Erişte hamuru kesen robot

Teknoloji ilginç iş fikirlerine yataklık yapmaya devam ediyor. Asya’da restaurantçılığın gitgide otomatlaşmasına bir örnek de Çin’deki restaurantçı; erişte hamuru kesen bir robot tasarlayınca işleri fena halde açıldı.

Chef Cui cam sileceği gibi çalışarak koca bir erişte hamurunu mükemmel şeritler halinde kesiyor böylece bu yorucu, zahmetli ve ağır işi elle yapan Çinli ustalara gerek kalmıyor.

Bejingli restaurantçı Cui Runguan ilk prototipi 2006 yılında geliştirdi üretime geçip ilk ticari robotları piyasaya sürmesi ise 2012’yi buldu. İngiltere’deki Zoomin TV’nin söylediğine göre Cui Runguan 3000 robot satmış.

 

Cazip yanı nedir?

Chef Cui 2000 dolar civarıyken ustanın yıllık maaşı 4700 dolar ayrıca robot hastalanmaz, yorulmaz.

Chef Cui Asya restaurant pazarına bomba gibi düşen son aşçı robot. Bunun yanında Asya gıda üretim teknolojisi alanında batıyı solluyor. Bu düşüncemize dayanak olarak şu ilginç robotları gösterebiliriz:

  1. Şangay’daki Wishdoing adlı restaurant ülkedeki robot kullanan ilk restaurant. 2 adet robot tüm yemekleri pişiriyor ve bulaşıkları yıkıyor.
  2. Robotlar Kung Pao usulü tavuk, Mapo Tofu veya çili soslu soya peyniri yemeklerini üç dakika içinde hazırlıyor.
  3. Hareket sensörlü garson robotlar Çin’in Shandong şehrindeki Dalu Robot restaurantında servis yapıyorlar, Japon restaurantı FuaMen’de erişte pişiren robotlar var.

Sizce gıda sektöründe robotlara yönelik başka ne gibi ilginç iş fikirlerini hayata geçirilebilir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir