Uganda Kırsalında Hayat Bisikletle Kolaylaşıyor

Bicycle Against Poverty (Yoksulluğa Karşı Bisiklet) adlı girişim, Uganda kırsalında yaşayan kişilere bisiklet satarak bu kişilerin hayatını kolaylaştırıyor.

Temiz su bulmak dünyanın pek çok yerinde hala büyük bir problem. 2017 yılında hala pek çok insan temiz içme suyuna erişmek için kilometrelerce yol kat etmek zorunda. Uganda’daki Yoksulluğa Karş Bisiklet adlı girişim, özellikle Kuzey Uganda kırsalındaki insanların ulaşım imkanlarını ve hayat standartlarını yükseltmek için taksitle bisiklet satışı yapıyor.

Aylık taksit halinde yapılan ödemeler sonunda sahip olunan bisikletin toplam maliyeti 100 dolar civarında. Yoksulluğa Karşı Bisiklet girişiminin faaliyetlerine devam edebilmesi için bu 100 doların içinde girişimin cüzi bir payı da bulunuyor. Bisiklet alımı için ayrıca kişinin çevresinden referans alması gerekiyor. Yani kişinin ödemeleri aksatmayacağının taahhüt edilmesi gerekiyor. Organizasyon; bisikleti, özgürlük ve fırsatın güzel bir örneği olarak değerlendiriyor. Gerek öğrenciler gerek yetişkinler için okul, alışveriş, su temini gibi pek çok alanda kullanılan bisikletler sayesinde insanların gezme özgürlüğü de artmış oluyor.

Ulaşımın güç olduğu bölgelerde yaşayan insanların ulaşım sorununa çözüm bulmak doğal olarak bu kişilerden hayat standartını yükseltmektedir. Daha önce sizlere, kırsal bölgelerde kullanıma uygun olarak tasarlanan tekerlekli sandalyeden bahsetmiştik. Peki size göre zorlu çevre koşullarına karşı buna benzer başka ne gibi sürdürülebilir projeler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Girişimcilik Projeleri
DryBath ile Susuz Banyo Yapmak Artık Mümkün!

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir