Hala Faaliyette Olan Dünyanın En Eski Şirketleri

1. Kongō Gumi – İnşaat / Kuruluş: 578  (Japonya)

Kongō Gumi

Japon inşaat şirketi Kongō Gumi 2006 yılında başka bir büyük inşaat şirketinin bir yan kuruluşu olarak satın alınana kadar dünyanın en eski ve kesintisiz faaliyet göstermiş olan bağımsız şirketiydi.

Merkezi Osaka’da olan aile şirketinin izleri, Baekje’den Japonya’ya gelen mühendislerden birisi olan Prince Shotoku, Shitennoji Tapınağını inşa etmek için kendi işini kurmaya karar verdiği milattan sonra 578 yılına kadar uzanıyor. Günümüzdeki görünümü 17. yüzyıl mimarisini andıran bina, 40 jenerasyona ev sahipliği yaptı. Birçok seçkin Japon ailede olduğu gibi Kongō ismini devam ettirmek için çoğu zaman damatlar ailenin soyadını aldı. Böylece yıllar boyunca şirketin faaliyetleri aile tarafından devam ettirildi.

Ne yazık ki, hiçbir şey sonsuza dek sürmüyor. Kongō Gumi zor zamanlar yaşadı ve Ocak 2006’da tasfiye kararı aldı ancak şirket, şirketi satın alan Takamatsu İnşaat Grubunun bir taşeron firması olarak faaliyetlerine devam ediyor. Kongō ailesi şirket içinde marangoz olarak hala çalışmaya devam etmektedir.

 

2. Nishiyama Onsen Keiunkan – Otel / Kuruluş: 705 (Japonya)

Nishiyama Onsen Keiunkan

705 yılında Nishiyama Onsen Keiunkan’ı çevreleyen şifalı kaplıcalar, ziyaretçileri otele çekmeye yarayan birtakım şifa banyolarının oluşturulmasına olanak tanıdı. Otelin ilk patronları arasında samuraylar bile vardı. 705 yılından şimdiye kadar oteli 52 farklı neslin torunları işletti. Tüm bu süre boyunca her geçen yüzyılda da oteli yavaş yavaş büyütmeye ve modernleştirmeye devam ettiler.

Keiunkan bin yıl içerisinde epey bir büyüdü ancak otelin görünümü ve dokusu tüm modernleştirmelere rağmen değişmedi.

 

3. St. Peter’s Stiftskeller – Restoran / Kuruluş: 803 (Avusturya)

St. Peter's Stiftskeller

St. Peter Stiftskeller şirketinin adı, milattan sonra 803 yılında Charlemagne’nin öğrencisi Alcuin tarafından bir belgeye not düşüldü. Salzburg kuruluşu olan şirket hala faaliyet gösteren dünyanın en eski restoranı olarak bilinmektedir.

Stiftskeller, St. Peter’s Archabbey’de bulunan restoran bir zamanlar keşişlerin en popüler barlarından birisiydi.

 

4. Sean’s Bar – Bar / Kuruluş: 900 (İrlanda)

Sean's Bar

Athlone, İrlanda’daki bir bar olan Sean’s Bar’ın geçmişi milatta sonra 900 yılına kadar uzanıyor.

1970’lerdeki yenileme çalışmaları sırasında, tarihi barın düşünüldüğünden daha eski olduğuna dair kanıtlar bulundu. Duvarlardan birinin sadece sünger ve sıvadan yapıldığı keşfedildi. Ahşap kalaslar kullanan eski yapıda aynı zamanda kalaslar, çamur ve kil karışımı ile birleştirilmişti. Ek olarak milattan sonra 900 yılına uzanan bazı bozuk paralar bulundu. Duvarların yaşı aynı zamanda karbon testi ile de doğrulandı.

Barın bir zamanlar bölgede bulunan haliçi geçmek isteyen gezginlere hizmet etmek amacıyla açıldığı düşünülmektedir.

Bar kurulduğu günden bu yana 1987 yılında sahibi olan Boy George da dahil olmak üzere tüm sahiplerinin kayıtlarını tutmuştur.

 

5. Château de Goulaine – Şaraphane / Kuruluş: 1000 (Fransa)

Château de Goulaine

Château de Goulaine’deki şarap yapımcılarının ne zaman şarapları şişelemeye başladığı hakkında kimsenin net bir bilgisi bulunmuyor ancak çoğu hesaplar, 1000 yılını işaret etmektedir.

Château de Goulaine bir şaraphaneden daha fazlasıdır. 12. ve 16. yüzyılda yeniden inşa edilmiş olan tarihi bir kaledir. Goulaine ailesi de Fransız tarihinde öne çıkan önemli ailelerden biridir. Ailenin üyeleri Haçlı Seferleri’ne ve dinsel devrim sırasında Katolik – Protestan savaşlarına katılmıştır. Kale, bin yıldan daha uzun süredir aynı aileye ait ve hala şarap üretmeye devam ediyor. Kale aynı zamanda müze olup sayısız sanat eserine de ev sahipliği yapmaktadır.

 

6. Pontificia Fonderia Marinelli – Dökümhane / Kuruluş: 1040 (İtalya)

Pontificia Fonderia Marinelli

İtalya’da bir köy olan Agnone, “çanların köyü” olarak biliniyor. Pontifical Marinelli Foundry burada yer alıyor ve 700 yıldır faaliyet göstermeye devam ediyor. Eski dökümhanede, Ortaçağ ve Rönesans dönemlerine ait balmumu döküm tekniğini kullanarak çeşitli çanlar ve bronz heykeller tamamen el yapımı olarak üretiliyor. Burada üretilen çanlar dünyanın en prestijli kiliselerinde kullanılıyor ve aynı zamanda Giovanni Paolo II Tarihi Çan Müzesi de dökümhaneye bitişik bir şekilde hizmet vermektedir.

Pontifical Marinelli, 1924 yılında Vatikan tarafından en kaliteli çan üreten işletme ödülünü aldı. Roma Katolik Kilisesi şu an için tüm siparişlerin yüzde doksanını tek başına karşılıyor. Yılda 50 çan üreten şirket, Armando ve Pasquale Marinelli kardeşler tarafından işletilmektedir ve 12 çalışanı bulunmaktadır.

 

7. Rathbornes – Mum Yapımcısı / Kuruluş: 1488 (İrlanda)

Rathbornes

Dublin Blanchardstown’da bulunan Rathbornes şirketi, Kristof Colomb Amerika’yı keşfetmeden dört yıl önce 1488 yılında kurulmuştur. Salgın hastalıklardan, elektriğin icadına kadar birçok soruna karşı başarıyla faaliyetlerine devam edebilmiştir.

19. yüzyılda Rathborne, Dublin’deki tüm sokak aydınlatmalarının montajı için bir sözleşme imzaladı. Elektrik daha da yaygınlaştıkça şirket, ürettiği ürünlerini kilise mumları olarak değiştirdi. Ancak İkinci Vatikan Konseyi, mumlar da dahil olmak üzere Katolik kiliselerinin süslemelerden kaçınması gerektiği kararını aldı. Ancak Rathborne’un mali müdürü Vincent Brady şunları söylüyor: “Bencil bir biçimde dindarların müdahalesine maruz kaldık ve geleneksel mumları üretmeye tekrar başladık.”

Her ne kadar şirket artık Rathborne ailesinin kontrolü altında olmasa da (hepsi vefat etmiştir) farklı soy isimlere sahip son torunlar, şirketin faaliyetlerini devam ettiriyor.

Şirketin gelecek için büyük planları var ve önümüzdeki 500 yıl daha faaliyete devam etmek için kararlılar. Brady şunları söylüyor: “Eski makineleri sergileyeceğimiz bir müze inşa etmek ve insanlara eskiden mumların nasıl yapıldığını göstermek istiyoruz. ”

 

8. Beretta – Ateşli Silahlar / Kuruluş: 1526 (İtalya)

Beretta

Orta Çağ’da, İtalya’nın Gardone şehri demirin başkenti sayılıyordu. Rönesans döneminin başında şehir yüksek kaliteli silah yapımıyla ünlüydü.

Maestro Bartolomeo Beretta ise Gardone’da yaşayan bir silah üreticisiydi. 1526 yılında Venedik’teki cephanelik kendisine 185 uzun namlulu silah yapması için ödeme yaptı ve bu sayede şirket kuruldu. Beretta şirketi dünyanın en eski imalat şirketidir. Beretta ailesi şirketin tarihi boyunca sürekli olarak şirketin başındaydı. Ugo Gussalli Beretta ve iki oğlu olan Pietro ve Franco hala Beretta şirketinin başındaki isimlerdir.

 

9. Shirley Plantation – Çiftlik / Kuruluş: 1613 (ABD)

Shirley Plantation

Her ne kadar Amerika yeni bir ülke de olsa, bu listeye bir şirket sokabilmeyi başardılar. Shirley Plantation Virginia’daki James Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan Charles şehrindeki bir çiftliktir. Kuruluş 1613 yılına uzanan şirket 1638 yılında faaliyete başlamıştır ve Kuzey Amerika’nın en eski aile şirketi konumundadır. Şirketin merkezi “Büyük Ev” olarak bilinmektedir ve Edward Hill’in doğrudan torunları tarafından inşa edilmiş, işletilmiş, konak olarak kullanılmış ve günümüze kadar da orijinal haliyle korunmuştur. Günümüzde Shirley, ailenin evi, bir etkinlik alanı ve tarihi bir eser olmasının yanı sıra çiftlik olarak faaliyete devam etmektir.

 

10. Post och Inrikes Tidningar – Gazete / Kuruluş: 1645 (İsveç)

Post och Inrikes Tidningar

Post och Inrikes Tidningar, Kraliçe Christina tarafından tarafından 1645 yılında kuruldu ve 17. ve 18. yüzyıl boyunca İsveç haber merkezi olarak kullanıldı. PoIT, tarihi boyunca uluslararası ve yerli haber bültenleri, hava durumu, şiir ve serileştirilmiş romanlar yayınladı.

Gazete şirketleri arttıkça PoIT, haber içeriğini giderek azalttı ve 1900’lü yıllarda İsveç’te haber sağlayan bir şirket olmayı bıraktı. Bunun yerine, iflas beyanlarını veya ihaleleri yayınlayan ülkenin resmi gazetesi oldu. 1978 yılında gazete, kitapçık biçimini benimsedi ancak okuyucu sayısı giderek azalmaya devam etti. 1 Ocak 2007 yılındaki son baskısı sadece 1500 adetti. Daha sonra ise sadece internette yayın yapmaya başladı.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En İyi Şirketleri Nasıl Kuruldu?
Büyük Şirketlerin İflastan Kurtulma Hikayeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir