Geleceğin güneş enerjili ve çevre dostu tuvaleti!

Caltech’in tuvaleti, atık suyu geri dönüştürmek için güneş enerjisiyle çalışan elektrokimyasal bir reaktör kullanıyor ve bir problem ortaya çıktığında işletmecileri bir mobil uygulama aracılığıyla otomatik olarak uyarıyor.

Gelişen dünyada dört buçuk milyon insanın hâlâ yeterli sıhhi tesisata erişimi yok ve bu her yıl milyonlarca ölüme ve ölümcül hastalıkların yayılmasına katkıda bulunuyor. Fakat şimdi Caltech tarafından üretilen güneş enerjisiyle çalışan bu tuvalet bu soruna bir çözüm getirebilir. Bu tuvalet, “Tuvaleti Yeniden İcat Et” isimli yarışmada Gates kuruluşundan 100 bin dolarlık fon kazandığı 2012 yılından beri geliştiriliyor ve son zamanlarda da Vodafone’un Kablosuz Yenilik Projesi’nde 300 bin dolarlık ödül kazandı.

Geleceğin tuvaleti olarak gösterilen tuvaletin atık suyun tekrar kullanımını sağlayan bir arıtma sistemi bulunuyor ve bunun için de gerekli olan enerjiyi güneşten sağlıyor. Tuvaletin ayrıca basit bir bakım sistemi var. Tuvalet, kısımlarının durumunu gözlemleyen sensörlerle donatılmış. Mobil bir bakım uygulamasına bağlı olan bu sensörler; suyun temizliğini, basıncını, gerilimini ve sızıntıları takip ediyor ve sorunun fotoğrafını otomatik olarak göndererek tuvalet sahibini uyarıyor. Herhangi bir sorun, bakım sistemindeki yönlendirici fotoğraf ve videolar sayesinde özel bir eğitimi ya da bilgisi olmayan kişiler tarafından bile çözülebiliyor.

Geleceğin tuvaleti hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir