Go-Kart Pisti Açmak

Eğlence sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilerimiz için birbirinden kazançlı ve cazip iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz. Son yılların büyük atak yapan işlerden biri de go kart pisti açmaktır.

Go-kart pistleri insanların eğlenmesini sağlayan etkinlik alanlarıdır. Go-kart pisti açma maliyetleri alanın büyüklüğü, pist sayısı ve araç sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak değişir. Daha önceden var olan bir go-kart pistini almanız masraflarınızı azaltacaktır. Pistinizi inşa etmeden veya ilk müşteriye hizmet vermeden önce yerine getirmeniz gereken bazı görevler vardır.

 

Go-Kart pisti nasıl açılır?

1 – Go-kart pistiniz için yer bulun. Açacağınız go-kart pistinin hedef kitlesi kimler olacak karar verin. Belirlediğiniz hedef kitlenin demografik özelliklerine uygun bir yer bulmaya çalışın. Örneğin aileleri hedeflemeyi düşünüyorsanız evlerin yoğun olduğu yerlere bakın. Pist, araçlar, yiyecek-içecek yeri ve park alanı için yeterli büyüklükte bir yer bulmanız gerekir. İlerleyen zamanlarda ikinci bir pist eklemeyi de düşünebilirsiniz.

2 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. TOSFED’den pist uygunluk belgesi alın. Uygunluk belgeleri geçerliliğini bir sene korur. Pistte değişiklikler yaparsanız belgenizi yenilemeniz gerekir. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. İlgili yönetmelikler doğrultusunda güvenlik önlemlerinizi aldığınızdan emin olun.

3 – Pistinizi tasarlayın ve inşa edin. Pistin planını düzenlerken araçların A noktasından B noktasına nasıl gideceğini, pistte aynı anda kaç tane aracın olabileceğini ve pistte kaç tane şerit olacağını belirleyin. Bazı pistler de seviyeler vardır bazılarında yoktur. Arazi planı pistte neler yapabileceğinizi ve neler yapamayacağınızı size gösterecektir. Daha önceden go-kart pisti yapan ve bu işe aşina olan bir firma ile temas kurun.

4 – Tesisinizi sigortalayın ve aynı zamanda herhangi bir yaralanmaya karşı sorumluluk sigortası yaptırın. Sigorta firmanız size ek sigorta seçenekleri de sunabilir. Karşılayabilecek durumdaysanız ek sigorta seçeneklerini de dikkate alın.

5 – Fiyatları ayarlayın. Go-kart pistlerinin ücretleri değişebilir. Çevrenizdeki diğer go-kart pistlerinin fiyatlarını araştırın. Benzin parası ve personel maaşlarını da hesaba katarak bir fiyat belirleyin.

6 – Açılış gününüzü planlayın. Açılış gününe yerel medya mensuplarını davet edin ve bedava hizmetler sunun. Bu sayede pistinizi denerler ve sizinle ilgili haber yapabilirler. Açılış gününüzü duyuran el ilanları dağıtın. Gazetelere reklamlar verin. Açılış gününe özel indirimli paket fiyatları uygulayın.

 

İpucu

Müşterilerin güvenliğini sağlamak için kasklar gibi güvenlik ekipmanlarınızı alın. Bazıları kendi kasklarını yanlarında getirebilir. Ek gelir elde etmek için stantlar açın.

 

Go-Kart pisti açma maliyeti

Go-kart pisti açma maliyeti pistinizin büyüklüğü, lokasyonu ve alacağınız go-kart araba sayısına göre değişecektir. Go-kart arabalarının fiyatı ortalama 100 bin TL’dir ancak 2.el arabalar almak isterseniz 50 bin TL’ye de arabalar bulmanız mümkün. Maliyeti azaltmak adına tüm ekipmanları 2.el olarak temin edebilirsiniz. Bu işe 5 araçla başladığınızı düşünürsek ortalama maliyet ekipmanlar dahil 250 bin – 300 bin TL arasında değişecektir.

 

Go-Kart pisti açmak karlı mı?

Doğru lokasyon ile doğru hedef kitleyi buluşturduğunuzda bu iş en karlı işlerden biri haline gelmektedir. Go-kart ücretleri şehirlere göre değişmekle birlikte ortalama olarak şöyledir:

5dk——> 100 TL

10dk——> 150 TL

15dk——> 200 TL

20dk——> 250 TL

Bu ücretler sayesinde günlük çok iyi cirolar elde edilebilmektedir.

 

Go-Kart pisti açmak için gerekli belgeler

 • Dilekçe.
 • Başvuru formu doldurulacak.
 • Yangın söndürme cihazı kart fotokopisi (Belediye ve Firma).
 • İskan raporu (Yapı kullanma izin belgesi).
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • İkametgah ilmuhaberi.
 • Kira kontratı (Aslı ve fotokopisi).
 • Bağ-Kur, SSK veya emekli kartı fotokopisi, 2 adet fotoğraf.
 • Bağlı bulunduğu oda kaydı.
 • İtfaiye harcı yatırılacak.
 • Tapu (Aslı ve fotokopisi).
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • Eski Belediye açma ve çalıştırma ruhsatı varsa kapatılacak (Aslı)
 • Yarım kapaklı dosya.

Not: Bu belgeler belediyeden belediyeyen farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için bağlı bulunduğunuz belediyeye müraacat edebilirsiniz.

 

G0-Kart pisti açma şartları

1- Arabaların kontrol ve bakımından sorumlu olmak üzere, teknik bilgi ve yeterliğe sahip en az bir mühendis ve bir teknisyen bulunacaktır.
2- Arabalada emniyet kemeri bulundurulacaktır.
3- Can ve mal emniyeti için gerekli tedbirler alınacaktır.
4- Elektrik kesilmesinde otomatik devreye girecek yeterli kapasiteye sahip jeneratör bulunacaktır.
5- Bay ve bayanlar için ayrı, sıvı sabunlu, yeter sayıda tuvalet ve aynalı lavabo bulunacaktır.
6- Zemin toz kaldırmayacak uygun malzeme ile kaplanacaktır.

Daha detaylı şartlar için go-kart pistleri için hazırlanmış yönetmeliğe gözatabilirsiniz.. Yönetmeliği hemen incelemek için tıklayınız.

“Sermayem var ne iş yapabilirim” diyen girişimciler için karlı iş kurma fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir