Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Gıda sektöründe küçük bir iş kurmak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken iş fikirlerinden biri de ev yemekleri dükkanı açmaktır.

Birçok ailenin yapmaktan ve başkalarıyla paylaşmaktan hoşlandıkları uzun yıllar öncesinden kalan gizli tarifleri vardır. Böyle olanlar veya olmak isteyenler için tariflerini kullanarak ev yemekleri dükkanı açmak harika bir iş fırsatıdır. Küçük bir aile restoranı açmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey olacaktır.

 

Ev yemekleri dükkanı nasıl açılır?

Ev yemekleri dükkanınızın başarısı odaklanacağınız ve kendinizi diğerlerinden ayıracağınız uzmanlığınıza bağlıdır. Ev yemekleri dükkanınızın bir parçası olmak isteyecek herkesle konuşun ve neye odaklamanız gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulunmalarını rica edin. Restoran konseptinizi aile tarifleriniz oluşturacaksa nişinize karar vermek için tariflere bakın. Örneğin ailenizin tarif koleksiyonu Osmanlı mutfağına dayanıyorsa Osmanlı tarzı bir restoran açmayı düşünebilirsiniz.

 

Hukuki yapı

Küçük restoranların birçoğu şahıs işletmesi olarak kurulur ancak ailecek yürütülen faaliyetlerde en iyi uygulama bu olmayabilir. Limitet şirket kurduğunuz taktirde herkesin belli bir rolü ve payı olur. Şirketi kurmak için bir avukattan yardım alın.

 

Ev yemekleri dükkanınız için lokasyon seçimi

Ev yemekleri dükkanınızın yerini restoranları ilgilendiren yönetmeliklere göre değişebilir. Bazı yerler restoran açmak için uygun olmayabilir. Yer seçerken ne kadarlık bir oturma alanı sunmak istediğinizi, havalandırma ve su sistemlerine gerek olup olmadığını ve günlük araç ve insan trafiğini göz önünde bulundurmalısınız.

 

Yönetim

Ev yemekleri dükkanınızın başarılı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız büyüme ve günlük faaliyetlerle ilgili görev ve sorumlulukları kişilere dağıtmanız gerekir. Bunu yapabilmek için basitçe muhasebe, personel yönetimi, insan kaynakları ve envanter yönetimi gibi bölümler kurmanız gerekir. Kimin ne yapması gerektiğine karar verirken yeni işçi alabileceğiniz gibi aile üyelerinizin güçlü yönlerini, eğitim geçmişlerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak onlardan faydalalabilirsiniz.

 

Pazarlama

Ev yemekleri dükkanınızın başarılı olması için pazarlama planı hazırlamanız gerekir. En iyi sonuçları elde etmek için çeşitli stratejiler kullanın ve asla bir tane promosyon veya pazarlama metoduna bel bağlamayın. Örneğin restoranınızla ilgili haberlerin ağızdan ağza yayılması için restoran ve işletme rehberlerine reklam verin, tanıtıcı bir internet sitesi ve blog açın, sosyal paylaşım sitelerinde üyelikler açın, işinizi tamamlayan işletmelere el ilanlarınızdan verin ve gazetelere basın bültenleri gönderin.

 

Ev yemekleri dükkanı açma maliyeti

Dükkanınızın yeri, büyüklüğü maliyeti etkileyecek başlıca değişkenlerdir. Bunlara bağlı olarak maliyet 15.000-50.000 TL arasında değişebilmektedir.

Küçük iş kurmak isteyenlere özel iş fikirlerini ve yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba,

    Ben eşimin yapmış olduğu leziz yemeklere güvenerek bir ev yemekleri yeri açmak istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilemiyorum siz yukarıda az çok bahsetmişsiniz fakat bu dükkanı açarken önce kanuni işlemler mi tamamlanmalı yoksa dükkanı açtıktan sonra mı kanuni işlemlere başlanmalı bilemedim.

    Teşekkürler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir