Güçlü Bir Kişisel Marka Olmanın Sizi Başarıya Taşıyacak 8 Sırrı

Güçlü ve görünür bir kişisel marka imajınız yok ise, bu durum beraberinde profesyonel ve kişisel yaşantınızın her bir evresi için dezavantajları da beraberinde getirecektir. Kişisel marka imajı, günümüzde işini büyütmek, daha iyi bir iş bulmak, sosyal medyada fark edilir olmak, kariyer yolunda aşama kaydetmek ya da nitelikli yeni insanlarla tanışmak gibi herhangi biri için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Kişisel marka imajı temel olarak kişinin kendisini ve kariyer vizyonunu bir marka olarak sunabilme yeteneğinin bir ölçüsüdür. Aynı zamanda, kişinin kendisi hakkında başkalarının gözünde sürdürülebilir ve öne çıkan bir etki ya da imaj yaratabilme sürecidir de. Her birey, farkında olsun olmasın, kendine has kişisel bir imaja sahiptir. Fakat bu noktada esas arzulanan şey güçlü, çekici ve görünür bir kişisel marka imajına sahip olabilmek, profesyonel ve kişisel hayatta yürütülen etkinlikler ve sahip olunan ilgi alanlarının ortaklaştığı noktaları ortaya koyabilmektir.

İşte size neden kişisel bir marka imajına sahip olmanız gerektiği ile ilgili karşı çıkamayacağınız 8 neden:

 

1. Fırsatları ayağınıza getirir.

Çekici bir kişisel marka imajına sahip olduğunuzda müşteriler, yatırımcılar, medya hatta şirketler bile sizi bulacak, size ulaşmaya çalışacaktır. Örneğin medya sektöründe iyi bir marka imajınız var ise, birçok sosyal medya platformu sizin bile bilmediğiniz birçok farklı iş teklifi ile kapınızı çalacaktır.

 

2. Online güçlü bir kişi ağınız olacaktır.

Sizi öne çıkaran kişisel bir marka imajınız olduğunda, insanlar sizi ilginç bulacak, merak edecek ve sizinle tanışmak, iletişime geçmek isteyecektir. Örneğin, kişisel marka imajınız yeterince güçlü ise her gün yüzlerce yeni Linkedin ve Twitter bağlantısı edinebilirsiniz. İnsanlar, bu tip online platformlarda sizin profilinize bakacak, sizi takip edecek ve hakkınızda daha fazla şey öğrenmek için istekli olacaklardır.

 

3. Birebir kişi ağınız güçlenecektir.

Örneğin, dışarıda işinizle ilgili bir etkinlikteyken sahip olduğunuz kişisel marka imajınızın etkisini fark edeceksinizdir. İnsanlar sizinle konuşmak isteyecek, dahası size ortak iş fikirleri ile geleceklerdir. Bu sayede siz de sizinle iletişim kurmaya çalışanlara hem profesyonel hem de kişisel yaşantınızdaki kişisel marka imajınızı öne çıkaran özelliklerinizi daha iyi bir şekilde gösterme fırsatı bulacaksınızdır.

 

4. İşinizi kurmanıza yardımcı olacaktır.

Faaliyet alanınızdaki piyasa güçlü bir konumda değilken bile, işinizi kurmanızı kolaylaştıracak ana şey sahip olduğunuz kişisel marka imajınız olacaktır. Çünkü unutmayın, müşteriler ve yatırımcılar, Branson, Elon Musk, Mark Cuban, Mark Zuckerberg, Bill Gates ya da Warren Buffet gibi kişisel imajı şirketinin imajından güçlü olan bir lidere sahip herhangi bir şirket ile her zaman daha fazla ilgili olacaktır. Örneğin, saydığımız bu kişilerin şirketleri üzerlerinde liderlerinin ışığı olmasaydı sizce bugün bu kadar başarılı olabilirler miydi?

 

5. Kolay kolay işsiz kalmazsınız.

Yapılan bir araştırmaya göre, yöneticilerin yüzde 84’ü yine yöneticilerin işe alımında uygun kişi seçimini sosyal medya üzerinden yapıyor. %96’sı Linkedin’ı kullanıyorken, %53’ü ise bu konuda Twitter’dan faydalanıyor. Birçok şirket iş ilanlarını önce Twitter’dan duyuruyor. Fakat en ilginci, yöneticilerin %66’sının Facebook’u bir kariyer platformu olarak kullanması, öyle ki bu kişiler işe alımlarda uygun kişileri Facebook üzerinden buluyor. Çünkü, işe alacakları potansiyel kişiler hakkında daha fazla ve kişisel şeyler öğrenmek, böylece bu kişilerin şirket kültürlerine uygun olup olmadıklarını derinden anlamak istiyorlar.

Şüphesiz bu, en iyi çalışan adaylarını seçmenin en mantıklı yollarından biri. Örneğin aday A’nın etkileyici bir özgeçmişe sahip olduğunu düşünün. Aday B’nin de özgeçmişi A’nınki ile benzer şekilde etkileyici olsun. Fakat B’nin kişisel marka imajının arkasında yatan en önemli şeylerden biri şirketin faaliyet alanı ile ilişkili olan bir blog sitesinde yazılarının yayınlanıyor olması. Aynı zamanda Twitter’da sık sık sektör ile ilgili fikirlerini ifade eden paylaşımlar da yapıyor. Üstüne üstlük yoga da yapıyor, bazı gönüllülük esasına dayalı organizasyonlara da katılıyor. Sizce bu iki adaydan hangisi işe alınma potansiyeli olarak daha şanslı olurdu?

 

6. Yeni arkadaşlar edinirsiniz.

Güçlü bir kişisel marka imajı sizi sadece iş hayatınızda avantajlı konuma taşımayacaktır. Aynı zamanda da, ilginç bir imaja sahip olduğunuzda ve insanlar sizi bulup bu imajınızı fark ettiklerinde sizinle kişisel ilişkiler kurma noktasında daha istekli olacaklardır. Belki de sizin bir blogda yazdığınız yazıyı ya da sosyal medya paylaşımlarınızı okuyan kişiler sizi merak edecek ve kişisel olarak sizinle tanışmak isteyecek, size ulaşmaya çalışacaklardır. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ile zaman geçtikçe yakın arkadaşlara bile dönüşebilirsiniz. Böylelikle sosyal çevreniz de güçlenecektir.

 

7. Tesadüfi başarılar elde edebilirsiniz.

Dışarıda bir yerde güçlü kişisel marka imajınız ile duruyorken, karşısınıza sık sık şans eseri güzel şeyler çıkacaktır. Bu şeyler daha sonra beraberinde hiç ummadığınız başka güzel şeyleri de hayatınıza sokabilir. Örneğin, Facebook hesabınızı takip eden ve size ulaşan bir kişi daha sonra işlerinizde size en büyük desteği verecek başarılı bir iş ortağına dönüşebilir.

 

8. Özgüveninizi artırırsınız.

Kişisel marka imajınızı geliştirmek aynı zamanda size özel kişisel özelliklerinizi keşfetmenize de yardımcı olacaktır. Diğer bir deyişle, böylesi bir süreç bir benzeri daha olmayan, eşsiz bir imajın yaratım sürecine dönüşecektir. Kendi sesinizi bulduğunuzda ve dinleyicileriniz söylediklerinize pozitif yönde reaksiyon vermeye başladığında, kendinize olan özgüveniniz de güçlü şekilde artacaktır.

İster kendi işinizi kurmaya çalışıyor olun, ister bir iş arıyor, sosyal medyada kendinizi öne çıkarmaya, yatırımcıları etkilemeye, etkili insan ilişkileri kazanmaya ya da yeni başarılı arkadaşlar edinmeye çalışıyor olun, bu noktada sizin bir adım öne çıkaran ve görünür kılan bir kişisel marka imajınız olmadan yol almanız neredeyse imkansızlaşacaktır. Unutmayın ancak böyle bir imaja sahip olduğunuzda, istediğiniz bilinirliğe, güvenilirliğe ve daha da önemlisi iş ve kişisel hayatınızdaki başarı durumuna erişebilirsiniz. Bu noktada aklınızdan çıkarmamanız gereken, başarılı bir kişisel marka imajının anahtarı olan şey ise, özgünlük yaratmak ve bu özgünlüğü koruyabilmektir.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artıracak 23 Öneri

 

İlginizi çekebilir

Marka Oluşturma Stratejileri
Nasıl Marka Olunur?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir