Haftanın İnovasyon Projeleri

Her an internet üzerinde yürütülen yüzlerce kitlesel fonlama kampanyasına denk gelebilirsiniz. Kickstarter veya Indiegogo sitelerine baktığınızda, gerçek bazı cevherlerin yanı sıra birçok tuhaf projeyle de karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda garip oyuncakları ve iPhone kılıflarını bir kenara bırakarak sizinle en heyecan verici yeni kitlesel fonlama projelerini paylaşıyor olacağız. Söylediğimiz gibi, herhangi bir kitlesel fonlama projesinin (en iyisinin bile) başarısız olabileceği gerçeğini unutmamak gerekiyor, bu yüzden hayalinizdeki cihaza yatırım yapmadan önce ev ödevinize iyi çalışmalısınız.

 

Embr Wave – Giyilebilir Isıtıcı / Soğutucu

Son dört yıl içinde MIT’den mezun bir ekip tarafından geliştirilen Wave adlı ürün aslında insanı vücut ısısının arttığı ya da azaldığı yönünde “kandırarak” çalışan bir giyilebilir bilekliktir.

Ürünün yaratıcıların Sam Shames: “Bu, çok üşüyen veya sıcak basan insanlara en azından ısı yönünden bir rahatlama sunmayı amaçlayan bir cihazdır” diyor ve ekliyor: “Yaptığı şey ise bedeninizdeki bir noktayı ısıtması ve bedenin ana ısısını değiştirmeden, kullanıcıya rahatlık sağlamasıdır.”

Bu inovasyon ürünü aslında, vücudumuzun sıcaklığına müdahalede bulunmayıp bunun yerine bedenimizi ve beynimzi biraz daha farklı bir ısıya sahip olduğumuz konusunda kandırmaktadır.

İnovasyon projesi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

“Kışın dışarıdan eve geldikten sonra sıcak bir bardak kahvenin üstünde ellerinizi ovuşturmanıza veya sıcak bir yaz günü ayaklarınızı suya sokmanız yakın bir his yaratmaktadır.” diyor Shames. “Bu yüzden ana ısınızı değiştirmez. Cihazı takarken bileğinizdeki ısıyı değiştirir ancak “algılarınızı kandırarak” beyninizin veya bedeninizin değişen ısıya doğal bir şekilde tepki vermesine neden olmaktadır.”

 

Fluent Forever (Hep Akıcı) – Yabancı Dil Öğreten Uygulama

Yabancı dil öğreten uygulamalar günümüzde çok yaygınlar ancak Rosetta Stone, Duolingo, ve Memrise firmalarının geliştirmiş olduğu, öğrendiğiniz şeylerin aklınızda kaldığından emin olmak için tasarlanmış ve dil öğrenme hızınızı bir hayli arttıran yenilikçi bir uygulama olan Fluent Forever diğerlerinden oldukça farklı.

Gabriel Wyner verdiği bir röportajda: “Fluent Forever, dil öğrenme sürecindeki en büyük kısıtlayıcı olan hafıza üzerine odaklanmış bir üründür” diyor ve ekliyor: “Dil bilgisi ya da dinleme becerileri değil, sadece hafıza.”

“”Kamera” dediğimde, beyninizde binlerce görüntü, ses ve sözcük oluşur. “Kamera”; iPhone, DSLR veya lensler ile de çağrışım yapmaktadır. Hayatınız boyunca gördüğünüz fotoğraflarla ve cep telefonunuzdan çekmiş olduğunuz tüm görüntülerle de ilgilidir. Anlamsal bağlantıları da vardır: Bir fotoğraf çekmek için bir kamera kullanırsınız. Haberlerdeki kameramanı görebilirsiniz. Türkçe “kamera” sözcüğü ile ilgili aklınızda birçok bilgi vardır. “diye devam ediyor.

Ancak Wyner’a göre, yeni bir dil öğrenirken bunu yapmayız ve bu yüzden de çabukça unuturuz. Bu yeni uygulama, çocuksu kartlar ile uğraşmanıza gerek kalmadan ve dinleme teknikleri ile işleri sizin adınıza değiştirmeyi hedefliyor. Bu sayede, sözcüklerin telaffuzunu, sözcük dağarcığını ve dil bilgisini diğer uygulamalara nazaran çok daha etkili öğrenebiliyorsunuz.

 

Swaky – Kar Kayağı Dönüşüm Seti

Kayak yapmaktan çok anlamıyorsunuz ama yine de tepelerden kaymak ve o beyaz kar içinde kaybolmak mı istiyorsunuz? Ayakta durma konusunda size zorluk çıkartan bir sakatlığınız veya engeliniz mi var? O zaman Swaky aradığınız şey olabilir. Bu, mevcut kar kaykayınızı bir kar bisikletine dönüştüren bir settir. Bir selesi, süspansiyon sistemi, direksiyonu ve düşmenizi engelleyecek bir denge sistemi bile var.

Bu set, Japon mucit ve kar sporu meraklısı Toshiyuki Sueki tarafından geliştirildi. Swaky ürününü tasarlayıp yaratmadan önce Sueki, 2009 yılında ayak bileğinde kalıcı bir sakatlanma yaşayana ve spordan emekli olmak zorunda kalana kadar profesyonel bir kar kayakçısıydı. Swaky ürününü, tekrar tepelerden kayabilmek için çeşitli bisiklet seleleri, direksiyonları ve süspansiyonları üzerinde çalışarak geliştirdi.

Aynı zamanda Kickstarter sitesinin Japonya’da yeni yeni faaliyet gösterdiğini de hatırlatmakta fayda var ve bu proje, ülkedeki ilk projelerden birisi olacak.

 

Euclid – Sıvı Ölçü Kabı

Sıradan bir ölçme kabında daha önce hiç az miktarda bir sıvı ölçmeye çalıştınız mı? Doğru ölçüm yapmak neredeyse imkansız değil mi? Neden mi? Çünkü çoğu geleneksel ölçme kaplarının tasarımı nedeniyle sıvı ne kadar az olursa ölçümün doğruluğu da o kadar zor oluyor. Buna neden olan şey genellikle şeklidir (düz hatları, kabın en altındaki kısımları ölçmeyi zorlaştırıyor). Ancak endişelenmeye gerek yok çünkü yeni bir mutfak gereci olan Euclid bu sorunu harika tasarımı sayesinde kolaylıkla çözerek çok az miktardaki sıvıları dahi eşit doğruluk ile ölçüyor.

“Euclid ürününden her aşçı faydalanabilir” diyor ürünün yaratıcısı ve eski Google çalışanı Joshua Redstone. “Eğer ölçümleriniz konusunda çok dikkatli iseniz çabalarınız en iyi sonuçlar ile ödüllendirilecektir. Eğer tarzınız genelde göz kararı ölçümler ise bu ölçme kapı ile yemekleriniz çok daha başarılı ve tutarlı olacaktır. Şunu da unutumayın ki: tutarlılık tekrar edilebilirliği sağlar ve bu da tariflerdeki en önemli olgudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir