Çevre dostu diş fırçası enerjisini sizden alıyor

Bataryasız çalışan ilk diş fırçası olarak tanıtılan bu yeni ağız bakım cihazı kinetik enerjiyi depoluyor ve yüzde yüz geri dönüştürülebiliyor.

Bu yazı, kitlesel fonlama aracılığıyla iş fikirlerini hayata geçirmeyi uman girişimcileri elen alan makale dizisinin bir parçasıdır. Yazım aşamasında bahsi geçen inovasyonların her biri hala yatırım beklemektedir.

Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın verilerine göre her yıl milyarlarca batarya çöpe atılıyor ve bunların yarısını tek kullanımlık kalem piller oluşturuyor. Oldukça yaygın olan bu batarya kullanımından rahatsız olan geniş bir kesim var. Geliştiricilerin bu batarya israfının önüne geçmek için daha önce birçok fikri hayata geçirdiklerini sizle paylaşmıştık. Şimdi de, sadece iki kere çevirilerek çalışan bu yeni diş fırçasıyla batarya kullanımının azaltılması yönünde yeni bir adım atıldı.

Goodwell Co. tarafından yaratılan The Be (Beyond Electic) isimli diş fırçası sürdürebilir ağız sağlığı ürünleri yaratma amacıyla ortaya çıktı. Diş fırçasının %90’ı geri dönüşüme yollanan materyallerle üretildi. Bunun yanında doğada %100 çözünebiliyor. Diş fırçası çoklu iletim sistemiyle çalışıyor. Diş fırçasının kadranını iki kere çevirdiğinizde size 80 bin fırça darbesine kadar enerji sağlıyor ve dişçilerin önerdiği üzere 120 gramlık baskıyla dişlerinizi fırçalayabiliyorsunuz. Doğada çözünebilen fırça kılları aktif kömür parçacıkları içeriyor. Fırça kıllarındaki kömür PH dengesini sağlıyor, mikropları öldürüyor ve ağız kokusunun yok edilmesine yardımcı oluyor. İki dakika sonunda diş fırçası otomatik olarak duruyor.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek başarılı bir inovasyon örneği olan diş fırçası hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

170 gram ağırlığında ve 15 santimetre boyundaki diş fırçası kendi taşıma çantasıyla birlikte geliyor. The Be her yere kolayca taşıyıp kullanabileceğiniz bir ağız bakım ürünü olarak pazarlanmakta. Diş fırçası şimdilik, ünlü kitlesel fonlama sitesi Kickstarter’da fon topluyor ve şimdiden bağış hedefini yüzde 700 oranında aşarak 270,000 bin dolar toplamış durumda. Goodwell ilk diş fırçalarını Kasım 2018’de  yollamayı ve sonraki ay içerisinde de online satışa sunmayı hedefliyor. Bu ürünle beraber Goodwell hem ağız sağlığı hem de çevre konusunda önemli bir adım atabilmeyi umut ediyor. Sizce başka hangi saglık ürünleri atık üretimini azaltabilir?

 

İlginizi çekebilir

Çevreci İş Fikirleri
Dünyanın İlk Otomatik Diş Fırçası Amabrush İle Dişlerinizi Sadece 10 Saniyede Temizleyin!
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir