Dünyanın en kullanışlı lazer oyma makinesi: Cubiio!

Sizce lazer kesim ve oyma makinesiz bir sanat atölyesi olur mu hiç? Tabii ki olmaz! Ahşaptan küçücük parçalar çıkarmak ya da deri üzerinde muazzam şekiller çizmek için lazer makinelerden daha iyi olan bir şey var mıdır ki? Kickstarter’da başlayan yeni bir kampanya da bu teknolojiyi iyice yaygınlaştırmayı hedefliyor. Üstelik kampanyada tanıtılan bu ufacık boyutlara sahip lazer kesme makinesini kullanmak da inanılmaz derecede kolay! Biliyorsunuz, bu tarz cihazları kullanmak için genelde ya yazılım işlerinden çok iyi anlamanız ya da tam bir donanım ustası olmanız gerekir. Ama tak-çalıştır özelliği ve pratikliği sayesinde Cubiio bu alanda adeta çığır açıyor. Cubiio’yu kullanmak için yapmanız gereken tek şey cihazı Wi-Fi ile bir PC, Mac ya da tablete bağlamak, çizmek ya da kazımak için dilediğiniz tasarımı seçmek, sonra üzerinde çalışmak istediğiniz nesneyi cihazın karşısına uygun biçimde yerleştirip “başlat” tuşuna basmak.

Cubiio’nun pazarlama işlerinden sorumlu olan Sandy Huang ürün hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Cubiio sayesinde herkes farklı farklı yaşam tarzlarını gözlemleme şansını elde ediyor. Cihaz size akıllı telefonunuzda tek bir tuşa basarak sadece birkaç dakika içerisinde istediğiniz şekli çizme imkanı sağlıyor. Ayrıca tasarımcılar ve yapımcılara gün doğdu desek yeridir çünkü artık cihazı kullanarak birçok şekil elde edebilecekler. Bir düşünün, Cubiio sayesinde kağıt, deri, ahşap, plastik ve akrilik üzerinde hemen hemen her türlü oyma ve kesim işlemini yapabiliyorsunuz. Hatta biz cihazı pankek ve makaron üzerinde bile denedik desem bana inanır mıydınız?”

Şimdi gelelim cihazın teknik özelliklerine. Cubiio yarı iletken bir lazer kaynağından ve lazer ışınını X ve Y eksenlerinde yansıtan iki adet aynadan meydana geliyor. Cihaz içinde yer alan ana işlemci (CPU) oyulacak şekilleri dijital komutlara dönüştürüyor ve sonra da aynaları en doğru açıyı sağlayacak şekilde ayarlıyor. Huang, ürün hakkında şunları da söylüyor: “Normalde çok büyük boyutlara sahip bir lazer makinesini avucunuz içine sığan bir cihaza dönüştürmek hiç de kolay değildi. Sıfırdan başlayarak çok sayıda prototip geliştirdik ve bunları test ettik. Bu süreçte görüntü bozulması ve ısı kaynaklı sorunlar gibi birçok teknik problem çözdük.” Görüntü bozulmasını önlemek için özel olarak tasarlanmış bir “bozulma önleyici algoritma” kullanıldığını da ekleyelim.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek mükemmel bir inovasyon örneği olan Cubiio’nun nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

Cubiio, ağustosun ortalarında Kickstarter platformunda görücüye çıktı ve sadece birkaç gün içerisinde 25.000 dolarlık fon hedefinin çok üstüne çıkarak 1.350.000 dolar civarında para toplamayı başardı. İnovatif ürünün temel modelini 379 dolara satın alabilirsiniz. Daha üst modelini satın alırsanız yanında koruyucu kapak verildiğini de söylemeden geçmeyelim. Son olarak, siparişlerin kasım ayında gönderilmeye başlanacağını da belirtelim.

 

İlginizi çekebilir

En İyi İnovatif İş Fikirleri
Meyve ve Sebzeler Lazer ile Etiketleniyor!
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir