Dünyanın En İlginç 10 Robotu

Robotlar bir zamanlar birçok ülke için bir lüks olarak düşünülürken şimdi sıradan günlük hizmetlerden uzay keşfi gibi çeşitli alanlarda  yaygın olarak kullanılmaya başlandılar. Uluslararası bir bilgi şirketi olan HIS’in yayınladığı rapora göre 2017 yılında yaklaşık 52.000 endüstriyel robotun toplamda 1.3 milyar dolarlık bir piyasaya değeriyle satılması bekleniyor.

Sizleri de bizler gibi şaşırtacağını düşündüğümüz dünyanın en harika 10 robotuna gelin hep birlikte gözatalım:

 

10. PR2

ilginç robot pr2

Amerika’da Robot İşletim Sistemi sunan Willow Garage şirketi tarafından geliştirilmiş robot PR2, deneysel ev işlerini gerçekleştirebiliyor. Masayı temizliyor, çamaşır makinesini boşaltıyor, buzdolabından içecek getiyor ve daha nicesini yapabiliyor.

 

9. Kirobo

ilgin-robot-astronot

34 santim boyundaki bu robot, Tokyo Üniversitesi’nin Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezinde geliştirilmiş ve uzayda konuşabilen ilk robot olma özelliğine sahip. Kirobo, 2017 yılının sonunda Japon astronot Kochi Wakata’nın yolculuğunda kendisine arkadaş olarak görevlendirilecek.

 

8. Coloning “Bertolt Meyer” (Bertolt Meyer’in Klonu)

ilk konusan ve yuruyen biyonik robot

Dünyanın ilk biyonik adamı normal bir insan boyutunda; nefes alabiliyor, yürüyebiliyor ve konuşabiliyor. Tamamen biyonik vücut parçalarından oluşan bu robot ayrıca sentetik organlara da sahip. Tüm bu yapay organlar dünya çapından 17 farklı firma tarafından bağışlanmış. Robotun değeri yaklaşık olarak 1 milyon dolar civarında. İlginç robot, İsveç’teki Zurich Üniversitesi’nde görev yapan toplum psikoloğu Bertolt Meyer temel alınarak oluşturulmuş.

 

7. Robot Rock Grubu: Compressorhead

7-compressorhead

Bu robot rock grubunun üç üyesi bulunuyor: dört kollu bir davulcu (Stickboy), 78 parmaklı bir gitarist “Fingures” ve birinci sınıf bir basçı (Bones). Geçen yıl başlarında Avustralya’dan başlamak üzere bir metal performansı sergilemeye başladılar bile.

 

6. Robot Jokeyler

6-robot-jokeyler

Robot jokeylerde amortisörler ve GPS izleme sistemleri kullanılmakta. Deve sahipleri robotun kamçı hereketlerini yarış kenarından bir kumanda aracılığıyla kontrol ediyorlar. Yarış develerinin her birinin ortalama değeri ise 1 milyon dolar civarında bulunuyor.

 

5. Porton Man (Portan Adam)

5-porton-man

Bu yeni robot manken İngiltere’nin silahlı kuvvetlerini yeni nesil kimyasal ve biyolojik saldırılardan koruyabilmek için özel kıyafetleri test etmek için kullanılıyor. Bu ilginç robot; yürüyebiliyor, koşabiliyor, oturabiliyor, diz çökebiliyor ve bir askerin nişan alırken takındığı yüz ifadesini taklit edebiliyor. Bu sayede bilimadamları sarin gibi çeşitli kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı İngiliz askerlerini koruyabilecek giysileri test edebiliyorlar.

 

4. RoboThespian

4-robothespian

Engineered Arts şirketi tarafından geliştirilen insansı robot RoboThespian fotoğraf çekme konusunda ustalaşmış durumda.

 

3. Actroid-F

3-actroid-f

Dünyanın en güzel robotu olarak kabul edilen bu insansı robot özgürce insanlar ile göz teması ve iletişim kurabiliyor.

 

2. Valkyrie

2-valkyrie

1.9 metre boyundaki bu robot (NASA logosuyla kaplanmış durumda) sadece 9 ay içerisinde Nasa’nın Texas’taki Houston Uzay Merkezindeki mühendisler tarafından geliştirilmiş. Robot, afetler sırasında insanlara yardım etmek için tasarlanmış. İlginç robot, araç kullanıyor, enkaz temizliyor ve duvarları delerek geçiyor.

 

1. Robot Direk Dansçıları

1-robot-direk-danscilari

İngiliz sanatçı Giles Walker tarafından atık otomobil parçalarından üretilmiş bir çift robot müzik başladığı anda direk dansı yapmaya başlıyorlar.

 

İlginizi çekebilir

Geleceği Değiştirecek En İyi Buluşlar
Başarılı İnovasyonlar

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir