Güneş enerjisiyle çalışan bisikletler yerel işletmelere gıda taşıyor

Amsterdam merkezli FOODLOGICA güneş enerjisiyle çalışan üç tekerlekli bisikletler kullanarak şehir pazarından yerli catering işletmelerine gıda taşıyor.

Daha önce sizlere meyve ve sebzeleri tarladan direkt tüketiciye ulaştıran FreshRealm iş fikrinden bahsetmiştik. Ancak bugün size başka bir iş fikrinden bahsedeceğiz.

Kullanılan yakıt miktarı, modern gıda endüstrisinin başlıca problemlerinden biridir. Amsterdam merkezli FOODLOGICA güneş enerjisiyle çalışan üç tekerlekli bisikletler ile şehir pazarından yerli işletmelere gıda taşımayı amaçlıyor. Cities dergisine göre Amsterdam’daki cafe, bar, dükkan ve restoran gibi girişimlerin ortalama 7’sine her hafta gıda teslimatları yapılıyor. Sadece Dutch şehrinde bile buna benzer 5.000 işletme olduğunu düşünürsek yakılan mazot miktarı hiç de azımsanmayacak bir miktarda.

FOODLOGICA sistemi catering işletmeleriyle iş yapan gıda üreticilerine karbonsuz nakliye seçeneğini sunmayı amaçlıyor. Gıda taşımak için depo römorkuyla donatılmış e-trike’ların üzerlerindeki güneş panelleri kendi kendine yeten bir şarj istasyonudur. Bu üç tekerlekli bisikletler kent çiftliklerinden veya çiftçi pazarlarından aldıkları gıdaları 100 kilometrelik mesafe içindeki her yere götürebiliyor. Gıda kutusu teslimatlarını 15 Euro’ya yapan FOODLOGICA yerli üreticiler ve işletmelerle çalışıyor.

Yenilikçi ve çevreci girişimcilik projesiyle ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Bu girişim projesinin amacı geleneksel kamyonet ve depo masraflarını engellemek, çevrenin korunmasına ve yerli tedarikçilerle işletmeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir