Halı Yıkama İşi Yapmak

Günlük ayak trafiği ve buna diğer ev sakinlerinin sebep olduğu kazalar da eklenince halıların üzerine bir şeyler döküldüğü için halılar bir hayli kirlenir.

Halı yıkama işine başlayarak müşterilerinizin halılarını temizleyebilirsiniz. Başlamak için halıların nasıl yıkanacağını öğrenmeli ve daha sonra ekipmanları ve malzemeleri almalısınız. Son olarak da müşteri bulmalısınız. İyi hazırlanmış bir iş planı sayesinde başarılı bir halı yıkama işi kurabilirsiniz.

 

Halı yıkama işine nasıl başlanır?

1 – Halı temizleme konusunda biraz deneyim kazanın. Bunu bir halı yıkama firmasında çalışarak veya çıraklık yaparak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda halı yıkama eğitim programlarına katılarak temizleme tekniklerini öğrenebilirsiniz. Alternatif olarak kendi halılarınızda ve aynı zamanda aileniz veya arkadaşlarınızın halılarında pratik yapabilirsiniz.

2 – Halı yıkama işiniz için bir iş planı hazırlayın. İş planınız başlangıç planlarını, bütçeyi ve aynı zamanda işlerin yürütülmesi ve genişletilmesiyle ilgili tahminleri kapsamalıdır. Pazarlama ve personel alımıyla ilgili fikirlerinizi de iş planınıza ekleyin.

3 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

4 – Halı temizleme firmanız için bir isim bulun. Kendi adınızı kullanmak yerine hayali bir isim kullanmanız daha iyi olur. İsminizi ilgili kurumlara başvurarak kaydettirmeyi unutmayın.

5 – Sigorta acentesi ile görüşerek yaptırmanız gereken sigorta türlerini öğrenin. Mal zararı ve yaralanmaları kapsayan mali sorumluluk sigortası yaptırmalısınız. Aynı zamanda hırsızlık, dolandırıcılık veya yetersizlik suçlamalarına karşı da kendinizi koruyabileceğiniz bir sigorta yaptırabilirsiniz.

6 – Halı yıkama işine başlamak için gerekli olan ekipmanları alın. Küçük ölçekli bir işletme açmak istiyorsanız sadece bir tane halı temizleyicisi almanız yeterli olacaktır. Buna ek olarak halı şampuanları, kimyasallar, fırçalar ve leke sökücülerine de ihtiyacınız olacaktır. Yeterli bütçeniz yoksa halı temizleme makineleri kiralayabilir ve kendi makinenizi almak için para biriktirebilirsiniz. İşleriniz büyüdükçe birkaç tane halı yıkama makinesi almanız gerekebilir.

7 – Halı yıkama firmanız için yeni müşteriler arayın. Ev sahiplerinden ve kiracılardan referans isteyin ve bu kişilerin e-postalarına reklamlarınızı gönderin. Sizden memnun kalan müşterilerinize ailelerine ve arkadaşlarına sizi tavsiye etmelerini isteyin. Buna ek olarak müşterileri daha verimli bir şekilde etkilemek için el ilanları ve kartvizitler bastırın.

8 – Halı yıkama firmanız için bir internet sitesi tasarlayın. İnternet sitenizi arama motorlarına eklerseniz potansiyel müşterileriniz de sizi internetten kolaylıkla bulabilir.

9 – Çalışma programınız temizleme işleriyle dolmaya başladıktan sonra yardımcılar alın. Çalışanlarınızı hem temizleme konusunda hem de iyi müşteri hizmetleri konusunda eğitin.

 

İpucu

Halı yıkama işine küçük bir bütçeyle başlıyorsanız halı temizleme ekipmanlarınızı kendi aracınızda taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte işlerinizi genişletirseniz ve daha fazla ekipman alırsanız veya bir ekip oluşturursanız yeni bir firma aracı almanız gerekebilir.

Küçük çaplı iş kurmak isteyenlere özel küçük iş fikilerini ve düşük sermayeli işleri araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Halı yıkamada makina çok önemli. Halıya meç dediğimiz makinalar bi girecek, hypo dökülecek ki halı temizlendiğine değsin. Ayrıca bu işe yeni başlayanlar esnaflık yaparak büyük halı yıkama fabrikalarına halılarını çok ucuz bi fiyata yıkatabilirler. Örneğin 3 tl’ye alıyosanız fabrikaya 1.25 tl ye yıkatırsınız. İş büyüyünce de kafanıza yatarsa halı yıkama fabrikası açarsınız.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir