Gelinlik Mağazası Açmak İçin Gerekenler

Gelinlik mağazaları düğünlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Gelinlik mağazasına gelenler sadece gelinlik almak için değil fazlası için gelirler. Başarılı bir gelinlik mağazası diğer hizmetleri sunma konusunda da büyük rol oynar. Bu nedenle gelinlik mağazanızı açarken piyasada rekabet edebilmek için işletme ruhsatından, mağaza yerinden ve gelinliklerden fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

 

İş planı ve sermaye

Gelinlik mağazası açmak için paraya ihtiyacınız olacaktır. Para olmadan mağazanızın yerini garanti altına alamazsınız, reklam veremezsiniz ya da mallarınızı temin edemezsiniz. Kısacası bir işletmeniz olmaz. İnsanlar farklı yollardan finansman sağlar. Bazı insanların kendi tasarruf hesapları vardır ve başlangıcı kendi kaynaklarından sağlarlar. Bazıları da yatırımcılardan yardım alırlar. Bir avukat tutarak işletmenizi bu yatırımcılarla nasıl paylaşacağınız konusunda çözüm yolları arayın. Başlangıç finansmanında bankalardan kredi almak başvurulan en yaygın yoldur. Açmak istediğiniz gelin mağazanızın büyüklüğüne göre başlangıç finansmanınız değişecektir. İşletmeniz için krediye başvurmadan önce bir iş planı hazırlamanız gerekir. İş planınızda sadece işletme yönetim planları değil aynı zamanda maliyet dökümleri de yer almalıdır.

En karlı iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar!

Mağazanın yeri ve dekorasyon

Finansman işini çözdükten sonra işletmeniz için bir yer bulmanız gerekir. Gelinlik mağazanız için yer ararken trafiğin yoğun olduğu ve mağaza görünürlüğünüzün en mükemmel olacağı yeri seçmelisiniz. Düğün pastaları hazırlayan bir pastane veya davetiyeler hazırlayan bir baskı dükkânı gibi gelinlerin ihtiyaç duyabileceği diğer işletmelere yakın bir yer bulmanız sizin için daha iyi olacaktır. Öbür işletmelerle birlikte çalışarak müşterilere düğün paketleri sunabilirsiniz. Gelinlik giydirilmiş mankenleri sergileyebileceğiniz büyüklükte bir mağazanız olması gerekir. Aydınlatmaların, aynaların ve giyinme kabinlerinin olması gerekir. Müşterilerin oturabilmeleri için sandalyelere, kıyafetleri sergilemek için askılara, yazar kasaya ve bilgisayara da ihtiyacınız olacaktır. Kalemler, kâğıtlar ve şerit metrelerde elinizin altında bulunması gereken diğer parçalardır. Tabi ki gelinlikler üzerinde değişiklikler yapacak bir terziye de ihtiyacınız olacaktır.

 

Satışa sunulacaklar

Envanteriniz mağazanızda sunmak istediğiniz ürünlere göre şekillenecektir. Gelinlikler ve nedimelerin ( gelinlere eşlik eden bayanlar) kıyafetleri en önemli olanlardır. Bazı gelinlik mağazaları smokin kiralama hizmeti de vererek müşterilerine kolaylık sağlarlar. Fotoğraf albümleri, giydirmeler ve çiçek aranjmanları gibi hizmetlerde sunmak isteyebilirsiniz. Hangi ürünleri tasfiye etmeniz ve hangi hizmetleri sunmanız gerektiği konusunda müşterilerinizin önerilerini dinlemeniz işletmenizin büyüme aşamasında sizin için faydalı olacaktır.

 

Promosyon ve reklam

Tanıtım için planlama yapmanız gerekir. Gelin dergilerine, gazetelere ve internetteki konuyla ilgili kilit yerlere reklam verin. İşletmenizin etrafında olan düğün hizmetleriyle alakalı diğer işletmelerle bağlantı kurarak size destek vermelerini sağlayabilirsiniz. Fotoğrafçılar, düğün pastacıları ve cateringcilerle kartvizitlerinizi değiş tokuş edin. Bu sayede iki tarafta birbirine promosyon konusunda yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir