardımcı olabilecekleriyle ilgili tavsiyeler veriyor. Uygulama hastaların ilaçlarını unutmalarına veya belli bir yiyeceğin atakları tetiklemesi ihtimaline karşılık öğünleri ve tedavi girişlerini de takip ediyor.

WEMU, hem hastaların hayatlarını kurtarıyor hem de doktorların epilepsi teşhisi koymalarına yardımcı oluyor. Sizinde bildiğiniz gibi teşhis koymak zordur çünkü hastaların hastaneye yatırılarak nöbetlerin 48 saat boyunca takip edilmesi gerekir. Ancak bu bile doğru bir değerlendirme yapmak için yeterli değildir. WEMU kesintisiz ve ev merkezli gözlem imkanı sağlayarak doktorların en iyi kürü uygulamalarına yardımcı oluyor.

Bioserenity’e göre Amerika’da 2,2 milyon epilepsi hastası var ancak bu hastaların sadece %60’ınına doğru tedavi uygulanıyor. Sağlık sektöründe örnek bir inovasyon olan WEMU bir tarafdan epilepsi hastalarının yaşam kalitelerini arttırmalarına yardımcı olurken bir taraftan da tıp araştırmacılarının tedavi geliştirmelerini sağlıyor. İlk kitlerin fiyatı 700 dolar civarında.

Sağlık sektöründeki girişimcilere özel en güzel inovasyonları ve yenilikçi iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir