Pasif Gelir Nedir? Nasıl Elde Edilir?

İster yarın, ister önümüzdeki sene, isterse de 10 yıl sonra, neredeyse herkes finansal özgürlüğe kavuşarak maaşlı işini bırakmanın hayalini kuruyor. Fakat “hayaller” ve “hayatlar” arasında insanların bir türlü geçemediği bir boşluk var ki bu boşluk genelde paradan kaynaklanıyor.

Eğer işinizi bırakmak istiyorsanız faturalarınızı ödemeye, gelecek için birikim yapmaya ve hayatın tadını çıkarmaya yetecek kadar paranızın olması gerektiği su götürmez bir gerçek. Peki bunu en iyi şekilde nasıl yapabilirsiniz? Nasıl “ek gelir”sahibi olarak işinizi yakın zamanda bırakabilirsiniz?

 

 Pasif Gelir Nedir?

Ekonomik özgürlüğünüzü kazanmanın en kolay yollarından biri de kazandığınız paranın büyük bir kısmını emek harcamadan kazanmaktır. Kısacası gelirinizi pasif gelir kaynaklarından elde etmektir.

Pasif gelirin ana fikri hiç ya da çok az efor harcayarak bir gelir akışı elde etmektir.

Gelin durumu net bir biçimde ortaya koymak adına aktif ve pasif gelir kaynağı örneklerine bir bakalım:

 

Aktif Gelir Örnekleri :

-Saat başı danışmanlık

-Freelance bilgisayar programcılığı

-Freelance yazarlık

-Yapı ve inşaat üzerine çalışmak

-Şahsi aracınızla taksi hizmeti vermek

 

Pasif Gelir Örnekleri:

-Herhangi bir buluş ya da fikir patenti almak

-Yarattığınız karakterler ya da markalar için ticari marka lisansı almak

-Kitaplardan, şarkılardan, yayınlardan ya da başka orijinal çalışmalardan telif hakkı satın almak

-Gün içerisinde çok az ya da hiç sorumluluğunuzun olmadığı işlerden kar etmek

-Kendinize ait bir blog ya da internet sitesine reklam alarak para kazanmak

-Para ya da hisse senetleriniz üzerinden faiz yoluyla para kazanmak

-Emeklilik maaşı

-Kira gelirleri

-Herhangi bir ürünün ya da hizmetin satışı üzerinden komisyon yolu ile para kazanmak

Pasif gelirin altın kuralı zamanı boşa harcamamaktır.

Pasif gelir, her şeyden öte zamanla ilgilidir. Para kazanmak uğruna farklı pek çok iş yapabilirsiniz, ancak tüm gelir akışlarının pasif olması söz konusu değildir. Yeni bir iş kurmaya niyetlenebilir veya ek işlerde çalışabilirsiniz, ancak gelir akışınızın gerçek anlamda pasif olabilmesi için gelir elde etme sürecinde her geçen gün azalacak ve nihayetinde hiçe dönecek bir çaba harcamanız gerekir.

Örneğin, bugün 100 TL kazanmak için 2 saatinizi harcıyor olun. Önümüzdeki hafta veya bir yıl sonra da aynı geliri elde etmek için aynı zamanı harcıyor olacaksanız, kazandığınız bu 100 TL’nin pasif bir gelir akışı olduğunu söyleyemeyiz-çünkü harcadığınız zaman ve çabada bir azalma veya gelirinizde belirgin bir artış yoktur.

Öte yandan, bir yatırım hesabı açmak belirli bir çaba gerektirir. Ama aylar ya da yıllar içinde söz konusu hesap büyür ve getirileriniz artarken gösterdiğiniz çaba azalır.

Çevrim içi kurs verdiğinizi düşünün. Durum yine değişmez. İlk başta hiç para kazanamaz, ancak bir hayli çabalarsınız. Kurs içeriklerini tamamlandıktan ve haftada yalnızca birkaç saatinizi alacak pazarlama ve müşteri desteği eğitimleri aldıktan sonra ise satışlarınızı kat be kat artırabilirsiniz-hem de çok daha az bir çabayla!

Sanırım olayı anladınız. Şimdi bir de pasif gelirin ne olmadığı hakkında konuşalım.

 

Pasif Gelir Ne Değildir?

 • Pasif gelir işiniz değildir. Pasif gelirin nihai amacı emekli olabilmeniz, seyahat edebilmeniz veya sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilmeniz için sizi mevcut işinizden bir nebze de olsa uzaklaştırmak veya mevcut işinize destek olacak yeni bir gelir kapısı yaratmaktır.
 • Ek iş değildir. Ek iş yapmak para kazanmanın mükemmel bir yolunu sunar, ancak tüm ek işler pasif gelir sağlayacak diye bir şey yoktur. Ek işler genellikle aktiftir ve ancak ama ancak belirli sistemler dahilinde pasif gelir akışlarına dönüşebilirler- bu, her ek iş için geçerli değildir. Sürekli olarak aynı miktarda finansal çıktı elde etmek için aynı (veya daha fazla) süreyi harcamanız mı gerekiyor, o halde bu girişimin pasif olması mümkün değildir. Bu noktada dikkatli olmalısınız, çünkü başlangıçta pasif bir gelir akışı dahi elde ettiğiniz gelirden çok daha fazla zaman, para veya çaba gerektirebilir. Pasif gelir fırsatları uzun vadeli yatırımlar olarak değerlendirilmelidir.
 • Danışmanlık hizmeti değildir. Danışmanlık ayrı bir iş koludur- ve mükemmel bir ek iş fırsatıdır, ancak tam olarak pasif bir eylem değildir. Danışmanlığın pasif olması için, uygulamayı devreye sokup aradan çekilmeniz gerekir ki bu danışmanlığın özüne aykırıdır.
 • Borsa yatırımları pasif gelir sayılmaz. Sermaye değerlenmesine yönelik hisse senedi yatırımlarını pasif gelir olarak göremeyiz. Neden mi? Çünkü hisse senedi değeri bir “gelir” değildir. Öte yandan, hisse başına belirli bir gelir vaat eden istikrarlı şirketlere yatırım yapmak kesinlikle pasif bir gelir stratejisidir. Aradaki fark şudur: Öz sermayeniz üzerinden belirli bir gelir mi elde edeceksiniz, yoksa yalnızca yatırımınızı sattığınızda mı paraya kavuşacaksınız? Ayrıca, kripto para birimleri ve emtialar gibi yatırımlar da spekülasyonlara bağlı olup dalgalı bir seyir izleyebilirler. Bu tarz yatırımlar genellikle istikrarlı bir pasif gelir stratejisi olmanın uzağındadır.

 

Neden Aktif Bir Gelir Kaynağı Yerine Pasif Bir Gelir Kaynağı Edinmelisiniz?

Yapmaktan zevk aldığınız şeylere zaman ayırabilme lüksünü sunması açısından pasif gelir birçok insan için daha çekicidir.

Çok başarılı bir doktor, avukat ya da bir gazeteci çok yüksek ücretler alarak çalışan kişilerdir. Fakat bu kişiler eğer hayatları boyunca aynı paraları kazanıp aynı yaşam standartlarını devam ettirmek istiyorlarsa devamlı olarak belirli bir oranda çalışmaları gerekiyor.

Elbette böyle başarılı ve yüksek maaşlı meslekler meslek sahiplerine harika hayatlar sunabilir fakat bu harika hayata sahip olabilmeleri için bu kişilerin kendi hayatlarından bazı şeyleri feda etmeleri gerekiyor. Daha da kötüsü, emekli olmaya karar verdiğinizde ya da daha fazla çalışamayacak hale geldiğinizde eğer pasif bir geliriniz yoksa yaşam standardınız gittikçe düşmeye başlayacaktır.

 

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Zamanı doğrudan paraya çevirebilmenin sihirli bir yolu yoktur. Bunun yerine, uyurken veya parkta köpeğinizi gezdirirken dahi para kazanabileceğiniz gelir tohumlarını eker, büyüyüp size hizmet etmelerini beklersiniz.

Pasif gelirde bekleme süresi bir blog başlatmak kadar kısa olabilir. Ya da bir robo – danışmanlık platformuna giriş yapıp 100 TL’lik bir yatırım yapacak kadar süre de gelir akışının başlaması için  yeterlidir-robo danışmanlar, küçük komisyon ücretleri karşılığı kullanılabilen ve yatırım portföyünü özel algoritmalar sayesinde yatırımcının risk tercihleri çerçevesinde yönetebilen yazılım platformlarıdır.

İster parlak bir iş planına sahip bir girişimci, ister yetenekli bir sanatçı olun fark etmez. Yatırım yapacak fazladan paranız olduğu sürece pasif gelir elde edebilirsiniz.

Nasıl mı?

 

1) Zor günler için para biriktirmeye başlayın.

Daha önce pasif gelir yaratmak için zamana, paraya veya becerilere aynı anda ihtiyacınız olduğunu söylediğimizi hatırlıyor musunuz? O halde işe parayla başlayalım. Yüksek faizli bir tasarruf hesabı açın ve içine en az 1000 TL yatırın. İşte bu! Pasif gelir elde etmeye başladınız bile! Çok fazla olmasa da bu paradan belirli bir faiz elde edeceksiniz, hatta bankaların yeni hesap açan müşterileri için avantajlı faiz oranları sunduğunu da unutmayın.

Mutlaka okuyun: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Para Biriktirme Tavsiyeleri

 

2) Becerilerinizi kullanın.

Diyelim ki görevi genel müşteri sorularını yanıtlamak olan sertifikalı bir finansal planlama uzmanısınız. Bu becerileri çevrim içi ortamda harika içerikler oluşturmak için kullanabileceğinizi ve zaman içinde açtığınız bu blog sayfası üzerinden para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

Borsa yatırımcısı olup şimdilerde bu becerilerini finansal yayınlar için yazı hazırlamada kullanan pek çok kişi var. Veya yönetimde başarılı olup liderlik becerilerini kariyer odaklı blog sayfaları aracılığıyla diğer çalışanlara sunanlar da…

Peki, ya siz? Hangi konuda iyisiniz? Tutkulu olduğunuz şey nedir? Hızlı bir durum değerlendirmesi yapın ve başkalarının sizde de mevcut olan bu becerileri gelir akışı oluşturmada nasıl kullandıklarını araştırın.

 

3) Zaman, para ve çaba dengesini kurun. Gerçekçi taahhütlerde bulunun.

 

Zaman aldatıcıdır, çünkü o en sınırlı kaynağımızdır. Daha fazla para kazanmaya veya pasif gelir elde etmeye çalışmanız bir tuzak olabilir, çünkü bu çoğu zaman yeni konular öğrenip yeni beceriler edinmenizi de gerektirir- ne denli zaman alıcı bir eylem olacağını tahmin edersiniz. Unutmayın, kısa vadede amacınız dişinizi sıkmak uzun vadede ise zaman yatırımınızı minimum seviyeye indirmek olmalıdır.

Pasif gelir elde etmek konusunda son derece kararlı mısınız? Mevcut işiniz, aileniz ve sosyal aktiviteleriniz çok mu fazla zaman alıyor? Zamansızlıktan şikayetçiyseniz yatırım yapmaya veya işlerinizi sizin adınıza yürütecek birilerini bulmaya her zamankinden daha fazla odaklanmalısınız.

Bizler de yazımızda mevcut yeteneklerinizi size en çok uyan pasif gelir fikriyle eşleştirmenize yardımcı olmaya çalıştık ve her fikri belirli bir çaba puanı (1 ila 5 arası değişen bir puanlama sistemi ile) üzerinden değerlendirdik.

 

4) Farklı fikirler geliştirin ve size en uygun fikri belirleyin.

Son adım, pasif gelire ilişkin bazı fikirleri kağıda dökmek ve işe hangisi ile başlayacağınızı belirlemektir. Beyin fırtınası başlatmanıza yardımcı olacağını düşünerek aşağıdaki listeyi oluşturduk.

İşte sizleri hayal ettiğiniz zenginliğe ve finansal özgürlüğe taşıyacak olan pasif gelir kaynakları!

Bu pasif gelir fikirleri sayesinde normal işinizde çalışmaya devam ederken de ek gelir elde edebileceksiniz. Üstelik birçoğu öğrenciler için de uygun.

 

En İyi Pasif Gelir Kaynakları:

1- Emlağa yatırım yapın.

Robert Kiyosaki’nin yazdığı “Fakir Baba Zengin Baba”’ kitabını okuduğum zaman aklıma ilk olarak “pasif gelir” fikri geldi. Tam olarak bir emlak kitabı olması da bana gelir sağlayan mülklerin önemini öğretti ve bu da beni emlağa yönlendirdi. Emlak yatırımı her zaman için pasif ya da kolay olmayabilir fakat oldukça kârlı bir yatırımdır. Ayrıca, emlağa yatırım yapmanın yüzlerce yolu var. Örneğin;

 • Aldığınızdan daha yüksek bir fiyata evinizi satabilirsiniz
 • Kiralık konut sahibi olabilirsiniz.
 • Evinizde bir odayı kiraya verebilirsiniz.

Emlak yatırımı ek gelir elde etmek konusunda benim favori yöntemim çünkü lokomotif gibi ilerliyor. Harekete geçirmesi biraz zaman alabilir fakat harekete geçtiği zaman çok çaba gerektirmeden ilerleyebiliyor.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Odanızı Kiralayarak Para Kazanmak

 

2- Kitap yazın.

Birçok kişinin kitap yazma hayali vardır fakat pek az kişi bunu gerçekleştirir. Kitap yazmanın çok zor olduğunu, yeterince bilgili olmadıklarını, vakitlerinin olmadığını, yeterince zeki olmadıklarını ya da buldukları herhangi bir şeyi bahane ediyorlar. Fakat gerçek şu ki kitap yazabilirsiniz ve bu kitap size aylık ek gelir kaynağı olabilir.

Kitap yazarken takip edebileceğiniz pek çok yol var ve bunlardan hiçbiri “en iyisi” değil. Örneğin;

 • Konu odaklı kısa kitaplardan oluşan bir seri yazabilirsiniz.
 • İnternet siteniz üzerinden kendiniz yayınlayabilir ve müşterilerinize satabilirsiniz.
 • Büyük bir platformla iş ortaklığı yapabilir ve onların okuyucularına satabilirsiniz.
 • Büyük bir yayın evinden kitap çıkarmaya çalışabilirsiniz. (Muhtemelen en zor yol bu.)
 • Bir audio kitap kaydedebilir be Audible’da yayınlayabilirsiniz.

Bugün yayınlayabileceğiniz pek çok yol olduğu için kitap yazmak eski zamanlarda olduğu kadar zor değil. Anahtarlar artık büyük yayın evlerinin elinde değil. Anahtarlar artık sizin elinizde.

E-kitap yazarak pasif gelir elde etmek için tıklayınız.

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

 

3- İnternette bir ürün satın.

Artık toptan ya da perakende satış yapmak için bir mağazaya ya da çalışanlara ihtiyacınız yok. İnternet oyun alanını genişletti ve artık herkes bir şeyler satabiliyor.

İnternet üzerinden satış yaparak ayda binlerce TL kâr yapabilirsiniz. En güzel tarafı ne biliyor musunuz? Sattığınız ürüne dokunmanız gerekmiyor bile, her şey otomatik olarak yürüyor.

İnternetten satış yaparak pasif gelir elde etmek için tıklayınız.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?

 

4- Çevrim İçi Kurs Oluşturun veya Kılavuz Yayımlayın

Çevrim içi eğitim sektörü son dönemin yıldızı parlayan iş fırsatlarındandır.  Denizci düğümünün nasıl atılacağından tutun da kedi bakımına, hatta kızlarla (veya erkeklerle) nasıl konuşulur’a kadar hemen her konuda kurs oluşturabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl mı?

Kursunuzu oluşturmanın ve paylaşmanın en basit yolu Udemy vb. web siteleridir. Örneğin,Udemy hali hazırda üç milyondan fazla öğrenciye sahip olan ve içeriklerinizi rahatlıkla sunabileceğiniz bir platformdur.

Kurslarınızda;

 • video derslere
 • video derslerinizde önerdiğiniz adımları tamamlamak için kullanılacak kontrol listelerine
 • dersleri tamamlayıcı nitelikte küçük e-kitaplara
 • kullanıcıların seyahat ederken dinlemek için kullanılacakları ses dosyalarına
 • benzer fikirlere sahip olduğunuz uzmanlarla yaptığınız bilgilendirici röportajlara ve daha pek çok farklı fikre yer verebilirsiniz.

İpucu: Farklı fiyatlara sahip temel birkaç paket oluşturun. Bazı insanlar her şeyi bir arada ister, böylece tüm içeriği en yüksek fiyat üzerinden tek seferde satabilir veya mümkün olan en büyük sipariş hacmini alabilmek yani sürümden kazanmak adına ürün/hizmet paketleriniz için düşük fiyatlar belirlemeyi tercih edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

 

5- Bir blog açın.

Kendiniz için pasif bir gelir yaratmanın son derece ucuz, ancak bir o kadar da ölçeklenebilir bir yolunu mu arıyorsunuz? O halde bir blog sayfası başlatmayı düşünebilirsiniz. Ancak, bir blog sayfası üzerinden banka hesaplarınızı doldurabilmek için kaliteli içerikler yayınlamaktan çok daha fazlasına sahip olmanız gerekeceğini unutmamalısınız.

Blogunuzu tutarlı bir şekilde kullanır ve sayfanızda farklı pek çok insana hitap eden benzersiz bir değer sunarsanız, yüksek miktarlarda bir pasif gelir elde edebilirsiniz. Bu kalitede gönderiler yayınladığınız sürece bu işe ekstra zaman ayırsanız da ayırmasanız da blog sayfanız ziyaretçi trafiği çekmeye başlayacaktır.

Blog, pasif bir gelir akışı yaratmanın en uygun maliyetli yöntemidir. Tek sıkıntı bu işin oturması için belirli bir zamana ihtiyaç duyulmasıdır. Bu nedenle, blog sayfanızı ne kadar erken açarsanız, gelir akışınız o denli hızlı artar. Ve çok geçmeden blogunuz zamandan bağımsız olarak sizin yararınıza çalışır.

Kendi blog sayfanızı açmak için atacağınız ilk adım, bir domain almak ve blogunuza uygun bir hosting/barındırma planı belirlemektir. Başlangıç aşaması için Bluehost’u-web hosting hizmeti sunan bir website- kullanabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanma konusunda başarılı olmak için:

 • İçeriğin kaliteli olmasına odaklanmalısınız.
 • Bu içeriğin dünyaya yayılması için çalışmalısınız.

Blog işi kesinlikle “evde pijamalarımla oturup para kazanayım” işi değil. Çaba, kalite ve zaman gerektiriyor. Fakat bunun yanında blog işi gayet verimli de olabiliyor.

Blog yazarak pasif gelir elde etmek için tıklayınız.

Mutlaka okuyun: “Ne Blogu Açmalıyım?” Diyenlere 35 Blog Fikri

Mutlaka okuyun: Online bir iş kurup uyurken de para kazanmaya ne dersiniz?

 

6- Bir Blog veya Web Sitesi Satın Alın.

Günümüzde alıcılar ve satıcıları buluşturacak çevrim içi işletmelere yönelik sağlıklı pazarlara ulaşmak her zamankinden daha kolaydır. Her yıl binlerce blog, sahipleri tarafından satışa sunulur. Makul miktarda web trafiğine sahip ve sağlam bir nakit akışı olan bu bloglardan herhangi birini satın almanız, mükemmel bir pasif gelir kaynağına sahip olacağınız anlamına gelir.

Çoğu blog para kazanmak için Google’ın blog sayfasında yer alan reklamlara dayalı olarak aylık bir gelir akışı sunduğu Google AdSense’i kullanır. Bunun dışında, affiliate/bağlı kuruluş pazarlama linklerinden de yararlanılabilir.

Bloglar genellikle aylık gelirlerinin 24 katı bir ücret üzerinden satışa sunulabilirler. Dolayısıyla, ayda 250 TL gelir getiren bir blog için 6.000 TL üzerinde bir rakam ödemezsiniz. 6.000 TL’lik bu yatırım sonrasında yıllık 3000 TL civarı bir nakit akışı sağlayacaktır.

Bazı siteler, site eskisi kadar aktif olmasa da yıllar sonra dahi gelir oluşturabileceğiniz “her daim güncel” bir içeriğe sahiptir, bu nedenle basit bir 5.000 TL’lik yatırımla dahi süreklilik arz eden bir pasif gelir elde etmeniz mümkündür.

İpucu: Bu tarz bir site satın alıp onu güncel içeriklerle canlandırırsanız, aylık gelirinizi artırabilir ve sonrasında bu siteyi ödediğinizin çok daha üstünde bir fiyata satabilirsiniz.

Flippa, r10.net vb. açık artırma sitelerini inceleyin. Bu sitede satılık pek çok uygulama, blog, SaaS işletmeleri ya da çevrim içi perakendeci işletme fırsatı bulmanız mümkün. İşte bu harika pazara ilişkin bazı gerçekler:

 • Flippa, küçük çaplı olanlardan tutun da milyarlarca lira kazandıranlara kadar hemen her tarzda web sitesi içerir.
 • Bugün dahi satılık 2.000’den fazla web tabanlı işletme mevcuttur.
 • Site, paranızın ve işinizin güvence altına alınmasını sağlamak adına açık artırma/teklif sistemi kullanır.

 

7- Mevduat Sertifikası(CD) Kullanın.

Mevduat sertifikaları basit, anlaşılır ve dürüst olmak gerekirse piyasadaki en az heyecan verici yatırım stratejisidir.  Ancak, amacınız uyurken para kazanmaksa, gelir elde etme konusunda CD’lerden daha pasif bir başka yöntem yoktur. Bir mevduat sertifikası yatırımı yapmanız mükemmel bir düşük riskli yatırımdır.

CD’ler, bir çeşit vadeli hesaptır. Vade bitimine ulaşmadan fonlarınıza dokunamazsınız. Bu zaman dilimi aylarla başlayıp yıllara kadar uzanabilir.

Mevduat sertifikanızı Mevduat Sigorta Kurumu onaylı bir finans kurumundan temin edin ve en iyi faiz oranlarını aldığınızdan emin olun. Sertifikanızın vadesi ne kadar uzunsa, finans kurumunun size o kadar fazla faiz ödeyeceğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Paranızı Güvenli Bir Şekilde Her Yıl İkiye Katlamanın Yolu

 

8- Borsaya Yatırım Yapın

Halka açık hisse senetlerine veya tahvillere yatırım yapmak insanların uzun vadeli bir gelir-hatta servet- elde etmelerinin en temel yoludur. Veriler oldukça iyi olsa da, ortalama bir birikime sahip ortalama bir kişi ETF’ler(borsa yatırım fonları) ve düşük ücretli endeks fonları aracılığıyla pasif olarak para kazanabilir.

Bunu yapmanın iki yolu vardır:

1.Bir robo-danışman bulun ve tüm işi ona bırakın.

Yatırımlarınızı bir algoritmanın yönetmesine izin vermeniz, söz konusu yatırımlar olduğunda olabileceğiniz en pasif hali temsil eder. Bu oto-danışmanlar, risk tercihlerinizi belirlemenize ve arkanıza yaslanıp gelir akışınızı izlemenize olanak tanır. Üstelik bu hizmete ödeyeceğiniz ücret gerçek bir yatırım hesabı yöneticisine ödeyeceğinizden çok daha düşüktür.

Ülkemiz için robo-danışmanlığın bir hayli yeni bir konu olduğu söylenebilir. Bu alana ilişkin en önemli örnekler arasında AKıllıBES, Garanti Emeklilik’in Fon Koçu, Addvice, Zek.ai ve İnfina vardır. Global örneklerle kıyasladığımızda Türkiye’de de bu alana yönelik büyük bir potansiyel olduğunu söyleyebiliriz.

2. Çevrim içi bir aracı kurum ile çalışın ve istediğiniz temettü hisse senetlerini veya ETF’leri(borsa yatırım fonlarını) belirleyin.

Yüksek temettü hisselerinden oluşan bir portföy oluşturun ve banka yatırımlarından elde ettiğinizden çok daha yüksek bir yıllık faiz oranı üzerinden düzenli bir pasif gelir yaratın.

Üstelik yüksek temettü hisse senetleri de birer hisse senedi olduğu için, her daim sermaye değeri potansiyeline sahip olurlar. Bu şekilde, iki ayrı kaynaktan pasif gelir elde edebilirsiniz – temettüler ve sermaye kazançları.

Aracı kurumlardan herhangi birinde hesap açarak bu işlemi çok daha kolay ve ekonomik hale getirmeniz de mümkündür. Bugünlerde çoğu aracı şirket ticaret komisyonu talep etmez-bu da sizin için büyük bir tasarruf olacaktır.

Çevrim içi borsa aracı kurumları, yatırım yapmak istediğiniz ETF’leri (ve bireysel hisse senetlerini) seçmeniz konusunda çok daha esnek davranırlar. Dahası çevrim içi brokerlar, bireysel hisse senedi ve tahvil alım satımları konusunda düşük ücretler üzerinden oldukça iyi iş çıkarmaktadırlar.

Mutlaka okuyun: Acemiler İçin Borsada Para Kazanma Rehberi

 

9- Bir İşletmeye Yatırım Yapın.

Borsa size hitap etmiyor mu? O halde pasif gelir elde etmenin daha iyi bir yolunu sunalım; görebileceğiniz, anlayabileceğiniz ve zaman içinde büyümesini izleyebileceğiniz somut varlıklara yatırım yapmaya ne dersiniz?

Bunu gerçekleştirmenin en garanti yolu küçük işletmelere yatırım yapmaktır. Her girişimci özeldir ve doğru fikre sahip olan doğru kişi ile karşılaştığınızda ayağınıza kadar gelmiş bu fırsatı tereddüt etmeksizin değerlendirmelisiniz. Çünkü geleceğiniz- dolayısıyla kazanacağınız gelir de- bu kişilerin elindedir!

O halde geç olmadan gelecek vaat ettiğini düşündüğünüz girişimcilere büyümeleri için ihtiyaç duydukları fonu sağlayın.

Özel sektöre ilişkin çoğu yatırım “net varlık değeri yüksek” kişilere özgüymüş gibi görünür, ancak bir işletmeye yatırım yapmanın başka yolları da vardır. Etrafınızda bir miktar sermayeye, yardıma veya her ikisini birden ihtiyacı olan bir veya iki yerel işletme olması muhtemeldir. Söz konusu işletmenin nakit akışlarından payınızı almak şartıyla sosyal medya danışmanlığı veya operasyonel danışmanlık gibi hizmetler de sunabilirsiniz. Sermayeniz varsa ve belirli nitelikleri karşılıyorsanız, işletmenin belirli bir yüzdesini satın alabilirsiniz.

 

10- Stok Fotoğrafları Satın.

Fotoğrafçı mısınız? Yoksa fotoğraf çekmeyi hobi haline getirenlerden mi? Cevabınız ne olursa olsun, fotoğraf yeteneği ve tutkunuzu kullanmalısınız! Fotoğraflarınız üzerinden ek gelir elde etmek istiyorsanız, görsellerinizi stok fotoğraf olarak satmayı düşünebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu, Adobe Stock, Shutterstock, Alarmy vb. üçüncü taraf web sitelerinden yararlanmaktır.

Bu işi yapacak beceriye ya da kaynağa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, stok görsellerinizi kendi web siteniz üzerinden de satışa sunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

 

11- Müziğinizi Lisanslayın. 

Müzik tutkunuz mu var? Bu tutku canlı performanslar gerçekleştirmekten çok müzik üretmekle mi ilgili? Ya da canlı performansı da denediniz ancak yeterince gelir elde edemediniz mi? O halde yaptığınız müziği lisanslayıp satmayı deneyin.

Böylece size ait müziklerin herhangi bir projede kullanılması karşılığında bireylerin ve şirketlerin size ödeme yapmasını sağlamış olursunuz- müzik lisansı, müziğinizin kullanım hakkını elinizde tuttuğunuzu ifade eder. Yani süreç telif hakkı veya patent alma ile benzer bir mantıkta ilerler.

Müziğinizi lisanslamak suretiyle para kazanmak için şu yolları deneyebilirsiniz:

 • Müziğini tüm dünyaya duyuran bir YouTuber olun.
 • Videografiker-video ile öykü anlatan kişiler-olun ve düğün hikayeleri anlatın.
 • Bağımsız film müzikleri üretin.
 • Müziğinizi bağımsız film fragmanlarında kullanın.
 • Kurumsal videolarda yer alın.
 • Müziğinizin reklamlar için kullanılmasını sağlayın.

Mutlaka okuyun: Spotify ile Para Kazanmak İsteyenlere

 

12- Satabileceğiniz Bir Uygulama veya Ürün Yaratın.

Başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir beceri veya sunabileceğiniz etkileyici bir hizmet mi var? O halde bir uygulama oluşturabilir veya satılabilir nitelikte bir ürün yaratabilirsiniz. Örneğin, fitness tutkunu olup sağlam bir antrenman geçmişine sahipseniz, bir fitness uygulaması oluşturabilirsiniz.  Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, kitap benzeri fiziksel veya dijital bir ürün yazmak da aynı işi görecektir.

İkinci bir seçenek ise aklınızdaki uygulamayı sizin adınıza yaratacak birini bulmaktır, ancak bu iş sandığınızdan çok daha külfetli olabilir. Öğrenmeye istekli iseniz, uygulamanızı kendi başınıza veya hizmet takası yoluyla da yaratabilirsiniz. Bir uygulama veya ürün oluşturmak mükemmel bir pasif gelir kaynağı olacaktır.

Yarattığınız ufak çaplı ürünleri satmak da karlı bir girişim olabilir. Etsy vb. siteler, el yapımı,kişiye özel ve benzersiz pek çok ürünü satmanıza izin verir. Bu işe başlamak ise söz konusu siteye kaydolup kendi vitrininizi oluşturmak kadar basittir.

Yaratıcı projelerinizi hayata geçirmenize yardımcı olan Kickstarter, Indiegogo,Biayda  vb. kitlesel fonlama siteleri de mevcuttur. Bu siteler “Harika bir fikrim var, ancak fonum yok” diyenler içindir. Bir proje başlatmak veya mevcut projelere destek vermek için bu tarz sitelere üye olabilirsiniz. Bu platformlar size fikirlerinizi tüm dünyaya duyurmanın, ürününüz için bir talep olup olmadığını görmenin ve ardından finansman konusunda yardım almanın mükemmel bir yolunu sunacaktır- örneğin, Kickstarter 2009’daki lansmanından bu yana 18 milyon kişinin proje desteği bulmasını sağlamıştır.

Mutlaka okuyun: Uygulama Yaparak Para Kazanmak

 

13- Sosyal Medya Influencer’ı Olun.

Sosyal medyada gönderi paylaşarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? “Influencer”-etki insanı- adı verilen bu kişiler sosyal medya üzerinden çeşitli şekillerde para kazanırlar. Örneğin, üreteceğiniz gönderiler / içerikler için size sponsor olmayı kabul eden firmalarla çalışabilirsiniz-sponsorlu gönderilerden elde edeceğiniz kazanç, kaç takipçiniz olduğuna veya etkileşim oranlarınıza göre hesaplanır. Ayrıca, bağlı kuruluş/affiliate bağlantılarını paylaşarak, sponsorlu blog gönderileri yazarak veya bir influencer olarak etkinliklere ev sahipliği yaparak / etkinliklere katılarak da ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

Sosyal medya influencer’ı olarak para kazanmaya başlamak için sosyal medya hesabı oluşturmakla işe başlayın. Ardından sosyal medya hesaplarınızı, nişinizi ve çalışma örneklerinizi öne çıkaracak bir reklam ve tanıtım çalışması yapmaya odaklanın.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak

 

14- Aracınızı Kiralayın.

Tanımadığınız kişilere evinizin boş odasını kiralamak ya da tatile çıktığınızda bir yabancının evinde kalmak tuhaf geliyor olabilir. Ancak Airbnb ve diğer platformların ne denli kullanışlı olduğunu kanıtlamaları sayesinde paylaşım ekonomisi hizmetlerinin hiç de korkutucu olmadığını anlamış olduk!

Öyleyse sormamıza izin verin: Arabanızı kiralamak konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kiralık araba acenteleri (Enterprise, Avis, Budget, vb.) pahalı ve başa çıkamayacağınız gereksinimler talep eden şirketlerdir. Ancak, son zamanlarda ABD’de yaşayan Türk bir girişimci tarafından kurulan Turo adlı bir şirket, tıpkı Airbnb’nin otelcilik sektörüne damgasını vurması gibi oto kiralama sektörünü altüst ediyor. Çoğu insan artık arabalarını yabancılara ödünç vererek para kazanıyorlar.

Turo uygulaması henüz Türkiye’de aktif değil ancak, çok yakında faaliyete geçmesi bekleniyor. Şimdilik diğer alternatifleri kullanabilirsiniz.

 

15- Ağ Pazarlamasından(Network Marketing) Yararlanın.

Ağ pazarlaması, bağımsız yüklenicilerin bir şirkete ait ürünleri sattıkları iş modelidir. Daha sonra sattıkları bu ürünler üzerinden komisyon kazanırlar. Bu iş modeli bireylerin kendi işlerinin patronu olmalarına, kendi çalışma saatlerini belirlemelerine ve esnekliğe sahip olmalarına izin vermesi bakımından bir hayli rağbet görmektedir.

Piyasada pek çok ağ pazarlama şirketi mevcuttur. Ağ pazarlaması yoluyla para kazanmanın birkaç farklı yolu vardır. Ağ ortaklığı kurduğunuz şirkete ait ürünlerini başkalarıyla paylaşarak kar elde edebilir, ürünleri bizzat kullanabilir veya kullanacak kişileri bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Network Marketing ile Para Kazanmak

 

16- Amazon Üzerinden Dropshipping Yapın.

Dropshipping, yani stoksuz e-ticaret, perakendecinin malları stokta tutmadığı, bunun yerine müşterisinin siparişlerini ve sevkiyat ayrıntılarını üreticiye, başka bir perakendeciye veya ürünleri doğrudan müşteriye gönderecek toptancıya aktardığı bir tedarik zinciri yöntemidir.

Amazon üzerinden dropshipping yapmak isteyen satıcılar doğrudan bir toptancı ile çalışır ve satacağı ürünleri indirimli olarak satın alırlar. Karı oluşturacak olan şey ise ürünün başlangıç maliyeti ile satış fiyatı arasındaki farktır.

Sizler de kendi Amazon mağazanızı kurabilir ve 24 saat içinde siparişleri kabul etmeye hazır olabilirsiniz! Ancak, tıpkı e-ticaret kısmında da bahsettiğimiz gibi hangi ürünlerin satışının yapılacağını seçmek konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız önemlidir. Yüksek talep gören ve rekabet oranı düşük bir ürün bulup işe onunla başlamalısınız.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere

 

17- Video Üretin

Yayınladığınız bir videodan ömür boyu para kazanmak istemez misiniz?

YouTube, kullanıcılarına gelir imkanı sunan başarılı bir platformdur. Bir YouTube kanalına sahip olduğunuzda, sponsorlu videolardan tutun da reklam gelirlerine kadar farklı pek çok yöntem üzerinden süreklilik arz eden bir gelir akışı elde edebilirsiniz.

Kulağa ne kadar güzel gelse de bu iş için başlangıçta ciddi emek sarfetmeniz gerekebilir. Bir youtube kanalı açarak işe başlayabilir ve bu kanalda ilginizi çeken ve iyi olduğunuz alanlarda videolar yayınlayabilirsiniz.

Başarılı bir YouTube kanalı oluşturmanın sırrı ise içeriklerinizi uzun soluklu ve tutarlı bir program dahilinde yaratmaktır. Evet, yanlış duymadınız. Yapmanız gereken en önemli şey budur. Sabırlı olur, programınıza bağlı kalırsanız, ödülünüzü de çok geçmeden alırsınız.

Hali hazırda bir YouTube kanalınız var mı?

O halde video içeriklerinden nasıl para kazanılacağına ilişkin benzersiz fikirlere yer verdiğimiz  makalelerimize göz atmayı ihmal etmeyin.

Mutlaka okuyun: Youtube ile Pasif Gelir Oluşturmak

 

18- Otomat

%100 pasif gelir elde etme yöntemi olmasa da otomat işini de değerlendirmenizi öneririz. Otomat makineleri sayesinde küçük bir yatırımla ve biraz araştırmayla güzel paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Otomat İşine Girmek İsteyenlere

 

Pasif Gelir Elde Etmek İçin En Sık Kullanılan Yol

Büyük pasif gelir kaynağı oluşturmanın en yaygın yolunun, bir işte çalışmak ve düzenli olarak pasif gelir elde eden varlıklara yatırım yapmak olduğu görülmektedir.

Örneğin önceki örneğimizdeki doktor ya da avukat, gelirini, büyüyen bir şirketin hisselerini satın almak için kullanabilirdi.

Mutlaka okuyun: Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

 

Vergiler ve Pasif Gelir

Pasif gelir elde etmenin önemli bir avantajı, genellikle aktif gelirden daha olumlu vergilendirilmesidir. Bu haksızlık gibi görünebilir ancak durumun böyle olmasının arkasındaki fikir düşük vergi oranlarının insanlara ekonomiyi büyütecek ve iş olanakları yaratacak varlıklara yatırım yapmaya teşvik etmesidir.

 

Son Söz

İster yatırım yapacak milyonlarca liranız olsun, isterseniz de sahip olduğunuz tek şey bolca boş zaman veya bir yaratıcılık kıvılcımından ibaret olsun fark etmez. Pasif gelir herkes gibi sizin de işinize yarayabilir.

Yukarıda yazılan pasif gelir kaynaklarının hepsinin ortak bir noktası var. Ne mi? Hepsi biraz da olsa çaba gerektiriyor. Aynen öyle. Eğer uğrunda çaba göstermezseniz asla istediğiniz yaşam tarzına ulaşamayacaksınız.

Başlamak için biraz para ve çokça cesaret gerektirseler de, bu listede yer alan pasif gelir yaratma fikirleri işe koyulduktan çok sonra dahi size para kazandırmaya devam edecektir.

Öyleyse cesaretinizi toplayın, ne üzerine çalışacağınıza karar verin; finansal hedeflerinizi belirleyin ve girişiminiz için ne kadar zaman, çaba ve para harcayacağınızı belirleyin.

Yatırım yapmayı, bir iş satın almayı, dış kaynak kullanmayı veya günlük rutininiz karşılığında para kazanmayı seçebilir, pasif gelirle zenginleşebilirsiniz.

O halde durmayın, listedeki fikirlerden birini seçip zenginlik tohumlarını hemen bugün ekmeye başlayın.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, minimum çaba gerektiren ve otomatik olarak elde edilen geliri ifade eder.

Pasif Gelir Örnekleri Nelerdir?

Kira gelirleri, faiz, hisse senedi ve temettü gelirleri, kitap, şarkı ve video gibi telif hakkı bulunan ürünlerden elde edilen gelirler, blog ya da internet sitesinden elde edilen gelirler vb.

Neden Pasif Gelir Oluşturmalısınız?

Pasif gelir elde ettiğinizde para kazanmak için çalışmak zorunda kalmazsınız. Böylece hayatınızı kendi istekleriniz doğrultusunda özgürce yaşayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Uyuyarak Pasif Gelir Elde Etme Yolları
Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.