Evde el işi ürünler yaparak para kazanmak

Hepimiz sevdiğimiz işi yapmanın hayalini kurarız. Bizi pazartesi sendromlarından uzaklaştıracak bir iş… Hem böyle bir işe sahip olmak hem de finansal özgürlük kazanmak sizce de harika olmaz mı? Dahası bu evde iş imkanı, 9-5 arası olan geleneksel işlerden daha fazla para kazanmanızı bile sağlayabilir.

Peki, sizin yapmaktan keyif aldığını şey ne? Boş zamanlarınızda neyle uğraşmaktan hoşlanırsınız? Tutkunuz nedir? Hepimizin hobileri vardır. Sizde evde el işi ürünler yapmaktan hoşlanıyorsanız hem eğlenebilir hem de para kazanabilirsiniz.

Hem yaratıcısınız hem el işi ürünler yapmayı seviyorsunuz hem de finansal özgürlük istiyorsunuz. Şu anki işinizden veya çalışma koşullarınızdan memnun olmaya bilirsiniz. Ailenizle daha fazla zaman geçirmek istiyor ve evden çalışan annelerden olmak istiyor olabilirsiniz. Veya esnek olmak mı istiyorsunuz? Veya düzenli işinizin yanında yarı zamanlı çalışarak ekstra gelir mi elde etmek istiyorsunuz? Sebebiniz ne olursa olsun evden el işi ürünler yapmak büyük bir sermaye gerektirmez ve finansal anlamda bıktırıcı değildir.

El işi ürünler sektörü büyüyen bir pazardır ve bu pazara yatırım yapmak için bundan daha iyi bir zaman bulamazsınız. Bu pazar gençtir ve bir sürü fırsat vardır.

Kendi ev merkezli işinize başlamak istiyorsanız yalnız değilsiniz. İstatistiklere göre insanların %70’i veya daha fazlası kendi ev merkezli işini kurmak istiyor. Ve onları durduran tek şey ne tür bir işe başlayacaklarını bilmemeleridir.

El işi ürünler yapmaktan hoşlanıyorsanız ve bu sizin hobinizse yapmak istediğiniz iş türünü buldunuz demektir.

Peki, evden el işi ürün işine nasıl başlayacaksınız? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

 

Girişimcilik devrimi

Yapmaktan hoşlandığınız şeyi bulmak girişimcilik kabiliyetinizi analiz edebilmek için hayati önem taşır.  Kendi işinizin patronu olarak kendi işinizi kurmayı ve idare etmeyi planlıyorsanız rekabet ortamında başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Girişimcilik karakterine sahip olup olmadığınızı anlamak için aşağıdaki soruları dürüstçe yanıtlayın.

Lider misiniz?

Daha önceden liderlik yaptınız mı veya herhangi bir projeden sorumlu oldunuz mu? Ortak hedefleri gerçekleştirmek için diğerlerini motive ettiğiniz oldu mu? Daha önceden böyle bir görevi üstlenmemiş olsanız bile zorlukların üstesinden gelebileceğinize inanıyor musunuz? Kendine güvenen ve başarılı olmak isteyen insanlara lider denir.

Güçlü yönleriniz ne?

El işi becerilerinizden kişisel özelliklerinize kadar güçlü yönlerinizin listesini yapın. Bu liste kendinizi gerçekçi bir biçimde tanımlamanın en etkili yoludur. Örneğin zaman yönetimi becerileriniz iyi olabilir. Bu artı puandır ve listeye eklenmelidir.

Zayıf yönleriniz ne?

Zayıf yönlerinizi saklamayın. Zayıf yönlerinizi güçlendirmenin tek yolu onları tanımlamaktır. Örneğin finansal yönetim ve/veya rakamlar konusunda zayıfsanız ürünlerin fiyatlandırmasını yaparken ailenizden veya aile üyelerinizden yardım almaktan çekinmeyin.

Kişisel olarak neye yatırım yapmak istiyorsunuz?

Kendi işinizi kurmak eğlenceli ve heyecan verici olacaktır. Ancak aynı zamanda kişisel olarak yatırım yapmanız gereken bir sürü şey de olacaktır. İşler arttığında ve siparişleri zamanında teslim etmeniz gerektiğinde zamana yatırım yapmanız gerekecektir. Ev merkezli işiniz için yatırım yapmaya hazır mısınız?

Eşsiz bir ürün fikriniz ve yeterli deneyiminiz var mı?

Pazarda olmayan eşsiz bir ürün fikriniz varsa bu sizin en büyük silahınız olacaktır. Başarılı olmanıza yardımcı olacak bir diğer avantajda bu alandaki uzmanlığınızdır. El işi ürünler yapma konusunda ne kadar deneyimli olursanız miktar ve nitelikte o kadar hızlı artacaktır.

 

Evden çalışmanın avantajları

Ev merkezli bir iş yapmayı düşünen bir sürü insan vardır. Ticari işletmeler ve profesyoneller bile iş yaşam dengesini etkili biçimde sürdürmenin yollarını aramaktadır.

Ev merkezli bir iş kurmanın bir sürü avantajı vardır. İşte bu avantajlardan bazıları:

Esneklik

Kendi çalışma saatlerinizi ayarlama özgürlüğüne sahip olursunuz.

Zamanında işte olmak için doktor randevunuzu kaç kere ertelediğinizi bir düşünün. Yada drama dersinden çıkan çocuğunuz işten çıkamadığınız için sizi kaç kere beklemek zorunda kaldı? Arabanızı tamire götürmek için izin almanız gerektiği zamanları hatırlıyor musunuz?

Allahtan ki bunlar artık olmayacak çünkü evden çalışmak demek patronun, kıyafet zorunluluklarının, iş programlarının ve ofis kurallarının olmaması anlamına gelir. Başarılı olmak için yapmanız gereken tek şey disiplinli olmak, kontrolü elinde tutmak ve zaman yönetimini doğru uygulamaktır. İş programınız da sizin kadar esnek olacaktır.

Para biriktirebilirsiniz

Evden çalışmak gereksiz bir sürü gideri azaltmanıza yardımcı olur.

İşe gidip gelmek için para harcamanıza gerek yok! Özel araçla işe gidip gelmenin masrafı oldukça yüksektir. Bu masrafı azalttığınızı bir düşünsenize…

Tasarruf edeceğiniz bir diğer önemli giderde profesyonel iş kıyafetleri için harcadığınız para olacaktır çünkü evinizden çalışırsanız kıyafet almanıza gerek kalmayacaktır. İsterseniz bol tişörtlerinizle isterseniz de pijamalarınızda çalışabilirsiniz. Ayrıca kendi işinize sahip olacaksınız ve kendi kurallarınızı koyacaksınız.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirebilirsiniz

Sevdiğiniz işi yapıyorsunuz, finansal anlamda özgürsünüz ve esnek çalışma saatlerine sahipsiniz… Daha fazlasını ister misiniz? Ev merkezli bir işiniz olursa ailenize ve arkadaşlarınıza daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Çocuklarınızın maçına veya gösterisine kaç kere geç kaldınız veya kaçırdınız? Hasta bir arkadaşınıza bakmak için en son ne zaman izin aldınız? Evden çalıştığınız zaman çocuklarınızı okula gönderebilir ve okuldan geldiklerinde evde olabilirsiniz.

İşte harcadığınız zamanı bir düşünün. Kızınızın en sevdiği yemeği yapabilir ve ev ödevlerinde yardımcı olabilirsiniz.

Karınızı ve birikimlerinizi maksimize edebilirsiniz

Ev merkezli bir işe sahip olmanın bir diğer avantajı da kazandığınız parayı biriktirebilecek olmanızdır. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok para kazanırsınız! Bu yıllık performans değerlendirmeleri, ikramiyeler veya zamları beklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir.

Fırsat ve verimliliği maksimize etmek

Tutkunuzu işe dönüştürmeniz demek enerjinizi veya zamanınızı bütçelendirmeniz anlamına gelmez. Profesyonel bir biçimde büyüyebilir ve yaratıcı yönetmenlik, satış müdürlüğü, pazarlamama müdürlüğü vb. gibi birçok görevi istediğiniz gibi yürütebilirsiniz.

 

Evde el işi yapmakla ilgili birkaç fikir

Havalı boya tabancısıyla yapılan ürünler

Hediye sepetleri/sepet süsleme

Kaligrafi

Mum yapımı

Sandalye bambuları, boyamaları ve dokumaları yapma

El işi kitleri

Oyuncak bebek evleri

Çerçeveleme

Mobilya boyama

Tebrik kartları

Fotoğrafçılık

Potpuriler ( çeşitli çiçeklerin, güzel kokulu yaprakların ve baharatların kavanozlara konulması ) ve kokulu el işi ürünleri

Fotoğraf albümleri düzenleme

Çiçek aranjmanları

Yumuşak oyuncaklar

Ağaç işleri

 

El işi ürünler pazarındaki trendlerden bazıları

Ev dekorasyonu

Bu oldukça büyük bir pazardır. Herkes evinin güzel olmasını ister. Günümüzün yoğun iş dünyası hem kadınların hem de erkeklerin sürekli çalışmasını gerektirir. İnsanların birçoğu evlerini kendi yaptıkları el işi ürünlerle dekore etmek istese de zaman bulamaz. Ancak evlerini dekore etme arzusunda da vazgeçmezler. Kendi yaşam tarzlarına uygun el işi ürünler ve süslemeler alırlar. Bu büyük bir pazardır ve el işi ürünlerinizi niş bir pazarla sınırlandırmanız size avantaj sağlar.

Hediyelik ürünler

Ortalama bir insan her yıl 30 hediye alır. Bu oldukça karlı bir pazardır. Kişiselleştirilmiş hediyeler almak oldukça popüler olmuştur. Yani el işi ürünlerinizi kişiselleştirdiğiniz takdirde güzel paralar kazanabilirsiniz. Örneğin müşterilerin istedikleri rengi, dokuyu ve/veya deseni seçmelerine izin verin. Ayrıca tasarımların üzerine kişisel mesajlar işleyebilirsiniz.

Geri dönüşümlü ürünler

Geri dönüşümlü ürünler hızla büyüyen bir pazardır. Günümüzde herkes doğayı korumaktan ve yeşil bir dünya yaratmaktan bahsediyor. Devlet ve diğer sosyal kuruluşlar çevrenin korunmasıyla ilgili reklamlar yapıyor. Bu da geri dönüşümlü el işi ürünlere olan talebi arttırıyor. Tabii ki bu pazarda da bir sürü oyuncu var. Ancak hangi pazarda rekabet yok ki? El işi ürünler tasarlamanız yaratıcı olduğunuz anlamına gelir. Popüler olacak işlevselliği olan eşsiz tasarımlar düşünün.

Evde ne iş yaparak para kazanabilirim diyenlere özel evde iş imkanlarını ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir