Yatırım Bekleyen 4 İş Fikri

İnternette her dakika, kitlesel fonlama ile hayata geçirilen milyonlarca proje ortaya çıkıyor. Kickstarter ya da Indiegogo gibi sitelerde gezindiğinizde garip, işe yaramaz hatta aptalca sayılabilecek projelerle karşılaşmanız işten bile değil. Bu karmaşanın içinde, gerçekten kıymetli bazı fikirler de bulunuyor. Çakma ürünler ya da taklit teknolojileri bir kenara bırakarak, bu haftanın en alışılmadık, iddialı ve heyecan verici projelerini derledik. Kitlesel fonlamalı projelerde aklınızda tutmanız gereken en önemli şey ise, iyi bir fikrin bile başarısız olabileceğidir. Bu nedenle hayalinizdeki ürün için para yatırmadan önce araştırmanızı dikkatli bir şekilde yapın.

İş Fikri 1: Yüksek Görünürlüğe Sahip ve Çok Yönlü Reflektör

Eğer bisiklet ya da otomobil olmayan herhangi bir ulaşım aracı kullanıyorsanız, akşam karanlığında görünür olmanın ne kadar önemli olduğunu da biliyorsunuzdur. Bisiklet yolu olmayan yerlerde, ışıklandırmanın az olduğu yollarda ya da insanların deli gibi araba kullandığı bölgelerde parlak ışıklar eve sağ salim ulaşmak ile kaza sonucu hayatınızı kaybetmek arasında fark yaratabilecek öneme sahiptir. Yüksek görünürlük sağlayan kıyafetler günümüzde kolay ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olsa da, çoğu yansıtıcı ekipmanın ortak bir eksiği var: Sadece belirli açılardan gelen ışığı yansıtarak kendilerini belli edebiliyorlar.

Bu alanda bulabileceğiniz en başarılı ürünler retroreflective denilen ve ışığı geldiği yere aynen yansıtan ekipmanlardır. Çoğu yüzey gelen ışığı dağıtarak ve azaltarak etrafa yansıtırken, bu tür malzemeler gelen ışığı tam olarak aynı açı ile yansıtması için tasarlanmıştır. Tek problem ise, bu ekipmanlar ancak ışık sizin üzerinize vurduğu zaman görünür hale geliyor. Flectr firmasının ürettiği 360 CL şeritler ise bu sorunu ortadan kaldırmak için tasarlandı. Akıllı tasarımı sayesinde bu ekipman, ışığı 360 derecede yansıtarak, her yönden görünür olmanızı sağlıyor.

 

İş Fikri 2: Şişirilebilir Port Bagaj Çıtası

Port bagaj aracınızla eşya taşımak söz konusu olduğunda oldukça faydalı olsa da, yılda en fazla bir iki kez kullanacağınız bir aparatın sürekli arabanızda takılı olması gereksizdir. Fakat bu edevatların takılması da sökülmesi de zor ve uğraştırıcı bir iştir. Ayrıca, eğer aerodinamik bir ürün değilse, aracınızın performansını da düşürdüğü ortaya koyulmuştur. Bu nedenlerden, eğer kullanmak zorunda hissediyorsanız, port bagajı her seferinden söküp takmakla uğraşmaz, ve arabanızın üzerinde kalmasına izin verirsiniz. Peki ya daha iyi bir yolu olsaydı nasıl olurdu? Tair, tam olarak bunu sağlama amacı ile, kolayca takılan ve dakikalar içerisinde sökebileceğiniz bir port bagaj olarak geliştirildi.
Ürün yaratıcılarının “Tair Rack yenilikçi ve şişirilebilir bir port bagajdır.” sözleriyle Kickstarter’da tanıttıkları şişme çıtalar, her türlü spor ekipmanı ve ağır yükü aracınızın üzerinde taşımanızı sağlayabiliyor. 5 dakikadan kısa sürede montajı yapılabilen Tair Rock, kolayca da taşınabiliyor. Tek yapmanız gereken ayakkabı kutusu boyutuna gelene kadar katlayıp arabanın bagajına atmanız. Tair Rock, işlevsellikle kolay kullanımı bir araya getirerek, bunu kaliteli bir sonuöla taçlandırıyor. Tair Rock, rüzgar sörfü ekipmanları, uçurtma takımı, kano, sörf tahtası, diğer spor eşyaları ve hatta mobilya bile taşıma imkanı veren mükemmel bir iş fikri.

 

İş Fikri 3: Dünyanın En Küçük Feneri

Fenerler her daim yanınızda taşımanız gereken ve mutlaka işe yarar bir kullanım alanı ile karşılaşabileceğiniz gereçlerdir. Fakat normal boylarda bir fener ya da taşıma boyunda bile olsa, fenerleri yanınızda gezdirmek zahmetli olabilir. Çoğu zaman, bu ihtiyacı karşılamak için fenerlerden vazgeçip akıllı telefonu uygulamasına bel bağlarız. Peki ya taşıdığınızın farkında bile olmayacağınız kadar küçük bir fener olsaydı?

Tam bu noktada Sub yardımınıza koşuyor. Tasarımcıları tarafından dünyanın en küçük meşalesi olarak tanımlanan Sub, rahatlıkla anatarlığınıza takabileceğiniz, ya da varlığını bile hissetmeden cebinize koyabileceğiniz bir ürün. Bu minik fener, 25 mm uzunluğunda, 12 mm genişliğinde ve sadece 6 gram ağırlığında. Suya, ateşe ve darbelere karşı tamamen dayanıklı olan fener, nereye giderseniz gidin, yanınızda güvenle taşıyabileceğiniz şekilde üretildi. En güzel taraflarında biri de, Kickstarter’da satışa dunulan Sub, sadece 16 Dolar etikete sahip.

 

İş Fikri 4: “Kendin Yap” Oyun Konsolu

Kodlama öğrenmek artık eskisi gibi değil. Eskiden bir kursa yazılıp kodlama dili öğrenmek ve sıkıcı dersler ile alıştırmalar arasında cebelleşmeniz gerekiyordu. Günümüzde ise kodlama öğrenmek için onlarca farklı yönteme ulaşabiliriz. Artık size kodlama öğreterek istediğiniz alanda yeni şeyle üretmenizi sağlayabilecek şekilde tasarlanmış eğitim setleri bulunabiliyor. Akıllı telefon uygulaması yapmak istiyorsanız, bunu kendi başınıza yapmanız için gerekli bilgiyi sağlayacak setler bulabilirsiniz. İlgi alanınız içerisinde otonom araçlar mı bulunuyor? Bunun için de eğitim setleri mevcut. Şimdi ise, video oyunları ile ilgilenenler için de sonunda bir “Kendin Yap” seti geliştirildi. Bu setin ismi ise, Pyxa.

Pyxa, tasarımcılarının sözleri ile: “Bu her şeyin içerisinde bulunabileceği ve size oyun konsolunuzun yanı sıra hendi oyunlarınızı da yaratma fırsatı veren, bunu yaparken de size kodlama öğreten bir ‘kendin yap’ seti. Montaj aşamasında, oyun konsolunun parçalarına aşinalık kazanan kullanıcılar, bu parçaların işlevlerini de öğreniyor. Pyxa’nın montajı oldukça kolay ve herhangi bir alet ya da beceriye gerek duyulmaksızın yapılabiliyor. Montaj boyunca da herhangi bir lehimlemeye gerek kalmıyor. Montajın tamamlanmasının ardından ise, kullanıcı Arduino yazılımı (IDE) kullanarak kodlamaya başlıyor. Eğitim setimiz yeni başlayanları kapsayacak şekilde tasarlanarak video oyunu yapmak için gereken tüm aşamaları size sunuyor. Bunu yanında, bizim daha önce yaptığımız video oyunlarını indirip Pyxa’a kurarak da oynayabiliyorsunuz.” Pyxa’nın potansiyeli ve size sundukları bu şekilde özetlenebilir.

 

İlginizi çekebilir

Yatırım Bekleyen 100’lerce İş Fikri
Piyasaya Bir Ürün ya da Hizmet Sürmeden Önce Atmanız Gereken 17 Adım
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir