Gelirinizi Artırmak için Benimseyebileceğiniz 8 Yöntem

“Para her şey değildir ama en az oksijen kadar gerekli olduğu da unutulmamalıdır.” Zenginlik, gelir ve para kazanma konuları sık sık tartışılıyor. Toplumumuz açgözlü veya paragöz olarak damgalanmaktan korkuyor ama paranın özgürlüğün çok önemli bir parçası olduğunun anlaşılması da çok önemli. Ben şahsen, bir insanın hiçbir şeyinin olmamasının, bir sonraki faturayı ödeyememesinin ve umutsuzluğa kapılmasının ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Ayrıca  büyük bir gelir elde etmenin ve faturaları ödeme konusunda endişelenmemenin nasıl olduğunu da biliyorum. Paranızın olması çok keyifli ve doyurucu bir histir ama en önemlisi ise para size seçenekler sunar.

Daha önce, etrafınızdakilerin aşağıdakilerden birini söylediğini duydunuz mu?

“Para tüm kötülüklerin anasıdır.”

“Zengin insanlar açgözlüdür.”

“Para seni mutlu etmeyecektir.”

“O insanlardan biri olmak istemezsin.”

“Paraya ihtiyacım yok.”

Genellikle parayı önemsemediğini söyleyen kişiler zaten parasız olanlardır. Niçin zengin olmuyorsunuz? Niçin bir milyoner olmuyorsunuz? Niçin mümkün olduğunca çok para kazanmaya odaklanmıyorsunuz? Girişimciler olarak, gelirinizi yükseltmek için hedeflerinizin olduğunu biliyorum. Hepimizin bir gün içerisinde 24 saati bulunuyor, bu yüzden maddi açıdan başarılı olan kişiler mutlaka farklı bir şey yapıyor olmalılar, değil mi? Belki de para ve nasıl para kazanıldığı hakkında daha iyi bir bakış açıları vardır?

Gelirinizi arttırmak için hemen şimdi kullanmaya başlayabileceğini 8 çok taktiksel ve basit ipucunu sizlerle paylaşıyoruz:

 

1- Yaptığınız şeyi yapmayı bırakın.

“Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve her seferinde farklı bir sonuç elde etmeyi beklemektir” sözünü hepimiz duymuşuzdur. Eğer memnun değilseniz yapmanız gereken ilk şey, bu zamana kadar yapmış olduğunuz şeyi yapmayı bırakmaktır çünkü yaptığınız şey sizi memnun etmiyor ve yaşadığınız gerçekliğin ta kendisidir.

Hayat ile ilgili güzel olan şey ise tek bir gece içerisinde hikâyenizi ve hedeflerinizi tamamen değiştirme fırsatınızın olmasıdır. Geçmişte almış olduğunuz kararlar ne olursa, olsun doğru kararı vermek için her zaman bir karar kadar uzaktasınızdır.

 

2- Paranın sizi tanımlamasına izin vermeyin.

Sizin kendi değerinizin, maddi durumunuzla hiçbir ilgisi yoktur. Banka hesabınız ister ekside olsun, ister hesabınızda 5 milyon dolar olsun kendinize olan güveninizden asla feragat etmemeniz gerekiyor. Stresli olduğunuz zamanlarda kendinize olan güveninizi arttırmak için ne yapmanız gerekiyor ise bu durumdan kurtulmak için onu yapabilirsiniz.

Zengin olmak zihninizin bir ürünüdür ama aynı şekilde yoksul olmak da aynı şekilde zihnin ürünüdür. Siz, sizi tanımlayan şeylerden oluşursunuz, sahip olduğunuz varlıklardan değil.

 

3- Kazancınıza öncelik vermeye başlayın.

Haftalık çalışma programınızı oluşturmaya başladığınızda size gelir getiren aktivitelerle başladığınızdan emin olun. Programınızda en az %20’lik bir dilimi gelirleriniz için ayırın. Bunların neler olduğunu bulun. Gerçekten gelir elde etmek için yapmanız gereken şeyler hakkında düşünün. Şimdi bunları tutarlı bir biçimde programınıza dâhil edin ve gelir elde etmek için bu faaliyetleri garanti altına alın.

Sürekli olarak kendinize yaptığınız şeylerin karlı olup, olmadığını sorun. Yapmanız gerekenler ile bir şeyi yaparken neler hissettiğiniz üzerine odaklanın. Hayata geçireceğiniz işlerin size gelir sağlayacağını asla unutmayın.

 

4- Zamanınıza daha fazla değer katmaya başlayın.

Zaman paradan çok daha önemlidir. Her zaman para kazanabilirsiniz ama hiçbir zaman biraz daha fazla zaman elde edemezsiniz. Aynı zaman dilimi içerisinde iki kat daha değerli olmak ve iki kat daha fazla para kazanabilmek mümkündür. Akıllıca kullanılmış bir zamandan daha değerli hiçbir şey yoktur. Hepimiz 24 saate sahibiz ve bu sürede yapacağınız şeyler her şeyi belirleyen olgulardır.

 

5- Hayır demeyi öğrenin.

Steve Jobs bir seferinde, “Apple’ı bu kadar başarılı kılan “hayır” diyebilmesiydi” demişti.

Eğer kendinizi çok hırpalıyorsanız ve birçok şeyi yapmak için elinizi taşın altına koyuyorsanız “hayır” sözcüğü hayatınızı değiştirecektir. Size bir gelir sağlamayan her şeye, kendinizi emin ve güvende hissedebileceğiniz bir gelir elde edene kadar “hayır” deyin. Kendinizi, kendinize adayın ve size gelir kazandıracak, sizi rahatlatacak faaliyetlere odaklanın.

 

6- Yakınlık güçtür.

Birçok parasız insan diğer parasız insanlarla takılırlar ve genellikle hep birlikte parasız olarak kalırlar. Arkadaş grubunuzu, hayatı sizden daha yüksek bir düzeyde yaşayan diğer insanlara ulaşıp, değerlendirin.

Bu insanları bulun çünkü zamanla beraber fazla vakit geçirdiğiniz insanlar gibi olursunuz. Onların inanç sistemleri, nasıl kendileri gibi oldukları ve tutumları bulaşıcıdır. Ya kendinizi bulunduğunuz durumdan sorumlu tutanlarla çevrelemeye devam edin ya da kendinizi bu zor durumdan kurtarın. Seçiminizi akıllıca yapın.

 

7- Mazeretlerinizi azaltın.

Mazeretleriniz çoğaldıkça banka hesabınızdakiler de azalmaya başlayacaktır. En iyi mazeret üreticiler en küçük banka hesaplarına sahip olan kişilerdir. Yaratıcı mazeretler bulmak için harcayacağınız enerji ve zamanı hayatınızı daha iyi bir hale getirmek için çözümler bulmada kullanabilirsiniz. Mazeret bir hastalıktır ve devamlı olarak mazeret bulan kişiler para sorunları yaşamaya hep devam edecektir.

 

8- Odağınızı kurban olmaktan lider olmaya kaydırın.

Ekonomiyi, geçmişinizi, patronunuzu veya çalıştığınız şirketi suçlamayı bırakın. Daha fazla ücret talep edin, işlerinizi değiştirin, daha değerli olun. Bir arkadaşım “Hayatınızdaki her şey için sorumluluğu üstünüze almaya başladığınız an, hayatınızdaki her şeyi değiştirebileceğiniz andır” derdi.

Sıradan bir gelir ile olağanüstü bir gelir arasındaki fark hızlı uygulamadır. Gelirinizi arttırmaya başlamak için ne kadar hızlı davranacaksınız? Eğer bu ipuçlarını ciddiye alırsanız ve gerçekten isterseniz önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir gelir patlaması yaşıyor olacağınızın garantisini verebilirim.

 

İlginizi çekebilir

Pasif Gelir Kaynakları ile Çalışmadan Para Kazanın!
Daha çok para kazanmak için ne yapmalı?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir