Spa Merkezi Açmak İsteyenlere

Bir spa merkezi açmak büyük bir girişimdir. Eğer bu girişiminizde başarılı olmak istiyorsanız iş beceriniz ve aynı zamanda spa sektöründe deneyiminiz olmalıdır. Mücadeleye hazır olduğunuzda spanızı açmadan ve hizmetlerinizi sunmaya başlamadan önce birkaç aya ihtiyacınız olacaktır.

 

Nasıl Açılır?

Rekabeti gözden geçirin. Diğer spa işletmelerinin neler sunduklarını ve hangi fiyat politikalarını uyguladıklarını bilmeniz gerekir. Araştırmanızı yaparken diğer işletmelerin masaj veya spa hizmetlerinden yararlanın.

Hangi hizmetleri sunmak istediğinize karar verin. Sonuçta bunlar sunmak istediklerinizin ilk taslağı olacak ama spanız için ne kadarlık bir alana ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Örneğin manikür ve pedikür, masaj hizmetleri, cilt bakımları, saç şekillendirme, spreyle vücut bronzlaştırma, vücut bakımı ve soda banyosu hizmetleri sunmak isteyebilirsiniz. Sunacağınız bazı hizmetler tesisat ve elektrik işlerinizi etkiyebilir bu nedenle bu tür durumlara dikkat edin. Ayrıca her oda için ne kadarlık bir alana ihtiyacınız olduğunu anlamak için araştırma yapın.

Spa merkeziniz için bir uygun bir yer bulun. Diğer spalardan uzak mesafede fakat şehrin varlıklı veya üst kalite sakinlerinin yaşadığı bir bölgede yer bulmanız gerekir. En azından hizmetlerinizden yararlanacak olan insanların kolay ulaşabileceği bir yer bulmalısınız. Kendi salonunuzu inşa etmek isteyebilirsiniz, mevcut bir salonu yenileyebilirsiniz veya amacınıza göre hazırlanmış bir bina bulmaya çalışabilirsiniz.

Spa merkeziniz için kira sözleşmesi imzalayın veya bir salon alın. Eğer yapısal değişiklikler yapacaksanız mimar hizmetlerinden yararlanmanız gerekecektir. Eğer inşaat veya tamiratlar yapmayacaksanız dekorasyona başlayın ve tedavi odalarınızı nasıl düzenleyeceğiniz konusunda planlama yapın.

Çalışanlarınızı işe alın. Terapi odalarınızın sayısına ve çalışma saatlerinize bağlı olarak kararınızı verin. İlgili resmi kurumların spa personeli çalıştırmayla ilgili belli kuralları olabilir. Bu kurallara uyduğunuzdan emin olun.

Terapi odalarınız ve karşılama bölümünüz için ekipmanlarınızı alın.  Ne sunacağınıza bağlı olarak alacağınız ekipmanlar değişecektir. Karşılama masası, planlama yazılımı olan bilgisayar sistemi, ürün rafları, saç şekillendirme bölümleri ve aletleri, masaj masaları, pedikür sandalyeleri, manikür masaları, yüz bakımı ekipmanları ve her oda için tekstil ürünleri ( çarşaflar, havlular vb. ) bu ekipmanlardan bazılarıdır. Aynı zamanda spanızın her tarafında rahatlatıcı müzik yayını yapmanız gerekmektedir.

Spa terapilerinizle ilgili son dokunuşları hizmetlerinize ekleyin. Bütün terapilerin isimlerini bilmelisiniz ve fiyatlarınızı ayarlamalısınız.

Eğer inşaat esnasında gerekli olan su ve kanalizasyon, elektrik, gaz, çöp hizmetleri, telefon ve internet gibi yardımcı uygulamalarınızı açtırmadıysanız ilgili yerlere başvurarak açtırın.

Spa merkezinizi pazarlamasını yapın. Dışarıya tabelanızı asın, bir web sayfası kurun, reklam verin, basın bültenleri gönderin, röportajlar yapın ve eli ilanları dağıtın. Bütçeniz müsait olduğu sürece pazarlama ve reklam faaliyetlerinizi gerçekleştirin.

Büyük bir açılış planlayın. Misafirlerinize mini terapiler sunabilir, hizmetlerinizi açıklayabilir, hafif yiyecekler hazırlayabilir ve spa hizmetlerinizle onların yaşamlarına katabileceğiniz değerli uygulamalarınız hakkında konuşabilirsiniz. Açılış esnasında randevu alan müşterilerinize indirimler uygulayın.

 

İpuçları

Eğer gerekliyse kredi alın. Kendi spanızı inşa edeceksiniz veya değişiklikler yapacaksanız finansman sağlamanız gerekebilir.

Spa merkezinizi ana şemasını dikkatlice planlayın. Her şey hazır olduktan sonra değişiklik yapmak zor olur.

 

Spa Merkezi Açmanın Maliyeti

Maliyet; işletmenizi nerede açacağınıza, sunacağınız hizmetlere vb. birçok faktöre göre değişmektedir. Ortalama 25.000 TL’den başlayarak 500.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eğer açmak istediğiniz spa merkezi ile ilgili bize ayrıntılı bilgi verirseniz uzmanlarımız sizin için sağlıklı bir maliyet hesaplaması yapacaklardır. Bunun için yazımıza yorum bırakmanız yeterli.

Kendi işini kurmak isteyip “ne iş yapsam” diyenler için birbirinden güzel iş kurma fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir