Evden Çalışmak İsteyenlere Öneriler

genç kadın masada oturup bilgisayarda çalışıyor

Evden çalışarak para kazanma fikri birçok insana fantastik gelir. Sürekli omzunuza abanan bir patron olmayacak, günlük iş rutinleri olmayacak, evle iş arasında gidip gelmek zorunda olmayacaksınız… Kendi saatlerinizi seçebilirsiniz ve isterseniz pijamalarınızla bile çalışabilirsiniz. Evet, evden çalışmak harika bir fikirdir. İşte hayat bu.

İnsanlar evde çalışma kararı aldıktan sonra rahat davranmaya başlarlar. Kendilerini özgür hissederler, arkalarına yaslanırlar ve yavaşlarlar. Ancak bu yapacağınız en büyük hatalardan biri olur. Sonuçta çalışma saatlerinizi kendiniz belirliyorsunuz. Neden rahat olmayasınız değil mi?

Yanlış. Evden çalışmak demek basit anlamda çalışma ortamınızı değiştirmeniz anlamına gelir. Zaman harcamalı ve para kazanmak için zamana yatırım yapmalısınız. İş kucağınıza gökyüzünden düşmez aynı şekilde para da.

Çoğunun yaptığı ikinci hatada hızlı sonuç almak istemeleri ve evden çalışma kararı aldıktan hemen sonra büyük başarı yakalamak istemeleridir.

Yine hata. Online ortamda büyük başarılar yakalayan insanlar tırnaklarıyla bu noktaya gelmiştirler ve çoğu da daha mütevazı biçimde başarıyı yakalamıştır.

Ev merkezli bir iş kurmakla diğer türdeki işleri kurmak arasında bir fark yoktur. İnternet olsun yâda olmasın zaman ayırmalı, yatırım yapmalı ve taahhüt altına girmelisiniz. Online işler büyür. Bu doğru.  Ancak tıpkı diğer işlerde olduğu gibi %70’i ilk yıllarında batar.

Bu tür dezavantajlara rağmen evden çalışarak para kazanabilirsiniz. Ödevinizi yapın ve araştırma yapın. Planınız olsun ve bir gecede mucize beklemeyin. Altyapınızı oluşturun ve işiniz için zaman harcamaya hazırlıklı olun.

Kendiniz için bir şeyler yapmak en büyük başarıdır.

 

Evden Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken 10 Alışkanlık

Evden çalışmak bir lükstür ve eğer verimli bir şekilde çalışmak istiyorsanız çok fazla çaba harcamalı ve zamanınızı akıllıca kullanmalısınız.

Evden çalışmak her geçen gün daha da yaygınlaşırken sekreterlerden CEO’lara kadar her çalışan zaman zaman da olsa evden çalışmayı mutlaka deniyor. Evden çalışmanın kısır ilişkilere ve düşük verime yol açtığını düşünen ısrarcı eleştirmenler olsa da çalışanların büyük bir kesimi bu alternatif çalışma biçimine daha çok sıcak bakıyor.

İster ayda bir ister her gün uygulayın, evden çalışırken verimli olmanızı sağlayacak birkaç önemli alışkanlığı edinmenizde fayda var. Evden çalışmak bir lükstür ve eğer verimli bir şekilde çalışmak istiyorsanız çok fazla çaba harcamalı ve zamanınızı akıllıca kullanmalısınız. Evden çalışırken şu alışkanlıkları edinmeye çalışabilirsiniz:

 

1. Belirli bir çalışma alanınız olsun.

Bu çalışma biçimine boşuna “home ofis” denmiyor. Yatağınızdan çalışmak iyi bir fikir olmayabilir çünkü bu tür çalışma uykunuzu getirebilir. Salonda, televizyonunuzun önünde çalışmak iyi bir fikir olmayabilir çünkü canınız televizyon izlemek isteyebilir. Bunların yerine belirli bir çalışma alanı oluşturun. Bu alanın illaki bir oda olmasına gerek yok, sadece başka hiçbir amaç için kullanılmayan ve dikkatinizin dağılmasına neden olmayacak bir alan olsun yeter. “Home ofisiniz” çalışma isteği aşılamalı ve günün geri kalanında sadece işinize odaklanmanızı sağlamalı.

 

2. İşinize uygun giyinin.

Pijamalarla çalışmak herkes için ilgi çekici gelse de evden çalışırken bile işinize uygun giyinmenin psikolojinin etkilediği su götürmez bir gerçek. Her gün takım elbise giymenize gerek yok ama yine de işinize uygun giyinmeye özen göstermelisiniz. Bunu yapmak zihninizin “iş moduna” geçmesini ve kafanızın dağınık olduğu “pijama modundan” çıkmanızı sağlar. Ayrıca Skype ya da diğer görüntülü görüşme platformlarından birini kullanacağınız zaman da daha profesyonel görünmenizi sağlar.

Mutlaka okuyun: Vücut Diliniz Kim Olduğunuzu Belirliyor!

 

3. Farklı iletişim kanallarını kullanmayı öğrenin.

Telefon görüşmeleri, mailler, mesajlar ve yüz yüze yapılan görüşmeler evden çalışan kişilerin kullanabileceği iletişim araçlarıdır. Ama büyük ihtimalle bunlardan birini daha çok kullanıyorsunuzdur, hepimizin bu konuda belli prensipleri mutlaka vardır. Ama evden çalışan birisi olarak işlerinizi daha etkili halledebilmek için başka iletişim araçları hakkında bilgi sahibi olmalı ve onları uygun bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Örneğin, bazen birisini telefonla arayacak vaktiniz olmayabilir, bu durumda mail atmak oldukça işe yarar. Yine aynı şekilde, bazen görüntülü konuşmak mesajlaşmaktan çok daha iyi bir fikirdir. Her aracı akıllıca kullanın ve farklı kişiler için farklı iletişim araçları kullanmak konusunda açık fikirli olun.

 

4. Plan yapın ve bu plana bağlı kalın.

Söz konusu evden çalışma olduğunda kendinize katı davranın. Güne belirli saatlerde başlayın, belirli saatlerde bitirin ve bu saatlerden hiç şaşmayın. Bunu yapmanın amacı günde belli bir miktar çalışmak değildir, çalıştığınız zamanı en iyi şekilde kullanabilmektir. Her güne 8’de başlayarak ne yapacağınızı bilemeden işleri sürekli ertelemek ve dikkatinizi dağıtmaktan kaçınmış olursunuz. Yine her günü tam 5’te bitirmek de işinize yarayacaktır. Evden çalışmak iş ve özel hayatınızın birbirine girmesine neden olabilir, bu nedenle ruh sağlığınız için ikisi arasına kesin çizgiler çekmek oldukça önemlidir.

 

5. Her gün yapacağınız işi belirleyin.

Evden çalıştığınız her gün yapılacaklar listesi hazırlamak kendinizi işinize vermenizi sağlar ve evden çalışırken ne derece verimli olduğunuzu ölçmenizi sağlar. Yapılacaklar listesi hazırlamak önemlidir ama bu listeyi kendi işiniz için kullanmak daha da önemlidir. Her günün sonunda hangi işlerin halledilmesi gerektiğini belirleyerek işlerinizi öncelik sırasına koyun. Gün sonunda listenizi tekrar gözden geçirin ve tamamlayabildiğiniz işlere göz gezdirin. Bu şekilde performansınızı ölçebilir ve gelecek günler için yeni görevler belirleyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yapılacak İşlerin Ağır Yükü Altında Ezilmek İstemeyenlere

 

6. Mola verin.

Ofisteymiş gibi giyinmeniz ne kadar önemliyse ofiste çalışırmış gibi mola vermeniz de o kadar önemlidir. Evinizde belirli bir çalışma alanınızın olmasının bir başka avantajı da budur; mola vereceğiniz zaman başka bir odaya gidip dinlenebilirsiniz. Mola vermek zihninizi boşaltmanızı ve daha iyi düşünmenizi sağlar. Bu nedenle kişisel zamanınızla işinizin birbirine girmemesi için “iş zamanıyla” “mola zamanını” kesin olarak belirlemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Üretkenliği ve Verimliği Artırma Tekniği: Pomodoro

 

7. Aile üyeleriniz ya da arkadaşlarınızla etkileşime girmekten kaçının.

Bu alışkanlık biraz yanıltıcı aslında. Elbette aile üyeleriniz size ihtiyaç duyduğunda onlara yardım etmelisiniz ama evden çalışmayı bir grup aktivitesi haline getirmeyin. Gerekirse dış dünyayla iletişiminizi kesin ve aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızdan size gerçek bir ofisteymiş gibi davranmalarını isteyin. Gün içinde sürekli arkadaş ve aile üyelerinizle bir araya gelmek rehavete kapılmanıza ve dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.

 

8. Yüz yüze iletişimi gözden kaçırmayın.

Yüz yüze iletişim kurmak hala önemini koruyor. Her gün uzun süre evden çalışıyorsanız iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle yüz yüze görüşmek önemlidir. Ekip arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmamak için birlikte öğlen yemeğine çıkın ya da eğer mümkünse haftada bir kez ofise uğrayın. Fiziksel etkileşim ruh sağlığınız için önemlidir ve sadece görüntülü görüşme yaparak bu ihtiyacı karşılayamazsınız. Dijital dünyada kaybolmak kolaydır ama siz buna engel olmaya çalışın.

 

9. Küçük alışkanlıklar edinin.

Rutine sahip olmak sinir bozucu ya da yorucu olabilir ama işlerinizi halletmenizi de kolaylaştırırlar. İş yükünüzü azaltabilmek için evden çalışırken siz de küçük alışkanlıklar edinin. Örneğin, sabahları kahvaltı ederken maillerinizi okuyabilir ve gün için yapılacaklar listenizi hazırlayarak 15 dakika geçirebilirsiniz. Her sabah yaptığınızda bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve iş programınızın bir parçası olur. Aynı rutini kendi molalarınızda ve gün içinde yaptığınız şeylerde de uygulayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Günlük Alışkanlıkları

 

10. Kendinizi ödüllendirin.

İyi bir iş çıkardığınızda bir ödülü hak etmiş olursunuz. Büyük bir engelin üstesinden geldikten sonra kendinize bir kahve yapın ya da zorlu bir işi hallettikten sonra uzun bir mola verin. Gün içinde uygun bir şekilde kendinizi ödüllendirmek başarılarınız için kendinize olumlu geri bildirimler vermenizi sağlar ve gününüzün sıkıcı geçmesini engeller. Rahatlamak ve eğlenmek konusunda ofisinize göre evden çalışırken önünüzde daha fazla seçeneğiniz bulunur, bu nedenle ödülü hak edecek bir şey yaptıktan sonra bu seçenekleri iyi değerlendirmeye çalışın.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Bu alışkanlıkları işinizin bir parçası haline getirdiğinizde verimliliğinizi ya da tatmininizi feda etmeden evden çalışmanın tüm avantajlarından yararlanmış olursunuz. Evden çalışmaya yeni başladıysanız herkesin çalışma tarzının farklı olduğunu ve kendiniz için en uygun çalışma tarzını bulmanızın zaman alacağını unutmayın. Hedeflerinize bağlı kaldığınızda mükemmele en yakın sistemi kendiliğinden yaratmış olursunuz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir