Gıda yetiştirmek için idrar toplayan kamu pisuvarları

Hollanda’daki Waternet kamu hizmetleri şirketi, Amsterdam’da kentin kentsel çatı bahçeleri için gübree dönüştürme amacıyla bazı bölgelere idrar toplayıcı pisuvarlar yerleştirdi.

Bir şehirde günlük çıkan idrar miktarı ne kadardır? Oldukça fazla. O kadar fazla ki Hollanda’daki Waternet kamu hizmetleri şirketi, Amsterdam’da kentin kentsel çatı bahçeleri için gübreye dönüştürme amacıyla bazı bölgelere idrar toplayıcı pisuvarlar yerleştirdi.

Bu ilginç fikir idrarın gübre için önemli bir madde olan fosfor içerdiği gerçeğinden çıkmış. Fosfor tükenme ihtimaliyle karşı karşıya ve maalesef yenilenebilir olmayan bir kaynak. Fosfor kristalize olduğu ve boruları tıkadığı için, idrar Waternet gibi şirketler için sorunlara yol açmakta. Bu her iki soruna da bir çözüm olarak, şirket Amsterdam’daki bir parka kamu pisuvarlarını yerleştirmiş. Geleneksel tuvaletlerde olduğu gibi kanalizasyon boruları ile atık suları uzaklaştırmak yerine, idrar toplanıyor ve fosforun filtrelenip struvit gübreye dönüştürüldüğü bir geri kazanım tesisine gönderiliyor. Bu kampanya aynı zamanda tarım sektöründe insan atıklarının çiftliklerde kullanılmasını sağlayan yeni Hollanda yasaları ile de örtüşüyor. Waternet gübresi şehre geri verilmek için kullanılacak ve bundan kentsel çatı çiftlikleri yararlanacak.

Garip bir girişim projesi gibi görünse de ekolojik sebeplerle kamusal idrarı toplamak için başlatılan ilk kampanya değil. Brezilya’da Xixi Elétrico girişim projesi de karnaval hoparlörlerine elektrik sağlayan dinamoları kontrol etmek için idrarların akışından elde edilen enerjiyi kullanmıştı. Genellikle atık olarak kabul edilen bir maddenin daha yararlı olabileceği başka yollar var mıdır?

Siz değerli okuyucularımız için tüm dünyadan en ilginç iş fikirlerini ve benzersiz girişimcilik projelerini araştırmaya devam edeceğiz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir