Havasız Bisiklet Lastiği Sayesinde Patlayan Tekerleklere Son!

Japon lastik üreticisi Bridgestone, geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde bisiklet lastiklerine hava basılması zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Lastik patlaması bisikletçilerin korkulu rüyasıdır, ancak Bridgestone bu korkuyu ortadan kaldırmak üzere. Şirketin geliştirdiği havasız lastik konsepti (Air Free Concept) 2011 yılında duyurulan havasız otomobil lastiği konseptinin güncel versiyonu diyebiliriz.

Bu konsepte göre ince metal telden oluşan bisiklet jantlarının yerine esnek ve sağlam plastik bir malzeme kullanılıyor. Bu da tekerleğe  uygulanan beklenmedik darbelerin yumuşatılmasına ve bisiklet tekerleğinin şeklini korumasına yardım ediyor.

Havasız lastik aslında yeni bir fikir değil, ancak Bridgestone’un geliştirdiği teknoloji kullanıcılara özellikle engebeli arazilerde daha rahat bir sürüş imkanı sunuyor. İç lastiğin ve tekerleğin bir bölümünün ortadan kaldırılmasıyla bisiklet lastiği alıştığımız klasik görüntüsünden uzaklaşıyor. Ayrıca şirket bu yeni lastiği geri dönüştürülebilir ve çevreye dostu bir malzemeden üretiyor.

Bridgestone bu yeni lastikleri 2019 yılında piyasaya sürmeyi umuyor. Özellikle 2020 Olimpiyatları’nın Tokyo’da yapılacağını düşünürsek daha erken bir tarihte de karşımıza çıkabilir bu yeni lastik teknolojisi.

Son zamanlarda lastik alanında daha başka yenilikler de var. Örneğin Pirelli, bakım gerektiğinde sürücüsünü uyaran akıllı lastikler üretmişti. Hollanda’nın Utrecht kentindeki SpringLab adlı şirket de bisiklet sürücüsüne kırmızı ışığa yakalanmaması için hızını ne kadar artırması gerektiğini bildiren bir sistem geliştirilmişti.

Sizce taşıtlar özelinde bu tür akıllı teknolojilerden ve tasarımlardan başka ne şekilde yararlanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Yeni Elektrikli Bisikletler
Kafa naklinden uzay turizmine: 2017’de dünyayı şekillendirecek inovasyonlar
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir