Güneş ışınlarından gözleri kamaşan köpek 3 milyon dolarlık bir girişime ilham verdi

Dünyanın dört bir yanından ilhan veren girişimcilik örneklerini ve yaratıcı iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ilginç olduğu kadar da başarılı bir girişimcilik örneğinden bahsedeceğiz.

Roni ve Ken Di Lullo köpekleri Midknight ile frizbi oynarken bir şeylerin ters gittiğini anladılar. 1997 yılında evlerinin yakınlarındaki bir köpek parkına gittiklerinde köpekleri Midknight’ın güneş ışığına karşı hassas olduğunu fark ettiler.

Roni eğlence olsun diye border collie cinsi köpeğine teknoloji bakımından yenilenmiş bir gözlük yaptı. Gözlükler sayesinde Midknight’ın frizbi performansı da gelişti. Roni gözlüklerin fotoğraflarını sergilemek için bir internet sitesi açtı ve insanlar gözlüklere bayıldı. Roni’nin belirttiğine göre insanlar gözlük takmış köpekleri görmeyi seviyorlar.

Roni’yi şaşırtansa diğer köpek sahiplerinin de bu gözlüklerden istemesi oldu. Roni yazılımcı ve tam zamanlı işi olan bir insan olarak hiçbir zaman böyle bir iş yapmayı planlamadığını belirtmiştir. Her yeni siparişte bir çift gözlük alarak bunları dört ayaklı müşterileri için modernize etti. Satışlar arttıkça “Doggles”  adını verdiğini bu “kendin yap” projesine kendi başına yetişemeyeceğini anladı.

Di Lullos ailesi bir gözlük üreticisine prototip geliştirmek için başvurdu ancak ölçüler köpeklere uymadı.

Daha sonra Tayvan’da bir firma ile anlaştılar. Di Lullos çifti 2002 yılında 30,000 gözlük siparişi aldı. Doggles ürün geliştirme aşamasının ortalarında DailyCandy ve CNN’de gösterildi. Çok geçmeden PetSmart mağazaları bu ürünleri satmak istediğini söyledi.

Doggles’ın iki modeli vardır: lensleri birbiri ile değiştirilebilen Originalz ve ILS. İkisi de Chihuahua cinsinden tutunda Danua’lara kadar farklı köpek cinslerine uyum sağlayabiliyor. Parçalanmaz ve UV ışınlarının %100’ünü engelleyen buğu giderici lens tasarımı olan bu gözlükler ayarlanabilir özelliğe sahiptirler.

Girişim ürünü gözlükler; PetSmart’a ek olarak Petco, Amazon, Target ve aynı zamanda 3,500 evcil hayvan dükkanında 16 dolar ve 20 dolar arasında satılmaktadır. Ayrıca firma evcil hayvan oyuncakları, kıyafetleri ve diğer eşyalardan da üretmektedir.

Harika bir girişimcilik örneği olan Doggles sadece ilginç ve orijinal bir ürün değildir. Di Lullos çifti veteriner bir göz doktorundan da yardım almışlardır.

Doggles’ın geliri 2012 yılında 3 milyona yükselmiştir. Büyüme tehdit oluştursa da yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır.

Siz değerli okuyucularımız için en başarılı girişimcilik örneklerini ve başarı hikayelerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir