Balina kusmuğu satarak 60 bin dolar kazanan girişimci!

Amber sözünü hiç duymuş muydunuz? Duyduysanız o halde, pahalı parfümlerin ünlü bir içeriği olduğunu da bilirsiniz.

Ünlü bir girişimci olan İngiliz Ken Wilman, balina kusmuğu satarak para kazanıyor.

 

Ken Wilman: Olağanüstü balina kusmuğu girişimcisi

Gün ortasında, sahilde yürüyüş yapmakta olan Ken, köpeği Madge ile yürürken köpeğin bir koku alması üzerine iz sürdüklerinde, deniz kıyısında büyük bir balina kusmuğu yani amber buldu. Azimli bir girişimci olan Ken, daha sonra bunun amber olduğunu onaylattı. Peki, bu maddenin değeri nedir dersiniz? Belki inanmayacaksınız ama tam bir hazine değerinde. 60-150 bin dolar arasa bir değere sahip böyle eşsiz bir hazineye rastlayan bir tek Ken değil tabi.

Birkaç ay önce Charles Naysmith, İngiltere kıyılarında ailesiyle birlikte yürüyüş yaparken ilginç bir kayayla karşılaştı. Biraz araştırdıktan sonra kayanın amber olduğunu öğrendi. Taşın değerinin 60 bin dolar olduğu anlaşıldı.

 

Ambergris Nedir?

balina-kusmugu

Ambergris balinaların sindirim sistemlerinde üretilen katı, mumlu bir maddedir. Rengi siyah veya gri olabilen yanıcı ve çok değerli bir maddedir.

Balinanın sindirim sisteminde üretilen bu madde, sivri ve sert cisimlerin bağırsaklarda kaymasını sağlıyor. İlk üretildiğinde, dışkı kokan amber sonradan tazeleyici esanslara sahip güçlü bir kimysala dönüşüyor. Bu nedenle pahalı parfümlerin vazgeçilmezidir.

 

Balina kusmuğunun değeri nedir?

Amber balinaların dışkısıyla dışarı atılır fakat bazen miktarı o denli büyük olur ki, sindirim sisteminden geçemez ve balina tarafından kusularak dışarı atılır. Bu kusmuk topları, bazen okyanus yüzeyinde görülebilir bazen de kıyıya vurur.

Siz de bu toplardan birine rastlarsanız sıkı durun, topların yarım kilosu tam 5000 dolar!

 

Peki, neden bu kadar değerli?

Çünkü amber doğal olarak üretilen bir maddedir ve parfümlerde oluşturduğu kimyasal reaksiyonlar kuvvetlidir. Amber sentetik olarak da üretilmiştir fakat hem görünüş itibariyle solgundur hem de parfümün kalıcı kokusunu oluşturur. Parfümlerde bulunan amber, kokunun cilde nüfuz etmesini sağlayarak hemen uçmasını engeller. Bu sayede parfümler kalıcı olur ve pahalıya satılır.

 

Nereden bulabilirim?

Esasen amber topu bulmak şans işidir. Balinalar okyanusun ortasında kustuğu için kıyılarda amber bulmak çok nadir görülen bir olaydır.

Amber aramak için sahilleri gezmek istiyorsanız Atlantik Okyanusu sahillerine bakın derim. (Brezilya, Maldivler ve Yeni Zelanda öncelikli olmak üzere)

Amber avına çıkacaksanız, amberi tespit yöntemleri ve amber keşfi hikâyelerini okuyun. Yeni Zelanda’da bir grup insan, 44 kg amber bularak 400 bin dolar kazanmıştır. Bir de Ambergris Expertise & Buying Worldwide sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Tüm dünyadan en ilginç para kazanma yollarını ve dikkat çeken girişimci hikayelerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En İlginç Para Kazanma Yolları
Başarılı Girişimcilik Hikayeleri

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Slm Türkiye’nin Mersin ilinde yaşıyorum elimde 10 kg civarinda balina kusmugu war satmam için bana yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir