Restoranınıza Müşteri Çekmenize Yarayacak 19 Fikir

Yemek sektörüne ilişkin pazarlama yöntemleri yıllar içinde kayda değer miktarda değişimden geçmiştir. 10 yıl öncesinin hatta geçen yılın en işleyen yöntemleri dahi bugün işinize yaramayabilir. İçinde yaşadığımız bu çağda sosyal medya ve yeni teknolojilerle iyice kızışmış bu rekabet ortamı düşünüldüğünde restoranınıza yeni müşteriler bulmak gerçek bir mücadeleye dönüşebilir.

Bu mücadeleden galip ayrılmak istemez misiniz? O halde sizler için hazırladığımız büyük ya da küçük her restoranın restoranlarına daha fazla müşteri çekmek için uygulayabileceği fikirlerin listelendiği yazımıza bir göz atın.


Restorana Müşteri Nasıl Çekilir?

1. Harika fotoğraflar çekin.

İnsanları restoranınıza getiren şey yemekleriniz değil de nedir? Sonuçta herkes öncelikle lezzetli yemeklerinizi tatmak için geliyor. Bu yüzden restoranınızda sunduğunuz yemekleri gerçek anlamda iyi yansıtacak fotoğraflara sahip olmanız iyi bir fikir olmaz mıydı? Cevabınız evetse iyi bir kamera edinin ve fotoğrafçılık becerilerinizi ortaya koymaya hemen başlayın. Yapabiliyorsanız fotoğraflarınızı çekmek için profesyonel bir yiyecek fotoğrafçısı tutun. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız ve diğer reklamlarınızda kullanacağınız bu görselleri insanların sunduğunuz ürün ve hizmetin tiryakisi olmalarını sağlamak yani onları restoranınızın müdavimi yapmak için kullanın. Fotoğraflar çoğu zaman çevrim içi ortamda paylaşılır, bu sayede restoranınıza yeni müşteriler de çekmiş olursunuz.

Instagram’da paylaşılmaya değer sofralar kurmanız hatta iyi tasarlanmış masa örtüleri kullanmanız dahi yemeklerinizin de müşteri fotoğraflarınızın da çok daha iyi görünmesine sebep olacaktır.


2. Ücretsiz wifi hizmeti sunun.

Wifi çok önemlidir ve bazı durumlarda çok sayıda restoran müşterisi için bir zorunluluktur. Çoğu insan, nerede yemek yiyeceğine wifi hizmetinin olup olmamasına göre karar verir. Müşterileriniz çevrim içi ortamda da sosyalleşmek ister, hatta restoranınızda oturup o günden kalan işlerini tamamlamak dahi isteyebilirler. Bu yüzden gecikmeden internet bağlantınızı kurmalı ve insanları restoranınıza gelmeye teşvik etmelisiniz.


3. Mutfağınızda bir akıllı telefon bulundurun.

Mutfağınızda kullanacağınız iyi bir akıllı telefona sahip olmak her daim iyi bir yatırımdır. Böylece, şefleriniz ve tüm personelinizin Instagram, Facebook, Twitter ve diğer platformlar üzerinden gerçek zamanlı fotoğraflar yüklemelerini üstelik bunu son derece kolay ve hızlı bir şekilde yapmalarını sağlamış olursunuz. Müşterileriniz o anda neler olduğunu fotoğraflardan da olsa görmek ister. Fotoğraflar yeni müşteriler edinmek ve onları restoranınıza bağlamak için kullanabileceğiniz son derece kullanışlı bir içerik kaynağıdır.


4. Web sitenizi olabildiğince sade tutmaya özen gösterin.

Bu zamana kadar incelediğimiz restoranlara ait web sitelerinin çoğunun son derece zayıf bir sunuma sahip olduklarına karar verdik. Web sitenizi olabildiğince basit tutun.  Süslü, ışıklarla dolu bir web sitesine (büyük olasılıkla mobil cihazlar üzerinden kullanılamayacağı için) ihtiyacınız yoktur, hatta rahatsız edici fon müziklerine de ihtiyacınız yoktur, emin olun restoranınıza hiçbir şey katmaz. Çoğu web sitesi insanların aslında aradıklarından çok daha fazlasını içerir ve maalesef dikkat dağıtmaktan öteye geçemez. Menünüz, iletişim bilgileriniz, konumunuz ve çalışma saatleriniz kolayca görülebilir olmalıdır. Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur.


5.Canlı müzik programları düzenleyin.

Herkes küçük bir akşam yemeği eğlencesinden hoşlanır. Restoranınızda düzenli olarak canlı müzik programlarının olması insanlara restoranınızı tanıtacak etkinlikler sunar. Restoranınız bir cazibe merkezi gelir ve orada olmak isteyen pek çok yeni müşteri edinmiş olursunuz.


6. Sosyal medyayı aktif biçimde kullanın.

Sosyal medya, restoran sahiplerinin en güçlü pazarlama araçlarından biridir. Çünkü müşterileriniz de sosyal medyayı aktif biçimde kullanırlar. Amacınız müşteri nerede yemek yiyeceğini düşündüğünde aklına gelecek ilk restoranlardan biri olmak değil mi zaten? İşte sosyal medyanın yaptığı da tam olarak bu. Bu sayede hem müşterilerinize kendinizi sıklıkla hatırlatacak hem de onları ve daha fazla müşteriyi restoranınıza çekecek bir iletişim ağı kurmuş olacaksınız.


7. E-Posta üzerinden pazarlama tekniğini kullanın.

Müşteri toplamayı kafanıza koyduysanız, e-posta pazarlamacılığı ile işe başlamalısınız. Web sitenizde müşterilerinizden gelecek tercih formu iliştirilmiş e-postaları kolayca toplamaya başlayabilirsiniz. Müşterilerinize e-posta adreslerini vermeleri karşılığında 5 veya 10 TL’lik kuponlar teklif edin. Yeni menü öğelerinizi, yaklaşan etkinlikleri ve özel tekliflerinizi tanıtan bir haber bülteni yayımlamak ve bunu müşterilerinize iletmek için bu e-posta ağını kullanın. İstenmeyen e-postalar gönderip insanları kızdırmaya başlamayın. Haftada veya ayda bir kez göndereceğiniz e-postalar, restoranınıza ve müşterilerinize fayda sağlamaya yetecektir.


8. E-Posta üzerinden doğum günü armağanları sunun.

E-posta pazarlamacılığına ek olarak müşterileriniz bülteninize dahil olduklarında doğum günlerini kayıt altına alıp onlara doğum günlerine özel bir hediye alacaklarını bildirin. Zaman geldiğinde ise müşterilerinize ücretsiz bir meze veya tatlı için özel bir kupon içeren bir e-posta yollayın. Çoğu insan doğum günlerini akşam yemeğinde büyük bir grupla kutlamayı tercih eder. Onlara özel günlerinde restoranınızı seçmeleri için bir teşvik vermek hem satışlarınızı artıracak hem de restoranınızı daha geniş bir kitleye tanıtmanızı sağlayacaktır.


9.^Aşçılık sınıfları oluşturun.

Şu gerçeği kabul etmeniz gerek, insanlar her gece dışarıda yemek yemez. Ancak, onlara öğreteceğiniz tarifleri kendi evlerinde pişirirken yemeğinizin gerçekten de ne denli harika olduğunu hatırlatmış olursunuz. Restoranınızı müşterilerin aklında tutmak düzenli aralıklarla gelecek sadık bir müşteri kitlesi oluşturmanın anahtarıdır.


10. Sadık müşterilerinizi tanıyın.

Tek amacınız restoranınıza daha önce hiç gelmemiş müşterileri yakalamak olmamalıdır. Sahip olduğunuz müşteri kitlesi ile fazlasını yapmaya uğraşmanız çok daha kolaydır. Düzenli müşterilerinizi kişisel olarak tanımak da işinize büyük fayda sağlayacaktır. Bunu yaparak sadık müşterilerinize hem onları hem de restoranınızda yaşayacakları deneyimli gerçek anlamda önemsediğinizi göstereceksiniz. Unutmayın, müşteri sadakatini oluşturmak yeni müşteriler bulmaya çalışmaktan çok daha karlı olabilir.


11. Spor müsabakalarını yayınlayın.

Birçok insan spor müsabakalarını örneğin bir derbi maçını izlemek için bir yerlere çıkmak ister. Neden tercih edilen yer sizin restoranınız olmasın? Restoranınızda büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yapın. Etkinliğin tanıtımı ve reklamı çok fazla zaman almaz, üstelik bu sayede birkaç saat boyunca oturmak, yemek ya da bir şeyler içmek için bir yer arayışında olan büyük grupları bir araya getirmiş olursunuz.


12. Tatil gününe özel partilere ev sahipliği yapın.

Tatiller, restoranların en iyi şekilde faydalanması gereken önemli zaman dilimleridir. Hemen hemen herkes aileleri ve arkadaşlarıyla tatil yemeği yiyebileceği, bir ofis partisine ev sahipliği yapabilecek ya da sadece bir araya gelebilmek için uygun bir yer arayışındadır. Bu nedenle, insanlara tatil günleri için rezervasyonları kabul ettiğinizi web siteniz, sosyal medya hesaplarınız ya da e-posta bülteniniz üzerinden duyurmalısınız.


13. Tariflerinizi kitap haline getirin.

Bu, restoranınıza bir yemek kursuna ev sahipliği yapma fikriyle yakından alakalı bir adımdır. İnsanlar her zaman dışarıda yemek yemezler, bu yüzden evde yemek pişirirken dahi restoranınız ve yemeklerinize ilişkin hayal kurmalarını sağlamalısınız. Tariflerinizden bazılarını bir yemek kitabı oluşturarak bir araya getirebilir ve bu sayede insanlara restoranınıza özel bir yemeği hatırlatabilirsiniz. Zaten yemek kitabınızı almalarındaki birincil sebep de budur.


14. Hediye kartları sunun.

Bu eski, klişe bir teknik olsa da halen daha işe yarıyor. Sadece bir hediye kartına sahip olduğu için belirli bir restorana giden sayısız arkadaşım var. Gerçek şu ki, bu yolla insanlara açık bir davet sunmuş olursunuz. Bir müşteri restoranınızın kapısından adımını atar atmaz onları sunduğunuz yiyecekler ve hizmet anlayışınızla sadık birer müşteriye dönüştürmek sizin işiniz. Bunu yaparsanız, kazançlı çıkarsınız.


15. Müşterilerinizi şefinizle tanıştırın.

Çoğu müşteri için harika yemeklerin perde arkasındaki şefle tanışmak eğlenceli ve heyecan verici bir deneyim olabilir. Gurmeler bu fırsatı özellikle severler hatta bazıları yaşadıkları bu deneyim hakkında blog dahi yazar, bu yüzden müşterilerinizi restoranınızın şefiyle tanıştırmak için aylık etkinlikler düzenleyin. Bu etkinliği duyurmayı unutmayın!


16. Hikayenizi anlatan videolar oluşturun.

Çok yakında internet içeriklerinin çoğunu videolar oluşturacak. Bu nedenle insanları restoranınızda yemek yemek konusunda heyecanlandırmak için restoranınızda geçirilen keyifli zamanları gözler önüne serecek videolardan yararlanmaktan daha iyi bir seçenek yok gibi. Masraflı bir videodan bahsetmiyoruz, ancak restoran öykünüzü filme almak ve gerekli düzenlemeleri yapmak için ne yaptığını iyi bilen işinin ehli birileri ile çalıştığınızdan emin olun.


17. Web sitenizi optimize edin.

İnsanlar artık nerede yemek yiyeceklerini ya da hangi site üzerinden ne sipariş edeceklerini internet üzerinden araştırıyor ve internet dünyasında sizleri bekleyen sayısız seçenek mevcut. Restoranınıza ait web sitenizi yerel aramalarda gözükmeniz için optimize etmeli,web trafiğinizi arttırmanın yollarını aramalısınız.Aksi takdirde restoranınız da web siteniz de asla sonu gelmeyecek bir rakipleri arasında kaybolup gidebilir.


18. Çevrim içi sipariş sistemi oluşturun.

Hangimiz dışarıda yemek için yeterli zamana sahibiz ki? Ne yazık ki, çok az insan bu fırsatı bulabiliyor. Bu nedenle restoranınızın çevrim içi ortamlar üzerinden sipariş verme seçeneği sunması akıllıca bir adım olacaktır. İnsanlar bugünlerde telefon görüşmeleri yapmaktan da nefret ediyor, herkes e-postalar ve mesajlarla işlerini yürütüyor. Restoranınızın telefon trafiğine cevap vermeye çalışmanın personelinizin değerli vaktini nasıl da sömüreceğini söylememize gerek dahi yok. O nedenle, müşterilerinizin doğrudan web sitenizden yemek sipariş etmesine izin vererek herkesi mutlu edebilirsiniz. Çevrim içi ödemeleri kabul ederek süreci daha da kolaylaştırabilmeniz mümkün.


19- İnternetten müşteri değerlendirmeleri alın.

İnternet yorumları restoranınız için çok önemlidir, bu sayede hem potansiyel müşterilere cazip görünecek hem de Google üzerinden kolayca bulunabileceksiniz. Özel bir günü kutlamak için daha önce hiç gitmediğiniz bir restoranı seçmeniz büyük bir risk aldığınız anlamına gelir. İnsanlar restoran seçmek konusunda başka insanların yorumlarına güvenirler, bu nedenle hakkınızda ne denli fazla yorum yapılırsa o denli fazla tercih edilirsiniz. Bu da yapılan olumlu değerlendirmelerin her geçen gün artmasını ve müşterilerin size daha çok güven duymalarını sağlar.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir