Evinizin bir odasını kiralayarak para kazanın!

Sermayeniz yoksa ve aylık ekstra bir gelir elde etmek istiyorsanız sizin için harika bir fikrimiz var. Evinizin bir odasını yerli ve yabancı turistlere kiralayarak tahmin edemeyeceğiniz rakamlarda paralar kazanabilirsiniz.

Ancak tabii ki bunun için uymanız ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta.

Evinizi ve ya evinizin bir odasını kiralayarak para kazanma konusunda istekliyseniz yazımızı okumaya devam edin.

 

 

Oda veya ev kiralamanın avantajları

Hemen kazanmaya başlayın. Herhangi bir yatırım yapmadan sermayesiz olarak, sadece çarşafları ve havluları temizleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Zaman ilerledikçe, bu fikir hoşunuza giderse evinize daha güzel şeyler alabilir ve fiyatınızı arttırabilirsiniz. Sahip olduğunuz bir şeyden kolaylıkla para kazanmanız harika bir durum.

Para! Bir sonraki ay tatile gideceğiz ve birisi evimizi bir aylığına kiraladı. Bu para iki uçak biletini ve tatil masraflarımızı karşılamaya yetiyor. Ne kadar harika değil mi? Biz tatile giderken bir aylık kiracı bulmamız mucize gibi bir şey. Büyük şehirde yaşıyorsanız tatile giderken evinizi kiralamanız daha da kolay olacaktır.

 

Oda veya ev kiralamanın dezavantajları

Mahremiyet ortadan kalkıyor. Misafirler bütün gün dinlenmek ve hiçbir şey yapmamak isteyebilirler. Tüm gün etrafınızda yabancılar varken romantik bir yemek yiyemezsiniz, sessizce balkonunuzda oturamazsınız, yani kısaca özel hayatınız olmaz.

Bir sürü zamanınızı alırlar. İnsanlar yabancı bir yerde olduklarında sürekli yardım isterler, konuşmak isterler ve belki de daha önce 100 kere dinlediğiniz bir hikayeyi yeniden anlatırlar. Temizlik yapmak ve bulaşıkları yıkamak için onlardan sonra yatmanız ve onlar kahvaltı istemeden önce kalkmanız gerekir.

İnsanlar sizi seyahat acentesi gibi görür. Bulunduğum yerle ilgili ipuçları vermeyi severim ancak olay günlerini nasıl planlamaları gerektiği gibi ufak ayrıntılara girmek olduğunda iş sıkıcı hale gelmeye başlar.

Bazıları beş yıldızlı otel hizmeti bekler. Bir çift her gün dört yastığın ve havluların değiştirilmesini istemişti. Koşullarınızı ayarlamanız ve temiz olmanız gerekir. Ekstra havluları ve yastıkları kafaya takmadım ancak tam yatağa gidecekken istenmesi ve temizlik için daha fazla zaman ve para harcamam kazancımı düşürdü.

Samimi olmak suistimale neden olabilir. İnsanlara çeşmeden gelen suyun temiz olduğunu ve kullanabileceklerini söylediğinizde dışarıdan su almazlar ve son damlaya kadar kullanırlar. Kahve kupası verirsiniz ve sırf beğendikleri için raftan sizin kahve kupanızı alırlar. Her şeye sınırlar koymak zorundasınız. Sizin yeriniz neresi, onların yeri neresi, ne yiyebilirler, ne içebilirler vb.

Bir sürü değerli şeyiniz varsa birisi bunları kırabilir, temizlik hastasıysanız veya başkalarının çocuklarının etrafınızda dolaşmasını istemiyorsanız evinizdeki odaları kiralamanız sizin için doğru bir seçenek olmayacaktır. Ancak yine de çözümler var. Değerli eşyalarınızı kaldırabilir veya misafirlerin giriş yerini ayırabilirsiniz.

Planlar değişecektir. Misafir ettiğim bir çift bütün yemekler pişirilmiş ve hazırken yemeği iptal etmişlerdi. Zorla gülümsedim ve “canınız sağ olsun” dedim ancak onları o an için boğmak istemiştim. Bir sonraki sabah, araba istediklerini söylediler ve arabamı öğlen ikiye kadar kiraladılar. Anlaşılan saatin dışına çıktılar ve öğleden sonra beşte geldiler. Omuz silkerek “bilirsiniz işte biraz dolandık” dediler ve onlardan ekstra para istediğimde şikayet ettiler. Bu insanlar karınızı tüketebilir. Bu tecrübelerden sonra tek seçenek ücretinizi yükseltmektir.

Bazı insanlar yetişkin bireyler olduklarını unutarak sorumsuzca davranırlar. Bu durumda mülkünüze neler yapabileceklerini hayal edebiliyor musunuz? Giderken tuvalet kağıtlarını götürenler bile oluyor.

Evet, görünen o ki geçmişteki müşterilere bayağı kızmışım. Ancak… Kazandığım para gayet iyiydi ve bunun yanında yeni dostluklar da kurdum.

 

Evimin bir odasınıNe kadar para kazanabilirim?

Aslına bakacak olursanız ne kadar kazanacağınız bulunduğunuz şehre, evinizin konumuna ve durumuna göre farklılık gösterecektir. Rakam vermek gerekirse aylık ortlama kazancınız 500 – 1500 TL arasında değişecektir. Bu rakam, temizlik ve diğer masrfalarınızı çıktıktan sonraki net kazancınızdır.

Ancak bu tür kiralama işlerinin yasal anlamda gri saha olduğunu unutmayın. Otel veya kayıtlı bir işletme olmadığınız için kazancınızı nasıl raporlayacağınızı öğrenmeniz gerekir.

 

Nasıl kiralayacaksınız?

Öncelikle bir profesyonel işletmeci olarak düşünmeli ve hangi odanızı kiralayacağınızı ne tür bir konseptte kiralayacağınıza karar vermelisiniz. Kiraya vereceğiniz odaya karar verdikten sonra, sıra geldi müşteri bulmaya. Bunun için yararlanacağınız en popüler internet siteleri airbnb, sahibinden ve booking.com’dur.

Müşteri bulmak için ben genellikle Airbnb kullanıyorum çünkü idare etmek çok kolay. Evinizin bir yatak odasını veya bütün evi siz kiraya vermek istiyorsanız tek yapmanız gereken Airbnb sitesine üye olmak ve profilinizi oluşturmak. Profilinizi oluştururken, kendi bilgilerinizi, kiralayacağınız evin veya odanın fotoğraflarını, misafir edebileceğiniz kişi sayısını, evinizin adresini ve istediğiniz ücreti belirtiyorsunuz. Somra ise Türkiye’den ve dünyadan, zamanla iki ayaklı banknotlar olarak göreceğiniz kiracılarınız gelmeye başlıyor.

Airbnb misafirden %10 ve ev sahibinden %3 yönetim ücreti alır. Giriş yapılacak tarihe kadar para tutulur ve sonrasında banka hesabınıza ödeme yapılır.

Booking.com ise ev sahibinden %15 yönetim ücreti alır.

Tonlarca fotoğraf ve açıklama koyarsanız her iki siteden de daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bir şeylerden az ve öz bahsedin ancak her şeyden bahsedin. Wifi, çamaşır makinesi, ortak mutfak var mı, insanlar buzdolabını kullanabilecek mi veya küvet mi var yoksa sadece duşakabin mi? Ulaşım nasıl ? İnsanların birçoğu araba kiralamadığından toplu taşıma vasıtasıyla evinize ulaşabilecekler mi?

İnsanların birçoğu bu soruları her halükarda soracağından bütün bunları profilinize yerleştirmeniz kendinizi e-postada tekrar etmenizi engeller.

Her iki site de müsaitlik durumunuzu ve ücretlerinizi güncel tutmanızı ister. Bunu yaptığınızdan emin olun ve düzenli aralıklarla güncellediğinize dair not yazın. Bu hem arama motorunda üst sıralara çıkmanızı sağlar hem de fazladan yapılan rezervasyonları iptal etmekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Daha fazla para kazanmak için

Ek hizmetler sunarak kazancınızı katlayabilirsiniz. Misafirleriniz için yemek yapabileceğinizi söyleyerek bunun karşılığında ekstradan kazanç elde edebilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinize, eğer varsa arabanızı kiralayarak şehri turlayabileceklerini söyleyebilirsiniz.

Odayı ucuza kiraya verebilir ve ekstra şeylerden ücret alabilirsiniz. Bir haftalığına yer kiralayan bir iş adamının kuru temizleme, yemek ve havaalanına gidip gelme gibi ekstra ihtiyaçları olabilir.

Yılbaşı, bayramlar ve diğer uzun tatil günlerinde fiyatlarınızı arttırabilirsiniz.

“Sermayesiz nasıl para kazanabilirim?” diyenlere özel sermayesiz işleri ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Airbnb İle Para Kazanmak
İşinizi bırakma lüksüne sahip olana kadar ek gelir elde etmenin 5 yolu
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir