Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak

Ev hanımlarına özel popüler ek iş imkanlarından biri de evde yemek yapmaktır. Yemek yapmaktan veya pişirmekten hoşlanan biri için gıda işine başlamak hobisiyle kariyerini birleştirmenin en güzel yoludur. Ancak pişirdiğiniz ürünleri satmak iyi yemek yapmaktan fazlasıdır. Bu ek işi rayına oturtabilmek için araştırma ve planlama yapmanız gerekir. Ayrıca bunların ötesinde gıda işi ilave izinler ve hatta satışlara izin verilmeden önce gıda denetimini bile gerektirebilir.

 

Evde yemek yaparak nasıl para kazanılır?

Ne tür yemekler satacağınıza ve yemeklerinizi nasıl satacağınıza karar verin. Evlere yemek servisi ve unlu mamuller gibi gıdayla ilgili sunulabilecek farklı seçenekler vardır. Düğün yiyecek-içecek hizmetleri veya cafeler ve dükkânlar aracılığıyla satabileceğiniz unlu mamuller gibi daha niş pazarlara da odaklanabilirsiniz

İşletmenizin özelliklerini destekleyen bir iş planı hazırlayın. Ne satmak istediğinizi, nasıl ve kimlere satmak istediğinizi belirtin. Finans bölümü ekipmanların, malzemelerin ve yemekler için ihtiyaç duyulacak malzemelerin maliyetlerini içermelidir.  Aynı zamanda pazarlama ve reklam gibi işletme masrafları da eklenmelidir.  Gelecek yıllar için öngörülen satışların ve kazançların bilgisi de yer almalıdır.

İşletmenizi kurun. Eviniz gibi kişisel mallarınızı korumak istiyorsanız sınırlı sorumlu şirket gibi bir ticari işletme kurmayı düşünebilirsiniz. ( Kredi almak için evinizi teminat olarak gösterebilirsiniz )İlgili resmi kurumlara ruhsat ve izinlerle ilgili başvurun.  Evde yürüteceğiniz gıda işiniz için gerekli olan yasalarla ilgili bilgi alın.

Yemek yapma ekipmanlarınızı ve malzemelerinizi satın alın. Malzeme ve ekipman alımları ne tür yemekler yapacağınıza bağlı olarak değişir. Ancak her halükarda kâseler, pişirme tabakları, çırpıcılar, kaşıklar, ölçme aletleri ve gerekli diğer aletleri almanız gerekir. Bu gereçleri ve aynı zamanda yemeklerde kullanılacak ürünleri kendi kişisel malzemelerinizden ayırmalısınız. Eğer ürünlerinizi dükkânlar aracılığıyla satacaksanız yiyeceklerinizi korumak için paketleme malzemeleri satın alın. İlgili resmi kurumların paketlemeyle ilgili düzenlemeleri varsa bilgisayarda “içindekiler” etiketleri hazırlayarak gıda paketlerinizin üzerine yapıştırın. Eğer catering işi yapacaksanız güzel servis tepsileri, kâseler ve diğer gerekli gereçlerden satın alın. Bu sayede ürünleriniz insanların gözüne daha hoş gelecektir.

İşletmenizin pazarlamasını yapın. Yaptığınız ürünlerden örnekler hazırlayın ve fotoğraflarını çekerek portfolyo, internet sitesi veya broşürler gibi pazarlama kaynaklarında kullanın. Özel günlerde müşterileriniz için özel kampanyalar hazırlayarak işletmenizin pazarlamasını ve reklamını yapabilirsiniz. Örneğin eğer şekerlemeler ve kurabiyeler yapıyorsanız Sevgililer Günü veya Anneler Günü için tanıtıcı etkinlikler gerçekleştirin. Eğer catering işi yapacaksanız düğünleri veya nişanları hedef alan pazarlama çalışmaları yapın. Dergiler veya internet sayfaları gibi hedef kitlenizin takip ettiği alanlarda reklam ve promosyon çalışmaları yapın.

Ek iş olarak evde yemek işi arayanlar

Evde yemek işi arıyorum diyenlerdenseniz sizlerle evlere yemek işi vermek isteyenler arasında bir köprü görevi görebiliriz. Yazımıza evde yemek yapıp satmak isteyenler ve evde yemek yaptırmak isteyenler yazımıza yorum bırakabilirler. Yorum yaparken güzel bir türkçe kullanır ve detaylı bilgi verirseniz ek iş bulma ihtimaliniz artacaktır.

En kazançlı ek işleri ve ek gelir fırsatlarını sizler evden para kazanmak isteyenler için araştırmaya devam edeceğiz.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir