Girişimciler İçin Okulda Öğretilmeyen 3 Altın Kural

Ünlü yaşam koçu ve girişimci Tony Robbins’in ismi geçtiğinde bazı kişiler gözlerini deviriyor. Ancak geçenlerde onun bir konferansına katıldım ve Tony Robbins’in neden bu kadar popüler olduğunu anladım. Zira bu konferansta Robbins’ten çok şey öğrendim. Tony Robbins’in toplam değeri 5 milyar dolar olan 30 tane şirketi var.

Robbins üniversite mezunu değil. İlk bir milyon dolarını henüz 24 yaşında kazanan ünlü yaşam koçu; Donald Trump, Barack Obama, Bill Clinton gibi ABD başkanlarına danışmanlık yapmış durumda. Ayrıca Oprah Winfrey’in de danışmanlarından biri.

Peki bu kadar başarıyı nasıl elde etti? Tony Robbins’i bu kadar değerli kılan şey ne?

Tony Robbins iş dünyasının tüm yönlerini derinlemesine kavramış biri. Tony Robbins’i birkaç saat dinlemek, 4 yıl işletme-iktisat okumaktan daha faydalı oldu benim için diyebilirim.

Şimdi Tony Robbins’ten öğrenebileceğimiz 3 önemli konuyu açıklamak istiyorum.

 

Mutfaktan Yetişmeye Çalışın

Eğer kendi işinizi kurup büyütmek istiyorsanız; iş deneyimine çok önem vermeniz gerekir. Üniversite eğitimi teori ağırlıklıdır. Ancak staj ve iş deneyimi size iş hayatının pratik yönünü görme fırsatı bakar. Başarılı olmak için teori kadar pratiğe de ihtiyaç vardır. Hatta bazı durumlarda pratik, teoriden daha çok şey öğretir. Mektepli ve alaylı terimlerine bu konuda dikkat etmek gerekir.

Business anlamındaki sözlükte şöyle tanımlanır: “Bir kişinin ya da şirketin ticaret, üretim ve hizmet sektörlerinde kar amaçlı faaliyet göstermesi.”

Araştırmalar öğrencilerin okulda başarısız olması kadar okulların da öğrencileri başarısız kıldığına dair bazı göstergeler sunmaktadır. Eğer iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız insanları anlamalı, onların isteklerini iyi tahlil etmeli ve onların satın almaya değer buldukları ürün ve hizmetler sunmalısınız. Kısaca işin mutfağından yetişmek, sadece kitap okumaktan katbekat daha değerli olabilir.

Tony Robbins’in yaptığı da tam olarak budur.

Mutlaka okuyun: Sıfırdan Başlayıp Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

 

Neye Odaklanacağınıza Karar Verin

İş hayatının temel kurallarından bir odaklanmadır. Tony Robbins, bir insanın odaklandığı şeyi zamanla gelişip büyüyeceğini ifade ediyor. Bu noktada bir şirketin başarılı olduğu alanlara odaklanmak daha mantıklı olacaktır. Yani büyüteçi olumsuzluklara doğru tutarsanız yol boyunca bu olumsuzluklar daha da büyüyecektir.

İş hayatında başarılı olmak için size en çok fayda getirecek konulara odaklanmalı ve iyi yaptığınız işlerde “bir numara” olmaya çalışmalısınız. Bu yaklaşım hem kendi şirketiniz hem de personel olarak çalıştığınız şirket için geçerlidir.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatınızdaki Sihirli Değnek: 80/20 Kuralı

 

Kendinize Yalan Söylemeyi Bırakın

Dürüstlük bir girişimcinin sahip olabileceği en güzel alışkanlardan biridir. Araştırmalar, dürüstlüğün bedensel ve zihinsel sağlığa iyi geldiğini; insan ilişkilerini geliştirdiğini göstermektedir. Özellikle iş hayatında dürüstlük olmazsa olmazdır. Robbins’e göre kişinin kendisine karşı dürüst olmak, başarının temel etmenlerinden biridir. Kendinize karşı gerçekçi olmanız gelişme potansiyelinizi kullanabilmeniz açısından kritik öneme sahiptir. Özetle, ne kendinize ne de başkalarına yalan söyleyerek başarıya ulaşmanız mümkün değildir.

Peki bir insan kendine karşı nasıl dürüst olabilir?

30 dakika boyunca bir koltuğa uzanın ve gevşemeye çalışın. Şu anki iş hayatınızı düşünün. Personel, şirket altyapısı, müşteriler, satışlar, gelir-gider tablosu, gelecek planları… Bu gibi şeyleri düşünün. Her bir kategori için kendinize şu soruları sorun.

  • “Bu kategoride ne durumdayız?”
  • “Nerede olmak istiyorum?”
  • “Gerçekten elimden gelenin en iyisini yapabiliyor muyum?”
  • “Hangi alanlarda gelişmeye ihtiyacım var?”

Bu sorulara dürüst cevaplar verdiğiniz zaman yeni kapılar ve yeni stratejiler ortaya çıkacaktır.

Mutlaka okuyun: Kendinize yalan söylemeyi nasıl bırakabilirsiniz?

 

Gerektiğinde Ekstra Çaba Sarf Etmeyi Bilin

İlk 3 maddeyi anladıysanız şimdi sıranın eyleme geçmeye geldiğini de fark etmişsinizdir. Daha çok eyleme girerek daha çok deneyim kazanırsınız. Tony Robbins iş hayatında başarı elde etmenin aksiyondan geçtiğini ifade etmekte. Hatta Robbins, bu konuda şöyle bir örnek veriyor:

Anne babaların çocuklarıyla bilgisayar oyunu oynadıklarını düşünün. Çocuk, bilgisayar karşı oynamak yerine kendi anne babasıyla oyun oynadıkça daha çok deneyim kazanır. Bu deneyim ise çocuğa oyunda bir sonraki hamleyi tahmin etme becerisi kazandırır. Böyle bir durum çocuğun oyunda uzmanlaşmasını ve becerilerini daha da geliştirmesini sağlar.

Bu bakımdan anne babalar şöyle bir yöntem uygulamalıdır: Çocuklarıyla oyun oynamalılar (deneyim kazanmak), çocuğun oyunda daha iyi olduğunu fark etmeliler (kendine karşı dürüst olmak) ve oyunu daha iyi oynayabilmek için her gün 30 dakikalarını ayırmalılar (gerektiğinde ekstra çaba sarf etmek).

Mutlaka okuyun: Asla Pes Etmemeniz İçin 20 Neden

 

Sonuç olarak…

Üniversite akademik başarı için harika bir opsiyondur, bunu kimse reddedemez. Ancak başarılı olmak için üniversite eğitimi tek alternatif değildir. İş hayatında başarılı olmak için üniversiteye gitmek gerekmez. İş hayatında başarılı olan birçok insanın üniversite diploması olmadığını unutmayın.  The Office dizisine Michael Scott’un dediği gibi “İş demek insan demektir.” Başarılı insanların tekniklerini incelemeli, onların eylemlerini analiz etmelisiniz…

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir